Τήνο ή Κεφαλλονιά?

Τήνο ή Κεφαλλονιά?


  • Total voters
    8
  • Poll closed .

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Κεφαλλονιά με χίλια, και με δύο χιλιάδες.
Περάσαμε εκεί περίπου 10 μέρες, τις μισές μείναμε στα Διβαράτα και τις άλλες στα Μαζαρακάτα, έτσι είδαμε όλο το νησί χωρίς να ζοριζόμαστε με τα χιλιόμετρα. Έχει πολλές παραλίες πανέμορφες, όχι 2-3 που λες, αρκεί να θέλετε να ξεφύγετε από τα συνηθισμένα, να περπατήσετε, να κάνετε κανένα χιλιόμετρο. Μας άρεσε η αρχιτεκτονική , η συμπεριφορά των ντόπιων (σε αντίθεση με την "ευρωλαγνεία" των Ροδιτών ας πούμε), οι θάλασσες, το πράσινο, τα πάντα όλα. ;)
Ε πείτε καμια καλή παραλία ...........εκτός απο τις 2,3 γνωστές
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ε πείτε καμια καλή παραλία ...........εκτός απο τις 2,3 γνωστές
Κανάλι, Σάμη, Αντίσαμος, Παραλία Ξι, Κουνόπετρα, Πετάνι, Σκάλα, Άσσος, Πλατιά Άμμος, Φτέρη, Αθέρας, Αγία Κυριακή, Κορώνη, Αγία Ιερουσαλήμ, Αγία Σοφία, Χοργοτά, Έμπλυση. Ακόμα το σκέφτεσαι;;:cool:
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Και συνεχίζω: Δαφνούδι(η αγαπημένη μου ίσως),παραλία Σκάλας,Μακρύς Γιαλός,Πλατύς Γιαλός,Αλατιές,Φώκι,Αι Χέλης(επίσης απτις αγαπημένες),Λουρδας και είναι κ άλλες!! Φυσικά για τον Μύρτο δεν χρειάζετε να πούμε κατι...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εντάξει δεν λεω ok οι παραλιες, αλλα εγώ προσωπικα ιδιαίτερη αρχιτεκτονική δεν είδα στο νησί...ουτε στο Αργοστόλι ούτε στο Ληξούρι. Μόνο σε κάποια χωριουδάκια όπως στην Άσσο, στο Φισκαρδο (πολύς κόσμος όμως, αφόρητη ζέστη, ακρίβεια) ήταν κάπως ξεχωριστά. Επαναλαμβάνω όμως...Για ανθρώπους που αγαπούν τη φύση κ τις παραλίες το νησί είναι υπέροχο. Εάν κάποιος ψάχνει μια πιο ιδιαίτερη αισθητική στα μέρη, ίσως η Κεφαλονιά να μην είναι κ η ιδανικότερη επιλογη.
 

tiniakos

Member
Μηνύματα
39
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ θα σου πω Τήνο όχι γιατί είμαι από Τήνο αλλά γιατί πραγματικά αξίζει.
Υπέροχα χωριά, πεντακάθαρες παραλίες, ωραίο φαγητό, εύκολες μετακινήσεις, πολλές επιλογές διαμονής και φυσική ομορφιά.
Ότι θες μπορώ να σε βοηθήσω.
Αν κλείσεις έγκαιρα εισητήριο από Ραφήνα μπορείς να έρθεις με ταχύπλοο με λιγότερα από 30 ευρώ.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Εγώ θα σου πω Τήνο όχι γιατί είμαι από Τήνο αλλά γιατί πραγματικά αξίζει.
Υπέροχα χωριά, πεντακάθαρες παραλίες, ωραίο φαγητό, εύκολες μετακινήσεις, πολλές επιλογές διαμονής και φυσική ομορφιά.
Ότι θες μπορώ να σε βοηθήσω.
Αν κλείσεις έγκαιρα εισητήριο από Ραφήνα μπορείς να έρθεις με ταχύπλοο με λιγότερα από 30 ευρώ.
Ποια είναι τα καλύτερα μέρη να μείνεις στη Τήνο αδερφέ? Συνηθίζω να μη μένω μόνο σε ένα μέρος, για να μοιράζω τις αποστάσεις κ να ζω κ την ζωή του καθενός, χωρίς να έχω στο νού μου την επιστροφή... (ειδικά με τα τα ουζάκια τα απογευματινά :p )
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Κανάλι, Σάμη, Αντίσαμος, Παραλία Ξι, Κουνόπετρα, Πετάνι, Σκάλα, Άσσος, Πλατιά Άμμος, Φτέρη, Αθέρας, Αγία Κυριακή, Κορώνη, Αγία Ιερουσαλήμ, Αγία Σοφία, Χοργοτά, Έμπλυση. Ακόμα το σκέφτεσαι;;:cool:
Και συνεχίζω: Δαφνούδι(η αγαπημένη μου ίσως),παραλία Σκάλας,Μακρύς Γιαλός,Πλατύς Γιαλός,Αλατιές,Φώκι,Αι Χέλης(επίσης απτις αγαπημένες),Λουρδας και είναι κ άλλες!! Φυσικά για τον Μύρτο δεν χρειάζετε να πούμε κατι...
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας παίδες. Κάποιες τις είδα, αλλα η πολύ πέτρα μας χαλάει λίγο. Θα κοιτάξω να γίνει επιλογή άμεσα των 7 καλυτέρων μιας κ 7 θα είναι κ οι μέρες. (αρκεί να μη μας τις χαλάει ο αέρας)
 

tiniakos

Member
Μηνύματα
39
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μείνε 3 μέρες λίγο έξω από τη χώρα 3χλμ (Άγιος Ιωάννης Πόρτο ή Κίονα) και τις υπόλοιπες στον Πάνορμο(γραφικό λιμάνι στη βόρεια πλευρά του νησιού).
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ομορφη η Κεφαλλονια αλλα προσωπικα με κουρασε,βεβαια ειμαι και 50+:)Οι αποστασεις πραγματικα μεγαλες.Απο την αλλη η Τηνος ειναι για μενα το ωραιοτερο νησι των Κυκλαδων,εχει βεβαια κι αυτη τις διαδρομες της αλλα καμια συγκριση...Καλες παραλιες,εξαιρετικο φαγητο και δροσια.Πολλη δροσια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.205
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom