Βουλγαρία Σόφια: Η πόλη που μεγαλώνει αλλά δεν γερνάει. Φιλιππούπολη: Η επτάλοφος.

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Σε ευχαριστώ πολύ για το υπέροχο φωτογραφικό υλικό που πρόσθεσες στην ιστορία μου!
Είμαι πολύ χαρούμενη και τώρα θεωρώ ότι η ιστορία είναι ολοκληρωμένη και πλήρης!
Ήταν το ελάχιστο που μπορούσα να κάνω ως ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας έδωσες !!!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Φανταστική ιστορία και πολύ χρήσιμη. Θα την έχω σαν οδηγό να διαβάζω όταν φτάνουμε στα αξιοθέατα. Πιο πολύ με αγχώνει βέβαια πώς θα το οργανώσω. Συνήθως πάμε εκεί και βλέπουμε πώς μας βγάζει η βόλτα. Με αγχώνει αυτό λίγο βέβαια γιατί έτσι όπως τα διαβάζω εδώ δεν θέλω να χάσω τίποτα!

Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι τα χρήματα που σας πήρε το ταξί για να πάτε στην εκκλησία - μνημείο.Όπως το είδα στον χάρτη θα μείνουμε σχεδόν διπλα, και στις κριτικές του ξενοδοχείου αλλά και σε υπολογισμό διαδρομής μου βγάζει κόστος για ταξί προς κέντρο (vitosha πχ) 5€!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Φανταστική ιστορία και πολύ χρήσιμη. Θα την έχω σαν οδηγό να διαβάζω όταν φτάνουμε στα αξιοθέατα. Πιο πολύ με αγχώνει βέβαια πώς θα το οργανώσω. Συνήθως πάμε εκεί και βλέπουμε πώς μας βγάζει η βόλτα. Με αγχώνει αυτό λίγο βέβαια γιατί έτσι όπως τα διαβάζω εδώ δεν θέλω να χάσω τίποτα!

Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι τα χρήματα που σας πήρε το ταξί για να πάτε στην εκκλησία - μνημείο.Όπως το είδα στον χάρτη θα μείνουμε σχεδόν διπλα, και στις κριτικές του ξενοδοχείου αλλά και σε υπολογισμό διαδρομής μου βγάζει κόστος για ταξί προς κέντρο (vitosha πχ) 5€!
Σε ευχαριστώ πολύ για τα ωραία σχόλια.
Μην αγχώνεσαι καθόλου γιατί όταν φτάσεις εκεί θα διαπιστώσεις και μόνη σου ότι όλα είναι σε κοντινές και περπατήσιμες αποστάσεις. Φτιάξε το πρόγραμμά σου σύμφωνα με τις δικές σου επιθυμίες και τους δικούς σου ρυθμούς και έχε σαν βοήθεια και τις δικές μου διαδρομές και όλα θα πάνε καλά.
Είναι εύκολη πόλη.

Πήραμε το ταξί από τη Vitosha και έβαλε το ταξίμετρο. Μέσα στην πόλη είχε αρκετή κίνηση μέχρι να βγούμε στη λεωφόρο και να μπορέσουμε να αναπτύξουμε ταχύτητα. Τόσα έγραψε πάντως. Τώρα αν είχε "πειράξει" το ταξίμετρο και έγραψε παραπάνω δεν μπορώ να το γνωρίζω.
Για μια τέτοια απόσταση είναι σχετικά καλά νομίζω. Ίσως να ήταν κάτι λιγότερο αν δεν είχε τόση κίνηση και κάναμε λιγότερο χρόνο.
Αν χρειαστείς κάτι άλλο είμαι στη διάθεσή σου.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Σε ευχαριστώ πολύ για τα ωραία σχόλια.
Μην αγχώνεσαι καθόλου γιατί όταν φτάσεις εκεί θα διαπιστώσεις και μόνη σου ότι όλα είναι σε κοντινές και περπατήσιμες αποστάσεις. Φτιάξε το πρόγραμμά σου σύμφωνα με τις δικές σου επιθυμίες και τους δικούς σου ρυθμούς και έχε σαν βοήθεια και τις δικές μου διαδρομές και όλα θα πάνε καλά.
Είναι εύκολη πόλη.

Πήραμε το ταξί από τη Vitosha και έβαλε το ταξίμετρο. Μέσα στην πόλη είχε αρκετή κίνηση μέχρι να βγούμε στη λεωφόρο και να μπορέσουμε να αναπτύξουμε ταχύτητα. Τόσα έγραψε πάντως. Τώρα αν είχε "πειράξει" το ταξίμετρο και έγραψε παραπάνω δεν μπορώ να το γνωρίζω.
Για μια τέτοια απόσταση είναι σχετικά καλά νομίζω. Ίσως να ήταν κάτι λιγότερο αν δεν είχε τόση κίνηση και κάναμε λιγότερο χρόνο.
Αν χρειαστείς κάτι άλλο είμαι στη διάθεσή σου.
Καθόλου παράξενο να είχε πειραγμένο ταξίμετρο. Εγώ μια φορά έπεσα σε ταξιτζή που μόλις βγήκαμε στη λεωφόρο έγραφε σαν τρελό μέχρι που το σταμάτησα στη μέση της λεωφόρου. Στη Σόφια έχει μάγους ταξιτζίδες... Πρέπει να χρησιμοποιείς συγκεκριμένες εταιρίες και ποτέ ταξί από πιάτσα έξω από ξενοδοχεία...
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καθόλου παράξενο να είχε πειραγμένο ταξίμετρο. Εγώ μια φορά έπεσα σε ταξιτζή που μόλις βγήκαμε στη λεωφόρο έγραφε σαν τρελό μέχρι που το σταμάτησα στη μέση της λεωφόρου. Στη Σόφια έχει μάγους ταξιτζίδες... Πρέπει να χρησιμοποιείς συγκεκριμένες εταιρίες και ποτέ ταξί από πιάτσα έξω από ξενοδοχεία...
Χρησιμοποίησα την εταιρεία OK για την οποία είχα διαβάσει καλά σχόλια και πήραμε το ταξί από πιάτσα σε μία κάθετη της Vitosha.
Νομίζω πάντως πως τα 30 lev που έγραψε για αυτή την απόσταση δεν είναι ένα πολύ μεγάλο ποσό για να θεωρήσω ότι μας έκλεψε.
Το ποσό των 5€ που αναφέρει η @taksidiara psuxi για αυτή τη διαδρομή μου φαίνεται πολύ λίγο για να είναι αληθινό.
 
Last edited:
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Τώρα κοιτούσα τα σχόλια του ξενοδοχείου. 3 προσφατα διαφορετικά σχόλια που αναφέρουν κόστος έως 10 λέβα. Συν του ότι το rome2rio αναφέρει υπολογισμό διαδρομής 5 με 7 ευρώ.

Τι να πω ελπίζω να μην πέφτουν τόσο έξω. Όσο για το ταξί από αεροδρόμιο αν πάρουμε από την πιάτσα είναι ασφαλές? Ή να κλείσω εταιρία από τώρα να μας παραλάβει?

Από αυτό που διάβασα η εταιρία ok είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή. Αυτήν την καλούσατε μέσω app?
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Τώρα κοιτούσα τα σχόλια του ξενοδοχείου. 3 προσφατα διαφορετικά σχόλια που αναφέρουν κόστος έως 10 λέβα. Συν του ότι το rome2rio αναφέρει υπολογισμό διαδρομής 5 με 7 ευρώ.

Τι να πω ελπίζω να μην πέφτουν τόσο έξω. Όσο για το ταξί από αεροδρόμιο αν πάρουμε από την πιάτσα είναι ασφαλές? Ή να κλείσω εταιρία από τώρα να μας παραλάβει?

Από αυτό που διάβασα η εταιρία ok είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή. Αυτήν την καλούσατε μέσω app?
Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα και να είναι σωστά τα σχόλια του ξενοδοχείου.
Αν θέλεις πες μου ποιό είναι το ξενοδοχείο για να έχω μια εικόνα της περιοχής.
Πάντως όταν με το καλό γυρίσεις γράψε μας τελικά τι ισχύει με τις τιμές για να βοηθηθούν και άλλοι που σχεδιάζουν να κάνουν κάτι ανάλογο.

Ο γιος μου που έφτασε στο αεροδρόμιο στη 1 μετά τα μεσάνυχτα το πήρε από την πιάτσα.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Σε μας από ξενοδοχείο μέχρι το αεροδρόμιο μας πήρε 18λεβα,δεν είναι πολλά αλλά και πάλι περισσότερα απότι μου είχαν πει(10-15lev).
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Στον γιο μου, παρ' όλο που ήταν 1.30 μετά τα μεσάνυχτα, πήρε από αεροδρόμιο για σταθμό Serdika που ήταν το ξενοδοχείο 20 lev χωρίς παζάρια. Τόσα ζήτησε χωρίς να βάλει ταξίμετρο.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ιδια διαδρομή ήταν και σε μας. ;) Serdika - αεροδρόμιο 4.30 το πρωι, 18lev με ταξίμετρο,του έδωσα 20.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Earth & people hotel and spa. Κατι τελευταίο την εταιρία ταξί πως την βρίσκατε? Με τηλεφωνημα την καλούσατε?
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Earth & people hotel and spa. Κατι τελευταίο την εταιρία ταξί πως την βρίσκατε? Με τηλεφωνημα την καλούσατε?
Λοιπόν είδα και εγώ τους χάρτες στο Google. Το ξενοδοχείο σου απέχει 5 περίπου χιλιόμετρα από τη Vitosha και δεν είναι δίπλα στην εκκλησία.
Η εκκλησία της Boyana είναι πιο μακριά, στα 3 περίπου χιλιόμετρα από το ξενοδοχείο σου.
Οπότε πιθανόν τα σχόλια που διάβασες για τις χρεώσεις των ταξί να είναι σωστά.

Δύο φορές χρησιμοποιήσαμε ταξί στη Σόφια και το πήραμε από την πιάτσα, όχι τηλεφωνικά.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom