Υεμένη ΤΟ νησί (by hydronetta & babaduma)

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Παιδιά πολλά εύγε και από την αφεντιά μου.

Ευχαριστούμε κατά πρώτον για τα καλά σου λόγια. Μας δίνουν κίνητρο να συνεχίσουμε το συγγραφικό έργο το οποίο σε διαβεβαιώ είναι χρονοβόρο

Επιπλέον πως αποφασίσατε να πάτε σε ένα τέτοιο μέρος που δεν έχει κανένα ιστορικό/ αρχαιολογικό/ πολιτικό ενδιαφέρον παρά μόνο φύση. Δεν φοβηθήκατε μήπως βγει εντελώς φόλα ή μήπως βαρεθείτε και ποιος σας επιστρέφει από εκεί?

Η Σοκότρα δεν είναι εντελώς άγνωστη. Υπήρξε μέχρι και αφιέρωμα στο γεώ και στο φόρουμ (δις). Προσωπικά την ήξερα από προηγούμενο ταξίδι στην υεμένη αλλά χρόνο δεν είχα τότε να την επισκεφθώ. Χαίρομαι γιατί το έπραξα τώρα που το είχα ανάγκη και με ένα εξαιρετικό συνταξιδιώτη

v Ένα άλλο που παρατήρησα και μου έκανε εντύπωση ήταν η ασφάλεια σε αυτό το μέρος. Οι άντρες ζωσμένοι με την γαμψή μαχαίρα να κυκλοφορούν αμέριμνα στην πόλη.

Η jambiya είναι αξεσουάρ περισσότερο κι όχι για να σφάζουν εαυτούς και τουρίστες.

v Αναμένω μέχρι το τέλος της ιστορίας να ξεπροβάλει κανένας Σομαλός πειρατής, κανένας εύελπις της Αλ Κάιντα, κάτι βρε παιδί μου. Δεν μπορεί αυτό το νησί να μην έχει και το πιπεράτο της εκεί που βρίσκεται.

Έχω δεσμευτεί να ολοκληρώσουμε την ιστορία εντός του καλοκαιριού γιατί υπάρχει σε εκκρεμότητα και μια για την Ερυθραία, αλλά έχω ανοίξει διάφορα μέτωπα συγγραφικά και έπεσε δουλειά. Για να σου γράφω σομαλοί πειρατές δεν ενεφανίσθησαν.
Πάντως δεν βαρεθήκαμε ούτε ένα λεπτό. Ρουφήξαμε άπληστα τη φύση χωρίς να είμαστε βοτανολόγοι, χαλαρώσαμε απερίγραπτα και φύγαμε με τις καλύτερες των εντυπώσεων. Αν μπορούσαμε να κάνουμε και μπάνιο τότε εκεί θα κατασκήνωνα. Ήταν αυτό που είχαμε ανάγκη τη δεδομένη στιγμή.
 
Last edited by a moderator:

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Η jambiya είναι αξεσουάρ περισσότερο κι όχι για να σφάζουν εαυτούς και τουρίστες.
Hydronetta μου, μαχαίρι για αξεσουάρ δεν συνάδει. Το μαχαίρι κρεμασμένο στο ρούχο προδίδει μια επιθετικότητα και μια ψευτομαγκιά της χειρίστης.
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το μαχαίρι κρεμασμένο στο ρούχο προδίδει μια επιθετικότητα και μια ψευτομαγκιά της χειρίστης.
Αυτή είναι η κουλτούρα του λαού και ως τέτοια οφείλουμε να τη σεβαστούμε. Είναι απόδειξη ενηλικίωσης και σύμβολο της χώρας. Πάντως σε καμμία περίπτωση δεν είδαμε να βγαίνει από το θηκάρι της σαν ένδειξη εκφοβισμού. Η χρήση της πέρα από τους χορούς είναι πολύ περιορισμένη και μόνο σε εξαιρετικές καταστάσεις που απειλείται η ακεραιότητα. Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδώ
Ethnographic Arms & Armour - The Yemeni Jambiya
Πάντως δεν δημιουργεί φόβο. Περισσότερο προβληματίστηκα με τα καλάσνικοφ που είχα δει στο πρώτο ταξίδι. Στη Σοκότρα τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αλήθεια βρε παιδιά αυτό το μέρος που το βρήκατε? Χάρτη να κοιτάζατε, πάλι δεν το βρίσκατε!!! Επιπλέον πως αποφασίσατε να πάτε σε ένα τέτοιο μέρος που δεν έχει κανένα ιστορικό/ αρχαιολογικό/ πολιτικό ενδιαφέρον παρά μόνο φύση.
Mα όλο το νησί είναι μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO. Mόνο και μόνο για αυτό κάτι θα υπάρχει που να αξίζει ώστε να μπει στον κόπο η UNESCO να διαφυλάξει ένα τόσο μεγάλο κομμάτι γης.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Mα όλο το νησί είναι μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO. Mόνο και μόνο για αυτό κάτι θα υπάρχει που να αξίζει ώστε να μπει στον κόπο η UNESCO να διαφυλάξει ένα τόσο μεγάλο κομμάτι γης.
Eυχαριστώ που το έθιξες, αυτό από μόνο του λέει πολλά.
 

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Από Υεμένη
v Ένα άλλο που παρατήρησα και μου έκανε εντύπωση ήταν η ασφάλεια σε αυτό το μέρος. Οι άντρες ζωσμένοι με την γαμψή μαχαίρα να κυκλοφορούν αμέριμνα στην πόλη. Πώς να έρθει και αυτός ο δύσμοιρος αμερικανός τουρίστας για ξέγνοιαστες διακοπές? Θα τον ξεκοίλιαζαν χωρίς δεύτερη σκέψη σαν το κατσίκι στην πλατεία του χωριού και θα τον πήγαιναν στο bachelorpartyτου γαμπρού για εξωτικό μεζέ.

Να επιβεβαιώσω και εγώ τα λεγόμενα του Hydronetta μιας και έχω επισκεφτεί αυτή την τόσο περίεργη και όμορφη χώρα που λέγεται Υεμένη!

Σου επιβεβαιώνω λοιπόν ότι δεν αισθάνεσαι φόβο σε καμία των περιπτώσεων λόγω της ζαμπίας. Η ζαμπία είναι περισσότερο σύμβολο και λιγότερο όπλο εκφοβισμού. Και για να το προχωρήσω λίγο περισσότερο, μπήκα στην χώρα με Αμερικάνικο διαβατήριο και από ότι φαίνεται ... ζω ακόμα ... δεν με ξεκοίλιασαν σαν το κατσίκι στην πλατεία ούτε έγινα εξωτικός μεζές!!! :lol:

Όλα αυτά εν έτη 2007. Σήμερα, το περιβάλλον είναι σαφώς πιο επικίνδυνο αλλά αυτό οφείλεται σε άλλους παράγοντες.

Όσο αφορά την Σοκότρα, λυπάμαι πολύ που δεν την επισκέφτηκα. Την έζησα μέσα από τους hydronetta και babaduma και πραγματικά την χάρηκα πολύ. Ευχαριστώ παιδιά!
 
Last edited by a moderator:

zou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Mα όλο το νησί είναι μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO. Mόνο και μόνο για αυτό κάτι θα υπάρχει που να αξίζει ώστε να μπει στον κόπο η UNESCO να διαφυλάξει ένα τόσο μεγάλο κομμάτι γης.[/quot
Είναι πραγματι μνημείο της UNESCO για την πρωτότυπη φύση του. Το βικιπαιδεια αναφέρει εξωγηινη φύση. Αυτο δε σημανει όμως ότι επειδή είναι μνημείο της UNESCO, θα πρέπει όλοι οι ταξιδιώτες που θα πάνε εκεί να εντυπωσιαστούν υποχρεωτικά και να περάσουν καλά. Οι μόνοι σίγουροι για το νησι είναι οι βιολόγοι και οι φανατικοί φυσιολάτρες αλλα από τις περιγραφες των φιλων μας, το μέρος δεν απευθύνεται μονο σε αυτούς.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Καλά τα λες, σιγά τώρα μην ξέρει η UNESCO και οι φυσιολάτρες από μοναδικά τοπία και μέρη... το έχουν περιγράψει ως το πιο εξωγήινο μέρος στη Γη, αλλά μάλλον το κάνουν για διαφημιστικούς λόγους... οπότε μην πας θα πλήξεις, προτίμησε το κέντρο της Πράγας που είναι και αυτό καταχωρημένο στα μνημεία της UNESCO και σίγουρα θα περάσεις καλύτερα από ένα εξωγήινο ξερονήσι στον Ινδικό Ωκεανό.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Καλά τα λες, σιγά τώρα μην ξέρει η UNESCO και οι φυσιολάτρες από μοναδικά τοπία και μέρη... το έχουν περιγράψει ως το πιο εξωγήινο μέρος στη Γη, αλλά μάλλον το κάνουν για διαφημιστικούς λόγους... οπότε μην πας θα πλήξεις, προτίμησε το κέντρο της Πράγας που είναι και αυτό καταχωρημένο στα μνημεία της UNESCO και σίγουρα θα περάσεις καλύτερα από ένα εξωγήινο ξερονήσι στον Ινδικό Ωκεανό.

Εγώ θα το ομολογήσω αγαπητέ North...δεν είχα ακούσει ξανά για την Σακάτρα και δεν είχα ιδέα ότι το τοπίο είναι...εξωγήινο!!! Δεν ήξερα καν ότι είναι μνημείο της UNESCO. Είμαι κατάπτυστη το ομολογώ!!!

Αλλά από την άλλη δεν εξεπλάγην και τόσο πολύ με την zou, που αν και γνωρίζει ότι είναι παγκόσμια κληρονομιά, ΤΟΛΜΑ και λέει ότι καμιά φορά ακόμη και ένα μνημείο της UNESCO μπορεί να μην εντυπωσιάσει κάποιον. Θεωρώ ότι επειδή κάτι έχει την ταμπέλα, δεν σημαίνει ότι δεν δικαιούμαστε και να ομιλούμε για αυτό.

Όσον αφορά αυτό το σαρκαστικό σχολιάκι για την Πράγα…γιατί βρε το γράφεις αυτό? Η Πράγα δεν είναι μνημείο της UNESCO?????:shock:
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν ήταν σαρκαστικό σχόλιο... αν διάβασες τι γράφω, είπα ότι το κέντρο της Πράγας ΕΙΝΑΙ μνημείο της UNESCO.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Όλο το σχόλιο σου μου φάνηκε σαρκαστικό και αγενές. Θα προτιμούσα να μην το είχες κάνει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν θες να κάνεις κάποιες προσωπικές παρατηρήσεις πάνω στις δημοσιεύσεις μου, καλύτερα με pm να μη χαλάμε και την εξαίρετη και σπάνια ιστορία του poster.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.130
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom