Σύρος Σύρος

Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπερα,
φευγω για Συρο τη Δευτερα,θα νοικιασουμε αυτοκινητο.Οι δρομοι πως ειναι στο νησι ?Ειναι σχετικα ευκολη η οδηγηση τουλαχιστον για τις διαδρομες για τις πιο δημοφιλεις παραλιες ?Οδηγαω χρονια και καθημερινα στην Αθηνα,( μενω Γαλατσι ,Κυψελη οποτε ξερω απο στενα και ανηφορες :bleh:),αλλα απο οδηγηση σε νησι δεν εχω τοσο εμπειρια
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπερα,
φευγω για Συρο τη Δευτερα,θα νοικιασουμε αυτοκινητο.Οι δρομοι πως ειναι στο νησι ?Ειναι σχετικα ευκολη η οδηγηση τουλαχιστον για τις διαδρομες για τις πιο δημοφιλεις παραλιες ?Οδηγαω χρονια και καθημερινα στην Αθηνα,( μενω Γαλατσι ,Κυψελη οποτε ξερω απο στενα και ανηφορες :bleh:),αλλα απο οδηγηση σε νησι δεν εχω τοσο εμπειρια
Μια χαρά είναι, δε θα έχεις πρόβλημα.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μην ανησυχείς, μια χαρά είναι δρόμοι στη Σύρο. Το μεγαλύτερο ποσοστό είναι διπλής κατεύθυνσης (χωράνε 1+1 αυτοκίνητα) και απλά σε μερικά σημεία στενεύουν αρκετά και με προσοχή περνάει ένας ένας. Υπάρχουν καθρέπτες βέβαια.

Προσοχή θα έδινα στα μηχανάκια, οι τουρίστες ειναι κάπως προσεκτικοί, οι ντόπιοι επειδή "ξέρουν" τους δρόμους πάνε μαμιώντας. Και κάποια ταξί, όχι όλοι.

Σημαντικό, να βγάζεις φλας, ποτέ δε ξέρεις ποιος σε ακολουθεί.

Για πάρκινγκ στην Ερμούπολη, αν πας πριν τις 20:00, θα βρεις στο "νησάκι" επί πληρωμή (όχι τρελή χρέωση), αλλιώς θα ψάχνεις στο λιμάνι.

Να περάσετε τέλεια.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Υπάρχουν καθρέπτες βέβαια.
Ναι!!! Πάρα πολλοί καθρέφτες, μας έκανε θετική εντύπωση. Πολύ βοηθητικοί! (Και όχι μουντζουρωνενοι/ξεχαρβαλωμενοι σαν της Αθήνας!)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπερα,
φευγω για Συρο τη Δευτερα,θα νοικιασουμε αυτοκινητο.Οι δρομοι πως ειναι στο νησι ?Ειναι σχετικα ευκολη η οδηγηση τουλαχιστον για τις διαδρομες για τις πιο δημοφιλεις παραλιες ?Οδηγαω χρονια και καθημερινα στην Αθηνα,( μενω Γαλατσι ,Κυψελη οποτε ξερω απο στενα και ανηφορες :bleh:),αλλα απο οδηγηση σε νησι δεν εχω τοσο εμπειρια
Μην ανησυχείς, μια χαρά είναι δρόμοι στη Σύρο. Το μεγαλύτερο ποσοστό είναι διπλής κατεύθυνσης (χωράνε 1+1 αυτοκίνητα) και απλά σε μερικά σημεία στενεύουν αρκετά και με προσοχή περνάει ένας ένας. Υπάρχουν καθρέπτες βέβαια.

Προσοχή θα έδινα στα μηχανάκια, οι τουρίστες ειναι κάπως προσεκτικοί, οι ντόπιοι επειδή "ξέρουν" τους δρόμους πάνε μαμιώντας. Και κάποια ταξί, όχι όλοι.

Σημαντικό, να βγάζεις φλας, ποτέ δε ξέρεις ποιος σε ακολουθεί.

Για πάρκινγκ στην Ερμούπολη, αν πας πριν τις 20:00, θα βρεις στο "νησάκι" επί πληρωμή (όχι τρελή χρέωση), αλλιώς θα ψάχνεις στο λιμάνι.

Να περάσετε τέλεια.
Ναι!!! Πάρα πολλοί καθρέφτες, μας έκανε θετική εντύπωση. Πολύ βοηθητικοί! (Και όχι μουντζουρωνενοι/ξεχαρβαλωμενοι σαν της Αθήνας!)
Επίσης, μεγάλη προσοχή στις διαβάσεις πεζών. Μου έκανε τρομερή εντύπωση απ όταν ήρθαμε μόνιμα πριν κάποιους μήνες, πως όλοι σταματάνε. Φτάσαμε σε σημείο στην Ελλάδα, να θεωρούμε τα αυτονόητα "ουαου".
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Επίσης, μεγάλη προσοχή στις διαβάσεις πεζών. Μου έκανε τρομερή εντύπωση απ όταν ήρθαμε μόνιμα πριν κάποιους μήνες, πως όλοι σταματάνε. Φτάσαμε σε σημείο στην Ελλάδα, να θεωρούμε τα αυτονόητα "ουαου".
Ενδιαφέρον, αν και δε θυμάμαι να μου έτυχε, σίγουρα θα το θυμόμουν το σπάνιο αυτό γεγονός :haha:

Μέχρι τώρα οι μόνες διαβάσεις στην Ελλαδα που ξέρω ότι τις σεβονται οι οδηγοί, είναι αυτές στα Τρίκαλα και στο αεροδρόμιο της Αθήνας...Σε όλες τις υπόλοιπες σιχτιριζω:bleh:
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ισχύει για τις διαβάσεις, όλοι σταματούν, όπως το έκανα και γω.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Αυτο με τις διαβάσεις το επιβεβαιώνω κι εγώ. Κυρίως όσο προχωράς στον παραλιακό δρόμο της Ερμούπολης. Εδώ σε εμένα σταματούσαν στη Θεσσαλονίκη, μάλλον το πρόβλημα το έχουμε εμείς στην Αθήνα :haha:

Επίσης, κάποια σοκάκια είναι πολύ στενά, όπως συμβαίνει και σε πολλά νησιά. Με εταιρίες ενοικίασης μηχανών, που τις παρκάρουν κάθετα στο πεζοδρόμιο με αποτέλεσμα να περνάς πολύ οριακά για να μην τις πάρεις παραμάζωμα όλες :p. Βέβαια εγώ είχα πάει αρχές καλοκαιριού, τώρα φαντάζομαι πολλά θα είναι ήδη νοικιασμένα. Για να αναφέρεις τα συγκεκριμένα προάστια, ακόμη και με αυτό μάλλον θα είσαι ΟΚ.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Μολις επεστρεψα απο Συρο και εγω..

Οι παραλιες της Συρου ναι δεν ειναι φημισμενες παγκοσμιως ,ουτε εχει τα τρελα εξωτικα vibes,αλλα παρολα αυτα αν θες να κανεις το μπανακι σου λιγες ωρες να δροσιστεις και να γυρισεις στο ξενοδοχειο σου μια χαρα ομορφες ειναι.

Ξεκιναω απο την καλυτερη κατ εμε που επισκεφτηκα ως προς τα κατω
1.Γαλησσας -η καλυτερη παραλια που πηγα σε ολη τη Συρο .τεραστια παραλια σπανιο για Συρο,αμμωδης,κρυσταλλινα νερα,συγκεντρωνει πολυ κοσμο αλλα κατσαμε εκει που τελειωνει η παραλια και ημασταν πολυ ησυχα σε ενα chill beach bar
2.Κομητο -εναλλακτικο beach bar ,εχει και ανοργανωτο κομματι,φοβερα νερα .Διπλα στις αγκαθοπες πιο χαλαρα.
3.Μεγας Γυαλος μικρη τυπικη κυκλαδιτικη παραλια μου αρεσε πολυ.
4.Αγκαθοπες ενα συν μονο για τα νερα.Ο ορισμος της υπερεκτιμημενης παραλιας οχι ασχημη οκ αλλα καμμια σχεση με το ντορο που γινεται,ολη την αξια την περνει απο το Ono.
5.Κινι .Σαν παραλια και νερα δεν μου αρεσε ,πολυς κοσμος ο ενας πανω στον αλλον ,θολα νερα για νησι.Ομως αυτο που μου αρεσε ειναι το Κινι σαν χωριο ,πολυ ζωντανο ,με πολυ ωραιες επιλογες για φαγητο και ουζακια πανω στο κυμα.Πολυ γραφικο.

6.Ciel μια χαρα ειναι για μια γρηγορη βουτια για οποιον δεν θελει να φυγει εκτος Ερμουπολης.δεν ειναι κατι τρομερο αλλα εχει τελεια θεα τα αρχοντικα στα Βαπορια και την εκκλησια του Αγιου Νικολαου.Υπαρχει και ελευθερο κομματι για οποιον δεν θελει να κατσει στο Ciel.
7.Βαρη.Με την Βαρη που ολοι λενε δεν τρελαθηκα πολυ ομορφη αμμωδης παραλια εξω ως και γυαλιζε θα ελεγα.Αλλα πολυς κοσμος και ετσι και ετσι νερα.


Η Ερμουπολη ειναι μια μαγεια απο τις πιο ομορφες πολεις στην Ελλαδα μαζι με το Ναυπλιο για εμενα.Απιστευτη αρχιτεκτονικη,απιστευτα καλοδιατηρημενα κτιρια,αισθηση οτι εισαι σε καποια πολη του εξωτερικου σε καποια σημεια,δεν χορταινα βολτες.Δημαρχειο,θεατρο Απολλων,εκκλησια Αγιου Νικολαου!!!
Στα αρνητικα η βαβουρα και η ζεστη στο λιμανι ,αφηστε εκεινο το σημειο που θυμιζει Πειραια και χαθειτε στα στενακια .

Πανεμορφη Ανω Συρο θα ανεβειτε μια και παραπανω φορες απιστευτη θεα,αλλα μεταξυ ερμουπολης εγω βαζω Ερμουπολη γιατι πανω κατω η Ανω Συρος μοιαζει και .ε αλλες νησιωτικες χωρες.

Που εφαγα

Τσιπουραδικο Μυρσινης-οντως καλο μαγαζι πολυ ωραιο φαγητο,θελει κρατηση σιγουρα ομως το tripadvisor εβαλε και εδω το χερακι του.

Αμβυξ -πολυ καλο ιταλικο,ωραιες πιτσες λεπτη ζυμη.φαγαμε πολυ καλο.εξαιρετικπ γλυκο πανακοτα για κερασμα και σπιτικο λιμοντσελο.κατσαμε 2 φορες μια περιμενοντας το πλοιο επειδη ειναι απεναντι ακριβως κρατηστε το tip για να μην περιμενετε στο λιμανι.

2 τζιτζικια στα αρμυρικια -πολυ καλη ταβερνα πανω στο κυμα ,μαλλον το καλυτερο σε θαλασσινα που εφαγα στο νησι.Μετα το μπανιο στο Κινι να πατε.

3. Ταβερνα Σαββας στο Γαλησσα.Καλο φαγητακι ειχε αν βρεθειτε προς εκει καθηστε.Εχει και μαγειρευτα.

4.Απανωχωριτισσα.Πολυ νοστιμοι μεζεδες ,οικονομικο,απιστευτη θεα.
5.Πετρινο καλο ηταν οχι κατι τρομερο αλλα τιμιο απο τα πιο ομορφα στενακια να φας.

Δυστυχως δεν ανεβηκα στον ξακουστο Μητσο στην Αληθινη ,ουτε για παγωτο στο Django.

Λουκουμια και χαλβαδοπιτες πηρα απο Λειβαδαρα και στου Κορρε
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Φυσικά και έχει όμορφες παραλίες η Σύρος. Εμείς απολαμβάνουμε το μπανάκι μας και με το παραπάνω. Ναι δεν είναι Κουφονησια η Νάξος... Αλλά μην τρελαθούμε κιόλας.

Αφήνω μερικές φωτογραφίες..

20230805_131926.jpg


20230709_132230.jpg
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Και για συνεχεια αφου εγραψα για φαγητο

Porte galleria de coctail-σικατο μαγαζι πολυ καλα ποτα ,ειναι σε ομορφο στενακι,ανετα μπορουσε να ηταν και bar στην Κολοκοτρωνη στην Αθηνα
Espiritu-tiny μαγαζακι ,λιγα τραπεζακια εξω,φιλοσοφια κοκτειλ take away πλαστικο στο ορθιο για οποιον θελει,ευγενεστατος και κοινωνικοτατος ιδιοκτητης,τουμπανα κοκτειλ
Theosis-ανω συρος τα signature coctail του θεικα οπως και το ονομα του,αλλο level o bartender.Κλασσικα νησιωτικα χυμα σκαλακι κατω που λατρευω.
Συριανον καφεποτειο-ωραια ποτα και εκει ,η θεα ειναι αλλου ολη η Ερμουπολη πιατο.Ανω Συρος
Ciel .Να πατε βραδυ για ποτο ενα βημα απο το νερο με θεα τα Βαπορια φωτισμενα και την εκκλησια .Φοβερη θεα καλα ποτα.

Εννοειται ολα τα μαγαζια δεν ειναι sponsored αλλα που κατσαμε εμεις για βοηθησω οποιον ενδιαφερεται η θα παει τωρα
 

dimitris sil

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Μολις επεστρεψα απο Συρο και εγω..

Οι παραλιες της Συρου ναι δεν ειναι φημισμενες παγκοσμιως ,ουτε εχει τα τρελα εξωτικα vibes,αλλα παρολα αυτα αν θες να κανεις το μπανακι σου λιγες ωρες να δροσιστεις και να γυρισεις στο ξενοδοχειο σου μια χαρα ομορφες ειναι.

Ξεκιναω απο την καλυτερη κατ εμε που επισκεφτηκα ως προς τα κατω
1.Γαλησσας -η καλυτερη παραλια που πηγα σε ολη τη Συρο .τεραστια παραλια σπανιο για Συρο,αμμωδης,κρυσταλλινα νερα,συγκεντρωνει πολυ κοσμο αλλα κατσαμε εκει που τελειωνει η παραλια και ημασταν πολυ ησυχα σε ενα chill beach bar
2.Κομητο -εναλλακτικο beach bar ,εχει και ανοργανωτο κομματι,φοβερα νερα .Διπλα στις αγκαθοπες πιο χαλαρα.
3.Μεγας Γυαλος μικρη τυπικη κυκλαδιτικη παραλια μου αρεσε πολυ.
4.Αγκαθοπες ενα συν μονο για τα νερα.Ο ορισμος της υπερεκτιμημενης παραλιας οχι ασχημη οκ αλλα καμμια σχεση με το ντορο που γινεται,ολη την αξια την περνει απο το Ono.
5.Κινι .Σαν παραλια και νερα δεν μου αρεσε ,πολυς κοσμος ο ενας πανω στον αλλον ,θολα νερα για νησι.Ομως αυτο που μου αρεσε ειναι το Κινι σαν χωριο ,πολυ ζωντανο ,με πολυ ωραιες επιλογες για φαγητο και ουζακια πανω στο κυμα.Πολυ γραφικο.

6.Ciel μια χαρα ειναι για μια γρηγορη βουτια για οποιον δεν θελει να φυγει εκτος Ερμουπολης.δεν ειναι κατι τρομερο αλλα εχει τελεια θεα τα αρχοντικα στα Βαπορια και την εκκλησια του Αγιου Νικολαου.Υπαρχει και ελευθερο κομματι για οποιον δεν θελει να κατσει στο Ciel.
7.Βαρη.Με την Βαρη που ολοι λενε δεν τρελαθηκα πολυ ομορφη αμμωδης παραλια εξω ως και γυαλιζε θα ελεγα.Αλλα πολυς κοσμος και ετσι και ετσι νερα.


Η Ερμουπολη ειναι μια μαγεια απο τις πιο ομορφες πολεις στην Ελλαδα μαζι με το Ναυπλιο για εμενα.Απιστευτη αρχιτεκτονικη,απιστευτα καλοδιατηρημενα κτιρια,αισθηση οτι εισαι σε καποια πολη του εξωτερικου σε καποια σημεια,δεν χορταινα βολτες.Δημαρχειο,θεατρο Απολλων,εκκλησια Αγιου Νικολαου!!!
Στα αρνητικα η βαβουρα και η ζεστη στο λιμανι ,αφηστε εκεινο το σημειο που θυμιζει Πειραια και χαθειτε στα στενακια .

Πανεμορφη Ανω Συρο θα ανεβειτε μια και παραπανω φορες απιστευτη θεα,αλλα μεταξυ ερμουπολης εγω βαζω Ερμουπολη γιατι πανω κατω η Ανω Συρος μοιαζει και .ε αλλες νησιωτικες χωρες.

Που εφαγα

Τσιπουραδικο Μυρσινης-οντως καλο μαγαζι πολυ ωραιο φαγητο,θελει κρατηση σιγουρα ομως το tripadvisor εβαλε και εδω το χερακι του.

Αμβυξ -πολυ καλο ιταλικο,ωραιες πιτσες λεπτη ζυμη.φαγαμε πολυ καλο.εξαιρετικπ γλυκο πανακοτα για κερασμα και σπιτικο λιμοντσελο.κατσαμε 2 φορες μια περιμενοντας το πλοιο επειδη ειναι απεναντι ακριβως κρατηστε το tip για να μην περιμενετε στο λιμανι.

2 τζιτζικια στα αρμυρικια -πολυ καλη ταβερνα πανω στο κυμα ,μαλλον το καλυτερο σε θαλασσινα που εφαγα στο νησι.Μετα το μπανιο στο Κινι να πατε.

3. Ταβερνα Σαββας στο Γαλησσα.Καλο φαγητακι ειχε αν βρεθειτε προς εκει καθηστε.Εχει και μαγειρευτα.

4.Απανωχωριτισσα.Πολυ νοστιμοι μεζεδες ,οικονομικο,απιστευτη θεα.
5.Πετρινο καλο ηταν οχι κατι τρομερο αλλα τιμιο απο τα πιο ομορφα στενακια να φας.

Δυστυχως δεν ανεβηκα στον ξακουστο Μητσο στην Αληθινη ,ουτε για παγωτο στο Django.

Λουκουμια και χαλβαδοπιτες πηρα απο Λειβαδαρα και στου Κορρε
Επειδή έγραψες κυρίως για τις παραλίες, είναι ρηχές ? Και κρύο ή ζεστό σχετικά το νερό ? Έχει πολύ ανέμους η Σύρο σαν κυκλαδονήσι που είναι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.486
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom