Σύρος Σύρος

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Kαλησπερα,
ισχυει οτι για τις πιο γνωστες οργανωμενες παραλιες πρεπει να εχω κανει κρατηση τουλαχιστον μια μερα πριν?Το εχω ακουσει ειδικα για καποιες παραλιες βλεπε Αγκαθωπες
Καλησπέρα,
για το Ono (Αγκαθωπές)
και το Ciel (Ερμούπολη)
χρειάζεσαι κράτηση ναι.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα,
για το Ono (Αγκαθωπές)
και το Ciel (Ερμούπολη)
χρειάζεσαι κράτηση ναι.
Φανταζομαι το ιδιο ισχυει και για τραπεζακι τυπου καθομαι στην καρεκλα ή στο πασο του μπαρ και οτι παρω πχ καφε ?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Α ναι δίκιο έχεις, τώρα το πρόσεξα ότι έχει απαντηθεί.

Καλά και τζάμπα να είναι, εξακολουθούν να μου τη δίνουν :haha:
Εχει σε παρα πολλα μερη της Ελλαδας δωρεαν με την καταναλωση καφε και αναψυκτικων.
Αυτο που ειναι απαλευτο ειναι οταν τις πληρωνουν και γι αυτο η οικογενεια κατασκηνωνει ολη μερα για να βγαλει τα λεφτα της η ξαπλωστρα και γινεται τσιρκο ο χωρος απο φαγητα, πλαστικα, φωνες παιδιων. Αμα ηθελα τετοιους γειτονες 8 ωρες, πηγαινα και καμπινγκ, το οποιο απεχθανομαι για τον ιδιο λογο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εχει σε παρα πολλα μερη της Ελλαδας δωρεαν με την καταναλωση καφε και αναψυκτικων.
Αυτο που ειναι απαλευτο ειναι οταν τις πληρωνουν και γι αυτο η οικογενεια κατασκηνωνει ολη μερα για να βγαλει τα λεφτα της η ξαπλωστρα και γινεται τσιρκο ο χωρος απο φαγητα, πλαστικα, φωνες παιδιων. Αμα ηθελα τετοιους γειτονες 8 ωρες, πηγαινα και καμπινγκ, το οποιο απεχθανομαι για τον ιδιο λογο.
Δε θέλω κανέναν μάνα μου τόσο κοντά μου στην παραλία :haha:
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Φανταζομαι το ιδιο ισχυει και για τραπεζακι τυπου καθομαι στην καρεκλα ή στο πασο του μπαρ και οτι παρω πχ καφε ?
οχι δεν χρειαζεται κρατηση σε αυτη τη περιπτωση ;)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Θα ήθελα να ρωτήσω, το να ενοικιάσουμε μηχανάκι στο νησί, θεωρείται safe επιλογη? Μένουμε στην Ερμούπολη, και θα το θέλαμε κυριώς για μετακίνηση τη μέρα πρις παραλίες και αξιοθέατα.
Οι δρόμοι είναι μια χαρά και δεν θα έχετε κανένα θέμα στην οδήγηση. Προσοχή στους βιαστικούς...
 
Μηνύματα
30
Likes
194
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά καλημερα!! Πάμε καi εμείς Σύρο σε μια εβοδμάδα, με αφορμή βεβαίως το AegeanBall Festival.

Θα ήθελα να ρωτήσω, το να ενοικιάσουμε μηχανάκι στο νησί, θεωρείται safe επιλογη? Μένουμε στην Ερμούπολη, και θα το θέλαμε κυριώς για μετακίνηση τη μέρα πρις παραλίες και αξιοθέατα.

Είναι οι δρόμοι καταλληλοι?
΄Έχουν καλό οδικό δίκτυο, άνετα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μηχανάκι
 

D a S anualmente

New Member
Μηνύματα
4
Likes
16
Στη Σύρο πήγα τον Μάιο εννοείται ότι δεν γινόντανε χαμός από τουρίστες και φυσικά καλύτερες τιμές, Επέλεξα να μείνω στον Αζόλιμνο στο ξενοδοχείο Faros Προτείνω για φαγητό το Αρχονταρίκι στην Ερμούπολη, παγωτό gelato από το DJANGO ( ας μας πει και ο @Τhanos). Αυτοκίνητο από τον Vassiliko ένα skoda citigo με 35 ευρώ την ημέρα. Όποιοι πάτε να περάσετε όμορφα γιατί είναι ένα πανέμορφο νησί με πολύ ευγενικούς ανθρώπους.
Όποτε πηγαίνω στην Σύρο για ασύγκριτη, φιλική εξυπηρέτηση και χαρακτηριστικές τιμές, καταλήγω με ευχαρίστηση να μείνω στον όρμο Βάρης στο ξενοδοχείο Syros Holidays. Πριν επέλεγα το Aphrodite Boutique Hotel στο Κίνι και παλιότερα το Anassa Cycladic Village στον Γαλησσά.

Καλές διακοπές!, όπου κι αν αποφασίσετε να πάτε και να επιστρέψετε με υπέροχες αναμνήσεις.
 

toumpae

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,

Θα μπορούσατε να μου πείτε κάποια beach bar σε όμορφες παραλίες που δεν χρεώνουν την ξαπλώστρα;

Σας ευχαριστώ!
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Είμαι στη πανέμορφη Σύρο από τις 17 του μήνα και φεύγω αύριο. Δυστυχώς, φεύγω αύριο. Και εγώ και η σύζυγος και τα πιτσιρίκια (κόρη και βαφτιστήρα) θέλουν να κάτσουμε παραπάνω.

Μένουμε στη Ποσειδωνία, ενοικιαζόμενα διαμερίσματα Παλαιολόγος, άνετα, ΠΕΝΤΑΚΆΘΑΡΑ, parking, ήσυχα.

Από παραλίες έχουμε πάει: Κίνι, Φοίνικα, Αχλάδι (έρωτας από παλιά), Κόμιτο και Γαλησσά (υπέροχη αλλά και με τον περισσότερο κόσμο). Αν προλάβουμε αύριο θα πάμε Δελφίνι, αλλιώς Αγκαθωπές. Όλες αμμουδιά και πεντακάθαρα νερά, οι ξαπλώστρες έχουν κάνει την εμφάνιση τους στο νησί, αλλά εκτός τις ιδιωτικές, έχει και δημοτικές που είναι δωρεάν. Προσωπικά έχω μαζί μου σκίαστρο και ομπρέλα και ειμασταν καλύτερα και από τέλεια.

Από αξιοθέατα δεν είδαμε πάρα πολλά, αλλά τα βασικά: Δημαρχείο, αρχαιολογικό μουσείο, θέατρο Απόλλων (που παρακολουθήσαμε συναυλία/μουσική δωματίου),μουσείο κλωστοϋφαντουργίας, βιομηχανικό μουσείο, πήγαμε στην εκκλησία του Αγίου Γεωργίου (καθολικών) στην Άνω Σύρο, τον ιερό ναό της Αναστάσεως (ορθοδόξων) στην Ερμούπολη, τον πανέμορφο και τεράστιο ναό του Αγίου Νικολάου πίσω από το θέατρο Απόλλων και το ενυδρείο Κινίου. Επίσης, στη πλατεία Μιαούλη έμπροσθεν του δημαρχείου έχει εκδηλώσεις (είδαμε χορευτικά συγκροτήματα από όλη την Ελλάδα).

Από φαγητό έχει για όλα τα βαλάντια και για όλα τα γούστα: Calmo marre, το Κύμα (κλασσική όμορφη ταβέρνα με ωραία μουσικούλα), το Αρχονταρίκι της Μαρίτσας, το Σεμινάριο, το Αχλάδι (πεντανόστιμο φαγητό με το νερό της θάλασσας να είναι στα πόδια σου, αλλά λίιιιιγο τσιμπημένες τιμές), Γνήσιο Σουβλάκι εν Ερμουπόλει, Απανωχωρίτισα, Zoe, το Django gellato για παγωτό θέλει υπομονή με τον κόσμο που έχει και το καταπληκτικό Πλακόστρωτο στο Σαν Μιχάλη (θέα υπέροχη και φαγητό πεντανόστιμο). Το BROS v.a.p corner για hot dog και κρέπα τιμιότατο, όπως και το chilbox για παγωτό.

Parking θέλει τύχη για να βρεις κατά μήκος της παραλίας, στο "νησάκι" επί πληρωμή, αν πας λίγο νωρίς θα βρεις θέση (χωρίς να είναι μεγάλο το έξοδο, εφόσον μιλάμε για διακοπές και όχι μόνιμη κατοικία), αλλιώς κάνεις γύρους και θα βρεις κοντά στο νοσοκομείο ή στα super market.

Το σίγουρο είναι ότι θα ξανάρθουμε.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Στα παραπάνω θα ήθελα να προσθέσω και κάτι άσχημο που μας έτυχε. Είχαμε κλείσει για Κυριακή μεσημέρι, πριν αναχωρήσουμε από το νησί, στο μεζεδοπωλείο της Μυρσίνης. Μας είπαν στο τηλέφωνο ότι έχουν μόνο μέσα τραπέζι και αφού ρωτήσαμε αν κλιματίζεται ο χώρος και μας απάντησαν θετικά, είπαμε ναι. Πήγαμε τη Κυριακή και ο κύριος που του αναφέραμε τη κράτηση μας έδειξε δύο τραπέζια έξω, στο πεζοδρόμιο. Αφού του είπαμε ότι η κράτηση μας είναι για μέσα, μας είπε ότι δεν του έχουν σημειώσει τη κράτηση για μέσα και ότι δεν έχει κάτι διαθέσιμο (ούτε συγνώμη, ούτε λυπάμαι, τίποτα). Φυσικά, με 41 βαθμούς κελσίου δε θα μπορούσαμε να φάμε και αποχωρησαμε. Επειδή γενικά κάνω κριτικές αξιολόγησης στο Google maps και στο trip advisor, θεώρησα σωστό να το αναφέρω. Το ακόμη χειρότερο είναι ότι όταν πηγαίναμε στο χώρο πάρκινγκ του λιμανιού για να πάρουμε το καράβι της επιστροφής, σχεδόν όλο το μαγαζί μέσα ήταν άδειο. Και καλά είχαν κρατήσεις.... Από μένα, όχι ότι θα τους λείψουν τα λεφτά μου, είναι μαύρο δαγκωτό.

Από τα μαγαζιά που ανέφερα στη προηγούμενη δημοσίευση μου, στο top 3 γεύσεων θα έβαζα Πλακόστρωτο, Αχλάδι και Σεμινάριο.

Για ποτάκι, μια και ειμασταν με δύο παιδιά και δεν είχαμε περιθώριο ξενυχτιού, αράξαμε τρεις φορές στο μικρό Bloom, στο πεζόδρομο της Πρωτοπαπαδάκη για κρύα μπύρα και κοκτέιλς.
 
Μηνύματα
28
Likes
30
Επιστροφή λοιπόν από την όμορφη Σύρο , μετά από ένα 6ημερο γεμάτο!
Αρχικά μας φάνηκε λίγο παράξενο σαν νησί αλλά όσο περνούσαν οι μέρες, τόσο πιο πολύ μας άρεσε.
Ευτυχώς μέναμε κοντά στο λιμάνι , έτσι δεν χρειάστηκε να ανεβοκατεβαινουμε πολλά σκαλιά.
Αμάξι δεν είχαμε όλες τις μέρες αλλά πιστεύω ότι χρειάζεται για να γυρίσεις το νησί. Καλές οι συγκοινωνίες ΚΤΕΛ όμως είναι πάρα πολύς ο κόσμος , είσαι τυχερός εάν βρεις θέση για να καθίσεις.
Παραλίες ξεχωρίσαμε το Κίνι , Γαλησσά , Βάρη , Αγκαθωπές και Αχλάδι. Περάσαμε και από μεγα Γιαλό, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και δεν καταλάβαμε γιατί υπάρχει χρέωση €20 το σετ , χωρίς κατανάλωση ( η κοπέλα εκεί πολύ ευγενική όμως)
Επιλογές για φαγητό υπάρχουν άφθονες στο νησί και σε πολύ καλές τιμές γενικά. Τσιπουραδικο της Μυρσίνης, Μήτσος στην Αληθινή, Στη Ιθάκη του Αη, Αμβλυξ στο λιμάνι είναι κάποιες που δοκιμάσαμε και μας άρεσαν. Ιδιαίτερη εντύπωση μας έκανε το armadillo για brunch και δίπλα τα παγωτά Django. Επίσης για γρήγορο φαγητό πολύ καλό ήτανε το Food Street Stories και το Γιαννιωτικο . Κρέπα και παγωτό δοκιμάσαμε στο Bros Corner επίσης αρκετά καλό
Καταπληκτικός φούρνος Το προζύμι δίπλα από το δημαρχείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom