Ελβετία Σχολική Εκδρομή στο Cern

prontant

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπερα εχω ξεκινησει μια προσπαθεια στο σχολειο ετσι ωστε να πραγματοποιησουμε μια εκδρομη στο σερν....πηρα μια προσφορα η οποια μας προσφερε 5 μερες αεροπορικος με 670ε θεωρειται οτιειναι καλη αν πουμε οτι ερχονται 70 παιδια?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
καλησπερα εχω ξεκινησει μια προσπαθεια στο σχολειο ετσι ωστε να πραγματοποιησουμε μια εκδρομη στο σερν....πηρα μια προσφορα η οποια μας προσφερε 5 μερες αεροπορικος με 670ε θεωρειται οτιειναι καλη αν πουμε οτι ερχονται 70 παιδια?
Εχουν 70 παιδια και οι οικογενειες τους 670 ευρω (μιλαμε για παραπανω απο ενα μισθο νεοπροσλαμβανομενου) να δωσουν για μια τετοια εκδρομη; Ή θα ειναι δωρεαν η εκδρομη για τα παιδια (πχ εχουν εξασφαλιστει τα χρηματα απο αλλες πηγες);

Νομιζω πως στην ερωτηση σου θα απαντησεις μονος σου αν παρεις προσφορες απο οσο το δυνατον περισσοτερα γραφεια μπορεις. Επειδη ειστε και μεγαλο γκρουπ ισως θα μπορουσες να ζητησεις και προσφορα απο αεροπορικες εταιρειες.

Παντως να βασιστεις σε εναν ακομα κι αν τα 670 ευρω τελικα ειναι η καλυτερη τιμη δεν νομιζω πως ειναι η καλυτερη επιλογη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς θα καταλάβουν παιδιά σχολείου (χειρότερα αν είναι γυμνασίου) από μια επίσκεψη στο CERN. Θα τους κάνετε ταχύρρυθμα μαθήματα κβαντομηχανικής και φυσικής στοιχειωδών σωματιδίων πριν πάτε; Γιατί αλλιώς η επίσκεψη είναι τελείως άσκοπη, από εκπαιδευτική πάντα άποψη.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς θα καταλάβουν παιδιά σχολείου (χειρότερα αν είναι γυμνασίου) από μια επίσκεψη στο CERN. Θα τους κάνετε ταχύρρυθμα μαθήματα κβαντομηχανικής και φυσικής στοιχειωδών σωματιδίων πριν πάτε; Γιατί αλλιώς η επίσκεψη είναι τελείως άσκοπη, από εκπαιδευτική πάντα άποψη.
Όχι, πάνε πάμπολλα σχολεία πανευρωπαϊκώς. Έχουν ειδικό τμήμα και ειδικές ξεναγήσεις. Θεωρώ ότι είναι ανεκτίμητη εμπειρία για ένα παιδί γυμνασίου.

Help High School Kids Visit CERN!

School and Educational Tours, College Trips - CERN Science Trip
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Για μια εκδρομή με πραγματικά εκπαιδευτικό περιεχόμενο όπως αυτή και σίγουρα ανεπανάληπτη εμπειρία, θα μπορούσε να αξιοποιηθεί κάθε ευκαιρία για χρηματοδότηση (π.χ. από πρόγραμμα κινητικότητας του ΙΚΥ γνωρίζω ότι χρηματοδοτεί τις επισκέψεις για καθηγητές, αλλά ενδεχομένως να μπορεί να βρεθεί κάποια δράση να ενταχθεί η κινητικότητα και των παιδιών. Θέλει αρκετό ψάξιμο και μπορεί και να μην γίνει κάτι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις). Επίσης θα χτυπούσα κάθε πόρτα που θα εξασφάλιζε κάποια χορηγία, αν ήμουν στη θέση σου.
Το ποσό που αναφέρεις είναι δυσβάσταχτο και με το σχετικό χαρτζιλίκι θα ανέβει στο 1000ρικο. Είναι κρίμα να μπορέσουν να ακολουθήσουν μόνο οι μισοί...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Προ κρίσης, μου είχε τύχει να ξέρω παιδιά που πήγαν τέτοιες σχολικές εκδρομές στο CERN. Κυρίως Β' Λυκείου και λίγα Α' Λυκείου. Σε ορισμένες περιπτώσεις γινόταν μια επιλογή ανάμεσα στους μαθητές με βάση τις επιδόσεις τους. Στην φυσική μάλλον. Πάντως γύρναγαν όλα μαγεμένα. Και από το CERN και από το ταξίδι γενικότερα.
Πριν φύγουν τους είχαν κάνει ειδικές ενημερώσεις, τύπου διαλέξεων, για σωματιδιακή φυσική (εκλαϊκευμένα εννοείται) και για το πείραμα που τα βοηθούσε πολύ. Σε ορισμένες περιπτώσεις από καθηγητές από τον Δημόκριτο, το Πολυτεχνείο κτλ. Πριν την έναρξη του πειράματος, υπήρχε μια σχετική κινητικότητα για ενημέρωση. Τώρα δεν ακούω κάτι τέτοιο. Ούτε ακούω πια για εκδρομές στο CERN. Πάνε Θεσσαλονίκη στο Μουσείο Τεχνολογίας που από περιγραφές ακούγεται ενδιαφέρον.
Noesis
Η γνώμη μου είναι ότι πλέον μια τέτοια εκδρομή είναι όνειρο θερινής νυχτός για τις περισσότερες οικογένειας. Επίσης, σίγουρα μια τέτοια επίσκεψη δεν είναι για γυμνάσιο γιατί θέλει προπαρασκευή και γνώσεις, ούτε για αδιάφορα παιδιά. Επίσης, χρειάζεται καθηγητές που να ενδιαφερθούν για την προπαρασκευή των μαθητών (και την δικιά τους). Αν όλα τα παραπάνω εκπληρωθούν θα είναι μια ανεπανάληπτη εμπειρία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Αν ενδιαφέρονται, πάντως να δουν επιταχυντή σωματιδίων, έχει σε πολύ μικρότερη κλίμακα και στο "Δημόκριτο". Και εξίσου καλούς επιστήμονες για να τους εισάγουν στο θέμα...
Για επίσκεψη μισής μέρας στο Cern φαντάζομαι ότι έχεις δει τις προϋποθέσεις στον σχετική ιστοσελίδα πριν αρχίσεις διαδικασίες για κλείσιμο πενθήμερης και ιδιαίτερα ακριβής εκδρομής με πρακτορείο, γιατί τα άτομα που δέχονται είναι πολύ λιγότερα και η κράτηση θέσης γίνεται 4-6 μήνες πριν.
http://outreach.web.cern.ch/outreach/visites/groupes.html
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Νομίζω ότι ο North έχει πολύ δίκιο. Συζητούσα με προπτυχιακούς καλούς φοιτητές του φυσικού και η απόδοση-κατανόηση των κβάντα συγκεχυμένη και μη ικανοποιητική ήταν. Υπάρχει κανείς φυσικός στο τόπικ?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Νομίζω ότι ο North έχει πολύ δίκιο. Συζητούσα με προπτυχιακούς καλούς φοιτητές του φυσικού και η απόδοση-κατανόηση των κβάντα συγκεχυμένη και μη ικανοποιητική ήταν. Υπάρχει κανείς φυσικός στο τόπικ?
Φταίει που δεν τα έμαθαν στο Δημοτικό :haha::haha::haha:
Testing the theory: taking Einstein to primary schools
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Νομίζω ότι ο North έχει πολύ δίκιο. Συζητούσα με προπτυχιακούς καλούς φοιτητές του φυσικού και η απόδοση-κατανόηση των κβάντα συγκεχυμένη και μη ικανοποιητική ήταν. Υπάρχει κανείς φυσικός στο τόπικ?
c' est moi ;D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom