Σύρος Σύρος

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Χωρις αυτοκινητο δε νομιζω να ειναι ευκολο να βρεθουν παραλιες ησυχες. Γενικως οι περισσοτερες ειναι μικρες οποτε μαζευεται πολυς κοσμος. Και το κακο ειναι πως απ οσο γνωριζω τα τελευταια δυο χρονια η συρος εχει αρκετους επισκεπτες ακομα και Ιουλιο... Ή τουλαχιστον περισσοτερους απ οτι παλιοτερα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σας ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλες και που αφιερωσατε χρονο για να μου απαντησετε. Εχω βρει δωματιο σε καλη τιμη στο Κωνστάντζα Στούντιο. Η αλιθεια ειναι οτι αμα μενεισ Ερμουπολη μπορες ευκολα να πας οπου θελεις. Να σας ρωτησω απο παραλιες πιο ησυχες οχι τοσο για οικογενειες ποιες μου προτεινετε?
Μια καλη σκέψη ειναι να πας στον Αρμεο...πίσω απο το λόφο του Γαλησσα κ το εκκλησάκι της Αγ.πακους. Πηγαίνει βατοτατο μονοπάτι από το κέντρο του Γαλησσα που περνάει δίπλα από το ξενοδοχείο dolphin bay...Την προτιμουν κ γυμνιστες. Μια πολύ ωραία σκέψη ειναι η και παραλία λωτος δίπλα απο το κινι, ήρεμη κ με ωραίο ηλιοβασίλεμα. Το ακόμα καλύτερο στο έχω για το τέλος: πάρε το σκαφος από το Κινι κ πήγαινε σε κάποια από τις απομονωμένες παραλίες της βόρειας Συρου...πανέμορφες κ ιδιαίτερα ήρεμες τα Γράμματα κ η Βαρβαρουσα
 

olavisi

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Μια καλη σκέψη ειναι να πας στον Αρμεο...πίσω απο το λόφο του Γαλησσα κ το εκκλησάκι της Αγ.πακους. Πηγαίνει βατοτατο μονοπάτι από το κέντρο του Γαλησσα που περνάει δίπλα από το ξενοδοχείο dolphin bay...Την προτιμουν κ γυμνιστες. Μια πολύ ωραία σκέψη ειναι η και παραλία λωτος δίπλα απο το κινι, ήρεμη κ με ωραίο ηλιοβασίλεμα. Το ακόμα καλύτερο στο έχω για το τέλος: πάρε το σκαφος από το Κινι κ πήγαινε σε κάποια από τις απομονωμένες παραλίες της βόρειας Συρου...πανέμορφες κ ιδιαίτερα ήρεμες τα Γράμματα κ η Βαρβαρουσα
Δεν εχω λογια να σας ευχαριστησω ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας ειδικα οταν δεν ξερεις ενα μερος. Η Αληθεια ειναι οτι ειμαστε πολυ της θαλασσας κι γ΄αυτο ειμαι αναποφασιστη γιατι δεν ξερω τι παιζει κ απο λεωφορεια μπηκα στο site αλλα δεν λεει κατι λεγαμε στην αρχη να κλεισουμε Κινι η Γαλησσα αλλα απ΄οτι διαβαζω οι περισσοτεροι προτεινουν Ερμουπολη. Παντως στις παραλιεσ αυτες θελω πολυ να παω τις ειχα δει στην αρχη οταν εψαχνα πληροφοριεσ για συρο(Στον Αρμεο ειχα διαβασει οτι απο την μια πλευρα ειναι οργανωμενη υσχιει η πανε σε ολη την γυμνηστες ? μην βρεθουμε προ εκπληξεως χαχα)
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν εχω λογια να σας ευχαριστησω ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας ειδικα οταν δεν ξερεις ενα μερος. Η Αληθεια ειναι οτι ειμαστε πολυ της θαλασσας κι γ΄αυτο ειμαι αναποφασιστη γιατι δεν ξερω τι παιζει κ απο λεωφορεια μπηκα στο site αλλα δεν λεει κατι λεγαμε στην αρχη να κλεισουμε Κινι η Γαλησσα αλλα απ΄οτι διαβαζω οι περισσοτεροι προτεινουν Ερμουπολη. Παντως στις παραλιεσ αυτες θελω πολυ να παω τις ειχα δει στην αρχη οταν εψαχνα πληροφοριεσ για συρο(Στον Αρμεο ειχα διαβασει οτι απο την μια πλευρα ειναι οργανωμενη υσχιει η πανε σε ολη την γυμνηστες ? μην βρεθουμε προ εκπληξεως χαχα)
Βασικά ο Γαλησσας έχει 2 παραλίες...Την κεντρικη παραλία του οικισμού που είναι οργανωμένη, και τον Αρμεο πίσω από το λόφο με το εκκλησάκι που την προτιμούν οι γυμνιστες και οι πιο φυσιολάτρες γενικά. Μια που είσαι της παραλίας, δεν θα θεωρούσα άσχημη επιλογη τον Γαλησσα για διαμονή. Έχει μερικά καλά ξενοδοχεία και αρκετά συγκροτήματα κατοικιών. Γενικά εχει καλη υποδομή. Περισσότερο όμως κ από το Γαλησσα θα προτιμούσα το Κινι για διαμονη. Είναι πιο μαζεμένο ψαροχώρι και επιπλέον είναι κοντά στις καλύτερες παραλίες του νησιού (Δελφίνι, Λωτος, Βαρβαρουσα, Γράμματα-στις 2 τελευταίες με καΐκι). Επιπλέον στο Κινι έχει πολύ ωραίο ηλιοβασίλεμα κ υπάρχουν μερικά εξαιρετικά εστιατόρια. Γενικά έχεις επιλογές στο νησί πέρα από Ερμούπολη κ οι συγκοινωνίες ειναι καλές
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλους.
Επαναφέρω το θέμα της Σύρου γιατί θα χρειαστώ τη βοήθεια σας ενόψει προγραμματισμού του καλοκαιριού (και πολύ αργήσαμε). Είναι ένα από τα μέρη που μπήκαν στα υπόψιν μετά απο κοινή απόφαση.
Έχουν περάσει πάνω από 10 χρόνια που επισκέφτηκα το νησί, και μάλιστα το Πάσχα, οπότε οι εντυπώσεις μου όσο καλές και να είναι δεν αρκούν.
Ερώτημα πρώτο: Που μένουμε; Θέλουμε πρόσβαση με τα πόδια στη νύχτα του νησιού. Αυτοκίνητο θα υπάρχει αλλά καλό είναι να αποφύγουμε τα πήγαινε-έλα το βράδυ. Οπότε οι απαιτήσεις μας είναι εντός σχετικά της Ερμούπολης, με σχετικά κοντινό παρκινγκ, και σε βολική τοποθεσία αναφορικά με την Άνω Σύρο. Ζητάω πολλά;:haha:
Ερώτημα δεύτερο: Τι παίζει με τη νύχτα του νησιού το καλοκαίρι. Σίγουρα δε θελουμε την έντονη ζωή με τα club, ξέρουμε ότι δε ψάχνουμε την αντίστοιχη Μύκονο ή Πάρο, ωστόσο θέλουμε ζωή. Υπάρχουν ποιοτικά μπαρ για ποτό που κρατάνε ως αργα; Ταβερνάκια - καφενεία με μουσική; Κανενα πιο ροκ μαγαζί;
Ερώτημα τρίτο: Πόσες μέρες θεωρείτε ότι αρκούν για να δούμε το νησί, αξιοθέατα, παραλίες κτλ; Με 3-4 μέρες/νύχτες είμαστε εντάξει, δεδομένου ότι θα υπάρχει όχημα;

Όλες οι απαντήσεις καλοδεχούμενες και ευπρόσδεκτες!;)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους.
Επαναφέρω το θέμα της Σύρου γιατί θα χρειαστώ τη βοήθεια σας ενόψει προγραμματισμού του καλοκαιριού (και πολύ αργήσαμε). Είναι ένα από τα μέρη που μπήκαν στα υπόψιν μετά απο κοινή απόφαση.
Έχουν περάσει πάνω από 10 χρόνια που επισκέφτηκα το νησί, και μάλιστα το Πάσχα, οπότε οι εντυπώσεις μου όσο καλές και να είναι δεν αρκούν.
Ερώτημα πρώτο: Που μένουμε; Θέλουμε πρόσβαση με τα πόδια στη νύχτα του νησιού. Αυτοκίνητο θα υπάρχει αλλά καλό είναι να αποφύγουμε τα πήγαινε-έλα το βράδυ. Οπότε οι απαιτήσεις μας είναι εντός σχετικά της Ερμούπολης, με σχετικά κοντινό παρκινγκ, και σε βολική τοποθεσία αναφορικά με την Άνω Σύρο. Ζητάω πολλά;:haha:
Ερώτημα δεύτερο: Τι παίζει με τη νύχτα του νησιού το καλοκαίρι. Σίγουρα δε θελουμε την έντονη ζωή με τα club, ξέρουμε ότι δε ψάχνουμε την αντίστοιχη Μύκονο ή Πάρο, ωστόσο θέλουμε ζωή. Υπάρχουν ποιοτικά μπαρ για ποτό που κρατάνε ως αργα; Ταβερνάκια - καφενεία με μουσική; Κανενα πιο ροκ μαγαζί;
Ερώτημα τρίτο: Πόσες μέρες θεωρείτε ότι αρκούν για να δούμε το νησί, αξιοθέατα, παραλίες κτλ; Με 3-4 μέρες/νύχτες είμαστε εντάξει, δεδομένου ότι θα υπάρχει όχημα;

Όλες οι απαντήσεις καλοδεχούμενες και ευπρόσδεκτες!;)
Καλησπέρα!
Μένετε Ερμούπολη εννοείται και μέσα στο κέντρο αν γίνεται. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα είστε σε βολική τοποθεσία για την Άνω Σύρο. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα όμως ε; :) Γιατί η Άνω Σύρος είναι ξεχωριστός οικισμός, είναι ψηλά και μακριά από το κέντρο. Εμείς μείναμε σε αυτό http://enermoupoli.gr/. Από τοποθεσία έσκισε, είχαμε θέα όλη την Ερμούπολη από το μπαλκόνι, ήταν οικονομικό. Λίγα τ' αρνητικά, τίποτα το σοβαρό. Δεν είχαμε όμως αυτοκίνητο και σίγουρα αν είχαμε θα το παρκάραμε πολύ μακριά.
Η νυχτερινή ζωή της Σύρου (αλλά και το φαγητό ) δεν με ενθουσίασε δυστυχώς. Οπωσδήποτε να πάτε στα Αστέρια απόγευμα - βράδυ και βεβαίως στο Boheme del Mar. Και η Guernica μου άρεσε, όμως ήταν λίγο υποτονική. Από φαγητό ξεχώρισα το Λαουτάρι. Λίγο τσιμπημένες τιμές, η όλη φάση όμως μου άρεσε πολύ. Μπορείς να πας και για ποτό μόνο ή καφέ, κάνει και live.
(αρχές Αυγούστου του '17 έγινε η επίσκεψη)
Με τις μέρες που έχετε θα την γυρίσετε άνετα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα σε όλους.
Επαναφέρω το θέμα της Σύρου γιατί θα χρειαστώ τη βοήθεια σας ενόψει προγραμματισμού του καλοκαιριού (και πολύ αργήσαμε). Είναι ένα από τα μέρη που μπήκαν στα υπόψιν μετά απο κοινή απόφαση.
Έχουν περάσει πάνω από 10 χρόνια που επισκέφτηκα το νησί, και μάλιστα το Πάσχα, οπότε οι εντυπώσεις μου όσο καλές και να είναι δεν αρκούν.
Ερώτημα πρώτο: Που μένουμε; Θέλουμε πρόσβαση με τα πόδια στη νύχτα του νησιού. Αυτοκίνητο θα υπάρχει αλλά καλό είναι να αποφύγουμε τα πήγαινε-έλα το βράδυ. Οπότε οι απαιτήσεις μας είναι εντός σχετικά της Ερμούπολης, με σχετικά κοντινό παρκινγκ, και σε βολική τοποθεσία αναφορικά με την Άνω Σύρο. Ζητάω πολλά;:haha:
Ερώτημα δεύτερο: Τι παίζει με τη νύχτα του νησιού το καλοκαίρι. Σίγουρα δε θελουμε την έντονη ζωή με τα club, ξέρουμε ότι δε ψάχνουμε την αντίστοιχη Μύκονο ή Πάρο, ωστόσο θέλουμε ζωή. Υπάρχουν ποιοτικά μπαρ για ποτό που κρατάνε ως αργα; Ταβερνάκια - καφενεία με μουσική; Κανενα πιο ροκ μαγαζί;
Ερώτημα τρίτο: Πόσες μέρες θεωρείτε ότι αρκούν για να δούμε το νησί, αξιοθέατα, παραλίες κτλ; Με 3-4 μέρες/νύχτες είμαστε εντάξει, δεδομένου ότι θα υπάρχει όχημα;

Όλες οι απαντήσεις καλοδεχούμενες και ευπρόσδεκτες!;)
Καλημέρα φίλε μου...δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να βοηθάμε ανθρώπους που έχουν με τον τρόπο τους βοηθήσει τόσους και τόσους σε αυτό το φορουμ. Με τη Σύρο έχω βιωματική σχέση και πηγαίνω αρκετά συχνά λόγω και φίλων. Θα προσπαθήσω να σου δώσω μερικές απαντήσεις σχετικά με τα ερωτήματά σου
Ερώτημα πρώτο: Μια καλή περιοχή για να μείνεις προκειμένου να έχεις κοντά την Ανω Σύρα και την Ερμούπολη και να έχεις και ευκολίες στο παρκινγκ, όντας παράλληλα σε απόσταση βολής με τα πόδια από την Ερμούπολη, είναι η περιοχή της Δόξας. Είναι συνοικία σχετικά ψηλά με ωραία θέα και έχει και υπαίθριο παρκιν! Το να κατηφορίσεις από εκεί στο κέντρο της Ερμούπολης δεν είναι ούτε 10 λεπτά, ενώ εκεί είναι και το τέρμα του αστικου λεωφορείου (Αθλητικό κέντρο-Δόξα) το οποίο είναι δωρεάν!!! (και με συχνή συγκοινωνία) Ακόμα και το ταξί (σε περίπτωση που θες να ξενυχτήσεις αρκετά και βαριέσαι να γυρίσεις με τα πόδια) δεν θα σου πάρει πάνω από 3,5 ευρώ. Η Ανω Σύρος από εκεί είναι 2 λεπτά με το αυτοκίνητο!!! Εάν θέλεις μπορώ να σου προτείνω και δωμάτια προς τα εκεί. Φυσικά αξίζει να μείνεις και πιο κέντρο Ερμούπολη, αρκεί βέβαια να βρεις κατάλυμα με παρκιν (όχι πάντα δεδομένο- και σημειωτέον στο κέντρο της Ερμουπολης το παρκιν τείνει να γίνει ολίγον προβληματικό)
Ερώτημα δεύτερο: Η Ερμούπολη έχει συμπαθεστατα μπαράκια τα οποία τραβάνε μέχρι αργά. Αγαπημένα μου είναι ο Mandrakoukos (είναι στα αριστερά του δημαρχείου στα σκαλιά κοντά στην Guernika που προαναφέρθηκε) με ωραία cocktaiils και αρκετά ψαγμένες μουσικές, καθώς και το Barola στην παραλία της Ερμούπολης (το καλύτερο για μένα όσον αφορά τις μουσικές επιλογές). Συμπαθητικό bar και η Guernika (δίπλα σχεδόν στο Μανδρακούκο). Στην περιοχή των Βαποριών, διαχρονική αξία είναι τα Αστέρια κάτω στην παραλία τους (beach bar το πρωί, κανονικό μπαρ το βράδυ), αλλά και το "Στα Βαπόρια" (είναι ψηλά πριν κατέβεις τα σκαλάκια με ωραία θέα στη θάλασσα και την υπέροχη αυτή συνοικία), το οποίο είναι κάπως πιο κοντά στη λογική του bar- restaurant (και εδώ παίζουν ωραία κοκταίηλ). Υπάρχουν και 1-2 ακόμα μπαράκια στον παραλιακό της Ερμούπολης που ξεκινάνε ως cafe και συνεχίζουν μέχρι αργά
Ερώτημα τρίτο: Αυτό είναι ένα ερώτημα που πραγματικά άπτεται στο στυλ σου. Μπορεί η Σύρος να είναι σχετικά μικρή σε έκταση, είναι όμως τόσα τα αξιοθέατα και οι περιοχές ενδιαφέροντος που νομίζω πως μπορεί άνετα να σε κρατήσει και 1 εβδομάδα. Εάν μάλιστα είσαι και λάτρης πολιτιστικών εκδηλώσεων ίσως και παραπάνω!!! Βέβαια αναφέρεις ότι έχεις ξαναπάει οπότε έχεις ήδη μια γεύση. Γενικά κατά μέσο όρο νομίζω πως θέλει τουλάχιστον ένα 5ημερο, δεδομένου ότι επειδή μένεις Θεσσαλονίκη, δεν είναι και προορισμος που μπορείς να πας για ένα ΣΚ όπως για τους Αθηναίους.
Extra tips:
1) Πήγαινε στο χωριό Κίνι και από εκεί κλείσε θέσεις στο σκάφος Perla και κάνε εκδρομή στις ΒΔ παραλίες του νησιού, όπου θα κάνετε μπάνιο ενδεχομένως και μόνοι (ειδικά εάν είναι πρωί- κάνει αρκετά δρομολόγια μέσα στη μέρα) σε μερικές πραγματικά συγκλονιστικές παραλίες (μπορώ να σου δώσω τηλέφωνο για να κλείσεις από πριν θέση)
2) Αφού θα έχεις αυτοκίνητο, να πας στην τοποθεσία Αληθινή, να επισκεφθείς το μοναστήρι της Αγίας Παρασκευής και να φας μετά απίστευτα παιδάκια -και γενικώς κρεατικά- στον "Μητσο" (η καλύτερη για μένα χασαποταβέρνα της Σϋρου), έχοντας στο πιάτο την πιο σουπερ αεροπορική θέα τόσο της Ερμούπολης όσο και της Ανω Σύρου (είναι πιο ψηλά και από την Ανω Σύρο)
3) Να φτάσεις μέχρι την τοποθεσία Σαν Μιχάλη στα βόρεια του νησιού και να δεις ένα από τα συγκλονιστικότερα ηλιοβασιλέματα τρώγοντας και μεζέδες στην ταβέρνα Πλακόστρωτο (αξίζει και μόνο για τη θέα)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@thanos75 & @katkats είστε λεβεντιά! Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω. Δηλαδή πόσο πιο περιγραφικός να γίνει κανένας πραγματικά;
Ναι την έχω μια ιδέα μιας και είχα επισκεφτεί το νησί πάσχα του 2009, ωστόσο όλοι ξέρουμε ότι ένα νησί το καλοκαίρι είναι τελείως διαφορετικό από τις υπόλοιπες εποχές του χρόνου!
Είναι η πρώτη επιλογή για τη πρώτη καλοκαιρινή εξόρμηση, εκτός αν είμαστε περισσότεροι και κατευθυνθούμε προς Κύθηρα. Ο άλλος προορισμός που έχει κλειδώσει είναι πάλι τα Δωδεκάνησα.
Η αλήθεια είναι ότι θέλω να δω τη Σύρο και καλοκαίρι και ξέρω ότι δε θα με απογοητεύσει.
Ψάχνω αεροπορικό ήδη μέσω Μυκόνου. Για να δούμε...
Θα επανέλθω για περαιτέρω πληροφόρηση αν χρειαστεί. Και πάλι ευχαριστώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Ψάχνω αεροπορικό ήδη μέσω Μυκόνου. Για να δούμε...
Θα επανέλθω για περαιτέρω πληροφόρηση αν χρειαστεί. Και πάλι ευχαριστώ.
Πριν 3 χρονια που πηγα Συρο για διακοπες εκλεισα γρηγορο πλοιο με κωδικο deals for you της Cosmote και ειχα δωρεαν επιστροφη. Αξιζε πολυ τον κοπο, πολυ γρηγορο ταξιδι και παμφθηνα. Δες αν ισχυει και φετος.
 
Last edited by a moderator:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πριν 3 χρονια που πηγα Συρο για διακοπες εκλεισα γρηγορο πλοιο με κωδικο deals for you της Cosmote και ειχα δωρεαν επιστροφη. Αξιζε πολυ τον κοπο, πολυ γρηγορο ταξιδι και παμφθηνα. Δες αν ισχυει και φετος.
Ναι ισχύει ευτυχώς (παρά κ τη συγχώνευση blue star &hellenic) κ φέτος. Όμως εξυπηρετεί όσους ταξιδεύουν κυρίως από Πειραιά, κάτι που νομίζω ότι ο psilos3 ως Σαλονικιος μάλλον -και πολύ λογικά- θέλει να αποφύγει. Πέρσι από Θεσσαλονίκη υπήρχε προς Κυκλάδες κ Κρήτη το πλοιο aqua blue της seajets που έπιανε κ Συρο. Φέτος δεν το βλέπω όμως να μπαίνει (Εάν πάντως μάθω κάτι θα ενημερώσω έγκαιρα)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πριν 3 χρονια που πηγα Συρο για διακοπες εκλεισα γρηγορο πλοιο με κωδικο deals for you της Cosmote και ειχα δωρεαν επιστροφη. Αξιζε πολυ τον κοπο, πολυ γρηγορο ταξιδι και παμφθηνα. Δες αν ισχυει και φετος.
Ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι θα επιλέξουμε κάτι τέτοιο μόνο αν βολεύει τόσο πολύ οικονομικά, γιατί σωστά αναφέρει ο @thanos75 υπάρχει και το Θεσσαλονίκη - Αθήνα, το οποίο μετά την αποχώρηση της ryan έγινε κι αυτό ακριβό! Το πλοίο από Θεσσαλονίκη ανακοινώθηκε πέρυσι 15 Ιουνίου περίπου...Κατάντια.
Εσύ σε ποιο αναφέρεσαι, στο γνωστό της hellenic seaways? Απο Πειραιά ή από Ραφήνα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Εμεις ειχαμε αφετηρια και επιστροφη Πειραια. Ναι hellenic seaways.

Τα νησια απο Θεσσαλονικη ειναι ηρωικη αποφαση . Χαρα στο κουραγιο σας.
Και φυσικα, αυτοι που ξερουν πανε Δωδεκανησα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom