Σύρος Σύρος

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Τελικά κλείσαμε σε ένα διαμέρισμα στον Φοίνικα, καθώς κατά διαβολική σύμπτωση χθες που πήγαμε να κάνουμε κράτηση στα ξενοδοχεία που είχαμε βρει αρχικά στον Γαλησσά και μετά στην Αζόλιμνο, δεν υπήρχε διαθεσιμότητα. Προσπαθήσαμε και σε μερικά άλλα, ωστόσο τα περισσότερα ήταν εξαντλημένα ή υπερβολικά ακριβά γι' αυτό που προσφέρουν και καταλήξαμε εν τέλει στον Φοίνικα. Ευπρόσδεκτες ό, τι προτάσεις έχετε για εστιατόρια - καφετέριες - παραλίες κ.α. (έχω ρίξει μια ματιά για εστιατόρια και έχω δει το Τσιπουράδικο της Μυρσίνης στο λιμάνι, την πιτσαρία Amvix στο λιμάνι επίσης, τον Μήτσο στην Αληθινή, το Ciel στα βαπόρια και τέλος το εστιατόριο Δυο τζιτζίκια στ' Αρμυρίκια στο Κίνι). Τι λέτε;
Στο Κίνι η επιλογή είναι Αλλού Γυαλού.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τελικά κλείσαμε σε ένα διαμέρισμα στον Φοίνικα, καθώς κατά διαβολική σύμπτωση χθες που πήγαμε να κάνουμε κράτηση στα ξενοδοχεία που είχαμε βρει αρχικά στον Γαλησσά και μετά στην Αζόλιμνο, δεν υπήρχε διαθεσιμότητα. Προσπαθήσαμε και σε μερικά άλλα, ωστόσο τα περισσότερα ήταν εξαντλημένα ή υπερβολικά ακριβά γι' αυτό που προσφέρουν και καταλήξαμε εν τέλει στον Φοίνικα. Ευπρόσδεκτες ό, τι προτάσεις έχετε για εστιατόρια - καφετέριες - παραλίες κ.α. (έχω ρίξει μια ματιά για εστιατόρια και έχω δει το Τσιπουράδικο της Μυρσίνης στο λιμάνι, την πιτσαρία Amvix στο λιμάνι επίσης, τον Μήτσο στην Αληθινή, το Ciel στα βαπόρια και τέλος το εστιατόριο Δυο τζιτζίκια στ' Αρμυρίκια στο Κίνι). Τι λέτε;
Ολα μια χαρα ειναι...
 

manos777

Member
Μηνύματα
25
Likes
29
Καλησπέρα σας, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε την Σύρο φέτος το καλοκαίρι κοντά στις αρχές του Ιουλίου για 4 ημέρες. Προσωπικά έχω απορρίψει τις περιοχές που βρίσκονται μακριά από την Ερμούπολη καθώς θα τα φάμε σε ταξί, η πιο κοντινή σε απόσταση περιοχή που βρίσκω είναι ο Αζολιμνος σε απόσταση 3,5 χλμ από την Ερμούπολη, είναι καλή επιλογή? μήπως έχετε μείνει στο Azolimnos bay ή το Αρμενάκι ? μετά ως 2η επιλογή αφήνουμε την Ερμουπολη καθώς τα περισσότερα ξενοδοχεία είναι 100 χρονών, δεν ξέρω αν έχει κάποιος να μας προτείνει κάποιο
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
1) Τα 100 χρόνων κτίρια της Ερμούπολης στεγαζουν μερικά πολύ ατμοσφαιρικα ξενοδοχεία, τσέκαρε κάποια που είναι προς την περιοχή των Βαποριων. Προσωπικά είχα μείνει σε αυτό
★★★ Electra Syros Boutique Hotel, Ερμούπολη, Ελλάδα
2) Στα όρια της Ερμούπολης, 2 πολύ καλές και οικονομικές προτάσεις ενοικιαζομενων διαμερισματων είναι το sarris planet κ το romanza rooms. Και στα 2 έχω μείνει. Το πρώτο ειδικά έχει απίστευτη μαγική θέα στο Αιγαίο.
Sarris Planet, Ερμούπολη, Ελλάδα
Hotel Romanza Rooms, Syros, Greece
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Εχω μεινει στο Diogenis Hotel, 4*. Το μονο που δεν με ενοχλησε ειναι πως ηταν 100 ετων!
Χωρις αυτοκινητο ουτε να το σκεφτεστε εκτος Ερμουπολης. Μια χαρα λεωφορεια εχει.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Φετος το καλοκαιρι μαλλον για Συρο κοιταω ,εχω ηδη κλεισει ενα ξενοδοχειο στο booking με δωρεαν ακυρωση να καθετε το fierra guesthouse στην Ερμουπολη.Σημερα μιλαγα με εναν γνωστο μου με καταγωγη απο Συρο και μου ειπε μην μεινω σε καμμια περιπτωση Ερμουπολη θα το μετανοιωσω,την μερα εχει πολυ ζεστη και βαβουρα και να την επιλεξω μονο αν δεν παρω αυτοκινητο,αλλιως αν κατεβασω αμαξι θα μαρτυρησω και απο θεμα παρκαρισματος και κλπ ,που κατα τα αλλα πανεμορφη αλλα για απογευματινη ,βραδινη βολτα αξιζει αλλα οχι διαμονη μεσα.
Εχω βρει και κανα 2 πολυ ομορφα δωματια και πολυ νορμαλ τιμη στον Γαλησσα ,αξιζει για διαμονη εκει η΄ θα μαι τερμα απομονωμενα?
Στα συν ειναι οτι θα ειναι πιο ησυχα με το μπάλκονακι μας θεα βουνο ή θαλασσα και βουτιτσες αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα εχουμε πηγαινε ελα με αμαξι το βραδυ γιατι θελουμε και το ποτακι μας το βραδυ και τις επιλογες μας για φαγητο .
Οποιος ξερει απο Συρο ας πει και μια γνωμη ακομα
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Φετος το καλοκαιρι μαλλον για Συρο κοιταω ,εχω ηδη κλεισει ενα ξενοδοχειο στο booking με δωρεαν ακυρωση να καθετε το fierra guesthouse στην Ερμουπολη.Σημερα μιλαγα με εναν γνωστο μου με καταγωγη απο Συρο και μου ειπε μην μεινω σε καμμια περιπτωση Ερμουπολη θα το μετανοιωσω,την μερα εχει πολυ ζεστη και βαβουρα και να την επιλεξω μονο αν δεν παρω αυτοκινητο,αλλιως αν κατεβασω αμαξι θα μαρτυρησω και απο θεμα παρκαρισματος και κλπ ,που κατα τα αλλα πανεμορφη αλλα για απογευματινη ,βραδινη βολτα αξιζει αλλα οχι διαμονη μεσα.
Εχω βρει και κανα 2 πολυ ομορφα δωματια και πολυ νορμαλ τιμη στον Γαλησσα ,αξιζει για διαμονη εκει η΄ θα μαι τερμα απομονωμενα?
Στα συν ειναι οτι θα ειναι πιο ησυχα με το μπάλκονακι μας θεα βουνο ή θαλασσα και βουτιτσες αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα εχουμε πηγαινε ελα με αμαξι το βραδυ γιατι θελουμε και το ποτακι μας το βραδυ και τις επιλογες μας για φαγητο .
Οποιος ξερει απο Συρο ας πει και μια γνωμη ακομα
Στη Συρο ειχαμε μεινει Ερμουπολη κ δε το μετανιωσαμε καθολου.Ειχαμε νοικιασει μηχανη εκει γιατι το θεμα παρκινγκ ειναι πολυ δυσκολο.Απο την αλλη οι αποστασεις μικρες στη Συρο οποτε αν σου κανει το καταλυμα μεινε και Γαλησσα. Για βραδυ Ανω Συρο αλλα και Ερμουπολη ειναι φανταστικα να ξερεις.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Είναι πραγματικά μικρές οι αποστάσεις που κ Γαλησσα να μείνεις, βγαίνεις άνετα το βράδυ Ερμούπολη κ Άνω Σύρο. Και το ΚΤΕΛ ειναι συχνό (και πολύ εξυπηρετικο) κ το ταξί φτηνό σχετικά. Επομένως εάν το ξενοδοχείο του Γαλησσα σου κάνει, κανένα πρόβλημα ακόμα κ χωρίς αυτοκίνητο. Τα τελευταία χρόνια, στην αιχμή υπάρχει όντως θεματακι με το πάρκινγκ στην Ερμούπολη. Πάντως και η αίσθηση του να μείνεις στην Ερμούπολη ειναι άλλο πράγμα!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σημερα μιλαγα με εναν γνωστο μου με καταγωγη απο Συρο και μου ειπε μην μεινω σε καμμια περιπτωση Ερμουπολη θα το μετανοιωσω
Συμφωνώ με τον γνωστό σου, δε θα επέλεγα να μείνω σε καμία περίπτωση εντός Ερμούπολης, τουλάχιστον για καλοκαίρι.
Η δική μου προτίμηση είναι στην Άνω Σύρο, τσεκαρε μήπως βρεις κάτι κι εκεί. Είσαι ουσιαστικά ένα κλικ από την Ερμούπολη χωρίς αυτοκίνητο. ;)
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Κ εμείς θα πάμε Συρο φέτος, έκλεισα με προσφορά cosmote 1+1 δώρο αυτοκίνητο κ 2 ενήλικες 180€... Τα παιδιά είναι μικρά κ τα 2 κ δεν έχουν εισιτήριο! Αν έχετε να προτείνετε κάτι για μικρά παιδιά πείτε..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Καλησπέρα σας, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε την Σύρο φέτος το καλοκαίρι κοντά στις αρχές του Ιουλίου για 4 ημέρες. Προσωπικά έχω απορρίψει τις περιοχές που βρίσκονται μακριά από την Ερμούπολη καθώς θα τα φάμε σε ταξί, η πιο κοντινή σε απόσταση περιοχή που βρίσκω είναι ο Αζολιμνος σε απόσταση 3,5 χλμ από την Ερμούπολη, είναι καλή επιλογή? μήπως έχετε μείνει στο Azolimnos bay ή το Αρμενάκι ? μετά ως 2η επιλογή αφήνουμε την Ερμουπολη καθώς τα περισσότερα ξενοδοχεία είναι 100 χρονών, δεν ξέρω αν έχει κάποιος να μας προτείνει κάποιο
Συμφωνω και επαυξανω με @paefstra !το Διογενης εχει κανει κ ανακαινιση,περσυ που μειναμε δεν ειχαμε κανενα θεμα!βεβαια μπορεις να βρεις κ σε airbnb αρκετα καλα,την πρωτη χρονια ειχα μεινει σ ενα κοντα στα Αστερια και δεν ειχα θεμα μετακινησης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom