Άνδρος Τί αξίζει στην Άνδρο?

cop4u

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Β.Ακρωτήρι-Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΗ Η ΓΗ!!!!
Καλησπέρα παιδιά μπορεί κάποιος που έχει πάει να μου πεί τι πρέπει να δώ στο νησί?Δεν με ενδιαφέρει αν έχει νυχτερινή ζωή.Ενδιαφέρομαι για παραλίες,χωριά,φαγητό κτλ.Θα μείνω 4-5 μέρες μάλλον.Ευχαριστώ!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η χωρα ειναι πανεμορφη, αλλα οικογενειακη.
Εξαιρετικο το μουσειο Γουλανδρη - φετος εχει Delvaux

-http://www.moca-andros.gr/ και το Ιδρυμα Κυδωνιεως, λιγωτερο γνωστο απο το Μουσειο Γουλανδρη αλλα κανει εξαιρετικες εκθεσεις: Kathimerini.gr | Page not found και το Αρχαιολογικο Μουσειο και η Καιρειος Βιβλιοθηκη η οποια φετος εχει μια εκθεση με οργανα παραδοσιακης μουσικης:
Αυτα σχετικα με τα πολιτιστικα θεματα αν και δεν ρωτησες.
Παραλιες πολλες και καλες : Συνηθης διαμονη το Μπατσι το οποιο ομως εχει χασει το χρωμα του λογω τερστιας και προωρης τουριστικης αναπτυξης.
Απο τα χωρια που μου αρεσαν: Στενιες, Μενητες, Αποικια, Απατουρια, Λαμυρα και διαφορα χωρια πανω απο τον Ορμο Κοθριου. Απο τις πιο ομορφες παραλιες για μενα ειναι η Αχλα περιπου εικοσι λεπτα χωματοδρομος αλλα αξιζει τον κοπο: απο τις ωραιοτερες που εχω δει. Φαγητο πολυ καλο σε ταβερνες σε καποια απο τα ορεινα χωρια καθως και στον ορμο Κοθριου φρεσκο ψαρι.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Πήγα στα 7 μου και τα μόνα που θυμάμαι είναι το μουσείο σύγχρονης τέχνης Γουλανδρή στην πόλη (πολύ ιδιαίτερο) και οι δριμύτατοι αέρες
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Οι περισσότερες παραλίες στα βόρεια του νησιού είναι εξαιρετικές, και ειδικά οι βορειοανατολικές. Οι δρόμοι είναι ελαφρώς κακοτράχαλοι (τουλάχιστον πριν χρόνια, που είχα πάει εγώ), αλλά αξίζει τον κόπο.
Στα νότια και σε απόσταση 2 χλμ. από το Κόρθι, βρίσκεται η ξακουστή παραλία 'Της Γριάς το Πήδημα'...έχει λίγη κατάβαση, αλλά είναι πανέμορφη και με υπέροχα νερά...
Για του λόγου το αληθές, δες φωτό εδώ:

http://www.greecephotos.gr/gallery/displayimage.php?album=81&pos=16&dpgr_id=
 

cop4u

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Β.Ακρωτήρι-Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΗ Η ΓΗ!!!!
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.422
Likes
7.772
Συμφωνώ για τα Αποίκια (εκεί κοντά βρίσκεται και η Σάριζα) και το Μουσείο Γουλανδρή!
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω την γη απο ψηλα!!
Εαν κανεις υποβρυχιο ψαρεμα εχει και κατι απιστευτες ξερες με ροφους...γενικα ο βυθος της ειναι πολυ πλουσιος!!!!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Για φαγητό να προτιμήσεις μαγαζιά που θα σου συστήσουν οι ντόπιοι ,κυρίως στα χωριά.
Θα προτείνω 2 με καλό φαγητό

-"το μπαλκόνι του Αιγαίου" λίγο έξω από το Μπατσί ,με καταπληκτική θέα, βλέπεις πολλά από τα νησιά των κυκλάδων.Πάνω στο δρόμο από Μπατσί προς χώρα υπάρχουν πινακίδες που θα σε καθοδηγήσουν.Το μέρος λέγεται Ασπρόβατο και ανεβαίνεις αρκετά πάνω στο βουνό αλλά η θεα θα σε αποζημιώσει
- το δεύτερο που μου άρεσε και για την ωραία θέα αλλά και για τα νόστιμα ντόπια πιάτα λέγεται "Αέρηδες" και είναι πάνω από το Μπατσι ,προς το βουνό αλλά σε κοντινή απόσταση με το αυτοκίνητο (5το πολύ10 λεπτά)Ρώτησε τους ντόπιους στπ Μπατσί πως να πας,υπάρχουν και πινακίδες
 

cop4u

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Β.Ακρωτήρι-Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΗ Η ΓΗ!!!!
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες σας!Πιστεύω θα περάσω καλά μετά από όλα αυτά που μου γράψατε!
 

babbism

Member
Μηνύματα
51
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
οπου τυχει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού...
να προσπαθησεις να πας με καραβακι(φιλου,γνωστού ή οχι) στα ΑΧΛΑ.θα τηλ λατρεψεις
και βεβαι ουζα κατω απο πλατανο χωρας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom