Σύρος Σύρος

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Επειδή βλέπω ότι υπάρχει ζήτηση και επειδή πλέον είμαι μόνιμος κάτοικος Σύρου, θα χαρώ να βοηθήσω όπως μπορώ. 😊
Θα επανέλθω:lol:

Για αρχές Ιουλίου το τρίκλινο ήταν 50€/βράδυ στον Γαλησσα, κλεισμένο εδώ και κάνα 2μηνο βέβαια (τώρα ήδη έχει ανέβει).

Όντως σε σύγκριση με Σέριφο και Σίφνο, που ήταν οι αρχικές επιλογές, η Σύρος ήταν πιο οικονομικη, με μεγάλη κιόλας διαφορά.

Από κει και πέρα, ο καθένας διαλέγει ο,τι του αρέσει και τον εξυπηρετεί!
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Προσωπικά βρήκα στη Ποσειδωνία με 85€/βραδιά, 4 άτομα για 6 μέρες. Σχετικά με άλλες τιμές που έβλεπα για μέσα Ιουλίου, ήταν σχετικά φθηνά. Να συμπληρώσω ότι ήθελα ένα κατάλυμα εκτός Ερμούπολης γιατί θα έχουμε αυτοκίνητο και δε θέλω να κάνω βόλτες στο λιμάνι στην Ερμούπολη για να παρκάρω. Το μακρινό 2008 έβρισκα να παρκάρω με λίγο ζόρι, πιστεύω τώρα θα γίνεται το έλα να δεις.

@ Thanos πες μας καμία ταβέρνα/εστιατόριο, που δε θα χρειαστεί να δώσουμε νεφρό για φαγητό;

Επίσης, στις παραλίες, έχουν αφήσει κενό καθόλου ή ολα έχουν γίνει ξαπλώστρες;
 
Μηνύματα
30
Likes
194
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στη Σύρο πήγα τον Μάιο εννοείται ότι δεν γινόντανε χαμός από τουρίστες και φυσικά καλύτερες τιμές, Επέλεξα να μείνω στον Αζόλιμνο στο ξενοδοχείο Faros Προτείνω για φαγητό το Αρχονταρίκι στην Ερμούπολη, παγωτό gelato από το DJANGO ( ας μας πει και ο @Τhanos). Αυτοκίνητο από τον Vassiliko ένα skoda citigo με 35 ευρώ την ημέρα. Όποιοι πάτε να περάσετε όμορφα γιατί είναι ένα πανέμορφο νησί με πολύ ευγενικούς ανθρώπους.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Θα επανέλθω:lol:

Για αρχές Ιουλίου το τρίκλινο ήταν 50€/βράδυ στον Γαλησσα, κλεισμένο εδώ και κάνα 2μηνο βέβαια (τώρα ήδη έχει ανέβει).

Όντως σε σύγκριση με Σέριφο και Σίφνο, που ήταν οι αρχικές επιλογές, η Σύρος ήταν πιο οικονομικη, με μεγάλη κιόλας διαφορά.

Από κει και πέρα, ο καθένας διαλέγει ο,τι του αρέσει και τον εξυπηρετεί!
Οπότε θέλεις στέλνεις 😀
Να συμπληρώσω ότι ήθελα ένα κατάλυμα εκτός Ερμούπολης γιατί θα έχουμε αυτοκίνητο και δε θέλω να κάνω βόλτες στο λιμάνι στην Ερμούπολη για να παρκάρω. Το μακρινό 2008 έβρισκα να παρκάρω με λίγο ζόρι, πιστεύω τώρα θα γίνεται το έλα να δεις.
Τον τελευταίο μήνα, έχει Parking (εκεί που είναι το λιμενικό) επί πληρωμή, όπου οικονομικά κανείς την δουλειά σου μια χαρά. Προσωπικά, μας έλυσε τα χέρια, διότι κάνουμε την δουλειά μας σαν άνθρωποι.

@ Thanos πες μας καμία ταβέρνα/εστιατόριο, που δε θα χρειαστεί να δώσουμε νεφρό για φαγητό;
Σίγουρα προτείνω την Μυρσίνη στο λιμάνι. Από τα ποιο VFM φαγητά που έχουμε φάει. Τεράστιες μερίδες, γευστικά με μοντέρνες πινελιές και οικονομικά. Συμβουλή: Μην παρασυρθείτε και παραγγείλετε πολλά, γιατί θα φύγετε με πακέτο σίγουρα.

Επίσης, προτείνω το Λιμανάκι στον Φοίνικα για θαλασσινά (οικονομικά και εδώ). Για θαλασσινά επίσης στα 2 Τζιτζικια στα Αρμυρικια στο Κινι με πολύ καλές τιμές επίσης και εδώ. Επίσης προτείνω το Απανωχωρίτισσα στην Άνω Σύρο.

Γενικά το νησί παίζει σε αρκετά νορμάλ τιμές στο φαγητό. Μην το φοβάστε.

Επίσης, στις παραλίες, έχουν αφήσει κενό καθόλου ή ολα έχουν γίνει ξαπλώστρες;
Έχει αρκετά. Έως τώρα έχουμε δοκιμάσει τις εξής:

Παραλία Φάμπρικα: Ελεύθερη τελείως με καθαρά νερά.

Παραλία Γαλλησσας: Θα πάτε τέρμα δεξιά όπου είναι και το μόνο σημείο χωρίς ξαπλώστρες. Καθαρά νερά αν και αρκετά ρηχή.

Παραλία Δελφίνι: Και εδώ το ίδιο, τέρμα δεξιά έχει κενό να κάτσετε. Στα αριστερά από τι έμαθα έχει γυμνιστές.

Καλά να περάσετε!!!

Στη Σύρο πήγα τον Μάιο εννοείται ότι δεν γινόντανε χαμός από τουρίστες και φυσικά καλύτερες τιμές, Επέλεξα να μείνω στον Αζόλιμνο στο ξενοδοχείο Faros Προτείνω για φαγητό το Αρχονταρίκι στην Ερμούπολη, παγωτό gelato από το DJANGO ( ας μας πει και ο @Τhanos). Αυτοκίνητο από τον Vassiliko ένα skoda citigo με 35 ευρώ την ημέρα. Όποιοι πάτε να περάσετε όμορφα γιατί είναι ένα πανέμορφο νησί με πολύ ευγενικούς ανθρώπους.
Καλησπέρα. Καλή επιλογή το Αρχονταρίκι, απλά σαν Θάνος πάντα, δεν με τρελαίνει το σημείο για καλοκαίρι και ειδικά μέσα στην ζέστη. Την εποχή που πήγατε εσείς, είναι από τα καλύτερα σημεία για φαγητό. Γενικά η Άνοιξη είναι όνειρο στην Ερμούπολη, για βόλτες, καφέ, φαγητό, μεζέδες.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Παραλία Δελφίνι: Και εδώ το ίδιο, τέρμα δεξιά έχει κενό να κάτσετε. Στα αριστερά από τι έμαθα έχει γυμνιστές.
Διαχρονικά το κομμάτι αυτό της παραλίας είχε πάντα γυμνισμό (από το 2003 μάλιστα που πρωτοπήγα). Γυμνισμός παίζει επίσης διαχρονικά και στον Αρμεό (είναι η παραλία στο Γαλησσά πίσω από το λόφο με το εκκλησάκι), αν και την τελευταία φορά που πήγα (το 2018) υπήρχαν και πολύ ελεύθεροι κατασκηνωτές (εννοείται φυσικά πως δεν έχει ξαπλώστρες)
Να προσθέσω και το Λωτό, κοντά στο Κίνι, που τουλάχιστον το 2018 που πήγα τελευταία φορά δεν είχε ξαπλώστρες, ενώ και το Κόμητο, κάτω από τις Αγκαθωπές, έχει μπόλικο ελεύθερο χώρο, παρά το γεγονός ότι υπάρχει ένα μικρό beach bar το οποίο που νοικιάζει και είδη θαλάσσης.
Edit: Ελεύθερη- και πολύ ωραία- παραλία είναι και η Αμπελος, κοντά στη Φάμπρικα στην περιοχή της Βάρης
 

linaadamaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά καλημερα!! Πάμε καi εμείς Σύρο σε μια εβοδμάδα, με αφορμή βεβαίως το AegeanBall Festival.

Θα ήθελα να ρωτήσω, το να ενοικιάσουμε μηχανάκι στο νησί, θεωρείται safe επιλογη? Μένουμε στην Ερμούπολη, και θα το θέλαμε κυριώς για μετακίνηση τη μέρα πρις παραλίες και αξιοθέατα.

Είναι οι δρόμοι καταλληλοι?
 

Frederico12

Member
Μηνύματα
45
Likes
290
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Παιδιά καλημερα!! Πάμε καi εμείς Σύρο σε μια εβοδμάδα, με αφορμή βεβαίως το AegeanBall Festival.

Θα ήθελα να ρωτήσω, το να ενοικιάσουμε μηχανάκι στο νησί, θεωρείται safe επιλογη? Μένουμε στην Ερμούπολη, και θα το θέλαμε κυριώς για μετακίνηση τη μέρα πρις παραλίες και αξιοθέατα.

Είναι οι δρόμοι καταλληλοι?
Οι βασικοι δρόμοι περιμετρικά για κυκλαδίτικο νησί, είναι μια χαρά.
Μην το φοβάσαι.
Στην ανάγκη πάντως, και η συγκοινωνία τους είναι από τις καλύτερες που έχω συναντήσει σε ελληνικό νησί. Δεν ξέρω αν άλλαξε κατι τα τελευταία 6-7 χρόνια.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Kαλησπερα,
ισχυει οτι για τις πιο γνωστες οργανωμενες παραλιες πρεπει να εχω κανει κρατηση τουλαχιστον μια μερα πριν?Το εχω ακουσει ειδικα για καποιες παραλιες βλεπε Αγκαθωπες
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω χάσει επεισόδια με τις ελληνικές παραλίες...Κάνουν και κρατήσεις?!!

Εγώ που δε θέλω το κόνσεπτ ξαπλώστρα κ ομπρέλα, υπάρχει καθόλου χώρος στις οργανωμένες παραλίες για ν απλώσεις το δικό σου στρωσίδι; @Thanos92 τι λες;
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ρώτησα και γω πιο πάνω, έχουν απαντήσει. Σιγά μη δώσω λεφτά για ξαπλώστρα, όταν έχουμε τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα παραλίας
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ρώτησα και γω πιο πάνω, έχουν απαντήσει. Σιγά μη δώσω λεφτά για ξαπλώστρα, όταν έχουμε τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα παραλίας
Α ναι δίκιο έχεις, τώρα το πρόσεξα ότι έχει απαντηθεί.

Καλά και τζάμπα να είναι, εξακολουθούν να μου τη δίνουν :haha:
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Kαλησπερα,
οτι εχει ελευθερα για πετσετα το διαβασα,αν θελω περνω την πετσετα μου αν θελω και καθομαι την .Εγω ρωτησα αν σε περιπτωση που θελω μια μερα να παω σε μια οργανωμενη να αραξω με ξαπλωστρα στο beach bar ή σε τραπεζακι οτι παραγγειλω χρειαζεται να κανω προκρατηση ,γιατι κατι τετοιο εχω ακουσει οτι ισχυει στη Συρο ιδιαιτερα για τις πιο δημοφιλης βλεπε Αγκαθοπες πχ ή Γαλησσας γιατι εχω ακουσει παιζει πολυ το προκρατημενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom