Τήνο ή Κεφαλλονιά?

Τήνο ή Κεφαλλονιά?


  • Total voters
    8
  • Poll closed .

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Τρελό δίλημμα.......
Μας την έχει βαρέσει για Τήνο ή Κεφαλλονιά.
Σε 2 βδομάδες ακριβώς απο τώρα. Προέκυψε η άδεια στο έτσι.

Αν θέλει κανείς να γράψει κάτι, που να έχει πάει κ στα 2, ας το γράψει. :D ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τρελό δίλημμα.......
Μας την έχει βαρέσει για Τήνο ή Κεφαλλονιά.
Σε 2 βδομάδες ακριβώς απο τώρα. Προέκυψε η άδεια στο έτσι.

Αν θέλει κανείς να γράψει κάτι, που να έχει πάει κ στα 2, ας το γράψει. :D ;)
πολυ διαφορετικα νησια...αρα η επιλογη ειναι πανευκολη αμα ξερεις τι θες. ξερο το ενα με καλες παραλιες, αρχιτεκτονικη κ μαζεμενο σε εκταση. πρασινο το αλλο με διαφορετικες παραλιες, μεγαλες αποστασεις. εξαρταται κ απο παιδια. γενικα κ αοριστα, οπως το εθεσες, Κεφαλονια.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
πολυ διαφορετικα νησια...αρα η επιλογη ειναι πανευκολη αμα ξερεις τι θες. ξερο το ενα με καλες παραλιες, αρχιτεκτονικη κ μαζεμενο σε εκταση. πρασινο το αλλο με διαφορετικες παραλιες, μεγαλες αποστασεις. εξαρταται κ απο παιδια. γενικα κ αοριστα, οπως το εθεσες, Κεφαλονια.
Ναι φίλε μου, γενικά κ αόριστα το θέτω κ να μου πεις αν κάτι το θεωρείς προτέρημα ή τι κάνει το κλικ παραπάνω.
Είναι εντελώς αντίθετα νησιά το ξέρουμε, δεν έχουμε πάει σε κανένα απο τα 2 κ θέλουμε, η άδεια προέκυψε τελευταία στιγμή οπότε δε τα έχουμε ψάξει κ πολύ σε βάθος κ όσο τα ζυγίζουμε απόφαση δε μπορούμε να πάρουμε.
Οπότε είπανε να πάρουμε τη βοήθεια του........... κοινού :D :D :D
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Τρελό δίλημμα.......
Μας την έχει βαρέσει για Τήνο ή Κεφαλλονιά.
Σε 2 βδομάδες ακριβώς απο τώρα. Προέκυψε η άδεια στο έτσι.

Αν θέλει κανείς να γράψει κάτι, που να έχει πάει κ στα 2, ας το γράψει. :D ;)
Το 2011 είχα επισκεφθεί το νησί της Κεφαλλονιάς. Πήγαμε οικογενειακά και περάσαμε φανταστικά. Πολύ όμορφες παραλίες, εκπληκτικό το τοπίο! Στα αρνητικά (σε σχέση με Τήνο) είναι το 3ωρο ταξίδι για Κυλλήνη + οι 1,5-2 (αν δεν κάνω λάθος) ώρες στο πλοίο αλλά και οι μακρινές αποστάσεις. Πληροφοριακά, υπάρχει και το ferry boat που κάνει το δρομολόγιο Ληξούρι-Αργοστόλι και γλιτώνεις αρκετό χρόνο σε σχέση με το αν έκανες το ταξίδι με το αυτοκίνητο. Εγώ είχα μείνει Ληξούρι. Τώρα, Τήνο δεν έχω πάει αλλά σίγουρα οι αποστάσεις είναι πιο μικρές.

Ας πάμε στα ακτοπλοικά αφού και στις 2 περιπτώσεις ενδιαφέρεσαι για νησί:
Το ταξίδι Πειραιάς-Τήνος διαρκεί περίπου 4,5 ώρες και κοστίζει 34,50€ η οικονομική θέση με Blue Star Ferries, ενώ το Ραφήνα-Τήνος διαρκεί 3,5 ώρες και κοστίζει 27€ με Fast Ferries & Golden Star Ferries. Υπάρχει βέβαια και η πιο γρήγορη επιλογή: να πας με highspeed πλοίο και ειδικότερα με τη Seajets σε 1 ώρα και 40 λεπτά με κόστος 25 (!) €. Ελπίζω το σύστημα να μην κάνει λάθος:haha:
 
Last edited:

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Ναι το θέμα κόστους μεταφορικών το έψαξα.........
Απλά δε ξέρω για κόστος εκεί κ βασικά που θα πρέπει να μείνω, για να δω τιμές δωματίων
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ναι το θέμα κόστους μεταφορικών το έψαξα.........
Απλά δε ξέρω για κόστος εκεί κ βασικά που θα πρέπει να μείνω, για να δω τιμές δωματίων
Εγώ είχα μείνει στο Ionian Sea Hotel στο Ληξούρι. Ήταν πολύ ήσυχο ξενοδοχείο, είχαμε μείνει με ημιδιατροφή και δεν ειχαμε πληρώσει πολλά. Ήταν δίπλα ακριβώς σε μια κόκκινη παραλία. Βέβαια τότε δεν είχε Animation Team και ούτε και Waterpark. Ήταν πιο περιορισμένο :p Επίσης οι αποστάσεις ήταν αρκετά μεγάλες. Αλλά ήμασταν αποφασισμένοι και με όρεξη... Πήραμε και αρκετές φορές το ferry boat όπως προανέφερα. Για μένα, για όσα έχω ακούσει για Τήνο σε αντίθεση με όσα έχω ζήσει Κεφαλονιά, θεωρώ πως κατ'εμέ δεν τρέχει θέμα!...
Κεφαλονιά δαγκωτό!! Βέβαια, ίσως καλό θα ήταν να μας πεις και πόσες μέρες θα μείνεις. Αν πας για 2-3 μέρες θα κουραστείς για Κεφαλονιά, ενώ Τήνο ίσως προλάβεις και να δεις αν όχι όλη, ένα μεγάλο τμήμα της...
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Κεφαλονιά δαγκωτό και από εμένα!! Εκτός και αν πάτε για λίγες μέρες απότε καλύτερα Τήνο.
Ακτοπλοικά για 2 άτομα μαζί με το αμάξι με επιστροφή είναι 110ε περίπου.
Κεφαλονιά έχεις πολύ περισσότερα πράγματα να δεις και να κάνεις,επίσης πολύ πιο ωραίες παραλίες!!
Αν θες μπορείς να διαβάσεις και την ιστορία μας από την Κεφαλονιά: https://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξίδι-στην-Κεφαλονιά.56800/
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Κεφαλονιά δαγκωτό και από εμένα!! Εκτός και αν πάτε για λίγες μέρες απότε καλύτερα Τήνο.
Ακτοπλοικά για 2 άτομα μαζί με το αμάξι με επιστροφή είναι 110ε περίπου.
Κεφαλονιά έχεις πολύ περισσότερα πράγματα να δεις και να κάνεις,επίσης πολύ πιο ωραίες παραλίες!!
Αν θες μπορείς να διαβάσεις και την ιστορία μας από την Κεφαλονιά: https://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξίδι-στην-Κεφαλονιά.56800/


Θα μείνω 7 μέρες.
Σε ευχαριστώ, θα το διαβάσω το κείμενό σου, όσο προλαβαίνω.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να ληφθεί επίσης υπόψη και το εντελώς διαφορετικό κλίμα. Κεφαλονιά: εάν εξαιρέσουμε τα πιο ορεινά του νησιού πολλή ζέστη και υγρασία (αν και με ήρεμες σχεδόν πάντα θάλασσες το καλοκαίρι). Τήνος: δροσιά υγειινή και μελτεμάκι; βέβαια εάν αυτό το μελτεμάκι "φρεσκάρει" λίγο παραπάνω, μπορεί να κάνει το μπανάκι σε κάποιες παραλίες ολίγον "δύσκαμπτο".
Η ψήφος μου πάντως πήγε στην Τήνο λόγω κυρίως της απίστευτης αρχιτεκτονικής και καλλιτεχνικής ατμόσφαιρας του νησιού, αλλά και λόγω του ότι δεν την παλεύω τη ζέστη. Εάν όμως είσαι "τρελός παραλιάκιας"....go for Cephalonia:) ασυζητητί
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Να ληφθεί επίσης υπόψη και το εντελώς διαφορετικό κλίμα. Κεφαλονιά: εάν εξαιρέσουμε τα πιο ορεινά του νησιού πολλή ζέστη και υγρασία (αν και με ήρεμες σχεδόν πάντα θάλασσες το καλοκαίρι). Τήνος: δροσιά υγειινή και μελτεμάκι; βέβαια εάν αυτό το μελτεμάκι "φρεσκάρει" λίγο παραπάνω, μπορεί να κάνει το μπανάκι σε κάποιες παραλίες ολίγον "δύσκαμπτο".
Η ψήφος μου πάντως πήγε στην Τήνο λόγω κυρίως της απίστευτης αρχιτεκτονικής και καλλιτεχνικής ατμόσφαιρας του νησιού, αλλά και λόγω του ότι δεν την παλεύω τη ζέστη. Εάν όμως είσαι "τρελός παραλιάκιας"....go for Cephalonia:) ασυζητητί
Tήνο απο παραλίες δε λέει τίποτα?
Γιατι κεφαλονιά, 2,3 βλέπω να αξίζουν όσο μπορώ κ το ψάχνω σήμερα.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Κεφαλλονιά με χίλια, και με δύο χιλιάδες.
Περάσαμε εκεί περίπου 10 μέρες, τις μισές μείναμε στα Διβαράτα και τις άλλες στα Μαζαρακάτα, έτσι είδαμε όλο το νησί χωρίς να ζοριζόμαστε με τα χιλιόμετρα. Έχει πολλές παραλίες πανέμορφες, όχι 2-3 που λες, αρκεί να θέλετε να ξεφύγετε από τα συνηθισμένα, να περπατήσετε, να κάνετε κανένα χιλιόμετρο. Μας άρεσε η αρχιτεκτονική , η συμπεριφορά των ντόπιων (σε αντίθεση με την "ευρωλαγνεία" των Ροδιτών ας πούμε), οι θάλασσες, το πράσινο, τα πάντα όλα. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom