Σύρος Σύρος

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καταρχάς καλώς ήρθες.
Πολύ καλή επιλογή για καλοκαίρι και για ξεκίνημα στα νησιά, αν και όλοι συνήθως στην ηλικία σας ξεκινούν από Πάρο κατά κύριο λόγο και Ίο δευτερευόντως.

Ξεκίνα να διαβάζεις το συγκεκριμένο νήμα, θα σου λυθούν πολλές απορίες. Εκεί έγραψα κι εγώ τη σχετική πρόσφατη εξιστόριση μου για τη Σύρο απ' το καλοκαίρι του '19:
Σύρος - Σύρος

Στα άλλα που ρωτάς τώρα:

Για ξενοδοχείο θέλουμε κάποιο μέσα στην Ερμούπολη, κατά προτίμηση κοντά στο λιμάνι, καθαρό, αλλά και οικονομικό
Πολλά ενοικιαζόμενα δωμάτια και αρκετά οικονομικά μπορώ να πω, ψάξτε μέσα στην Ερμούπολη αν και προσωπικά θα σας συνιστούσα να μείνετε λίγο πιο πάνω από τη πόλη, προς Άνω Σύρο.
Ποια αξιοθέατα θα προτείνατε, στα οποία να υπάρχει πρόσβαση με λεωφορείο, καθώς δεν έχουμε μεταφορικό μέσο. Αν έχετε να μας...
Αναφέρονται όλα πιο στο άλλο νήμα. Το μεταφορικό μέσο θα σας διευκόλυνε πολύ, ωστόσο δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας καθώς το νησί έχει σχετικά καλή συγκοινωνία.
Μέσα στην Ερμούπολη, σε ποιες πλατείες αξίζει να συχνάζουμε, ποιοι δρόμοι και ποια στενά είναι ωραία για περπάτημα
Σίγουρα στο Δημαρχείο και στα πέριξ του, θα τα βρείτε όλα πολύ εύκολα.
Από ταβέρνες, καφετέριες και γενικότερα για φαγητό/γλυκό ποιες ήταν οι αγαπημένες σας επιλογές ή ποια θα αποφεύγατε (πάντα οικονομικές επιλογές)
Επίσης αναφέρονται όλα στο νήμα. Αυτό που πρέπει να πω όμως είναι ότι το νησί είναι αρκετά οικονομικό σε όλα του, από τα πιο οικονομικά σίγουρα στις Κυκλάδες.
Για παραλίες, ποιες είναι οι πιο ωραίες/καθαρές, χωρίς υπερβολικό κόσμο αν γίνεται, και αν βρίσκονται κοντά σε ξενοδοχείο
Γιατί να είναι κοντά σε ξενοδοχείο; Το καλύτερο είναι να μη βρίσκονται κοντά σε ξενοδοχείο. Πέρα από τα πασίγνωστα «Βαπόρια», τη παραλία δηλαδή της Ερμούπολης (δεν είναι ακριβώς παραλία αλλά πλατφόρμα) που θα πηγαίνετε συχνά, θα δεις στη περιγραφή τις υπόλοιπες.
Πιστεύετε πως οι 6 νύχτες είναι αρκετές/παραπάνω από όσες χρειάζονται για να δούμε το νησί
Αυτό είναι κάτι σχετικό για το καθένα. Μου φαίνονται μια χαρά, ίσως να χωράει και μια βόλτα σε κάποιο ακόμα μέρος βέβαια.
Θα μας ενδιέφερε να δούμε τη νήσο Γυάρο,
Αυτό έχει τρομερό ενδιαφέρον. Δε ξέρω κατά πόσο είναι επισκέψιμο ή χαρακτηρισμένο σα μνημείο όπως η Μακρόνησος και ανοίγει σε ειδικές περιστάσεις... Θέλει ψάξιμο.
ή αν γνωρίζετε άλλα νησιά που θα βόλευε να πεταχτούμε, καθώς και τις τιμές (π.χ. Μύκονος)
Η Μύκονος αλλά και η Τήνος είναι δίπλα, τα εισιτήρια αρκετά φθηνά ίσως και κάτω από 10 ευρώ, μπορείτε να πεταχτείτε για ημερήσια.
Έχουμε ψάξει ήδη τις τιμές, αλλά πιστεύετε πως συμφέρει καλύτερα να πάμε αεροπορικώς ή με πλοίο από Πειραιά,
Αν ξεκινάτε από Αθήνα δε το συζητώ, πλοίο και πάλι πλοίο, οι τέσσερις ώρες δεν είναι τίποτα και το αεροπορικό κοστίζει!
Για νυχτερινή διασκέδαση, ποια κλαμπάκια/μπαράκια
Ξεκινάτε από Άνω Σύρο πιο νωρίς και καταλήγετε Ερμούπολη, 5 λεπτά από τα σκαλάκια είναι μόνο. Γενικά όλα τα βραδινά είναι στην Ερμούπολη, δε θα δυσκολευτείτε.
Πόσα χρήματα πιστεύετε
Είναι από τα οικονομικά νησιά, τι να σου πω, ανάλογα το τι θα κάνετε.
μας ενδιαφέρουν και άλλες εναλλακτικές
Όπως είπα και στην εισαγωγή, Πάρο ή Ίο.
Για ότι άλλο χρειαστείς μπορείς να ρωτήσεις. ;)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν τα διάβασα όλα, αλλά μπορώ να σου πω ότι για φαγητό έφαγα σούπερ στο "Τσιπουράδικο της Μυρσίνης". Δυστυχώς το ανακάλυψα λίγο πριν φύγω από το νησί. Αν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα, θα πήγαινα συνέχεια!
Καλά ήταν και στο "Μήτσο", αλλά είναι λίγο μακριά και χρειάζεται όχημα.

Επίσης αν βρείτε άκρη με τη συγκοινωνία, αξίζει τον κόπο να είστε στο Κίνι για φαγητό/ καφέ πάνω στη θάλασσα όταν πέφτει ο ήλιος. Νταξ....
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν τα διάβασα όλα, αλλά μπορώ να σου πω ότι για φαγητό έφαγα σούπερ στο "Τσιπουράδικο της Μυρσίνης". Δυστυχώς το ανακάλυψα λίγο πριν φύγω από το νησί. Αν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα, θα πήγαινα συνέχεια!
Καλά ήταν και στο "Μήτσο", αλλά είναι λίγο μακριά και χρειάζεται όχημα.

Επίσης αν βρείτε άκρη με τη συγκοινωνία, αξίζει τον κόπο να είστε στο Κίνι για φαγητό/ καφέ πάνω στη θάλασσα όταν πέφτει ο ήλιος. Νταξ....
Προτείνω ομοίως τα ψητά του Μήτσου, πας άνετα και με ταξί δεν είναι τίποτα (ούτε 4 ευρώ από κέντρο Ερμούπολης) και έχεις σούπερ θέα στο νησί και καταπληκτικό φαγητό. Εννοείται και τα 2 μαγαζιά στο Κινι (Δύο τζιτζίκια στ' αρμυρικια, αλλού γυαλου) είναι εξαιρετικά και με αρκετές gourmet επιλογές (συν το υπέροχο ηλιοβασίλεμα). Βέβαια την πιο μεγαλειώδη θέα (το μάτι πιάνει γύρω στα 7 νησιά μέσα στο απέραντο γαλάζιο), και το πιο επιβλητικό ηλιοβασίλεμα το βλέπει κανείς στο Σαν Μιχάλη στη βόρεια άκρη του νησιού (10-12 ευρώ με ταξί περίπου)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προτείνω ομοίως τα ψητά του Μήτσου, πας άνετα και με ταξί δεν είναι τίποτα (ούτε 4 ευρώ από κέντρο Ερμούπολης) και έχεις σούπερ θέα στο νησί και καταπληκτικό φαγητό. Εννοείται και τα 2 μαγαζιά στο Κινι (Δύο τζιτζίκια στ' αρμυρικια, αλλού γυαλου) είναι εξαιρετικά και με αρκετές gourmet επιλογές (συν το υπέροχο ηλιοβασίλεμα). Βέβαια την πιο μεγαλειώδη θέα (το μάτι πιάνει γύρω στα 7 νησιά μέσα στο απέραντο γαλάζιο), και το πιο επιβλητικό ηλιοβασίλεμα το βλέπει κανείς στο Σαν Μιχάλη στη βόρεια άκρη του νησιού (10-12 ευρώ με ταξί περίπου)
Νομίζω στο Αλλού Γυαλού είχα κάτσει για γκουρμέ (και καμπάνα χαχαχα). Πήγαμε βέβαια προετοιμασμένοι.
Τη θέα που λες, δυστυχώς δεν πρόλαβα να την συμπεριλάβω στο ταξίδι μου.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
μας ενδιέφερε να δούμε τη νήσο Γυάρο, οπότε
Κορίτσια σας βρίσκω πραγματικά "ψαγμενα". Η Γυαρος αυτή τη στιγμή αποτελεί υπό διαμόρφωση θαλάσσιο πάρκο και γενικά δεν είναι επισκεψιμη, παρά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις. Εάν θέλετε, τσεκάρετε τα παρακατω τηλέφωνα του Συνδέσμου Αγωνιστών Εαμικής Εθνικής Αντίστασης, ίσως να είστε τυχερές και να διοργανώνουν κάτι την περίοδο που θα πάτε (Αν και το βρίσκω χλωμό λόγω covid-19)
ΠΕΑΕΑ (Πανελλήνια Ένωση Αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης) Αθήνας: +302108222952+302108222952

Σύνδεσμος Αγωνιστών Εαμικής Εθνικής Αντίστασης +30 210 3823560+30 210 3823560

Δεν χάνετε τίποτα να επικοινωνήσετε κ με το λιμεναρχείο Σύρου (22810 88888), μπορεί κάπως κ εκείνοι να σας βοηθήσουν (ειδικά αν παίζει κ καμία οργανωμένη εκπαιδευτική εκδρομή)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τη θέα που λες, δυστυχώς δεν πρόλαβα να την συμπεριλάβω στο ταξίδι μου.
Οπωσδήποτε την επόμενη φορά James, από τα πιο αυθεντικά και μεγαλειώδη τοπία στις Κυκλάδες. Έχει εκεί δίπλα κ ταβέρνα, το "Πλακόστρωτο"
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλησπερα παιδια...τι κανουμε?εκλεισα 3 ημερο για του αγιου πνευματος στο ξενοδοχειο : Aeolia Boutique Studios, Ερμούπολη, Ελλάδα

ειναι μακρυα απο τα μαγαζια του κεντρου?θα ειμαι ανετος με τα ποδια?εχει παει κανενας τωρα τελευταια στην συρο να μου πει 2-3 μαγαζια για φαγητο και για ποτο-κοκτειλ το βραδυ?για beach bar στο περιπου εχω δει για το ciel που ειναι στην αποβαθρα!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
καλησπερα παιδια...τι κανουμε?εκλεισα 3 ημερο για του αγιου πνευματος στο ξενοδοχειο : Aeolia Boutique Studios, Ερμούπολη, Ελλάδα

ειναι μακρυα απο τα μαγαζια του κεντρου?θα ειμαι ανετος με τα ποδια?εχει παει κανενας τωρα τελευταια στην συρο να μου πει 2-3 μαγαζια για φαγητο και για ποτο-κοκτειλ το βραδυ?για beach bar στο περιπου εχω δει για το ciel που ειναι στην αποβαθρα!
Οκ, αν και το κατάλυμα φαίνεται συμπαθέστατο, σίγουρα δεν είναι και στο πιο γοητευτικό κομμάτι της πόλης. Είναι κοντά στο Νεώριο και στο νοσοκομείο. Σε κάθε πάντως περίπτωση, σε 10 λεπτά περίπου με τα πόδια είσαι στην πλατεία Μιαούλη (και πέριξ) και σε 15 και κάτι στα Βαπόρια. Πολυ κοντά στο κατάλυμα είναι και η αφετηρία των ΚΤΕΛ. Για φαγητό στην Ερμούπολη τσέκαρε το Αρχονταρίκι στην οδο Εμμ.Ροιδη, αλλά και το ιταλικό Αμβυξ στην παραλία. Για ποτό και καφέ αξίζει να επισκεφθείς το Couchico και για κοκτέιλ ειδικά το "Στα βαπόρια" με πολύ ωραία θέα. Καλά ποτα έχει και ποικιλια σε μπύρες έχει το Guernica λίγο πιο πάνω από την πλατεία και αρκετά συμπαθητικό είναι και το Boheme del Mar στην παραλία. Εκτός Ερμούπολης, τσεκ "Μήτσο" στην Αληθινή για ψητά με απίστευτη θέα, και το "Άλλου Γυαλου" στο ψαροχώρι Κινι
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα, καλή επιλογή για τριήμερο!
ειναι μακρυα απο τα μαγαζια του κεντρου?θα ειμαι ανετος με τα ποδια?
Δεν είναι απαγορευτικό, ένα χιλιόμετρο περίπου περπάτημα, δε το λες και μακριά.
εχει παει κανενας τωρα τελευταια στην συρο να μου πει 2-3 μαγαζια για φαγητο και για ποτο-κοκτειλ το βραδυ?για beach bar στο περιπου εχω δει για το ciel που ειναι στην αποβαθρα!
Ρίξε μια ματιά στον απολογισμό μου στην αμέσως προηγούμενη σελίδα, πήγα σχετικά πρόσφατα, Αύγουστο του 19.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
Οκ, αν και το κατάλυμα φαίνεται συμπαθέστατο σίγουρα δεν είναι και στο πιο γοητευτικό κομμάτι της πόλης. Είναι κοντά στο Νεώριο και στο νοσοκομείο. Σε κάθε πάντως περίπτωση, σε 10 λεπτά περίπου με τα πόδια είσαι στην πλατεία Μιαούλη (και πέριξ) και σε 15 και κάτι στα Βαπόρια. Πολυ κοντά στο κατάλυμα είναι και η αφετηρία των ΚΤΕΛ. Για φαγητό στην Ερμούπολη τσέκαρε το Αρχονταρίκι στην οδο Εμμ.Ροιδη, αλλά και το ιταλικό στην παραλία. Για ποτό και καφέ αξίζει να επισκεφθείς το Couchico και για κοκτέιλ ειδικά το "Στα βαπόρια" με πολύ ωραία θέα. Εκτός Ερμούπολης, τσεκ "Μήτσο" στην Αληθινή για ψητά με απίστευτη θέα, και το "Άλλου Γυαλου" στο ψαροχώρι Κινι
σε ευχαριστω πολυ φιλε...σιγουρα θα χρειαστει λιγο περπατημα..θα τα κοιταξω!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και κάτι που θυμήθηκα τώρα: Μια που θα μείνεις κοντά στο Νεώριο τσέκαρε ένα μαγειριο- μεζεδοπωλείο που λέγεται "Το καρνάγιο του...;😄" (τεσπα). Αν και προσωπικά δεν πήγα, έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια από πολλούς Συριανους
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
σε ευχαριστω πολυ φιλε...σιγουρα θα χρειαστει λιγο περπατημα..θα τα κοιταξω!
Να θυμάσαι επίσης ότι εαν βαρεθείς υπάρχει και συχνότατο και δωρεάν αστικό λεωφορείο με το οποίο σε 5 λεπτά είσαι πλατεια Μιαούλη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom