Τί είδε ένας "τουρίστας" στη Ρώμη...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
battered_suitcase said:
Χαχααχα! Αφού ο samion θέλει αποδείξεις για τα ποσοστά των οχημάτων που επικαλείται ο αρθρογράφος, ας ζητήσω κι εγώ κάποια επιστημονική τεκμηρίωση...γιατί είναι τα ιταλικά η ομορφότερη γλώσσα του κόσμου;

Γιατί όχι τα Γαλλικά, ή τα Ισπανικά, ή τα Αραβικά;

(η Αργεντινοί μιλούν Ισπανικά και πολλοί έχουν συγγενείς στην Ιταλία, άρα ας κρατάμε μικρό καλάθι για τις παροιμίες τους :) )
Εγώ δεν καταλαβαίνω πάλι γιατί οι δικές μας παροιμίες ειναι σωστές κ διδακτικές και αυτή των αργεντινων όχι...
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Εγώ δεν καταλαβαίνω πάλι γιατί οι δικές μας παροιμίες ειναι σωστές κ διδακτικές και αυτή των αργεντινων όχι...
ποια απο τις δυο ειναι σωστη ????????
" το γοργον και χαρη εχει "
ή
"οποιος βιαζεται σκονταφτει ":bleh:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
σαιτας said:
ποια απο τις δυο ειναι σωστη ????????
" το γοργον και χαρη εχει "
ή
"οποιος βιαζεται σκονταφτει ":bleh:
Η καθεμία σε διαφορετική περίπτωση είναι σωστή... Σίγουρα τις έχουμε πει στη ζωή μας κάποια στιγμή κ σίγουρα ταίριαζαν γάντι...σωστά;;
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Η καθεμία σε διαφορετική περίπτωση είναι σωστή... Σίγουρα τις έχουμε πει στη ζωή μας κάποια στιγμή κ σίγουρα ταίριαζαν γάντι...σωστά;;
σωστα !!!!
τις χρησιμοποιουμε οπως μας βολευουν λοιπον. ;)
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
my dear, δεν ειναι επι του παροντος, ουτε νομιζω εχει κανεις σκοπό να πεισει καποιον αλλο περι αυτου, ούτε καν ειναι war εδώ..
όποιος εχει εξειδικευμενες γνωσεις μπορει να απαντησει στα ενδιαφεροντα ερωτηματα σου..εγω ξερω μονο οτι η Ρώμη είναι μακραν η ωραιότερη πόλη του κόσμου. και εκει μιλούν και την ωραιότερη γλώσσα του κόσμου.:D

Er romanaccio!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
σαιτας said:
σωστα !!!!
τις χρησιμοποιουμε οπως μας βολευουν λοιπον. ;)
Εσυ τώρα αυτό κατάλαβες δλδ;;; Αλλά κ έτσι να 'ναι για τη συγκεκριμένη αργεντίνικη παροιμία δεν υπάρχει κάποια να την αναιρεί, ίσα ίσα από το ποστ του Samion ενισχύεται...
Μου αρέσει πάντως που απ'όλο το αρχικό ποστ κολλησαμε σε αυτή την παροιμία...και μόνο που το συζητάμε τόσο ανεβαίνει κι άλλο στα μάτια μου αυτή η γλώσσα... Όλα τα "μεγάλα" πράγματα διχάζουν...πολύ χαίρομαι....
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εγώ δεν καταλαβαίνω πάλι γιατί οι δικές μας παροιμίες ειναι σωστές κ διδακτικές και αυτή των αργεντινων όχι...
Μα αυτό δεν είναι παροιμία...Δεν είναι λαϊκή σοφία, ένα γνωμικό είναι, ή ρήση κάποιου...Με την ίδια λογική ισχύει το "όπου Γιώργος μάλαμα"; Ή όλες οι ρήσεις οποιουδήποτε;

Εσυ τώρα αυτό κατάλαβες δλδ;;; Αλλά κ έτσι να 'ναι για τη συγκεκριμένη αργεντίνικη παροιμία δεν υπάρχει κάποια να την αναιρεί, ίσα ίσα από το ποστ του Samion ενισχύεται...
Μου αρέσει πάντως που απ'όλο το αρχικό ποστ κολλησαμε σε αυτή την παροιμία...και μόνο που το συζητάμε τόσο ανεβαίνει κι άλλο στα μάτια μου αυτή η γλώσσα... Όλα τα "μεγάλα" πράγματα διχάζουν...πολύ χαίρομαι....
Βρε Ιταλίτσα...δε μας διχάζει η Ιταλία ή η γλώσσα...Τις εμμονές σας σχολιάζουμε :bleh: Έχω την εντύπωση πια ότι αν δείτε έναν Ιταλό να σας βρίζει τη μάνα και τον πατέρα θα πείτε ότι για να τα λέει αυτός κάτι θα ξέρει :bleh:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Κάρολος ο Ε', Αυτοκρατορας της Αγίας Ρωμαικής Αυτοκρατορίας:
"μίλαγε, γαλλικά με τις γυναίκες, γερμανικά με τα άλογα και ιταλικά με τους αγγέλους".
Κάρολος Κουίντος - Βικιπαίδεια
patrimonio sos: in difesa dei beni culturali e ambientali
«Μιλάω Ισπανικά στο Θεό, Ιταλικά στις γυναίκες, Γαλλικά στους άνδρες και Γερμανικά στο άλογό μου»
Κάρολος Ε', Αψβούργος βασιλέας του 16ου αι.
Μαθήματα Ιταλικών - αρχική
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Lo spagnolo e' la lingua degli uomini ma l'italiano e' la lingua degli angeli...perche' l'italiano non si parla...si canta...

Και όποιος καταλαβε καταλαβε...Δε θα το κανουμε μεσανατολικο τωρα...
Αυτό δα θα ελειπε, να αρεσουν σε ολους τα ιδια πραγματα... :bleh::bleh:

Εγώ δεν καταλαβαίνω ιταλικά και δε γουστάρω να κουβαλάω λεξικά για να καταλάβω τι γράφετε.
Ok λοιπόν αλλά μόνο για σένα...
Τα ισπανικά είναι η γλώσσα των ανθρώπων αλλά τα ιταλικά είναι η γλώσσα των αγγέλων...γιατί τα ιταλικά δεν μιλιούνται...τραγουδιούνται...

Mamma, πόσο πιο όμορφο ακούγεται στα ιταλικα.....

Προσπάθησε North μου να το διαβασεις στα ιταλικα (το gn προφερεται σαν παχυ νιιιι, οποτε ειναι "σπανιιιολο" και οχι "σπαγκνολο" και το gl προφερεται παχύ λιιιι οπότε και είναι "ντελιιιιι" και όχι "ντεγκλι",τα υπόλοιπα όπως τα βλέπεις) και μετά διάβασε το και στα ελληνικά...Αισθάνεσαι τη διαφορά στον ήχο;; Ή μονο στα δικά μου αυτιά ηχεί τόσο υπέροχα η ιταλική version;;;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Και όποιος καταλαβε καταλαβε...
Εγώ δεν καταλαβαίνω ιταλικά και δε γουστάρω να κουβαλάω λεξικά για να καταλάβω τι γράφετε. Υπάρχουν τα pm, εκεί γράφτε και λατινικά.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom