Τί είδε ένας "τουρίστας" στη Ρώμη...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χαχαχα έχεις πέσει μέσα στα 2 πρώτα!! Ισχύουν κ τα 2...κ το κόλλημα κ η βαρεμαρα...για τα μαθηματα σε εχω προλάβει όμως...celi4 και δε μασαω, τώρα παω για celi5...και όποτε το πάρω...χαχαχα
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αλλά κ πάλι δικαιολογώ όσους δε μιλάνε αγγλικά γιατί όπως κ να το κάνουμε μιλούν την ομορφότερη γλώσσα του κόσμου όπως εχω κουραστεί να λέω κ όπως επιβεβαιωνει η αργεντίνικη παροιμία : " τα ισπανικά είναι η γλώσσα των ανθρώπων, τα ιταλικα η γλώσσα των αγγέλων"
Χαχααχα! Αφού ο samion θέλει αποδείξεις για τα ποσοστά των οχημάτων που επικαλείται ο αρθρογράφος, ας ζητήσω κι εγώ κάποια επιστημονική τεκμηρίωση...γιατί είναι τα ιταλικά η ομορφότερη γλώσσα του κόσμου;

Γιατί όχι τα Γαλλικά, ή τα Ισπανικά, ή τα Αραβικά;

(η Αργεντινοί μιλούν Ισπανικά και πολλοί έχουν συγγενείς στην Ιταλία, άρα ας κρατάμε μικρό καλάθι για τις παροιμίες τους :) )
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
όπως επιβεβαιωνει η αργεντίνικη παροιμία : " τα ισπανικά είναι η γλώσσα των ανθρώπων, τα ιταλικα η γλώσσα των αγγέλων"
Κάρολος ο Ε', Αυτοκρατορας της Αγίας Ρωμαικής Αυτοκρατορίας:
"μίλαγε, γαλλικά με τις γυναίκες, γερμανικά με τα άλογα και ιταλικά με τους αγγέλους".
Κάρολος Κουίντος - Βικιπαίδεια
patrimonio sos: in difesa dei beni culturali e ambientali
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...ας ζητήσω κι εγώ κάποια επιστημονική τεκμηρίωση...γιατί είναι τα ιταλικά η ομορφότερη γλώσσα του κόσμου;
Στο μεταξύ όσο και να ψάξει κάποιος δεν υπάρχει καμιά αναφορά στο ίντερνετ γι' αυτή τη δήθεν παροιμία των Αργεντίνων... είπαμε και το τέντωμα έχει κάποιο όριο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χαχααχα! Αφού ο samion θέλει αποδείξεις για τα ποσοστά των οχημάτων που επικαλείται ο αρθρογράφος, ας ζητήσω κι εγώ κάποια επιστημονική τεκμηρίωση...γιατί είναι τα ιταλικά η ομορφότερη γλώσσα του κόσμου;
Γιατί όχι τα Γαλλικά, ή τα Ισπανικά, ή τα Αραβικά;
ειναι σαν να ρωτάς γιατι η Αφροδίτη της Μήλου είναι πιο ωραία από την προτομή του Κολοκοτρώνη..
για τα οχήματα φυσικά και το αμφισβητώ γιατι μιλησε για πόλη ενώ αμφιβαλω αν βγηκε εκτός ιστορικού κεντρου, όπου οπως ειναι ευνοητο κυκλοφορουν πολλα μικρά οχήματα. 1+1 κανουν 2. στην τεχνη δεν εξηγουνται τοσο απλα ούτε κι ειναι επί του παρόντος. και τα ιταλικά είναι τέχνη.
brava italitsa..σε λίγο παραδίδεις μαθηματα σε αδαεις...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.796
Κάρολος ο Ε', Αυτοκρατορας της Αγίας Ρωμαικής Αυτοκρατορίας:
"μίλαγε, γαλλικά με τις γυναίκες, γερμανικά με τα άλογα και ιταλικά με τους αγγέλους".
Δεν αμφιβάλω καθόλου.Πως είπαμε έλεγαν την μάνα του;:bleh:
Ιωάννα η τρελή.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Κάρολος ο Ε', Αυτοκρατορας της Αγίας Ρωμαικής Αυτοκρατορίας:
"μίλαγε, γαλλικά με τις γυναίκες, γερμανικά με τα άλογα και ιταλικά με τους αγγέλους".
Κάρολος Κουίντος - Βικιπαίδεια
patrimonio sos: in difesa dei beni culturali e ambientali
πάνω κάτω αυτό προσπαθούμε να κάνουμε όλοι εκτός απο το τελευταίο...γιατί δεν υπάρχουν άγγελλοι που λέει και το τραγούδι...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
ειναι σαν να ρωτάς γιατι η Αφροδίτη της Μήλου είναι πιο ωραία από την προτομή του Κολοκοτρώνη..
για τα οχήματα φυσικά και το αμφισβητώ γιατι μιλησε για πόλη ενώ αμφιβαλω αν βγηκε εκτός ιστορικού κεντρου, όπου οπως ειναι ευνοητο κυκλοφορουν πολλα μικρά οχήματα. 1+1 κανουν 2. στην τεχνη δεν εξηγουνται τοσο απλα ούτε κι ειναι επί του παρόντος. και τα ιταλικά είναι τέχνη.
brava italitsa..σε λίγο παραδίδεις μαθηματα σε αδαεις...
Βεβαίως, μια προτομή του Κολοκοτρώνη είναι για κάποιους ωραιότερη από την Αφροδίτη της Μήλου. Οπότε εκεί έρχεται η Τέχνη και εξηγεί τι σημασία έκαστου αγάλματος, την καινοτομία που εισάγει στην τέχνη της εποχής του, τη δυσκολία κατασκευής, τη χυτότητα του μαρμάρου, την ποιότητα των υλικών, τηντ τεχνοτροπία κοκ.
Αντίστοιχα φαντάζομαι και για τις γλώσσες. Δηλαδή, βασίζεται σε μετρήσεις phonaesthetics? Σε πολυπλοκότητα γραμματικής; Σε ευρύτητα λεξιλογίου; Σε εκφορά; Ή στην προσωπική σας αγάπη για την Ιταλία;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στο μεταξύ όσο και να ψάξει κάποιος δεν υπάρχει καμιά αναφορά στο ίντερνετ γι' αυτή τη δήθεν παροιμία των Αργεντίνων... είπαμε και το τέντωμα έχει κάποιο όριο.
και τα λινκ εχουν καποιο όριο..σιγα μη βαλουμε και λινκ για παροιμια! να ικανοποιούνται τα απανταχου νερντς! για σοβαρεψου..
Δεν αμφιβάλω καθόλου.Πως είπαμε έλεγαν την μάνα του;:bleh:
Ιωάννα η τρελή.
ναι ναι και ηταν ισπανίδα όπως και ο Αυτοκρατωρ..ξερεις κατι παραπάνω? υπάρχει σύνδεση?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αντίστοιχα φαντάζομαι και για τις γλώσσες. Δηλαδή, βασίζεται σε μετρήσεις phonaesthetics? Σε πολυπλοκότητα γραμματικής; Σε ευρύτητα λεξιλογίου; Σε εκφορά; Ή στην προσωπική σας αγάπη για την Ιταλία;
my dear, δεν ειναι επι του παροντος, ουτε νομιζω εχει κανεις σκοπό να πεισει καποιον αλλο περι αυτου, ούτε καν ειναι war εδώ..
όποιος εχει εξειδικευμενες γνωσεις μπορει να απαντησει στα ενδιαφεροντα ερωτηματα σου..εγω ξερω μονο οτι η Ρώμη είναι μακραν η ωραιότερη πόλη του κόσμου. και εκει μιλούν και την ωραιότερη γλώσσα του κόσμου.:D
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
North66 said:
Στο μεταξύ όσο και να ψάξει κάποιος δεν υπάρχει καμιά αναφορά στο ίντερνετ γι' αυτή τη δήθεν παροιμία των Αργεντίνων... είπαμε και το τέντωμα έχει κάποιο όριο.
Γραμματική Τινας Ζωγοπουλου, πρώτες σελίδες...είμαι σίγουρη ότι το εχω δει κ κάπου στο ίντερνετ απλά δεν είμαι σπίτι τώρα για να το ψάξω...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Θα της στείλω ένα email να μάθουμε και από πού το άκουσε, μιας και φαίνεται ότι δεν το έχει ακούσει κανείς άλλος στο ίντερνετ.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom