Σύρος Σύρος

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Ειναι ενα μερος που προσωπικα, θα πηγαινα και χειμωνα να ζησω.
Δεν μετάνιωσα ποτέ για την επιλογή μου να μείνω 2,5 χρόνια στην Σύρο,εκτός του ότι πέρασα φανταστικά και έχω τις καλύτερες των αναμνήσεων,απέκτησα και έναν πάρα πολύ καλό φίλο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν μετάνιωσα ποτέ για την επιλογή μου να μείνω 2,5 χρόνια στην Σύρο,εκτός του ότι πέρασα φανταστικά και έχω τις καλύτερες των αναμνήσεων,απέκτησα και έναν πάρα πολύ καλό φίλο.
ok, kill me now
αμαν εισαι , θελω κι εγω
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Μπααααα,μην τον ζηλεύεις."Νύχτα" έφυγε από το νησί....

Κυριολεκτικά όμως!!

Επίσης μία πολύ ωραία βόλτα στο νησί και στα πέριξ της Ερμούπολης είναι η εκκλησία του Αγίου Δημητρίου ο οποίος είναι ο πρώτος Ναός που βλέπει ο επισκέπτης από το πλοίο, καθώς φτάνει στη Σύρο.Η καμπάνα του χαιρετά όλα τα πλοία, όταν έρχονται και όταν φεύγουν από την Ερμούπολη.

Ιδανικό μέρος για γαμήλια τελετή..!!
Συμφωνείς....?!?
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
fenia ,

:)
φυσικα και θα επιστρεψω με εντυπωσεις!!δεν το γλυτωνετε;)

Εγω θα παω πρωτη φορα και ανυπομονω!
χαιρομαι που ακουω τοσα καλα σχολια(αν και μεταξυ μας δεν περιμενα το αντιθετο..τα κυκλαδονησια ειναι λιγο πολυ υπεροχα...αν και καποτε τα ...σνομπαρα λογω του "καφε" τους...μου αρεσαν πιο πολυ τα πρασινα νησια..)

:)Καλα να περασεις και εσυ!!και σκεψου πως η συρος ειναι τοσο κοντα!θα πας οποτε θες!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
βρε παιδια να ρωτησω κατι;
στα ποσα μποφορ εχει απαγορευτικο αποπλου;:roll:ή εξαρταται ανα περιπτωση;
γιατι καλα το σαββατο που φευγω θα εχει 6 μποφορακια αλλα την τριτη βλεπω 8:lol:λετε να αποκλειστω;:clap::shock::lol:
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
βρε παιδια να ρωτησω κατι;
στα ποσα μποφορ εχει απαγορευτικο αποπλου;:roll:ή εξαρταται ανα περιπτωση;
γιατι καλα το σαββατο που φευγω θα εχει 6 μποφορακια αλλα την τριτη βλεπω 8:lol:λετε να αποκλειστω;:clap::shock::lol:
Το απαγορευτικό δίνεται στα 9 μποφόρ. 'Ομως πρέπει σε όλη την διαδρομή να μην εμφανίζονται 9αρια. Συνήθως τον χειμώνα όταν λένε 8 μποφόρ, το απαγορευτικό είναι πολύ πιθανό.
Όμως για την Τρίτη, λυπάμαι που θα στο πώ, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο το απαγορευτικό. Θα έλεγα όμως να περιμένεις μέχρι αύριο για να δεις πιό σίγουρη πρόβλεψη για την Τρίτη.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
ψηφιζω επισκεψη στον αγ.νικολαο οπωσδηποτε!!
απο τις ομορφοτερες και πιο πλουσιες εκκλησιες
και φυσικα οπως προειπε κι ο galat σαν μιχαλη για φαγητο και συγκεκριμενα στη δυση του ηλιου
παιζει το ηλιοβασιλεμα απο κει να ειναι πιο ωραιο κι απο της οιας στη σαντορινη!!!!
εμενα προσωπικα δηλαδη μ αρεσε πιο πολυ....
το μοναδικο μελανο σημειο ηταν που δοκιμασα μαιντανοσαλατα.....!!!
συνηθιζεται πολυ στη συρο αλλα εγω το βρηκα απαισιο!!!
ελπιζω να μη σας τα χαλασει ο καιρος και να μπορεσετε να πατε
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Από την Δευτέρα το βράδυ ο καιρός αγριεύει. Δευτέρα απόγευμα μάλλον θα φύγουν τα πλοία. Η πρόγνωση από το meteo.gr για το Κάβο Ντόρο :

ai975.photobucket.com_albums_ae236_galat2000_diafora_b54f5f35.4cbd8dd200537a40556d455c647a6a25.jpg
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
kitsos σε ευχαριστω!!η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσει ο μαιντανος αρα δεν θα το επελεγα..χιχι!!:)

GALAT THANKSSSSSS!πολυ χρησιμα οσα μου ειπες!!
βασικα δεν με πειραζει καθολου να αποκλειστω..χεχε!αλλα οπως και να χει δεν το χα για τοσο σιγουρο!αρα να παρω μπολικα λεφτα μαζι μου..χεχε

;)
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
βρε παιδια να ρωτησω κατι;
στα ποσα μποφορ εχει απαγορευτικο αποπλου;:roll:ή εξαρταται ανα περιπτωση;
γιατι καλα το σαββατο που φευγω θα εχει 6 μποφορακια αλλα την τριτη βλεπω 8:lol:λετε να αποκλειστω;:clap::shock::lol:
Το απαγορευτικό δίνεται στα 9 μποφόρ. 'Ομως πρέπει σε όλη την διαδρομή να μην εμφανίζονται 9αρια. Συνήθως τον χειμώνα όταν λένε 8 μποφόρ, το απαγορευτικό είναι πολύ πιθανό.
Όμως για την Τρίτη, λυπάμαι που θα στο πώ, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο το απαγορευτικό. Θα έλεγα όμως να περιμένεις μέχρι αύριο για να δεις πιό σίγουρη πρόβλεψη για την Τρίτη.

Τα εννιά (09) μποφόρ είναι ο γενικός κανόνας που ίσχυε/ισχύει και γνωρίζει αυτός που ταξιδεύει με πλοίο δύο φορές το χρόνο.
Το απαγορευτικό εξαρτάται από το είδος του πλοίου,την διαδρομή που θα ακολουθήσει και την ένταση/διεύθυνση του ανέμου στην συγκεκριμένη διαδρομή.
Από Σύρο δεν έχεις και πολλές ελπίδες (ουσιαστικά καμία) να ταξιδέψεις αν βγεί απαγορευτικό για το Νοτιοδυτικό Αιγαίο.Έχω δει μέχρι και δέκα πλοία να περιμένουν (μαζεμένα εκεί από Κρήτη,Δωδεκάνησα κτλ) άρση του απαγορευτικού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom