Ταξίδια!Για όλους η για λίγους??

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Εύστοχο το σχόλιο σου, μόνο που δε θεωρώ ότι η πληθώρα πληροφοριών είναι πάντα χρήσιμη.Επιλέγω τι διαβάζω και τι θεωρώ άξιο λόγου.Επίσης, αν έχεις μικρή έστω ταξιδιωτική εμπειρία ή εμπειρία από τη λειτουργία ενός φόρουμ καταλαβαίνεις ότι κάποιοι γράφουν επειδή εκτονώνονται, η επειδή απλά έχουν το ψώνιο να αυτοδιαφημίζονται.Έχεις δίκιο.
Υπάρχουν πάλι και σχόλια που προκαλούν θυμηδία.Για παράδειγμα γράφει ο άλλος μες την καλή χαρά ότι έκλεισε εισιτήριο του 1 ευρώ με volotea για το τάδε χωριό στην Ιταλία.Και μετά από 8 μήνες το ίδιο άτομο επανέρχεται για να ρωτήσει πως μπορεί να διεκδικήσει αποζημίωση για την πεντάωρη καθυστέρηση της volotea από την ίδια πτήση.
ΥΓ.Προφητικό το ποστ του φίλου Vasileti, περί του "όπου θέλουμε τα βρίσκουμε".Βρέθηκε άτομο που ενοχλήθηκε με προβλέψιμη αντίδραση.Το αγνοώ.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Είναι απλό.Κάποιοι έχουν την οικονομική άνεση να ταξιδεύουν συνέχεια,κάποιοι έχουν τη δυνατότητα να ναι φαντάσματα στις δουλείες τους και να την κοπανάνε συνέχεια,κάποιοι ίσως δε δουλεύουν και τρώνε από τα έτοιμα, κάποιοι ενδεχομένως απασχολούνται στον ευρύτερο τομέα του τουρισμού και κάνουν τη δουλειά τους χόμπι.Κάποιοι άλλοι απλά τα λένε για να τα λένε(κοινώς μυθομανείς), κάποιοι κάνουν και το σκατό τους παξιμάδι, άλλοι πέφτουν θύματα των προσφορών και κλείνουν με την κάθε λογής volotea με 2 ευρώ και μετά όταν συνειδητοποιούν ότι το ξενοδοχείο πχ στη Βενετία δεν πέφτει κάτω από 150 ευρώ τη βραδιά απλά δεν ταξιδεύουν ποτέ.Υπάρχουν πάλι και άλλοι που για να το παιξουν ντε και καλά travellers, τρώνε σαβούρες όπου πάνε, μένουν σε hostels παρέα με κατσαρίδες και χρησιμοποιούν κουπόνια και προσφορές από τα αζήτητα.Πάντως για να κάνεις διακοπές συχνά τα αεροπορικά εισιτήρια είναι το πιο χαμηλό έξοδο και συχνά λειτουργούν ως κράχτης προκειμένου να κλείσεις να πας κάπου που τελικά δεν το αντέχει η τσέπη σου.
Ξέχασες τα άτομα που κάνουν βίζιτες, αυτοαπασχολούμενα και σκληρά εργαζόμενα, αυτούς που έκαναν γάμους συμφέροντος, κληρονόμους γυναίκες- αράχνες που ξεκαναν τους άντρες τους πριν την ώρα τους και τα τρώνε σε ταξίδια. Η ζωή έχει πολλές παραλλαγές, δεν είναι όλοι μικροαστοί.
Σιγά μην κάτσω να εξετάσω που τα βρίσκει ο καθένας τα λεφτά, αυτά τα κάνουν στα χωρία όταν βλέπουν το καινούριο αυτοκίνητο του γείτονα παρκαρισμένο έξω από το σπίτι του και εύχονται να ψοφήσει η κατσίκα του.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υπάρχουν πάλι και σχόλια που προκαλούν θυμηδία.Για παράδειγμα γράφει ο άλλος μες την καλή χαρά ότι έκλεισε εισιτήριο του 1 ευρώ με volotea για το τάδε χωριό στην Ιταλία.Και μετά από 8 μήνες το ίδιο άτομο επανέρχεται για να ρωτήσει πως μπορεί να διεκδικήσει αποζημίωση για την πεντάωρη καθυστέρηση της volotea από την ίδια πτήση..
Και πολυ καλα κανει. Μα τι λες? Τα δικαιωματα του έχουν σχεση με το ποσο πληρωσε? Κ σου προκαλει "θυμηδια"?
Να υποθεσω την ιδια θυμηδια προκαλουν μήπως και οσοι ταξιδευουν business πληρωνοντας τη? Μηπως θα επρεπε να απολογηθουν κιολας στο ανωτατο Σοβιετ?
Περα απο το γέλιο κ την πλακα ιδια δικαιώματα εχει ο κατοχος εισητηριου του 1Ε με αυτόν των 3000Ε σε καθυστέρηση.


θυμηδία
( < αρχ. θυμηδής < θυμός «καρδιά» + ἧδος «ευχαρίστηση», ομόρριζο των ἡδὺς, ἡδονή )
= ευθυμία από ειρωνεία, ειρωνικά χαμόγελα
http://www.babiniotis.gr/wmt/webpages/index.php?lid=1&pid=19&catid=?&apprec=47
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.597
Ολα είναι θέμα προτεραιοτήτων και τι θεωρείται αναγκαίο προς εκτόνωση κάποιου. Εχω γνωστούς χαμηλόμισθους που πραγματοποίησαν το όνειρο τους προσθέτοντας ακόμα ένα διαμέρισμα στη κληρονομιά και απορούν πως ο Γκόγκος ταξίδεψε 2,5 χρόνια χρόνια με την βέσπα σε Αφρική και Λ. Αμερική. Μάλλον θ αρχίσω να τους λέω ότι είναι γόνος εφοπλιστή και καίει 500ευρα. Οπου Γκόγκος πατήστε "worldvespa" στον γουγλη
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ταξιδιωτικό φόρουμ είμαστε παιδιά, ξεπεράστε τα κολλήματα σας και αν δεν σας ενδιαφέρει να κουτσομπολέψετε που θα πάει ο καθένας μην μπαίνετε να διαβάσετε το αντίστοιχο τόπικ. Αν πάλι θέλετε να το διαβάσετε ξεκολλάτε και μην κριτικάρετε όσους γράφουν εκεί. Αν ούτε και αυτό σας αρέσει μην μπαίνετε καθόλου στο φόρουμ.

Ο @North66 απαγορεύει στους φοιτητές να πάνε ταξίδια, χαρακτηρίζει κόσμο και βγάζει, ως συνήθως, εύκολα συμπέρασμα.
Ο άλλος ο @SPO κρίνει και τι τρώμε και που μένουμε και από που βρίσκουμε τις προσφορές(απ'τα αζήτητα!).

Αν γουστάρω εγώ να ταξιδεύω με τον τρόπο που μου αρέσει, μαζεύοντας μίλια ή με προσφορές από τα αζήτητα(εντάξει έλιωσα, δώσε παράδειγμα να το εκμεταλλευτώ) ή να εκμεταλλεύομαι χωρισμένες μεγαλοκοπέλες πουλώντας το κορμί μου και να τρώω ζαμπόν-τυρί-ψωμί και μερέντα για γλυκό, ποιοι είστε εσείς που θα μου πείτε πως θα το κάνω;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ο @North66 απαγορεύει στους φοιτητές να πάνε ταξίδια, χαρακτηρίζει κόσμο και βγάζει, ως συνήθως, εύκολα συμπέρασμα.
Δε μίλησα συγκεκριμένα αλλά αν πέτυχα την περίπτωσή σου ο λαός λέει ότι όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται.

Αν γουστάρω εγώ να ταξιδεύω με τον τρόπο που μου αρέσει, μαζεύοντας μίλια ή με προσφορές από τα αζήτητα(εντάξει έλιωσα, δώσε παράδειγμα να το εκμεταλλευτώ) ή να εκμεταλλεύομαι χωρισμένες μεγαλοκοπέλες πουλώντας το κορμί μου και να τρώω ζαμπόν-τυρί-ψωμί και μερέντα για γλυκό, ποιοι είστε εσείς που θα μου πείτε πως θα το κάνω;
Η κριτική στα φόρουμ είναι αμφίδρομη ακόμα και για θέματα που νομίζεις ότι δεν μπορούμε να σε κριτικάρουμε. Τόσα ποστς έχεις γράψει, ακόμα να το καταλάβεις;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δε μίλησα συγκεκριμένα αλλά αν πέτυχα την περίπτωσή σου ο λαός λέει ότι όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται.
Ναι το ξέρω πως δεν μίλησες συγκεκριμένα. Απλά όλοι όσοι πάνε ταξίδια ανήκουν στις παραπάνω κατηγορίες που έγραψες. Από το σπίτι να βγαίνουμε μετά τη δύση του ηλίου; Οι φοιτητές να μαζεύονται 2-2 ή απαγορεύεται;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όχι είπα ότι στις παραπάνω κατηγορίες ανήκουν αυτοί που δίνουν το μεγαλύτερο όγκο πληροφορίας στο φόρουμ γιατί ταξιδεύουν περισσότερο κλέβοντας χρόνο και χρήμα απ' τη δουλειά τους, τις σπουδές και την (προσωπική) ζωή τους.

Γιατί όποιος μου πει ότι κάνει 10 ταξίδια το χρόνο και είναι άνεργος ή πληρώνεται με 500 ευρώ το μήνα χωρίς άλλα έσοδα είναι ψεύτης. Αυτά για να μην παραμυθιάζονται κάποιοι που μας διαβάζουν χωρίς να είναι μέλη και πιστεύουν ότι ένας νορμάλ άνθρωπος έχει πάντα το χρόνο και το χρήμα να κάνει μηνιαίες αποδράσεις στο εξωτερικό έστω και με δίευρα και πεντάευρα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Όχι είπα ότι στις παραπάνω κατηγορίες ανήκουν αυτοί που δίνουν το μεγαλύτερο όγκο πληροφορίας στο φόρουμ γιατί ταξιδεύουν περισσότερο κλέβοντας χρόνο και χρήμα απ' τη δουλειά τους, τις σπουδές και την (προσωπική) ζωή τους.
Τώρα και κλέφτες!
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Το θεμα ειναι απλο.
Αν υποθεσουμε οτι βρισκομαστε σε ενα forum γευσιγνωσιας θα επαινεσουμε οποιον εχει επισκεφτει τα περισσοτερα εστιατορια και μας δινει πληροφοριες για τα φαγητα που δοκιμασε.
Τωρα που βρισκομαστε σε ενα ταξιδιωτικο φορουμ, γιατι να κραζουμε οποιον παει πολλα ταξιδια;:icon_redface::icon_redface::icon_redface:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom