Σϋγκριση Προορισμών

ilias7

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
1)Βερολίνο 2)Βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Όποια ιστορία και να διαβάζω το κέθε μέρος φαίνετι ξεχωριστό μοναδικό και υπέροχο!!
Κ όταν μπαίνεις στη διαδικασία να ρωτήσεις τον εαυτό σου "που θέλεις να πάς" η πρώτη απάντηση είναι "παντού"!!
Γι'αυτό, αν και δε περιμένω σύγκριση μεταξύ Λονδίνου κ Κούβας, θα ήταν πολή χρήσιμο από κάποιον έχει πάει σε περισότερα από ένα, μέρη, παρόμοιου τουριστικού ενδιαφέροντος ή της ίδιας γεωγραφική ζώνης, να μας προτείνει ένα και μόνο ένα από αυτα!!
Φαντάζομαι ότι είναι πολύ δύσκολο, αλλά επειδή ο χρόνος και τα χρήματα για τα ταξίδια είναι περιορισμένα και φυσικά δε θα μπορέσουμε να πάμε παντού, τουλάχιστον ας έχουμε πάρει τις καλύτερες πληροφορίες για την σωστή επιλογή!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.107
Ας ξεκινήσω εγώ!

Όσον αφορά εξωτικές παραλίες (άσπρη άμμος, κρυστάλλινα νερά, φοίνικες κ.λ.π.) θα ξεχώριζα Καραϊβική και Μαλδίβες. Το απόλυτο καρτ-ποστάλ σκηνικό!

Να σημειωθεί ότι από πλευράς κρυστάλλινων νερών το top-3 συμπληρώνει η Ελλάδα!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.077
Likes
2.846
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μεταξυ Αγ. Δομηνικου κ Μεξικου προτεινω Μεξικο
στον Αγ. Δομηνικο παντως, Σαμανα=ολα τα λεφτα
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Νομιζω οτι δε γινεται ετσι απλα μεταξυ δυο χωρων να προτεινουμε μια , ακομα και για μερη ιδιου τουριστικου ενδιαφεροντος ή γεωγραφικης θεσης. Αυτο που μπορει να γινει , ειναι μια πιο εμπεριστατωμενη συγκριση που να αφορα διαφορετικα χαρακτηριστικα τους.

Εγω για παραδειγμα εχω κανει ενα crash test μεταξυ Ταυλανδης-Φιλιππινων οπου καθε ενδιαφερομενος μπορει να καταλαβει ομοιοτητες , διαφορες και πλεονεκτηματα της καθεμιας εναντι της αλλης και να αποφασισει μονος του. Το να πω ομως οτι αναμεσα σε Ταυλανδη-Φιλιππινες προτεινω Φιλιππινες -ετσι απλα χωρις τις περαιτερω λεπτομερειες - ειναι αδικο και για τις δυο.

Για οποιον ενδιαφερομενο , το συγκεκριμενο crash test ειναι εδω:
http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...%E4%E7-vs-%F6%E9%EB%E9%F0%F0%E9%ED%E5%F2.html
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
παλι δυσκολο ειναι να βρεις τον καλυτερο προορισμο. π.χ Ευρωπη: Εμενα μου αρεσουν οι ατμοφαιρικες πολεις, με χαρακτηρα,που σε ταξιδευουν σε αλλες εποχες οποτε τοπ θεωρω Παρισι, Πραγα. Καποιος ψαχνει αλλα πραγματα η εχει αλλιως την εννοια ατμοσφαιρικο στο μυαλο του και θα πει Βερολινο, Λονδινο κτλ. Δυσκολο λοιπον... εκτος κι αν αυτος που προτεινει εχει τα ιδια γουστα με σενα!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Το να συγκρίνεις προορισμούς για να βρεις τον καλύτερο, είναι κατά τη γνώμη μου άκυρο. Ακόμα και οι χώρες που στα χαρτιά μοιάζουν μεταξύ τους, έχουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που τις κάνουν ξεχωριστές. Σύγκριση μπορεί να γίνει ίσως σε πολύ πολύ πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που και πάλι όμως δεν θα είναι σε καμία περίπτωση αντικειμενική. Και μιας και (σχεδόν) ποτέ δεν πάμε σε μια χώρα για ένα της μόνο χαρακτηριστικό, το να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα από τέτοιες συγκρίσεις, μόσο σε απογοήτευση θα σε κάνει να νιώσεις στο τέλος.

Για παράδειγμα η Vario παραπάνω ανέφερε τις Μαλβίδες για τις παραλίες και τα νερά. Τι να τις κάνεις όμως τις παραλίες και τα νερά (που φαντάζομαι είναι υπέροχα, αν και έχουμε διαβάσει και αντίθετες απόψεις) αν το μέρος δεν έχει τίποτα άλλο να σου προσφέρει όπως ιστορία, ντόπιους, χωριά, αξιοθέατα, παραδόσεις κτλ κτλ. Για τις Μαλβίδες συγκεκριμένα τα έχουν γράψει καλύτερα άλλοι εδώ και εδώ, είμαι σίγουρος πως πολλοί διαφωνούν, εγώ το χρησιμοποιώ ως παράδειγμα.

Επίσης δεν μπορείς να συγκρίνεις χώρες που δεν έχεις δει αρκετά, όπως παραδέχεται η go2dbeach στο κατά τα άλλα ενδιαφέρον συγκριτικό της.
Για να μην πιάσουμε καν το θέμα προσωπικό γούστο.

Anyway, για την πλάκα και μόνο, για διαφωνίες και πειράγματα και για να κάνουμε κουβεντούλα καλές είναι οι συγκρίσεις αυτές. Αλλά αν κάποιος όμως βασιστεί σε αυτά για να αποφασίσει που θα πάει.. θα κάνει μεγάλο λάθος!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.805
Likes
18.749
Και να προσθέσω στα πολύ σωστά τοποθετημένα λόγια του mpiftex, η ατμόσφαιρα ενός τόπου είναι που δεν περιγράφεται και δεν αναπαράγεται....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.107
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom