Ισπανία ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ...ΓΙΑ ΜΑΔΡΙΤΗ

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Λίγη σεμνότητα δεν βλάπτει ενίοτε. Με τρεις μέρες στη Μαδρίτη (από τις οποίες όπως κατάλαβα η μία στο Τολέδο) και γράφεις άρθρο με τιτλο ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ και αποκλείεις όλους τους επαγγελματικούς οδηγούς, ούτε ο Τάβερ θα το ήθελε. Καλός ο ενθουσιασμός μας με αυτά που είδαμε, αλλά να μπορούμε να κρατάμε και ένα μέτρο δεν βλάπτει.
είναι απλά ένας τίτλος και τίποτα περισσότερο. εαν διάβασες το περιεχόμενο και κόλλησες εκεί τότε πρότεινε μου έναν καλύτερο εσύ και ευχαρίστως να τον αλλάξω:D. Είναι πιστεύω δικαίωμα μου να θεωρώ την ιστορία του taver από μόνη της έναν ολοκληρωμένο οδηγό(από την στιγμή που τον δοκίμασα και στην πράξη) να τον προτείνω και σε αλλά άτομα σαν εναλλακτική επιλογή μαζί βέβαια και με μια προεργασία αναζήτησης πληροφοριών τόσο από το φόρουμ όσο και γενικότερα από το διαδίκτυο. Όπως επίσης και δικαίωμα σου να μην ενστερνίζεσαι αυτή την άποψη. Από εκεί και πέρα είναι στην κρίση του καθένα τι θα επιλέξει. Καλή η τάση να κριτικάρουμε την άποψη των άλλων αλλά πάντα έχοντας κάτι ουσιαστικό να πούμε και όχι έτσι απλά να΄χαμε να λέγαμε….:bleh:
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
είναι απλά ένας τίτλος και τίποτα περισσότερο. εαν διάβασες το περιεχόμενο και κόλλησες εκεί τότε πρότεινε μου έναν καλύτερο εσύ και ευχαρίστως να τον αλλάξω:D. Είναι πιστεύω δικαίωμα μου να θεωρώ την ιστορία του taver από μόνη της έναν ολοκληρωμένο οδηγό(από την στιγμή που τον δοκίμασα και στην πράξη) να τον προτείνω και σε αλλά άτομα σαν εναλλακτική επιλογή μαζί βέβαια και με μια προεργασία αναζήτησης πληροφοριών τόσο από το φόρουμ όσο και γενικότερα από το διαδίκτυο. Όπως επίσης και δικαίωμα σου να μην ενστερνίζεσαι αυτή την άποψη. Από εκεί και πέρα είναι στην κρίση του καθένα τι θα επιλέξει. Καλή η τάση να κριτικάρουμε την άποψη των άλλων αλλά πάντα έχοντας κάτι ουσιαστικό να πούμε και όχι έτσι απλά να΄χαμε να λέγαμε….:bleh:
1. Εμένα με βολεύει το λεωφορείο για Atocha και μετά το μετρό για ξενοδοχείο.
2. Εγώ Βρίσκω καλό Hostal και όχι Hostel, με 40-50 ευρώ (ειδικά το χειμώνα).
3. Εγώ θεωρώ ότι το Ρέινα Σοφία είναι μέσα στη πεντάδα των σπουδαιότερων Μουσείων σύγχρονης τέχνης του κόσμου (οπότε δεν θετω θέμα αν πρέπει να το επισκεφτείς κάποιος ή όχι)
4. Θεωρώ το Ρετίρο εξαιρετικό το χειμώνα ειδικά αν συνδυαστεί με εκθέσεις που γίνονται εκεί.
5. Θεωρώ ότι μερος της γκραν βία έχει πρόβλημα εγκληματικότητας (το ίδιο και οι Μαδριλέζοι που εγκαινίασαν και δεύτερο αστυνομικό τμήμα στη περιοχή)
6. Πιστεύω ότι το παλάτι και ο καθεδρικός δεν αξιζουν τόση προσοχή όσο ο Αιγυπτιακός ναός που βρίσκεται λίγο παρα πέρα.
Όπως βλέπεις τα ίδια πράγματα που είδες εσύ ένας άλλος τα είδε διαφορετικά, αλλά όπως είπες πολύ σωστά νάχαμε να λέγαμε...
 
Last edited by a moderator:

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Εμένα τα churros γιατί δε μου άρεσαν?... Αυτά που ξεχώρισα από τη Μαδρίτη, ήταν το Παλάτι, το μουσείο Reina Sofia, to Parco del Retiro με το Palacio Cristal, οι πλατείες (δε θυμάμαι πώς λέγεται αυτή απέναντι στο πολυκατάστημα Corte Ingles... ) . Αν με βάλεις όμως στο δίλημμα Μαδρίτη-Βαρκελώνη, θα ψηφίσω τη δεύτερη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τα churros μοιαζουν με τα δικα μας τουλουμπακια ή ειναι χωρις σιροπι?

Ασχετο με την ισπανικη κουζινα αλλα μεσα στο Μιγκελ Μερκαδο δοκιμασα μια πολυ ωραια ποικιλια απο σουσια.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Είναι χωρίς σιρόπι. Τα πασπαλίζουν με ζάχαρη άχνη και τα σερβίρουν με ζεστή σοκολάτα. Είχα ζαλίσει όλη την παρέα να φάμε κι όταν έφαγα, απογοητεύτηκα. Ίσως βέβαια να μην τα είχαν πετύχει στο συγκεκριμένο μέρος. Δεν ήθελα να δοκιμάσω αλλού.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγραφαν οι οδηγοι (ναι αυτοι κατω απο το μαξιλαρι:haha:)για ενα χοτ σποτ για churros αλλα δεν το θυμαμαι.:(
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Εγραφαν οι οδηγοι (ναι αυτοι κατω απο το μαξιλαρι:haha:)για ενα χοτ σποτ για churros αλλα δεν το θυμαμαι.:(

Τότε, σίγουρα δεν έφαγα σε αυτό το χοτ σποτ. :bleh: (Ίσως επειδή εγώ δεν είχα τους οδηγούς κάτω από το μαξιλάρι.. Καλά να πάθω :haha: )
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γιατι κανεις σας δεν αναφερει το μουσειο Thyssen ?Με στενοχωρειτε:lol:
Εχει απιθανη συλλογη με ιμπρεσσιονιστες ...ηταν η εκπληξη του ταξιδιου μου.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Γιατι κανεις σας δεν αναφερει το μουσειο Thyssen ?Με στενοχωρειτε:lol:
Εχει απιθανη συλλογη με ιμπρεσσιονιστες ...ηταν η εκπληξη του ταξιδιου μου.
Εγώ είπα KLEOPATRA μου το Thyssen το άφησα για την επόμενη φορά, το έφαγαν τα κρασιά και τα ταπας αν και ήμουν σίγουρη οτι θα μου άρεσε πολύ (έχει και Kandinsky νομίζω...). Πάντως πιστεύω οτι και τα 3 μουσεία αξίζουν και επίσης κι εγώ πριν πάω κάπου πάντα μου αρέσει να παίρνω έναν οδηγό και να διαβάζω κάποια βασικά για το μέρος που πάω όπως ιστορία,ηθογραφικά στοιχεία ώστε να μπορώ και να κατανοώ καλύτερα τις εικόνες που βλέπω από αρχιτεκτονικής άποψης μέχρι και το πιο απλό στοιχείο καθημερινότητας.
(Όσο για τα churros είπαμε...Chocolateria San Gines:bleh:)
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Ωραιο το San Gines για σοκολατα αλλα το Valor (σε ενα στενο αναμεσα στην calle de preciados και calle del carmen πανω απο τη Sol ) πολυ καλυτερο! (Ναι, nedelja..πρεπει να ξαναπας!! )
Θα διαφωνησω με καποιες πληροφοριες του topic starter. H Iberia σε πηγαινει στο Terminal 4 αλλα και παλι ακολουθεις τις ταμπελες για μετρο η τραινο η λεωφορειο αναλογα με τον προορισμο σου. Στις πληροφοριες του αεροδρομιου υπαρχουν φυλλαδια με το δικτυο του μετρο.
Για το φαγητο πως προκυπτει οτι θα φας ειτε ορθιος ειτε σε παγκους? Υπαρχει ενας σκασμος απο tapas bar, ταβερνες, εστιατορια, κελλαρια που αποτελουν βασικο μερος της διασκεδασης και της γνωριμιας με την πολη. Και το νερακι δεν το πληρωσαμε πουθενα- οταν ζητας, σου φερνουν ενα ποτηρι χωρις χρεωση.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ωραιο το San Gines για σοκολατα αλλα το Valor (σε ενα στενο αναμεσα στην calle de preciados και calle del carmen πανω απο τη Sol ) πολυ καλυτερο! (Ναι, nedelja..πρεπει να ξαναπας!! )

Στις 3 τα ξημερώματα τι πιθανότητες δίνεις να το έβρισκα???:haha: Πάντως την επόμενη φορά γιατί θα υπάρξει αυτό είναι σίγουρο θα το επικεφτώ...
Και επιβεβαιώνω κι εγώ για το νερό ακόμα και το ανθρακούχο φτηνό ήταν.Εσύ πήγες τελικά, υποθέτω πως ναι, οπότε ρίξε και κανένα άλλο tip γιατί νομίζω οτι τα γούστα μας ταιριάζουν...Με το κάπνισμα τι έπαιζε?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σωστα το ειχα ξεχασει αυτο με το τερμιναλ 4 ή 4S ..απο το οποιο παιρνεις και εσωτερικο τρενακι για να φτασεις στο 4.
Και εγω παντως κανονικο νερακι 50 ml απο μαγαζι τυπου μαρκετ στο δρομο μια χαρα 0,70-0,75 το αγοραζα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.598
Μέλη
38.929
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom