Σχεδιασμος ταξιδιου

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Προσφατα αναζωπυρωθηκε μεσα μου η επιθυμια να επισκεφτω την Αιγυπτο...βρηκα και εναν συνοδηπορο καθως δυσκολοι καιροι και για την Αιγυπτο και για εμας εδω. Οπως και να χει, εχοντας διαβασει πολλα εχω καταληξει σε ενα πλανο που ηθελα να μοιραστω μαζι ωστε να μου πειτε τη γνωμη σας, ισως με συμφερει να παω και με ταξιδιωτικο γραφειο τελικα (αν και θελω να το αποφυγω!) Εχω κανει πολλα ταξιδια μονο Ευρωπη, με δικο μου σχεδιασμο και αυτο το πνευμα του.. αυτοσχεδιασμου θελω να το διατηρησω. Λοιπον:

Υποδειγμα για αρχες Σεπτεμβριου

1)Αφιξη ΚΑΪΡΟ πρωι. Εκδρομη Σακκαρα και Ντασχουρ το μεσημερι(αν δεν γινεται λογω ζεστης θα παει την 3η μερα). Απογευμα στο παζαρι ή στη παρασταση των δερβισηδων
2)Αιγυπτιακο Μουσειο και Γκιζα. Απογευμα στο παζαρι ή στη παρασταση των δερβισηδων
3)Ξεναγηση Ισλαμικο-Κοπτικο Καιρο. Νυχτερινο τρενο για Ασουαν.
4)Αφιξη Ασουαν περιπου στις 11:00. Ξενοδοχειο και αμεσως ξεναγηση Abu Simbel. Aπογευμα βολτα με φελουκα
5) Επιβιβαση το πρωι στο κρουαζιεροπλοιο, προγραμμα πλοιου και το βραδυ sound and light Philae Temple
6)Προγραμμα κρουαζιερας
7)Αφιξη στο Λουξορ-προγραμμα κρουαζιερας(ανατολικη ακτη)
8)Αποβιβαση-προγραμμα κρουαζιερας στη κοιλαδα των Βασιλεων, εμεις συνεχιζουμε για Μεντινα. Μετα ξενοδοχειο και ισως καποιο μουσειο
9) Προαιρετικη εκδρομη Δενδερα- Αβυδο αλλιως με τρενο ή αεροπλανο Καιρο
10)Τρενο ή αεροπλανο για Καιρο και βραδινη αναχωρηση.

Τι λετε;
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Εχω αρχισει να ψαχνω κι εγω για Αιγυπτο αλλα για Οκτωβρη οποτε με βοηθας απιστευτα!! Πολυ χαιρομαι.. Αν και σκεφτομαι μετα να συνεχισω και για Σινα η Σρμ Ελ Σειχ για καταδυσεις.. Θα δειξει.. Αναλογως με τις μέρες που θα εχω..
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Σινα δε ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλες εκει, σημερα κιολας υπηρξε ενα περιστατικο. Και γω σκεφτομαι να συμπληρωσω 2 μερουλες σε καποιο παραθαλασσιο θερετρο αλλα μαλλον θα το αφησω αυτο. Γραψε και συ τις σκεψεις σου αμα θες, ολο και κατι θα εχω παραλειψει! Περιμενουμε κ τους πιο εμπειρους για βοηθειαααα!
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
A δεν ειμαι το καταλληλο ατομο για ιδεες (ακομα!!) γιατι δεν εχω ψαξει τιποτα!! Απλα προχθες μου καρφωθηκε η ιδεα για Αιγυπτο τον Οκτωβρη και λεω δε διαβαζω καμια ιστορια να δω τι παιζει.... Σ' αυτη τη φαση ειμαι ακομα.. χαχαχα
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Σ'αυτή την φάση είμαι κ εγώ! χαχα Όνειρο πάντως η Αίγυπτος,ελπίζω σύντομα να πραγματοποιηθεί!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Βρε παιδιά, τι σας κάνει να θέλετε να πάτε ΤΩΡΑ? :eek:
Μήπως να πάτε αλλού και να αφήσετε την Αίγυπτο για αργότερα;
Λέω εγώ - ως μανούλα !!!!!! :)
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Ε τοσα χρονια την εχουμε αφησει.. Δε φτανει;; Νομιζω εχουν ηρεμησει αρκετα τα πραγματα σε σχεση με παλιοτερα..
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Τελικα δεν ηρεμησαν και τοσο πολυ μαλλον...
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Εναντι...μικροσυμβαντα, συμβαινουν αυτα. Συμβαινουν και διαφορα μεσα στην Ευρωπη..εξαλλου αμα δεν εχει και λιγο ενταση το ταξιδι, λιγο σασπενς δε θα το ευχαριστηθεις! χαχα! Καλα πλακα κανω, αλλα δε μου ξεκαρφωνεται η ιδεα, εχει κατσει στο κεντρο του εγκεφαλου και με ενοχλει διαρκως!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom