Ταξίδια = επένδυση ζωής!

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Γεια σε όλους τους ταξιδιώτες. Τα ταξίδια είναι το οικογενειακό μας πάθος. Σιγά σιγά καταφέρνουμε να πραγματοποιούμε τα όνειρα μας και να συνεχίζουμε για το επόμενο όνειρο! Ταξιδεύουμε πάντα με το παιδί μας , που το παίρνουμε μαζί μας από 3 χρονών. Μέχρι τώρα που είναι 17. Έχουμε ταξιδέψει σε παρα πολλά μέρη της Ευρώπης, Αμερική και Κίνα. Διαβάζω τις ιστορίες σας και εμπνεομαι για τα επόμενα! Σας ευχαριστώ. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο στη ζωή από τα ταξίδια, ότι είναι μια πραγματική επένδυση ζωής. Δεν μας ενδιαφέρουν άλλου είδους διασκεδάσεις, ούτε ρούχα ακριβά,. Αυτό που θα μείνει θα είναι πόσα θα έχουν δει τα μάτια μας. Τα ρούχα θα παλιωσουν, τα ακριβά εστιατόρια και τα κλαμπ θα ξεχαστούν. Αυτά που θα έχουμε δει όμως θα είναι πάντα στο μυαλό μας. Για αυτό ταξιδέψτε όσο μπορείτε, ας ανοίξουμε τα μάτια μας!
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γεια σε όλους τους ταξιδιώτες. Τα ταξίδια είναι το οικογενειακό μας πάθος. Σιγά σιγά καταφέρνουμε να πραγματοποιούμε τα όνειρα μας και να συνεχίζουμε για το επόμενο όνειρο! Ταξιδεύουμε πάντα με το παιδί μας , που το παίρνουμε μαζί μας από 3 χρονών. Μέχρι τώρα που είναι 17. Έχουμε ταξιδέψει σε παρα πολλά μέρη της Ευρώπης, Αμερική και Κίνα. Διαβάζω τις ιστορίες σας και εμπνεομαι για τα επόμενα! Σας ευχαριστώ. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο στη ζωή από τα ταξίδια, ότι είναι μια πραγματική επένδυση ζωής. Δεν μας ενδιαφέρουν άλλου είδους διασκεδάσεις, ούτε ρούχα ακριβά,. Αυτό που θα μείνει θα είναι πόσα θα έχουν δει τα μάτια μας. Τα ρούχα θα παλιωσουν, τα ακριβά εστιατόρια και τα κλαμπ θα ξεχαστούν. Αυτά που θα έχουμε δει όμως θα είναι πάντα στο μυαλό μας. Για αυτό ταξιδέψτε όσο μπορείτε, ας ανοίξουμε τα μάτια μας!

Πές τα! Ο Θεός να σε έχει καλά!
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
32
Likes
72
Γεια σε όλους τους ταξιδιώτες. Τα ταξίδια είναι το οικογενειακό μας πάθος. Σιγά σιγά καταφέρνουμε να πραγματοποιούμε τα όνειρα μας και να συνεχίζουμε για το επόμενο όνειρο! Ταξιδεύουμε πάντα με το παιδί μας , που το παίρνουμε μαζί μας από 3 χρονών. Μέχρι τώρα που είναι 17. Έχουμε ταξιδέψει σε παρα πολλά μέρη της Ευρώπης, Αμερική και Κίνα. Διαβάζω τις ιστορίες σας και εμπνεομαι για τα επόμενα! Σας ευχαριστώ. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο στη ζωή από τα ταξίδια, ότι είναι μια πραγματική επένδυση ζωής. Δεν μας ενδιαφέρουν άλλου είδους διασκεδάσεις, ούτε ρούχα ακριβά,. Αυτό που θα μείνει θα είναι πόσα θα έχουν δει τα μάτια μας. Τα ρούχα θα παλιωσουν, τα ακριβά εστιατόρια και τα κλαμπ θα ξεχαστούν. Αυτά που θα έχουμε δει όμως θα είναι πάντα στο μυαλό μας. Για αυτό ταξιδέψτε όσο μπορείτε, ας ανοίξουμε τα μάτια μας!
Αν μπορούσα θα έβαζα 1000 likes για την φράση "ταξιδεύουμε πάντα με το παιδί μας". Το ίδιο και εμείς. Βέβαια έχουμε πάει μόνο Αίγυπτο (25 μέρες), Παρίση (8 ημέρες), Ιταλία (23 ημέρες), Ιορδανία (8 ημέρες), διακαής πόθος είναι Αμερική, Ασία πλευρά. Θα δείξει στο μέλλον.
 

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Αν μπορούσα θα έβαζα 1000 likes για την φράση "ταξιδεύουμε πάντα με το παιδί μας". Το ίδιο και εμείς. Βέβαια έχουμε πάει μόνο Αίγυπτο (25 μέρες), Παρίση (8 ημέρες), Ιταλία (23 ημέρες), Ιορδανία (8 ημέρες), διακαής πόθος είναι Αμερική, Ασία πλευρά. Θα δείξει στο μέλλον.
Αυτά δεν είναι "μόνο" φίλε μου! Αυτά που έχεις δει εσύ μέχρι τώρα κάποιοι δεν τολμούν να τα ονειρευτούν!
Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι όταν λέω για ένα ταξίδι, σχεδόν όλοι με ρωτάνε "το παιδί θα έρθει μαζί σας?"????? Μα έρχεται από όταν ήταν στο καροτσάκι, τώρα στα 17 δεν θα έρθει? Τώρα αρχίζουν τα ωραία!!! Εξάλλου το παιδί μας "ποτίστηκε" με το μικρόβιο των ταξιδιών!!! Είμαστε οικογένεια, δεν ψάχνουμε αφορμή να ξεφύγουμε από το παιδί μας!!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
τώρα στα 17 δεν θα έρθει?
Μεταξυ μας, πιο πιθανό είναι από εδώ και μπρος το παιδι να "τσιναει" και να μην έρχεται. Και ακόμα περισσοτερο όταν θα ενηλικιωθεί. Μη σας κανει εντύπωση εαν απο εδω και μπρος διαφορροποιηθουν καπως τα δεδομενα. Στα 17 μου προσωπικα ουτε να ακούσω δεν ήθελα για οικογενειακα ταξιδια κ οικογενειακες διακοπες. Ακομα κι αν μου εταζαν Μπαχαμες, που λεει ο λογος!
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Πολύ ωραία τα λέτε , ειδικά τα ταξίδια στο εξωτερικό είναι επένδυση ζωής γιατί οι αναμνήσεις μένουν ...
 

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Μεταξυ μας, πιο πιθανό είναι από εδώ και μπρος το παιδι να "τσιναει" και να μην έρχεται. Και ακόμα περισσοτερο όταν θα ενηλικιωθεί. Μη σας κανει εντύπωση εαν απο εδω και μπρος διαφορροποιηθουν καπως τα δεδομενα. Στα 17 μου προσωπικα ουτε να ακούσω δεν ήθελα για οικογενειακα ταξιδια κ οικογενειακες διακοπες. Ακομα κι αν μου εταζαν Μπαχαμες, που λεει ο λογος!
Σ αυτό με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη
Και όταν πει ότι δε θέλει να ακολουθήσει δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. εμείς θα σχεδιάζουμε υπολογίζοντας και το παιδί και αν δε θέλει δε πειράζει. Μακάρι να βρει έναν άνθρωπο σύντροφο στη ζωή να συνεχίσουν τα ταξιδια. Η αλήθεια είναι ότι πιστεύω πως κάποια στιγμή θα αρνηθεί να έρθει. Θα είναι απόλυτα φυσιολογικό.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Έχω πάει με τους γονείς μου ταξίδια στην Ευρώπη από την ηλικία των 6 ετών. Όχι με αεροπλάνα αλλά με λεωφορεία. Κάναμε δεκάδες ώρες δρόμο καθημερινά και υπήρξαν και περιπτώσεις που την είχαμε βγάλει και με κονσέρβες αντί να πάμε σε εστιατόριο. Είναι από τις πιο όμορφες παιδικές μου αναμνήσεις. Ποτέ μου δεν σκέφτηκα ότι ήταν ταλαιπωρία γιατί ποτέ δεν ανέφεραν οι γονείς μου κάτι τέτοιο και αυτά που λέγανε οι γονείς μου ήταν η πραγματικότητα μου και είναι η πραγματικότητα μου μέχρι και σήμερα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Μεταξυ μας, πιο πιθανό είναι από εδώ και μπρος το παιδι να "τσιναει" και να μην έρχεται. Και ακόμα περισσοτερο όταν θα ενηλικιωθεί. Μη σας κανει εντύπωση εαν απο εδω και μπρος διαφορροποιηθουν καπως τα δεδομενα. Στα 17 μου προσωπικα ουτε να ακούσω δεν ήθελα για οικογενειακα ταξιδια κ οικογενειακες διακοπες. Ακομα κι αν μου εταζαν Μπαχαμες, που λεει ο λογος!
Δεν υπαρχει πιο ευκολο πραγμα απο το να πεισεις εφηβο αγορι για ταξιδι.
1. Εχει γηπεδο
2. Εχει φανελα της ομαδας
3. Εχει νυχτερινη ζωη και οφθαλμολουτρο
4. Εχει δωρεαν δεδομενα στο κινητο.
5. Εχει καλο και αφθονο φαγητο
Για κοριτσια δεν ξερω, πρεπει να ειναι πιο περιπλοκο. Ισως πρεπει να πεις οτι τα ταξιδια μας κανουν καλυτερους ανθρωπους και αλλα τετοια κουλα.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
17 ακόμα θεωρείται έφηβος?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τα ρούχα θα παλιωσουν, τα ακριβά εστιατόρια και τα κλαμπ θα ξεχαστούν. Αυτά που θα έχουμε δει όμως θα είναι πάντα στο μυαλό μας
Πολύ πολύ σωστά τα λες, καλώς ήρθες! :)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μακάρι να βρει έναν άνθρωπο σύντροφο στη ζωή να συνεχίσουν τα ταξιδια
Αχχ...μεγαλη κουβεντα θεσατε! Εγω παντως θα ευχομουν
1. Να βρει εναν άνθρωπο που να τον/την καλυπτει συναισθηματικα και να εχουν μια ομορφη καθημερινοτητα.
2. Αν σε αυτο τον ανθρωπο αρεσουν και τα ταξιδια ακομα καλυτερα
3. Σε καθε περιπτωση, και αφου εχει ηδη το "μικροβιο" να μη σταματησει να ταξιδευει (ακομα και μονος του/της ενδεχομενως)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom