Ταινίες ερωτευμένες με το Παρίσι

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
α και φυσικά η Carrie Brandshaw στο Παρίσι :)
6ος κύκλος του sex and the city..στην αρχή του επεισοδίου..γιατί μετά γίνεται εφιάλτης
http://youtu.be/Gi9iqDF1VxU
Λατρεμένη μου Κάρι :p
Ε όχι και εφιάλτης η τρικλοποδιά που έριξε η Κάρι στο Μίστερ Μπιγκ και μετά πέσανε στα πατώματα κλπ κλπ.
 
Last edited by a moderator:

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλά τώρα που θέτετε 2 το "Κάρι στο Παρίσι", να πω ότι βρίσκω κοινά σε Παρίσι και Νέα Υόρκη ή θα την ακούσω πάλι; Οκ Νέα Υόρκη δεν έχω πάει αλλά από εικόνες που έχω δει βρίσκω ότι έχουν παρόμοιο ύφος/χαρακτήρα. Αναφέρομαι στα κτίρια κυρίως (όχι, δεν αναφέρομαι στη γέφυρα Μπρούκλυν). Μάλιστα το σκέφτηκα μια φορά που έβλεπα τη σειρά κι η Κάρι ήταν σε εξωτερικό γύρισμα σε ένα σημείο με ένα μνημείο που μοιάζει με την Αψίδα του Θριάμβου. Ε;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ρε παιδιά οι 5 στις 6 ταινίες που αναφέρατε είναι αμερικάνικες και απλώς έχουν το Παρισι σαν φόντο, δώστε καμιά γαλλική για να καταλάβουμε πως βιώνουν και οι γάλλοι την πρωτεύουσα τους. Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ καμιά γαλλικη ταινία της προκοπής τα τελευταία 20 χρόνια.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ρε παιδιά οι 5 στις 6 ταινίες που αναφέρατε είναι αμερικάνικες και απλώς έχουν το Παρισι σαν φόντο, δώστε καμιά γαλλική για να καταλάβουμε πως βιώνουν και οι γάλλοι την πρωτεύουσα τους. Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ καμιά γαλλικη ταινία της προκοπής τα τελευταία 20 χρόνια.
Το θέμα είναι στο/για το Παρίσι. Δεν έχει σημασία η παραγωγή και πχ να τώρα η ταινία του Γούντυ Άλεν, κατά τη γνώμη μου πάντα, το παρουσιάζει πολύ πιο ολοκληρωμένα απ'ό,τι πχ σε γαλλικές παραγωγές.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μια ταινία ξεχωριστή από τις άλλες που την είχε και πριν 2 μέρες το κρατικό κανάλι. Δε βλέπουμε τόσο το Παρίσι όσο το κλίμα εκεί από μια άλλη σκοπιά. Κλασικά οι διανοούμενοι της Ευρώπης κάνουν μια ταινία για τις μη προνομιούχες τάξεις, όπως αποτυπώνεται στα σχολεία. Αν θυμάμαι καλά, οι μαθητές είναι πραγματικοί κι όχι ηθοποιοί. Το Παρίσι δεν είναι μόνο φώτα και λάμψη, είναι κι ένας χώρος πολυπολιτισμικός όπου οι μετανάστες, που αυτοί βιώνουν πιο πολύ δυσμενείς συνθήκες, είναι μια πολυσυζητημένη κατηγορία. Νομίζω η ταινία είναι χρήσιμη για πολλούς λόγους. Και τους έφηβους να καταλάβουμε και τους μετανάστες και τη σύγχρονη κοινωνία. Από τις λίγες ντοκουμενταρίστικες που θα παρακολουθούσα με "ευχαρίστηση".
 
Last edited by a moderator:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Είδα το "Μεσάνυχτα στο Παρίσι" του Γ.Άλεν. Πραγματικά πολύ καλή ταινία. Και έσκασε και λίγο το χειλάκι μου, κάτι που πραγματικά το έχω (όπως όλοι άλλωστε) απόλυτη ανάγκη αυτόν τον δύσκολο καιρό. Η ταινιά "Ανάμεσα στους τοίχους" μοναδική από άλλη όμως σκοπιά. Με "άγγιξε" και σαν εκπαιδευτικό. Φυσικά η "Αμελί" και το εκπληκτικό (αν και πολύ παλιό) "Κόκκινο Μπαλόνι". Το "Τρίο της Μπελβίλ" μάλλον δεν έχει να κάνει και τόσο με Παρίσι. Κάτι παίζει αυτό τον καιρό για Παρίσι αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες. Θα δούμε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom