Ελβετία Σχολική Εκδρομή στο Cern

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Υπάρχει κανείς φυσικός στο τόπικ?
Διδακτική φυσικών επιστημών και ίσως ξεκινήσει κάτι για τη θεωρία και ιστορία της επιστήμης

;)

Ναι. Ποιος κερνάει το ταξίδι; :D
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Διδακτική φυσικών επιστημών και ίσως ξεκινήσει κάτι για τη θεωρία και ιστορία της επιστήμης



;)



Ναι. Ποιος κερνάει το ταξίδι; :D

Να το ξεκινήσει, να το ξεκινήσει:)

Εγώ ακόμα να αποφασίσω τι θα γίνω όταν μεγαλώσω, αλλά λίγη πυρηνική τεχνολογία(=διαφορικές), την έχω κάνει.

Θανάση, κοίτα να κάνεις αίτηση για δουλειά στο cern..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Να το ξεκινήσει, να το ξεκινήσει:)

Εγώ ακόμα να αποφασίσω τι θα γίνω όταν μεγαλώσω, αλλά λίγη πυρηνική τεχνολογία(=διαφορικές), την έχω κάνει.
asandpaw.weblogs.anu.edu.au_files_2012_05_homer_simpson_300.jpg


Θανάση, κοίτα να κάνεις αίτηση για δουλειά στο cern..
δουλεύω σε μπουγατσάντικο στην Κρακοβία, πλάκα πλάκα θα ανοίξω στο Сern μπουγατσάντικο :Ρ :Ρ
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Η ιδέα αυτής της εκδρομής μου φαίνεται πολύ καλή και πιστεύω θα αποκομίσουν εμπειρίες τα παιδιά!
Όσον αφορά τα χρήματα, κάποιος χωρίς πρακτορείο π.χ. για Μάρτιο η Swiss με απευθείας πτήση δίνει 200 ευρώ πήγαινε-έλα. 470 ευρώ για 4 διανυκτερεύσεις... Πιστεύω θα βρεις και φθηνότερα. Μπορείς να διαπραγματευθείς αφού έχεις τόσα παιδιά για κάποια καλύτερη τιμή. Δεν ξέρω αν μπορείς να επικοινωνήσεις απευθείας και με την αεροπορική ή να ψάξεις και για κάποια χρηματοδότηση. Φοιτητής είμαι, μου άρεσε η φυσική, αλλά δεν κάναμε κάποια τέτοια εκδρομή στο σχολείο. Αν κάναμε θα πήγαινα σίγουρα!

Επίσης, αν δεις προθυμία από τους μαθητές για να πάτε τελικά, στείλε κάποιο e-mail στο CERN κάποιο καιρό πριν, για να δεις για τις ξεναγήσεις (υποθέτω εννοείς να πάτε στον επιταχυντή). Εγώ είχα προσπαθήσει να κλείσω τα καλοκαίρια του 2008 και 2009 που είχα βρεθεί στην Γενεύη, αλλά όλα τα γκρουπ τις μέρες που ήμουν ήταν πλήρη. Οι ξεναγήσεις γίνονταν σε Αγγλικά και Γαλλικά, άλλες γλώσσες δεν θυμάμαι, αλλά όχι στα Ελληνικά. Ίσως κάτι μπορέσεις να πετύχεις, αφού έρχεσαι με σχολείο και όχι ως απλός ιδιώτης. Εκτός από τον επιταχυντή, στις εγκαταστάσεις του CERN υπάρχει και το Microcosm, ένα τεχνολογικό μουσείο τα περισσότερα εκθέματα του οποίου μπορεί να τα καταλάβει και ένα παιδί του δημοτικού. Η είσοδος είναι δωρεάν και προφανώς δεν υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των επισκεπτών.

Η πόλη είναι σχετικά μικρή, βλέπεται σε 5 μέρες και οι συγκοινωνίες είναι δωρεάν, με μια κάρτα που δίνουν τα ξενοδοχεία. Επίσης στο CERN πας με την συγκοινωνία. Η πρωτοβουλία του καθηγητή μου φαίνεται πολύ καλή και μακάρι να πραγματοποιηθεί η εκδρομή.
 

prontant

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
μιλαω για λυκειο και πιστευω οτι η εμπειρια ειναι ανεκτιμητη για τα παιδια...τωρα το γεγονος οτι εχουν δηλωσει συμμετοχη 70 ατομα με την προυποθεσει η τμη να ειναι γυρω στα 500-600 μ δειχνει οτι το θελουν και τα παιδια
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τα παιδιά θα δήλωναν συμμετοχή σε οτιδήποτε για να πάνε μια εκδρομή Γαλλία-Ελβετία. Το θέμα είναι ότι μια τέτοια εκδρομή (που συνήθως την κάνουν φοιτητές μεγαλύτερων ετών στο πανεπιστήμιο) απαιτεί μια προεργασία ώστε οι μαθητές να καταλάβουν τι θα δουν και τι θα τους πουν στο CERN.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Προ κρίσης, μου είχε τύχει να ξέρω παιδιά που πήγαν τέτοιες σχολικές εκδρομές στο CERN. Κυρίως Β' Λυκείου και λίγα Α' Λυκείου. Σε ορισμένες περιπτώσεις γινόταν μια επιλογή ανάμεσα στους μαθητές με βάση τις επιδόσεις τους. Στην φυσική μάλλον. Πάντως γύρναγαν όλα μαγεμένα. Και από το CERN και από το ταξίδι γενικότερα.
Πριν φύγουν τους είχαν κάνει ειδικές ενημερώσεις, τύπου διαλέξεων, για σωματιδιακή φυσική (εκλαϊκευμένα εννοείται) και για το πείραμα που τα βοηθούσε πολύ. Σε ορισμένες περιπτώσεις από καθηγητές από τον Δημόκριτο, το Πολυτεχνείο κτλ. Πριν την έναρξη του πειράματος, υπήρχε μια σχετική κινητικότητα για ενημέρωση.
Ακριβώς αυτό!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
μιλαω για λυκειο και πιστευω οτι η εμπειρια ειναι ανεκτιμητη για τα παιδια...τωρα το γεγονος οτι εχουν δηλωσει συμμετοχη 70 ατομα με την προυποθεσει η τμη να ειναι γυρω στα 500-600 μ δειχνει οτι το θελουν και τα παιδια
Νομίζω ότι πρέπει να λάβεις πολύ σοβαρά υποψη αυτά που σου είπε η paefstra για τους περιορισμούς της επίσκεψης (το λινκ μιλάει για γκρουπ μέχρι 48 άτομα, κτλ) για να μην υπάρχουν απογοητεύσεις. Για να γίνει ανεκτίμητη η εμπειρία για τα παιδιά θέλει προετοιμασία και από εσάς τους καθηγητές και από τα ίδια. Τα παιδιά πρέπει να ενδιαφερθούν για το αντικείμενο και όχι απλά να είναι πρόθυμα να πάνε εκδρομή.
Επίσης, τότε που ήταν σε έξαρση αυτές οι εκδρομές, έχω την εντύπωση ότι κάτι έπαιζε με Μιλάνο για το πήγαινε ή το έλα. Δες το και αυτό, μπορεί έτσι να ρίξεις κάπως το κόστος.

Παρεμπιπτόντως και εγώ φυσικός είμαι. Έχω πάει στο CERN, αλλά όταν ακόμα φτιάχνανε το LHC. Η ειδικότητα μου είναι η σωματιδιακή φυσική.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Νομίζω ότι ο North έχει πολύ δίκιο. Συζητούσα με προπτυχιακούς καλούς φοιτητές του φυσικού και η απόδοση-κατανόηση των κβάντα συγκεχυμένη και μη ικανοποιητική ήταν. Υπάρχει κανείς φυσικός στο τόπικ?

Η ιδέα αυτής της εκδρομής μου φαίνεται πολύ καλή και πιστεύω θα αποκομίσουν εμπειρίες τα παιδιά!
Όσον αφορά τα χρήματα, κάποιος χωρίς πρακτορείο π.χ. για Μάρτιο η Swiss με απευθείας πτήση δίνει 200 ευρώ πήγαινε-έλα. 470 ευρώ για 4 διανυκτερεύσεις... Πιστεύω θα βρεις και φθηνότερα. Μπορείς να διαπραγματευθείς αφού έχεις τόσα παιδιά για κάποια καλύτερη τιμή. Δεν ξέρω αν μπορείς να επικοινωνήσεις απευθείας και με την αεροπορική ή να ψάξεις και για κάποια χρηματοδότηση. Φοιτητής είμαι, μου άρεσε η φυσική, αλλά δεν κάναμε κάποια τέτοια εκδρομή στο σχολείο. Αν κάναμε θα πήγαινα σίγουρα!

Επίσης, αν δεις προθυμία από τους μαθητές για να πάτε τελικά, στείλε κάποιο e-mail στο CERN κάποιο καιρό πριν, για να δεις για τις ξεναγήσεις (υποθέτω εννοείς να πάτε στον επιταχυντή). Εγώ είχα προσπαθήσει να κλείσω τα καλοκαίρια του 2008 και 2009 που είχα βρεθεί στην Γενεύη, αλλά όλα τα γκρουπ τις μέρες που ήμουν ήταν πλήρη. Οι ξεναγήσεις γίνονταν σε Αγγλικά και Γαλλικά, άλλες γλώσσες δεν θυμάμαι, αλλά όχι στα Ελληνικά. Ίσως κάτι μπορέσεις να πετύχεις, αφού έρχεσαι με σχολείο και όχι ως απλός ιδιώτης. Εκτός από τον επιταχυντή, στις εγκαταστάσεις του CERN υπάρχει και το Microcosm, ένα τεχνολογικό μουσείο τα περισσότερα εκθέματα του οποίου μπορεί να τα καταλάβει και ένα παιδί του δημοτικού. Η είσοδος είναι δωρεάν και προφανώς δεν υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των επισκεπτών.

Η πόλη είναι σχετικά μικρή, βλέπεται σε 5 μέρες και οι συγκοινωνίες είναι δωρεάν, με μια κάρτα που δίνουν τα ξενοδοχεία. Επίσης στο CERN πας με την συγκοινωνία. Η πρωτοβουλία του καθηγητή μου φαίνεται πολύ καλή και μακάρι να πραγματοποιηθεί η εκδρομή.
Εμεις που πηγαμε με την σχολη μου στο 15μερο trip στην Ευρωπη μειναμε φανερα απογοητευμενοι .. Παρεπιπτοντως ειμαι στην σχολη εφαρμοσμενων μαθηματικων κ φυσικων επιστημων του ΕΜΠ κ τοτε που ημασταν 3ο ετος υπηρχαν αρκετες γνωσεις που μπορουσαν να κριθουν παραπανω απο ικανοποιητικες για να μας τα εξηγησουν .. Το μονο που μας κανανε ειναι μια 3ωρη διαλεξη χωρις ιδιαιτερη ουσια,ουτε "κατεβηκαμε" κατω να δουμε το real action ουτε τιποτα ..

Οσο για το σχολιο του Νικου1986 για την Γενευη φυσικα και δεν αξιζει να κατσεις 5 μερες εκει,σε 2 μερες βαρια την εχεις δει ολη .. Καλυτερα να το συνδυασετε με βολτες οπως πχ στο Annecy και στο Chamonix στην πλευρα της Γαλλιας απο το να κατσετε 5 μερες στην Γενευη. Η ξεναγηση στο CERN θα ειναι μιας μερας οχι πενθημερη .. Οποτε αποψη μου για να κανετε να αξιζει η εκδρομη συνδυαστε το με κατι αλλο για να μην απογοητευτουν τα παιδια αν δεν τους αρεσει το CERN αυτο καθαυτο ..
 

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
Εμεις που πηγαμε με την σχολη μου στο 15μερο trip στην Ευρωπη μειναμε φανερα απογοητευμενοι .. Παρεπιπτοντως ειμαι στην σχολη εφαρμοσμενων μαθηματικων κ φυσικων επιστημων του ΕΜΠ κ τοτε που ημασταν 3ο ετος υπηρχαν αρκετες γνωσεις που μπορουσαν να κριθουν παραπανω απο ικανοποιητικες για να μας τα εξηγησουν ..
.
Off topic
Σέμφε ε; ..καλό κουράγιο ...

Και εγώ δεν πιστεύω ότι αξίζει..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom