Εσθονία Φινλανδία Ταλίν - Ελσίνκι με πλόιο

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Για όσους θέλουν να ζήσουν την εμπειρία να διασχίσουν τη Βαλτική Θάλασσα, έχω να δώσω τις παρακάτω πληροφορίες, καθώς έχω κάνει το δρομολόγιο Ταλίν-Ελσίνκι-Ταλίν με πλοίο.

Βέβαια εκτός από το Ελσίνκι μπορεί κάποιος να πάει και στη Στοκχόλμη, την Αγ. Πετρούπολη και σε κάποιους ακόμα προορισμούς από το Ταλίν, για τους οποίους όμως δεν έχω άποψη και έτσι δεν θα τους παραθέσω.

Υπάρχουν πολλές μηχανές αναζήτησης εισιτηρίων για αυτό το δρομολόγιο, εγώ χρησιμοποίησα το https://laevapiletid.ee/ το οποίο είναι διαθέσιμο στα αγγλικά και είναι απλό στη χρήση. Για όποιον έχει ξανακλείσει ακτοπλοϊκά εισιτήρια πχ για Ελλάδα είναι παιχνιδάκι. Επιλέγουμε δρομολόγιο, αριθμό επιβατών, αν θα έχουμε όχημα μαζί μας ή όχι και σε ποια θέση θέλουμε να κάνουμε κράτηση. Επίσης κράτηση μπορεί κάποιος να κάνει και στο λιμάνι. Το site του λιμανιού του Ταλίν είναι το http://www.portoftallinn.com/ και του Ελσίνκι το Port of Helsinki - Home όπου κάποιος μπορεί να βρει ότι πληροφορίες θέλει. Σημαντικό είναι να σημειώσουμε όταν κάνουμε την κράτηση, από ποιο Terminal αναχωρεί το πλοίο μας γιατί αν κάνουμε λάθος οι αποστάσεις μεταξύ των Terminal είναι μεγάλες για να πάει κάποιος με τα πόδια.

Στο λιμάνι τώρα...αν έχουμε κλείσει το εισιτήριο από το ίντερνετ, πρέπει να κάνουμε check in όταν πάμε στο λιμάνι αλλιώς αν αγοράσουμε εισιτήριο από το λιμάνι δεν χρειάζεται να το κάνουμε. Τα λιμάνια του Ταλίν και του Ελσίνκι θυμίζουν...αεροδρόμια, με ηλεκτρονικούς πίνακες με τα δρομολόγια και πληροφορίες όπως από ποια πύλη αναχωρεί το πλοίο μας κτλ. Υπάρχουν επίσης και μικρά μαγαζάκια. Όταν ανοίξει η πύλη μας για να ξεκινήσει το Boarding, περνάμε ένας ένας και ακυρώνουμε το εισιτήριο μας σαν να μπαίνουμε στο μετρό. Η επιβίβαση στο πλοίο γίνεται με φυσούνα τύπου αεροπλάνου και αν δεν έχουμε όχημα τότε η φυσούνα οδηγεί απευθείας στον όροφο του πλοίου που προορίζεται για τους επιβάτες. Σε όλο το μήκος της φυσούνας υπάρχουν ελεγκτές και αστυνομικοί με σκυλιά.

Τα πλοία έχουν άνετους χώρους και μπαρ-μίνι μάρκετ καθώς και ηλεκτρονικά τυχερά παιχνίδια.

Η διαδρομή Ταλίν-Ελσίνκι διαρκεί περίπου 2 ώρες και έχει κόστος από 50-70 ευρώ, ανάλογα την εταιρεία και το επιλεγμένο δρομολόγιο. Προσωπικά έκανα τη διαδρομή Ιανουάριο και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Μεταφορά από και προς το λιμάνι: Στο Ταλίν είτε με ταξί είτε με λεωφορείο.Στο Ελσίνκι...δεν πρόσεξα γιατί είχε πολύ κρύο και πήρα ταξί :xmas_smile: Συγγνώμη γι'αυτό!

Επίσης να τονίσω ότι ειδικά το καλοκαίρι η γραμμή αυτή είναι ιδιαίτερα πολυσύχναστη οπότε καλό είναι να ελέγχουμε τη διαθεσιμότητα.

Αυτά από εμένα προς το παρόν...Ελπίζω να φανεί χρήσιμο το θέμα αυτό.Καλά ταξίδια σε όλους!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Να προσθεσω και εγω δυο-τρια πραγματακια μιας και τα εχω φρεσκα-φρεσκα:

Απο τον κεντρικο σταθμο των τρενων του Ελσινκι παιρνεις το τραμ νουμερο 9 με εισιτηριο 2,70 ευρω και πας στο κεντρικο σταθμο του λιμανιου .. Απο Ταλλιν για το λιμανι πας και με τα ποδια .. Εγω το εκανα με βαλιτσαρα να σερνω,με χιονι ασταματητο και μου βγηκε καπου στο 20λεπτο..
Εκει που την πατησα ηταν οτι δεν ειχα κανει κρατηση μεσω internet οποτε στο desk σε χρεωνουν 8 ευρω την συναλλαγη ..

Επισης χρειαζεται check-in και σε περιπτωση που αγορασεις το εισιτηριο απο το ιντερνετ και σε περιπτωση που το αγορασεις απο εκει .. Τουλαχιστον ετσι γινεται στην Talllink με την οποια ταξιδεψα,στις αλλες εταιριες δεν ξερω ..

Στο λιμανι του Tallinn υπαρχουν σουπερ μαρκετ μπολικα καθως υπαρχουν παρα πολλοι Φινλανδοι που γεμιζουν με κασονια και ανεβουν στο καραβι καθως οι τιμες πολλες φορες ειναι και 50% πιο φθηνες απ'οτι στο Ελσινκι ειδικα στο κομματι αλκοολ .. Αυτο που ειπανε οι Φινλανδοι ειναι οτι τα σουπερ μαρκετ εξω απο το λιμανι του Ταλλιν ειναι πιο φθηνα απο τα duty free που ειναι μεσα στο καραβι και το διαπιστωσα και εγω ..

Αυτα τα ολιγα ..
 

ria_crazy89

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
χμμμ... έχω κάνει μονοήμερη εκδρομή από Ελσίνκι => Τάλλιν, έβγαλα εισιτήριο στο λιμάνι και θυμάμαι να πλήρωσα 19-20 ευρώ συνολικά. Για κατάστρωμα βέβαια. Αλλά δε νομίζω ότι αξίζει να πάρεις καμπίνα. Αξίζει σίγουρα όμως κάποιος να πάει.
 
Μηνύματα
14
Likes
59
Exω κανει την διαδρομη ελσινκι-ταλιν το 2015 για μονοημερη απο ελσινκι και το 2018 αντιστροφα για μονοημερη απο ταλιν-ελσινκι.Στην πρωτη πληρωσαμε 30 euro με επιστροφη 2 ατομα την ωρα που ξεκιναγε το πλοιο,στη δευτερη 70 euro.Οτι εγραψε παραπανω ο orestcrete ειναι ακριβεστατα,γνωμη μου ειναι να συνδιασει κανεις τις δυο πολεις μενοντας 3 ημερες ελσινκι και 2 ταλιν δεν θα το μετανοιωσει.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Θα φτασω τέλος Σεπτεμβρίου Σάββατο πρωί στο Ταλίν και θα αναχώρησω Τέταρτη πρωί από Ελσίνκι . Σκεφτομουν να κατσω 3 μέρες στο Ταλίν και 1 στο Ελσίνκι. Τι προτείνεται?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Θα φτασω τέλος Σεπτεμβρίου Σάββατο πρωί στο Ταλίν και θα αναχώρησω Τέταρτη πρωί από Ελσίνκι . Σκεφτομουν να κατσω 3 μέρες στο Ταλίν και 1 στο Ελσίνκι. Τι προτείνεται?
Το καλυτερο προγραμμα ειναι αυτο που σκεφτεσαι. Σαββατο πρωι με Τριτη πρωι Τάλιν, πλοιο το πρωι για Ελσινκι. 1 μερα στο Ελσινκι ειναι αρκετη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.923
Likes
40.760
Το καλυτερο προγραμμα ειναι αυτο που σκεφτεσαι. Σαββατο πρωι με Τριτη πρωι Τάλιν, πλοιο το πρωι για Ελσινκι. 1 μερα στο Ελσινκι ειναι αρκετη.
Κατα τη γνωμη μου, και στο Ταλιν 1,5 μερα ειναι υπεραρκετη. Το κεντρο ειναι μια σταλια, μουσεια ελαχιστα. Εκτος αν πατε απλα για χαλαρωση.
 

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Θα φτασω τέλος Σεπτεμβρίου Σάββατο πρωί στο Ταλίν και θα αναχώρησω Τέταρτη πρωί από Ελσίνκι . Σκεφτομουν να κατσω 3 μέρες στο Ταλίν και 1 στο Ελσίνκι. Τι προτείνεται?
Για Ελσίνσκι είχα αφήσει μία μόνο μέρα και το είχα μετανιώσει. Καλύτερα να τις κάνεις 2+2, είτε να φύγεις τουλάχιστον προς το απογευματάκι από το Ταλίν.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κι εγώ θα συμφωνήσω με την πλειψηφία. καθότι το Ελσίνκι είναι πιο απλωμένη πόλη για να τη δεις σε 1 μόνο μέρα, ειδικά αν θες να πας και Σουομενλίνα.
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Λοιπον το site της eckeroline που κανει τη διαδρομη Ταλλιν-Ελσινκι εχει 29€/ατομο Ταλλιν-> Ελσινκι
και επιλογη για one day cruise με 6 ωρες Ελσινκι 19€/ατομο ομως (βλ.φωτο)
.. Μπορω να κλεισω το one day cruise και να μην γυρισω πισω Ταλλιν; Δεν εχω καταλαβει πιο το νοημα να κλεισω one way.
upload_2019-8-29_17-53-27.png
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Εμεις πηγαμε Ταλιν->Ελσινκι με eckerolines τον Μαρτιο που μας περασε και πληρωσαμε 10€/ ατομο.Εσυ θελεις να μείνεις στο Ελσινκι η θελεις να επιστρέψεις Ταλιν?Εχει σημασία νομιζω κσι ποσο νωρις κλεινεις το εισιτήριο...
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Λοιπον το site της eckeroline που κανει τη διαδρομη Ταλλιν-Ελσινκι εχει 29€/ατομο Ταλλιν-> Ελσινκι
και επιλογη για one day cruise με 6 ωρες Ελσινκι 19€/ατομο ομως.. Μπορω να κλεισω το one day cruise και να μην γυρισω πισω Ταλλιν; Δεν εχω καταλαβει πιο το νοημα να κλεισω one way. View attachment 279998
Θελω να μεινω ελσινκι, την επομενη μερα φευγω απο ελσινκι για Αθηνα.. one day cruise 19 το βγαζει , χθες 15€ , και το πηγαινε μονο 29€.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom