Τέρμα οι ντοματίτσες στο παρτέρι...

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Σας μεταφέρω άρθρο που διάβασα σήμερα το πρωϊ σε blog..

Πλησιάζει ο καιρός που θα απαγορευθούν οι ιδιωτικοί κήποι!!



“Αν οι άνθρωποι αφήσουν την κυβέρνηση να αποφασίζει τι τροφή θα τρώνε και τι φάρμακα θα παίρνουν, τα σώματά τους θα είναι σύντομα σε τόσο θλιβερή κατάσταση όσο είναι οι ψυχές εκείνων που ζούν σε καθεστώς τυρρανίας.”
Τόμας Τζέφερσον
Εκ των ιδρυτών πατέρων των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής

Ηδη στην Αμερική έχει ξεκινήσει η εφαρμογή του νόμου που έχει κατατεθεί στο Κογκρέσο και αφορά την απαγόρευση καλλιέργειας οργανικών τροφών.

Με λίγα λόγια την απαγόρευση του σπιτικού κήπου για την επιβίωση της οικογένειας.

Οποιος λοιπόν δεν θέλει να ενταχθεί στους κανόνες της Παγκοσμιοποίησης και θα θελήσει να κάνει ένα μικρό κήπο για να ζεί αυτός και η οικογένειά του, θα χαρακτηρίζεται επικίνδυνος και θα δέχεται πρόστιμα και κατασχέσεις προϊόντων καθώς αυτά θα αποτελούν «κίνδυνο για την δημόσια υγεία».

Το όνομα του νόμου αυτού είναι «Νόμος Συγκλήτου S 510 Εκσυγχρονισμός Ασφάλειας Τροφίμων», σύμφωνα με τον οποίο χαρακτηρίζεται παράνομη η καλλιέργεια και αποθήκευση σπόρων.

Ο νόμος της Συγκλήτου «510» για τον εκσυγχρονισμό της ασφάλειας των τροφίμων έχει χαρακτηριστεί ως ο πιο επικίνδυνος νόμος στην ιστορία των ΗΠΑ.

Ο νόμος θα δίνει το δικαίωμα στην κυβέρνηση των ΗΠΑ να απαγορεύει ή να νομιμοποιεί το μέχρι τώρα δικαίωμα όλων για την καλλιέργεια, το εμπόριο και την μεταφορά όλων των τροφίμων.
Ο νόμος δίνει το δικαίωμα στον «Μεγάλο Αδερφό» να ρυθμίζει μέχρι και την καλλιέργεια ντοματών στην αυλή του σπιτιού μας.

Δίνει το δικαίωμα στην κυβέρνηση να συλλαμβάνει και να φυλακίζει ανθρώπους που πωλούν αγγούρια στην λαϊκή. Θα ποινικοποιεί την μεταφορά οργανικών τροφών αν δεν συμμορφώνεται κάποιος με τους κανόνες των αρχών.

Ο εφησυχασμός είναι καταστροφικός! Διαδώστε την πληροφορία αυτή σε φίλους και γνωστούς σας.

http://filologos10.wordpress.com



Σε τι κόσμο μ'έφερες να ζήσω μάνα??? :shock:
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Συγνωμη τι λεει παραπανω?
Για ποιο λογο ειναι καταστροφικο για την δημοσια υγεια να εχω ενα κηπο στην αυλη μου και να φυτεψω δυο τρια λαχανικα?
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Συγνωμη τι λεει παραπανω?
Για ποιο λογο ειναι καταστροφικο για την δημοσια υγεια να εχω ενα κηπο στην αυλη μου και να φυτεψω δυο τρια λαχανικα?
Σαφώς δεν είναι καταστροφικό, αλλά έτσι τους συμφέρει.
Το δημοσίευσα, γιατί συνήθως ότι συμβαίνει στην Αμερική, μετά από μερικά χρόνια εξαπλώνεται και παραπέρα.
Με την δικαιολογία φαντάζομαι ότι κάποιος που έχει το παρτέρι του, δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις και τα τρόφιμα που παράγει, δεν περνούν από τους απαραίτητους ελέγχους..
Δηλαδή, δεν έχετε κύριε (συγνώμη κυρία), το δικαίωμα να τρώτε μη μεταλλαγμένα τρόφιμα, χωρίς τις ορμόνες και τα χημικά που αποφασίσαμε να σας ταϊζουμε. Ή θα φάτε ότι σας δίνουμε ή αλλιώς αυτοκτονήστε..
Αυτό που κάνουν από παλιά στην Αμερική, ελέγχουμε τα πάντα, τι τρώτε, τι σκέφτεστε, πως κατουράτε, τι αναπνέετε (αυτό έτσι κι'αλλιώς το ελέγχουν).
Σιγά μην σας επιτρέπουμε να τρώτε ότι θέλετε, και να μην μας το πληρώνετε κιόλας...Σας παρακαλώ να επανέλθετε στην τάξη!!!
Νομίζω ότι σ'αυτόν τον κόσμο, ζούμε τον απόλυτο εφιάλτη :shock:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κατ'αρχήν μου μοιάζει πολύ υπερβολικό κι επίσης η πηγή του είναι "ένα blog".

ΟΜΩΣ πριν μερικά χρόνια είχε περάσει νόμο στην Ινδία το αντίστοιχο υπουργείο γεωργίας για απαγόρευση φύλαξης σπόρων για σπορά από τους ίδιους τους αγρότες.Το χεράκι της βέβαια σε όλο αυτό είχε βάλει η διάσημη για τα μεταλλαγμένα -κι όχι μόνο γι'αυτά- προϊόντα της Monsanto (κολοσσός που τζιράρει πάνω από $10δισ. ετησίως) και που τελικά ανετράπη από την ίδια την αντίσταση των γεωργών.

Η Monsanto είχε επιβάλλει μέσω του νόμου αυτού,την σπορά "τεχνολογικά εξελιγμένων υβριδίων" τα οποία έδιναν καρπό αλλά οι σπόροι τους αν ξαναφυτευόντουσαν ήταν στείροι. Genetic use restriction technology (GURT) ονομάζεται αυτή η φρίκη.

Οπότε δεν αποκλείω να έχει βάση τελικά το αρχικό άρθρο αφού η διείσδυση των εταιρειών αυτών έχει φτάσει πολύ βαθιά σε υψηλά κυβερνητικά επίπεδα ανά τον κόσμο.
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Κατ'αρχήν μου μοιάζει πολύ υπερβολικό κι επίσης η πηγή του είναι "ένα blog".

ΟΜΩΣ πριν μερικά χρόνια είχε περάσει νόμο στην Ινδία το αντίστοιχο υπουργείο γεωργίας για απαγόρευση φύλαξης σπόρων για σπορά από τους ίδιους τους αγρότες.Το χεράκι της βέβαια σε όλο αυτό είχε βάλει η διάσημη για τα μεταλλαγμένα -κι όχι μόνο γι'αυτά- προϊόντα της Monsanto (κολοσσός που τζιράρει πάνω από $10δισ. ετησίως) και που τελικά ανετράπη από την ίδια την αντίσταση των γεωργών.

Η Monsanto είχε επιβάλλει μέσω του νόμου αυτού,την σπορά "τεχνολογικά εξελιγμένων υβριδίων" τα οποία έδιναν καρπό αλλά οι σπόροι τους αν ξαναφυτευόντουσαν ήταν στείροι. Genetic use restriction technology (GURT) ονομάζεται αυτή η φρίκη.

Οπότε δεν αποκλείω να έχει βάση τελικά το αρχικό άρθρο αφού η διείσδυση των εταιρειών αυτών έχει φτάσει πολύ βαθιά σε υψηλά κυβερνητικά επίπεδα ανά τον κόσμο.
Εγώ το διάβασα στο tro-ma-κτικο , αλλά κάτω θα δείς ότι παραθέτει το blog από το οποίο το αναπαράγουν..filologos...
Όπως πιθανόν ξέρεις, η Monsanto, με όλη αυτή τη διαδικασία όχι μόνο ανάγκασε τους ανθρώπους να αγοράζουν κάθε χρόνο τους δικούς τους σπόρους οι οποίοι ήταν μεταλλαγμένοι, αλλά τελικά οι άνθρωποι καταστράφηκαν οικονομικά, γιατί καταστράφηκε από τις συγκεκριμένες σπορές και λιπάσπαματα η γη τους. Αν δεν κάνω λάθος δεν έγινε μόνο στην Ινδία αλλά και σε άλλες χώρες του τρίτου (αν και ντρέπομαι να το λέω έτσι) , κόσμου.
Αλλά και στην Ελλάδα ακόμη δεν είναι εύκολο να βρεις σπόρους, σίγουρα μη μεταλλαγμένους. Οι βιοκαλλιεργητές, και οι ιδιώτες που είναι ευαισθητοποιημένοι με το θέμα, τους φυλάνε σαν "κόρη οφθαλμού", και τους άνταλλάσουν μεταξύ τους σε μια προσπάθεια να σωθούν παλιές ποικιλίες και "καθαροί σπόροι".
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σαφώς δεν είναι καταστροφικό, αλλά έτσι τους συμφέρει.
Το δημοσίευσα, γιατί συνήθως ότι συμβαίνει στην Αμερική, μετά από μερικά χρόνια εξαπλώνεται και παραπέρα.
Με την δικαιολογία φαντάζομαι ότι κάποιος που έχει το παρτέρι του, δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις και τα τρόφιμα που παράγει, δεν περνούν από τους απαραίτητους ελέγχους..
Δηλαδή, δεν έχετε κύριε (συγνώμη κυρία), το δικαίωμα να τρώτε μη μεταλλαγμένα τρόφιμα, χωρίς τις ορμόνες και τα χημικά που αποφασίσαμε να σας ταϊζουμε. Ή θα φάτε ότι σας δίνουμε ή αλλιώς αυτοκτονήστε..
Αυτό που κάνουν από παλιά στην Αμερική, ελέγχουμε τα πάντα, τι τρώτε, τι σκέφτεστε, πως κατουράτε, τι αναπνέετε (αυτό έτσι κι'αλλιώς το ελέγχουν).
Σιγά μην σας επιτρέπουμε να τρώτε ότι θέλετε, και να μην μας το πληρώνετε κιόλας...Σας παρακαλώ να επανέλθετε στην τάξη!!!
Νομίζω ότι σ'αυτόν τον κόσμο, ζούμε τον απόλυτο εφιάλτη :shock:

Ποσο δικιο εχεις!και που εισαι ακομα.....

Αναμενουμε και το τσιπακι-εμφυτευμα στην παλαμη...
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Ποσο δικιο εχεις!και που εισαι ακομα.....

Αναμενουμε και το τσιπακι-εμφυτευμα στην παλαμη...[/quoteΕ

Εγώ έχω σκοπό να ζητήσω το τσιπάκι σε μορφή φακού επαφής, με σχήμα δολαρίου σε χρυσό χρωματάκι..., και την εμφύτευση στο μάτι...
Να μου το βγάλουνε να τελειώνουμε..
Καστανή είμαι, δεν θα μου πηγαίνει το χρυσό?? Δεν το έχω πολυφορέσει να σου πω...και το σκέφτομαι..:D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Συμφωνώ με τα όσα λες,με την εξαίρεση ότι το "blog filologos",το οποίο είχα δει πως αναφέρεται,παραμένει πολλή θολή ως πηγή.

Όταν έχω το χρόνο θα κάνω μια ερευνούλα πάντως να δω κατά πόσον αληθεύει όλο αυτό.
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Συμφωνώ με τα όσα λες,με την εξαίρεση ότι το "blog filologos",το οποίο είχα δει πως αναφέρεται,παραμένει πολλή θολή ως πηγή.

Όταν έχω το χρόνο θα κάνω μια ερευνούλα πάντως να δω κατά πόσον αληθεύει όλο αυτό.
Για να σου πω την αλήθεια το συγκεκριμένο blog, δεν το ήξερα καν.Το έγραψα όπως το είδα στο τρομακτικό, γιατί μ'εντυπωσίασε, μάλλον.. με τρόμαξε.
Καλό θα ήταν αν έχεις χρόνο να το ψάξεις... και εύχομαι να μην είναι αλήθεια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.127
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προφανώς και η είδηση δεν αληθεύει. Δεν υπάρχει φυσικά τέτοιος νόμος ή νομοσχέδιο. Πρόκειται για urban legend (hoax), με ιστορία μερικών ετών στο internet και συνεχείς αναπαραγωγές σε ηλίθια (το λιγότερο) blogs.
Επιτέλους, μη χάφτετε ότι πα...ιά σας πασάρουνε. Ο γούγλης (και) γι αυτό υπάρχει.

More info: snopes.com: Food Safety Modernization Act of 2009
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γνωστό και μη εξαιρετέο το snopes και κανείς δεν έχαψε τίποτα.

Για την Monsanto έχεις να μας διαψεύσεις τίποτα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.096
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom