Ισπανία ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ...ΓΙΑ ΜΑΔΡΙΤΗ

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Ψάχνοντας πληροφορίες για να οργανώσω ένα ταξίδι στην Μαδρίτη μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως σε σύγκριση με Βερολίνο-Πράγα-Βιέννη υπάρχει μια μικρή (περισσότερο θα έλεγα ποσοτική παρά ποιοτική)υστέρηση. Έτσι σε αυτό το ποστ θα ήθελα να απαντήσω σε μερικούς προβληματισμούς που δημιουργήθηκαν σε έμενα πριν την αναχώρηση και ποιος ξέρει, ίσως να φάνουν χρήσιμες και σε κάποιον άλλο που σκέπτεται να προετοιμάσει ένα ταξίδι στην ομοργη και πολυ ενδιαφερουσα ισπανική πρωτεύουσα.
Άφιξη: Αεροδρόμιο άφιξης το Barajas και συγκεκριμένα σε Τerminal 1,2,3 συνήθως στο δυο .Με μετρο (γραμμή 8 που σε πάει μεχρι τον σταθμό nuevos minesteiros και μετα ανταπόκριση ανάλογα με τον προορισμό) η πόλη απέχει 25 λεπτά περίπου .Υπάρχουν στο χώρο αυτόματα μηχανήματα που βγάζεις το εισιτήριο. Για 10 διαδρομές η τιμή είναι 10,30.
Διαμονή. Για πρώτη φορά στην συγκεκριμένη πόλη καλό θα ήταν να επιλεχθεί κάποιο ξενοδοχείο στην περιοχή του κέντρου .Αν και το μετρό της Μαδρίτης σε πάει παντού στην πόλη με χρόνους αναμονής στην χειρότερη περίπτωση 4 λεπτών δεν υπάρχει λόγος να χάνει κανείς χρόνο για τις μετακινήσεις προς και από το ξενοδοχείο. Το κέντρο της και τα περισσότερα αξιοθέατα της περπατούνται άνετα με τα πόδια. Δύσκολο να βρεις ξενοδοχείο προκοπής κάτω από 60-70 ευρώ την βράδια(εξαιρούνται τα Hostel αλλά εκεί προϋποθέτει γνώση ισπανικών για συννενοηση). Εγώ έμεινα εδώ: Casón del Tormes και το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Ασφάλεια. Όπου και να περπατούσα, δρόμος θες, μετρό θες, πλατειές θες παντού υπήρχαν αστυνομικοί. Πρώτη φορά είδα πως για να μπεις σε μουσεία ή για να ανέβεις σε τραίνο, ακόμα και την τσάντα την περνούσαν μέσα από σύστημα έλεγχου ίδιου με του αεροδρόμιου. Επίσης δεν υπάρχει κανένα θέμα με τις <<κοπέλες>> που <<ποζάρουν>> στην Gran via από νωρίς το βράδυ. Αυτές την δουλεία τους και εμείς την δική μας.
Συνεννόηση. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ακόμα και εάν δεν ξέρεις όχι ισπανικά αλλά ούτε καν αγγλικά. Μπορεί να μην ξέρουν οι περισσότεροι ντόπιοι ακόμα και σε τουριστικά μέρη λέξη από αγγλικά αλλά είναι πρόθυμοι ακόμα και στην νοηματική να σε βοηθήσουν – εξυπηρετήσουν. Ακόμα και τα φαγητά τους είτε είναι σε βιτρίνα είτε κάποιος θα τρώει διπλά σας οπότε απλά τα δείχνεις στον σερβιτόρο.
Αξιοθέατα: Μust το παλάτι ( εισιτήριο 7 ευρω), στο μουσείο πραδο( εισιτήριο 12 ευρω) απαιτείται μόνο για μια γρήγορη βόλτα τουλάχιστον 3 ώρες αλλά αξίζει τον κόπο, και εάν έχει καλή μέρα το πάρκο ρετιρο. Μουσείο thyssen και reina sofia μονο σε μέρα και ώρα που η είσοδος είναι ελεύθερη.Κάτι βασιλικοί βοτανικοί -κρεμαστοί κήποι μόνο εάν έχετε άφθονο χρόνο για χάσιμο ή έντονες οικολογικές ανησυχίες οι οποίες κάλλιστα μπορούν να ηρεμήσουν όμως εάν επισκεφθείτε τον σταθμό μετρό atocha renfe που εχει μέσα μια εκπληκτική μίνι ζούγκλα.
Μπερναμπεου: ( εισιτήριο 15 ευρω) ακόμα και οι πιο άσχετοι του σπορ(γυναίκες) παρά την σχετική μουρμουρά, με το που τελειώσει το τουρ θα μείνουν με ανοιχτό το στόμα… για εμάς τους Fan απλά εμπειρία ζωής. Από πλατειές ναι μεν η mayor-sol, αλλά το βράδυ εκπληκτική η cibeles και plaza independencia. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο κόσμος στην Μαδρίτη το ΠΣΚ ξεχειλίζει στις κεντρικές πλατειές και στις κεντρικές οδούς. Εκεί το κέντρο σε αντίθεση με εμάς στην Αθήνα το χαίρονται και το τιμούν ακόμα!!
Φαγητό. Οι κατηγορίες είναι δυο: ή Mac donalds και λοιπές αμερικανικές δυνάμεις ή τοπική κουζίνα με το museum de jamon και την ανοιχτή αγορά στην plaza s.miguel να πρωτοστατούν και να σε περιμένουν για χαμον, ταπας κ παεγια.Εαν μιλήσουμε με πιθανότητες τις περισσότερες φορες θα φας ή σε παγκο ή όρθιος. Από μαγαζιά με καφέ υπάρχουν πολλά με σπεσιαλιτέ τους τον καφέ, κατι σαν εσπρέσσο, σολο(σκέτος) κορταδο(λίγο γάλα) κον λετσε (γάλα με λίγο καφέ).Όσον αφορά την σοκολάτα, δίπλα από την πλατεία mayor υπάρχει το μνημείο της σοκολάτας που ονομάζεται san gines και πιστοί της περιμένουν ουρά για να προσκυνήσουν το θαύμα της με όνομα chocolate con churos. Πρώτη φορά δοκίμασα τέτοια πηχτή σοκολάτα που την συνόδευαν και 6 churos κάτι σαν τον δικό μας λουκουμά ένα πράγμα με τιμή 3,70. Το νερό και εδώ αγγίζει σε μερικές περιπτώσεις τιμές χρυσού και ουδεμία πιθανότητα ακόμα και γλυκό ή καφέ να πάρεις και να σου φέρουν έστω και μερικές σταγόνες.
Για το τέλος κρατώ μια προειδοποίηση(συμβουλή) και ένα μεγάλο ευχαριστώ. Πρώτα η προειδοποίηση :Εάν εσύ ταξιδιώτη έχεις σκοπό να πας Μαδρίτη να βάλεις οπως και δηποτε και μια μέρα τουλάχιστον… Τολέδο!!!!!Αλλιώς το ταξίδι είναι μισό. Αφού ταξιδέψεις με υπερσύγχρονο τρένο, δηλαδή όπως τα δικά μας καμία σχέση…. (εισιτήριο με επιστροφή 18 ευρώ) θα σε περιμένει μια πανέμορφη πόλη που θα σε μεταφέρει σε άλλες εποχές με τον πανέμορφο καθεδρικό της (εισιτήριο 8 ευρώ) και με τους μαγικούς πινάκες του Θεοτοκόπουλου να σε περιμένουν σε διάφορες γωνίες της. Extra tip: μην χαθεί επ ουδενι το τουριστικό τρενάκι που σε πάει βόλτα μέσα αλλα περισότερο γυρω απο την πολη με φοβερή θέα, με εισιτήριο 4,30.
Φλαμενγκο: Μην το παραλείψετε με τίποτα …. Σκέτη μαγεία. Αυτό που πήγα εγώ(με παρέσυραν από την παρέα καθόσον εγώ ήμουν αρνητικός στην αρχή….) ονομάζεται las tablas και πραγματικά χαλαλι τα 25 ευρώ το άτομο είσοδος. ΑΞΙΖΕΙ μην το χάσετε για τίποτα.
Όλα τα παραπάνω αποτέλεσαν μέρος της 3ημερης επίσκεψης μου στην Μαδρίτη. Τίποτα όμως δεν θα είχα καταφέρει να δω-κάνω εάν δεν υπήρχαν τα φώτα του/της taver που έχει κάνει απίστευτη δουλεία πάνω σε αυτόν τον προορισμό. Οπότε από καρδιάς ένα μεγάλο ευχαριστώ taver:p!!!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τι δουλειά έχεις στο γραφείο μου; Που ξέρεις εσύ ότι μόλις έπιασα έναν οδηγό Μαδρίτης και τον ξεφύλλιζα; Σοκ και δέος!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Θα ηθελα να μας επεξηγησεις λιγο το εισαγωγικο σου σχολιο .Τι εννοεις δηλ με το ποσοτικη υστερηση?
Εν κατακλειδι σου αρεσε η Μαδριτη?
Μια μικρη σημειωση μονο ...η εισοδος στο Παλατι εχει 10 Ευρω (πριν ενα μηνα ημουν εκει )εκτος αν αναφερεσαι σε καποιου ειδους φοιτητικο εισητηριο.
Eπισης το Τουρ Μπερναμπεου εχει 16 Ευρω.
Σε ευχαριστουμε πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες...δυστυχως δεν δοκιμασα churros και μου εμεινε απωθημενο.
Αυτο που μου αρεσε πολυ ειναι ο φωτισμος της πολης το βραδυ...σε ορισμενα αξιοθεατα μιλαμε εχουν κανει φοβερη δουλεια!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.731
Likes
15.120
Τέλεια η Μαδρίτη και υπέροχος και εξυπηρετικός λαός οι ισπανοί.Επίσης αμα σας αρέσουν οι κήποι,τα ζωάκια ή/και έχετε παιδιά είναι ωραία μια επίσκεψη στο Casa de Campo με το ζωολογικό κήπο και το ενυδρίο.:clap:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εγώ το έχω δηλώσει είμαι in love with Madrid, αλλά όποιος πάει στη Μαδρίτη η επιλογή για φαγητό είναι μία αυστηρά, ισπανική κουζίνα και πεντανόστιμα tapas. Mc Donald's δεν τρώμε ούτε στην Ελλάδα πόσο μάλλον στην Ισπανία... Όσο για το flamengo δεν είδα, το είχα αφήσει για το καλοκαίρι που νόμιζα οτι θα πεταχτώ προς Ανδαλουσία αλλά άλλες οι βουλές του Αλλάχ (με κέρδισε το Μαρόκο αποκλειστικά). Άξιζε πραγματικά γιατί είχα ακούσει οτι είναι λίγο τουριστικά τα μαγαζία, εσένα στο πρότειναν Ισπανοί φίλοι σου το μαγαζί που πήγες?
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Θα ηθελα να μας επεξηγησεις λιγο το εισαγωγικο σου σχολιο .Τι εννοεις δηλ με το ποσοτικη υστερηση?
Εν κατακλειδι σου αρεσε η Μαδριτη?
Μια μικρη σημειωση μονο ...η εισοδος στο Παλατι εχει 10 Ευρω (πριν ενα μηνα ημουν εκει )εκτος αν αναφερεσαι σε καποιου ειδους φοιτητικο εισητηριο.
Eπισης το Τουρ Μπερναμπεου εχει 16 Ευρω.
Σε ευχαριστουμε πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες...δυστυχως δεν δοκιμασα churros και μου εμεινε απωθημενο.
Αυτο που μου αρεσε πολυ ειναι ο φωτισμος της πολης το βραδυ...σε ορισμενα αξιοθεατα μιλαμε εχουν κανει φοβερη δουλεια!
Μετά από έλεγχο στα εισιτήρια τα οποία κράτησα ως σουβενίρ: Απολογούμαι δημοσίως και αποκαθιστώ την τάξη επιβεβαιώνοντας την Κλεο τόσο για το παλάτι όσο και για τον ναό του ποδόσφαιρου.
Κλεο αναφέρομαι στο θέμα ποσότητας γιατί σε σχέση πχ. με το Βερολίνο ο όγκος των συζητήσεων-ιστοριών-πληροφοριών είναι πολύ μικρότερος από αυτά που έχουν γραφτεί για την Μαδρίτη .Όσον αφορά το φωτισμό έχεις δίκιο. Το παλάτι το βράδυ(τουλάχιστον το εξωτερικό του μέρος γιατί η αυλή ήταν θεοσκότεινη!!!),η πλατεία cibeles ,η πλατεία alcala και τα κτήρια πάνω στην gran via φωτίζονται με μαεστρία . Εκεί όμως που μένεις με ανοιχτό το στόμα είναι όταν αντικρίζεις από μακριά την παλιά πόλη του Τολέδο!!!Τέλος για τα churros μην στενοχωριέσαι γιατί αποτελούν ένα σοβαρό λόγο για να ξανά πας στην Υπεροχη Μαδρίτη…;)
 
Last edited by a moderator:

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Τι δουλειά έχεις στο γραφείο μου; Που ξέρεις εσύ ότι μόλις έπιασα έναν οδηγό Μαδρίτης και τον ξεφύλλιζα; Σοκ και δέος!



Φιλική συμβουλή:mad:: Άσε γρήγορα κάτω τον οδηγό και διάβασε την ιστορία του/της taver και πίστεψε με δεν χρειάζεσαι παραπάνω;)!!!Ολα τα λεφτα!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Φιλική συμβουλή:mad:: Άσε γρήγορα κάτω τον οδηγό και διάβασε την ιστορία του/της taver και πίστεψε με δεν χρειάζεσαι παραπάνω;)!!!Ολα τα λεφτα!!
Λίγη σεμνότητα δεν βλάπτει ενίοτε. Με τρεις μέρες στη Μαδρίτη (από τις οποίες όπως κατάλαβα η μία στο Τολέδο) και γράφεις άρθρο με τιτλο ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ και αποκλείεις όλους τους επαγγελματικούς οδηγούς, ούτε ο Τάβερ θα το ήθελε. Καλός ο ενθουσιασμός μας με αυτά που είδαμε, αλλά να μπορούμε να κρατάμε και ένα μέτρο δεν βλάπτει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.060
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φιλική συμβουλή:mad:: Άσε γρήγορα κάτω τον οδηγό και διάβασε την ιστορία του/της taver και πίστεψε με δεν χρειάζεσαι παραπάνω;)!!!Ολα τα λεφτα!!
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Εγώ πάντως δε συνιστώ σε κανένα να πάει ανεξάρτητο ταξίδι οπουδήποτε - της Μαδρίτης συμπεριλαμβανομένης - χωρίς ένα καλό ταξιδιωτικό οδηγό μαζί του. Καμία ιστορία σε ένα forum δε μπορεί να υποκαταστήσει ένα ταξιδιωτικό οδηγό. Κατά προτίμηση, μάλιστα, να πάει με τα "γενικά" τμήματα του οδηγού ήδη διαβασμένα.
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Εγώ το έχω δηλώσει είμαι in love with Madrid, αλλά όποιος πάει στη Μαδρίτη η επιλογή για φαγητό είναι μία αυστηρά, ισπανική κουζίνα και πεντανόστιμα tapas. Mc Donald's δεν τρώμε ούτε στην Ελλάδα πόσο μάλλον στην Ισπανία... Όσο για το flamengo δεν είδα, το είχα αφήσει για το καλοκαίρι που νόμιζα οτι θα πεταχτώ προς Ανδαλουσία αλλά άλλες οι βουλές του Αλλάχ (με κέρδισε το Μαρόκο αποκλειστικά). Άξιζε πραγματικά γιατί είχα ακούσει οτι είναι λίγο τουριστικά τα μαγαζία, εσένα στο πρότειναν Ισπανοί φίλοι σου το μαγαζί που πήγες?
Για το θέμα του φαγητού δεν έχεις άδικο για την προτίμηση στα τοπικά προϊόντα αλλά στην δίκια μου την παρέα υπήρχαν και δυο άτομα τα οποία δεν συμπάθησαν την ισπανική κουζίνα όποτε τα mac-kfc-king αποτελέσαν την εύκολη λύση. Στα αξιοσημείωτα της ισπανικής πρωτεύουσας είναι τα χάρτινα χωνάκια(σαν αυτά που βάζουμε μέσα ποπ κορν) που τα γέμιζαν με γαύρο- καλαμαρια- γαρίδες !!Τέλος την ιδέα για φλαμέγκο την είχαν μελή της παρέας τα οποία παρέσυραν και έμενα. Εγώ πήγα με τελειως αρνητική διάθεση:mad: για τον ίδιο ακριβώς λόγο που φοβόσουν και εσύ αλλά τελικά έπεσα έξω:shock:. Το συγκεκριμένο μαγαζί βρισκόταν πολύ κοντά στο ξενοδοχείο που έμεινα και δεν ήταν καθόλου τουριστικό. Κυριακή βράδυ πήγαμε και ήταν μισογεμάτο. Οι τρεις χορευτές πραγματικά δικαιολόγησαν και το τελευταίο ευρώ που δώσαμε και στο τελος εισεπραξαν ενα μεγαλο:clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Εγώ πάντως δε συνιστώ σε κανένα να πάει ανεξάρτητο ταξίδι οπουδήποτε - της Μαδρίτης συμπεριλαμβανομένης - χωρίς ένα καλό ταξιδιωτικό οδηγό μαζί του. Καμία ιστορία σε ένα forum δε μπορεί να υποκαταστήσει ένα ταξιδιωτικό οδηγό. Κατά προτίμηση, μάλιστα, να πάει με τα "γενικά" τμήματα του οδηγού ήδη διαβασμένα.
Ηδη διαβασμενα οπως το λες .Ουτε για Πανελληνιες να διαβαζα ...καθε βραδυ ειχα το διδυμο DK-Lonely Planet κατω απο το μαξιλαρι.
Επισης ο Καθεδρικος Ναος ειναι υπεροχα φωτισμενος το βραδυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom