Σύμη Σύμη!!!

Εύχαρις

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα θα πάμε και εμείς στην ρόδο 26/8-3/9 και θέλουμε να επισκεφτούμε την σύμη οπωσδήποτε,ομως κάναμε το λαθος και κλείσαμε ξενοδοχείο στην ρόδο για όλες τις μέρες.Πως μπορούμε να δούμε το νησι χωρις διανυκτερευση?Ξέρω οτι υπάρχουν καραβάκια για μονοήμερες εκδρομές αλλα δεν ξέρω αν προλαβαίνεις να δεις κάτι?Εχει πάρει κάποιος καραβακι για να μου προτείνει κάτι συγκεκριμένο?Ολες οι πληροφορίες για την Ρόδο ηταν κατατοπιστικότατες!!!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Βάλε εδώ τις ημερομηνίες που θα βρίσκεσαι στη Ρόδο και δες εάν υπάρχει πλοίο που να φεύγει για Σύμη το πρωί και να επιστρέφει αργά το απόγευμα:

http://www.12ne.gr/el/
 

Εύχαρις

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
¨Εχει πλοίο που φτάνει στο νησί στις 9:20 και αναχωρεί στις 17:45. Ομως διάβασα πως για να γυρίσεις το νησι χρειάζεται να παρεις καραβάκι και το κόστος όλων αυτών για τρία άτομα ανέρχεται στα 130 ευρώ και δεν ξέρω τι να κάνω....
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Η πιο λογική επιλογή είναι με την εταιρία δωδεκανησος, η οποία δοθηκε απο το μελος pel. Αλλιως σε ταξιδιωτικό πρακτορείο, με ίδιες τιμές περίπου αλλα με αργά πλοια και λιγότερες ώρες στο νησι. Δυστυχώς η τιμη με το καταμαράν της δωδεκανησος ειναι (νομίζω) 36ευρω πήγαινε /ελα για καθε ενηλικα. Φθηνοτερη επιλογή με το καραβι Διαγόρας της blue star αλλα οι επιλογες ημερών ειναι πολύ συγκεκριμενες...
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπέρα θα πάμε και εμείς στην ρόδο 26/8-3/9 και θέλουμε να επισκεφτούμε την σύμη οπωσδήποτε,ομως κάναμε το λαθος και κλείσαμε ξενοδοχείο στην ρόδο για όλες τις μέρες.Πως μπορούμε να δούμε το νησι χωρις διανυκτερευση?Ξέρω οτι υπάρχουν καραβάκια για μονοήμερες εκδρομές αλλα δεν ξέρω αν προλαβαίνεις να δεις κάτι?Εχει πάρει κάποιος καραβακι για να μου προτείνει κάτι συγκεκριμένο?Ολες οι πληροφορίες για την Ρόδο ηταν κατατοπιστικότατες!!!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Καλησπέρα και από εμένα!
Λοιπόν, κατά προτίμηση Κυριακή θα πάτε μονοήμερη στη Σύμη με καραβάκι, όχι με Δωδεκάνησος lines, αλλά με ένα άλλο που λέγεται ΑΝΕΣ lines και είναι δεμένο στο Μανδράκι, θα το δείτε σίγουρα γιατί περπατάτε εκεί όπως και να έχει. Τις Κυριακές λοιπόν και για τους Έλληνες μόνο, ο τύπος έχει το εισιτήριο 10 ευρώ το άτομο νομίζω, για τη μονοήμερη εκδρομή. Αφού δεν κλείσατε για μια νύχτα Σύμη, δεν πειράζει. Αυτό που χάνετε είναι να κανετε μπάνιο σε κάποια από τις παραλίες του νησιού που θα πηγαίνατε μόνο με καΐκι. Στη μονοήμερη βλέπεις πολύ άνετα όλη την πρωτεύουσα-χωριό, κάνεις και τη βουτιά αν θες σε μια μικρή κοντινή παραλία, και τρως κάτι ή πίνεις καφεδάκι. Αν θέλεις άλλες λεπτομέρειες στείλε μου, εδώ μένουμε οπότε θα χαρώ να βοηθήσω! Ακόμη και με το πρόγραμμά σας για Ρόδο ή οτιδήποτε άλλο:icon_cheesygrin:
 
Μηνύματα
7
Likes
8
Καλησπέρα και από εμένα!
Λοιπόν, κατά προτίμηση Κυριακή θα πάτε μονοήμερη στη Σύμη με καραβάκι, όχι με Δωδεκάνησος lines, αλλά με ένα άλλο που λέγεται ΑΝΕΣ lines και είναι δεμένο στο Μανδράκι, θα το δείτε σίγουρα γιατί περπατάτε εκεί όπως και να έχει. Τις Κυριακές λοιπόν και για τους Έλληνες μόνο, ο τύπος έχει το εισιτήριο 10 ευρώ το άτομο νομίζω, για τη μονοήμερη εκδρομή. Αφού δεν κλείσατε για μια νύχτα Σύμη, δεν πειράζει. Αυτό που χάνετε είναι να κανετε μπάνιο σε κάποια από τις παραλίες του νησιού που θα πηγαίνατε μόνο με καΐκι. Στη μονοήμερη βλέπεις πολύ άνετα όλη την πρωτεύουσα-χωριό, κάνεις και τη βουτιά αν θες σε μια μικρή κοντινή παραλία, και τρως κάτι ή πίνεις καφεδάκι. Αν θέλεις άλλες λεπτομέρειες στείλε μου, εδώ μένουμε οπότε θα χαρώ να βοηθήσω! Ακόμη και με το πρόγραμμά σας για Ρόδο ή οτιδήποτε άλλο:icon_cheesygrin:
η συμη ειναι γραφικότατη και μοναδικη
θα ηθελα μονο να προσθεσω οτι προτεινω για φαγητο το εστιατόριο γιωργος μαρια στην παλια πολη αφου παρετε τόν δρόμο με τα σκαλια απο τό λιμάνι που ειναι λιγο κουραστικός αλλά ειναι γραφικότατος....
 

Εύχαρις

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ,θα θέλαμε πολύ να κάνουμε και τον γύρο του νησιού οπότε θα κινηθούμε ανάλογα με το οικονομικό μας υπόλοιπο...και μια ακόμα ερώτηση:ξέρουμε αν ο γιος μου(ετών 12) πληρώνει το ιδιο εισητήριο σε πλοίο,καραβάκι κ.ο.κ
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
Καλησπέρα ,

θα ειμαι για 5 μέρες το Σεπτέμβριο χωρις μεταφορικο , θα μπορούσα να έχω πληροφορίες σχετικα με διαμονη που είναι καλύτερα να μείνω , παραλίες , τρόποι μετακίνησης κτλ

Ευχαριστω
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα ,

θα ειμαι για 5 μέρες το Σεπτέμβριο χωρις μεταφορικο , θα μπορούσα να έχω πληροφορίες σχετικα με διαμονη που είναι καλύτερα να μείνω , παραλίες , τρόποι μετακίνησης κτλ

Ευχαριστω
Καλησπέρα, αρκετές ημέρες για να τα δείς και να τα ξαναδείς όλα στο νησί νομίζω πως.
Θα ψάξεις να μείνεις καπου γύρω απ' το λιμάνι, εξάλλου όλα μα όλα τα δωμάτια/ξενοδοχεία εκεί τριγύρω βρίσκονται, στο κέντρο δηλαδή της ζωής του νησιού.
Παραλίες αρκετές προσβάσιμες με τα πόδια, σίγουρα έως τον Εμπορειό που είναι και πολύ όμορφη η διαδρομή, αλλά και από την άλλη πλευρά προς το Πέδι. Υπάρχουν επίσης καραβάκια που σε πηγαινοφέρνουν στις πολύ καλές παραλίες του νησιού που δεν είναι προσβάσιμες με άλλο τρόπο. Νομίζω η πιο εντυπωσιακή απο αυτές είναι ο «Άγιος Γεώργιος Δυσάλωνας» θα τη δεις σε όλες τις προτεινόμενες.
Επίσης αξίζει η βόλτα για τη θέα αλλά και για φαγητό στην Άνω Σύμη, προέκταση της χώρας δηλαδή. Ανεβαίνεις με λεωφορείο, και κατεβαίνεις πολύ εύκολα απο τα σκαλάκια.
Προσωπικά αν είχα τόσες μέρες, θα αφιέρωνα τις δύο στη Χάλκη, ακόμα ένα νησί - διαμαντάκι.
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Καλημέρα σας.

Θα επισκεφτούμε την Ρόδο τον Οκτώβριο (17-20) για 3 ημέρες και λέμε με την γυναίκα μου να πάμε 1 ημέρα (όχι διανυκτέρευση) στην Σύμη.
Είδα ότι υπάρχουνε δρομολόγια από Ρόδο στις 08:30 για Σύμη με επιστροφή γύρω στις 17:00 το απόγευμα(Κόστος 60€ και τα 2 άτομα).
Θα θέλαμε όμως να πάμε και Πανορμίτη, ξέρει κανείς από το λιμάνι της Σύμης εάν υπάρχει συγκοινωνία για Πανορμίτη κάθε πόση ώρα και το κόστος; ή εάν υπάρχουνε άλλοι συνδυασμοί; Για παράδειγμα σε στυλ κρουαζιέρας;
Η ιδέα είναι στην αρχή της ημέρας να πάμε Πανορμίτη και μετά στην Σύμη για βόλτα φαγητό και ίσως μπάνιο κάπου εκεί κοντά εάν προλαβαίνουμε.

Σας Ευχαριστώ
 

kallalex

Member
Μηνύματα
24
Likes
181
Επόμενο Ταξίδι
Λισαβόνα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονια
Καλημέρα σας.

Θα επισκεφτούμε την Ρόδο τον Οκτώβριο (17-20) για 3 ημέρες και λέμε με την γυναίκα μου να πάμε 1 ημέρα (όχι διανυκτέρευση) στην Σύμη.
Είδα ότι υπάρχουνε δρομολόγια από Ρόδο στις 08:30 για Σύμη με επιστροφή γύρω στις 17:00 το απόγευμα(Κόστος 60€ και τα 2 άτομα).
Θα θέλαμε όμως να πάμε και Πανορμίτη, ξέρει κανείς από το λιμάνι της Σύμης εάν υπάρχει συγκοινωνία για Πανορμίτη κάθε πόση ώρα και το κόστος; ή εάν υπάρχουνε άλλοι συνδυασμοί; Για παράδειγμα σε στυλ κρουαζιέρας;
Η ιδέα είναι στην αρχή της ημέρας να πάμε Πανορμίτη και μετά στην Σύμη για βόλτα φαγητό και ίσως μπάνιο κάπου εκεί κοντά εάν προλαβαίνουμε.

Σας Ευχαριστώ
Το καταμαράν που σας πάει Σύμη κάνει πρώτα στάση στον Πανορμίτη και μετά συνεχίζετε για Σύμη.
Αν θέλετε φυσικά, μπορείτε να αποβιβαστείτε στον Πανορμίτη για να έχετε όσο χρόνο θέλετε, και να πάτε Σύμη με λεωφορείο. Τώρα, το κόστος του λεωφορείου δεν το γνωρίζω, γιατί εμείς πάντα κάνουμε την πρώτη επιλογή. Ο χρόνος παραμονής στον Πανορμίτη είναι αρκετός.
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
γιατί εμείς πάντα κάνουμε την πρώτη επιλογή. Ο χρόνος παραμονής στον Πανορμίτη είναι αρκετός.
Δηλαδή εάν πας με το καταμαράν κάνει στάση στον Πανορμίτη και είναι αρκετή ώρα ώστε να δεις το μοναστήρι και να ανάψεις εάν κεράκι και να συνεχίσεις για το λιμάνι της Σύμης;

Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom