Ταξίδια = επένδυση ζωής!

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ταξιδεύω με την κόρη μου από τότε που ήταν δυο μισή ετών. ΚΤΕΛ λεωφορεία μέχρι Βουδαπέστη και Βελιγράδι , αεροπλάνα, βαπόρια, σακίδια στην πλάτη, ταλαιπωρία. Πολεμήθηκα αρκετά από τις «κακές γλώσσες» ότι ταλαιπωρώ το παιδί, ότι δε θα θυμάται κάτι, ότι έχει ανάγκη από σταθερότητα και λοιπές αρλούμπες. Στα 15 την πήρα και πήγαμε οι δυο μας στο Μπαλί. Επειδή λέχθηκε πιο πάνω ότι άλλο το αγόρι στην εφηβεία κι άλλο το κορίτσι, πράγματι δεν είναι εύκολο για μια γυναίκα με την έφηβη κόρη της να ταξιδέψουν εκτός Ευρώπης οι δυο τους. Υπάρχει όσο να’ναι ο υπολανθανων ανταγωνισμός της ηλικίας, συγκεκριμένα η δικιά μου κόρη φοβάται τον ταξιδιωτικό ανταγωνισμό, αφού έχει μια μητέρα αρκετά ταξιδεμένη. Στο Μπαλί λοιπόν δεν ήταν εύκολα. Δεν είχε παρέες, δεν είχε ενέργεια, την πείραξε το τζετ λαγκ, της έλειπε το αγόρι της κλπ κλπ. Έξι μήνες μετά όμως μου έστειλε ένα μήνυμα «Μαμα σε ευχαριστώ για αυτά που είδα στο Μπαλί. Ήταν μεγάλο μάθημα.»
Θέλω να πω το μικρόβιο το φυτεύουμε εμείς, αν το παιδί το λάβει καλώς, αν όχι δε πειράζει. Σήμερα που είναι 17 κάνει σχέδια για το ταξιδιωτικό της μέλλον, χωρίς εμένα βέβαια -κι αυτό είναι το φυσιολογικό-αλλά εγώ ξέρω πως τη δουλειά μου την έκανα. Τόσο ως προς την ταξιδιωτική κουλτούρα όσο και προς την ανεξαρτησία στην οποία συντελεί και το ταξίδι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Αν μπορούσα θα έβαζα 1000 likes για την φράση "ταξιδεύουμε πάντα με το παιδί μας". Το ίδιο και εμείς. Βέβαια έχουμε πάει μόνο Αίγυπτο (25 μέρες), Παρίση (8 ημέρες), Ιταλία (23 ημέρες), Ιορδανία (8 ημέρες), διακαής πόθος είναι Αμερική, Ασία πλευρά. Θα δείξει στο μέλλον.
Δεν τα λες και λίγα για ταξίδι με παιδί. Μερικά από αυτά είναι τόσο πολυήμερα που θα τα ζήλευαν πολλοί.Μπράβο σας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
@fenia42 τουλαχιστον οι κορες βγαζουν καμια φωτογραφια. Αντε να πεισεις γιο να σε ξαναβγαλει αλλη μια γιατι δεν ρουφουσες καλα την κοιλια στην πρωτη.
Και εννοειται οτι δεν βγαζουν κοινες γιατι πρεπει να φαινονται κατι σαν ανεμελοι καβαλαρηδες στο φαρ ουεστ στα σοσιαλ κι οχι ταξιδι με τους δικους τους. Ειτε οι κοινες καταχωνιαζονται καπου βαθια στη μνημη του κινητου.
Προχωραμε με σεβασμο στα θελω τους , βεβαια
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σα δεν ντρέπεστε...Τα τρέχετε τα παιδιά σε ταξίδια από δω κι από κει και μετά τα παίρνετε ρούχα από τη λαϊκή.
Αφήστε τα ταξίδια και πείτε τι ρούχα, κινητά, κονσόλες, κοσμήματα κλπ παίρνετε στα παιδιά σας.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
@fenia42 τουλαχιστον οι κορες βγαζουν καμια φωτογραφια. Αντε να πεισεις γιο να σε ξαναβγαλει αλλη μια γιατι δεν ρουφουσες καλα την κοιλια στην πρωτη.
Και εννοειται οτι δεν βγαζουν κοινες γιατι πρεπει να φαινονται κατι σαν ανεμελοι καβαλαρηδες στο φαρ ουεστ στα σοσιαλ κι οχι ταξιδι με τους δικους τους. Ειτε οι κοινες καταχωνιαζονται καπου βαθια στη μνημη του κινητου.
Προχωραμε με σεβασμο στα θελω τους , βεβαια
Ενώ αν βγάλεις μια φωτογραφία και τους έχεις στο πλάνο το αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι
 

Attachments

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
7.989
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Να κάνεις δίαιτα να μην έχεις κοιλιά ........ :twisted: .............................😍😍😍
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ εκείνο που κατάλαβα από αυτό το νήμα είναι πως κάνουμε παιδιά για να τα βάζουμε να κουβαλούν βαλίτσες και να μας βγάζουν φωτογραφίες.

Κι όταν μας λένε "ευχαριστώ για το ταξίδι, ήταν μάθημα για μένα" δεν καταλαβαίνουμε πως μας το λένε ειρωνικά.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Αυτά δεν είναι "μόνο" φίλε μου! Αυτά που έχεις δει εσύ μέχρι τώρα κάποιοι δεν τολμούν να τα ονειρευτούν!
Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι όταν λέω για ένα ταξίδι, σχεδόν όλοι με ρωτάνε "το παιδί θα έρθει μαζί σας?"????? Μα έρχεται από όταν ήταν στο καροτσάκι, τώρα στα 17 δεν θα έρθει? Τώρα αρχίζουν τα ωραία!!! Εξάλλου το παιδί μας "ποτίστηκε" με το μικρόβιο των ταξιδιών!!! Είμαστε οικογένεια, δεν ψάχνουμε αφορμή να ξεφύγουμε από το παιδί μας!!
χαχα..δεν φανταζεσαι τι εχω ακουσει εγω απο γονεις, πεθερικα και φιλους οταν ελεγα θα παω ταξιδι με τα παιδια
βεβαια ως ενα σημειο φταιει οτι εσπασα το κλασικο στερεοτυπο "ελληνας του εξωτερικου, καλοκαιρι παει MONO ελλαδα για διακοπες"...ε εγω τολμησα και δεν πηγα
πω πω...
ετσι στα γρηγορα μερικες ατακες
"καλα που θα τρεχετε με τα παιδια στα βουνα? πατε καλα?"
"καλα πατερας εισαι εσυ? ποτε θα σοβαρευτεις? με τον μικρο στα χιονια?"
"καλα ποτε θα βαλεις μυαλο? με μωρο παιδι τρεχεις στα βουνα"

οταν δε τους ειχα ανακοινωσει οτι θα παρω τον μικρο στην πλατη, και την μικρη στο καροτσι , και θα παμε για περπατημα στα βουνα, και θα μεινουμε σε καταφυγιο μου κλεισανε το τηλεφωνο....

με τα χρονια βεβαια το συνηθισαν...ειδικα οταν βλεπανε φωτογραφιες πως περνουσαμε

οσον αφορα αυτο που λες στην τελευταια προταση...ok καποιοι ψαχνουνε αφορμη. Αλλα οχι ολοι...Απλα πιστευω οτι ειναι θεμα αποψης...φιλοι μου λενε "εμεις θα συνεχισουμε να κανουμε οτι καναμε παρολο που εχουμε παιδι"...οποτε αφηνουνε το παιδι σε γιαγια κλπ και πανε εκει που θελουνε, και κανουνε αυτα που θελουνε....δεν το βλεπω ως κακο οποιος το κανει...ισως πρεπει η βαλβιδα να ξελασκαρει λιγο..ισως κατι αλλο...δεν ξερω
εγω απλα ειμαι της αλλης αντιληψης...θα συνεχισουμε να κανουμε οτι καναμε, αλλα ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ πλεον....ok, ειναι πολυ δυσκολο αλλα οχι ανεφικτο.
 

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
χαχα..δεν φανταζεσαι τι εχω ακουσει εγω απο γονεις, πεθερικα και φιλους οταν ελεγα θα παω ταξιδι με τα παιδια
βεβαια ως ενα σημειο φταιει οτι εσπασα το κλασικο στερεοτυπο "ελληνας του εξωτερικου, καλοκαιρι παει MONO ελλαδα για διακοπες"...ε εγω τολμησα και δεν πηγα
πω πω...
ετσι στα γρηγορα μερικες ατακες
"καλα που θα τρεχετε με τα παιδια στα βουνα? πατε καλα?"
"καλα πατερας εισαι εσυ? ποτε θα σοβαρευτεις? με τον μικρο στα χιονια?"
"καλα ποτε θα βαλεις μυαλο? με μωρο παιδι τρεχεις στα βουνα"

οταν δε τους ειχα ανακοινωσει οτι θα παρω τον μικρο στην πλατη, και την μικρη στο καροτσι , και θα παμε για περπατημα στα βουνα, και θα μεινουμε σε καταφυγιο μου κλεισανε το τηλεφωνο....

με τα χρονια βεβαια το συνηθισαν...ειδικα οταν βλεπανε φωτογραφιες πως περνουσαμε

οσον αφορα αυτο που λες στην τελευταια προταση...ok καποιοι ψαχνουνε αφορμη. Αλλα οχι ολοι...Απλα πιστευω οτι ειναι θεμα αποψης...φιλοι μου λενε "εμεις θα συνεχισουμε να κανουμε οτι καναμε παρολο που εχουμε παιδι"...οποτε αφηνουνε το παιδι σε γιαγια κλπ και πανε εκει που θελουνε, και κανουνε αυτα που θελουνε....δεν το βλεπω ως κακο οποιος το κανει...ισως πρεπει η βαλβιδα να ξελασκαρει λιγο..ισως κατι αλλο...δεν ξερω
εγω απλα ειμαι της αλλης αντιληψης...θα συνεχισουμε να κανουμε οτι καναμε, αλλα ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ πλεον....ok, ειναι πολυ δυσκολο αλλα οχι ανεφικτο.
Αν μιλήσεις με 500 άτομα το πιο πιθανό είναι να ακούσεις 500 διαφορετικές απόψεις!!!! Οπότε τους ακούμε όλους και κάνουμε αυτό που θέλουμε!!!
χαχα..δεν φανταζεσαι τι εχω ακουσει εγω απο γονεις, πεθερικα και φιλους οταν ελεγα θα παω ταξιδι με τα παιδια
βεβαια ως ενα σημειο φταιει οτι εσπασα το κλασικο στερεοτυπο "ελληνας του εξωτερικου, καλοκαιρι παει MONO ελλαδα για διακοπες"...ε εγω τολμησα και δεν πηγα
πω πω...
ετσι στα γρηγορα μερικες ατακες
"καλα που θα τρεχετε με τα παιδια στα βουνα? πατε καλα?"
"καλα πατερας εισαι εσυ? ποτε θα σοβαρευτεις? με τον μικρο στα χιονια?"
"καλα ποτε θα βαλεις μυαλο? με μωρο παιδι τρεχεις στα βουνα"

οταν δε τους ειχα ανακοινωσει οτι θα παρω τον μικρο στην πλατη, και την μικρη στο καροτσι , και θα παμε για περπατημα στα βουνα, και θα μεινουμε σε καταφυγιο μου κλεισανε το τηλεφωνο....

με τα χρονια βεβαια το συνηθισαν...ειδικα οταν βλεπανε φωτογραφιες πως περνουσαμε

οσον αφορα αυτο που λες στην τελευταια προταση...ok καποιοι ψαχνουνε αφορμη. Αλλα οχι ολοι...Απλα πιστευω οτι ειναι θεμα αποψης...φιλοι μου λενε "εμεις θα συνεχισουμε να κανουμε οτι καναμε παρολο που εχουμε παιδι"...οποτε αφηνουνε το παιδι σε γιαγια κλπ και πανε εκει που θελουνε, και κανουνε αυτα που θελουνε....δεν το βλεπω ως κακο οποιος το κανει...ισως πρεπει η βαλβιδα να ξελασκαρει λιγο..ισως κατι αλλο...δεν ξερω
εγω απλα ειμαι της αλλης αντιληψης...θα συνεχισουμε να κανουμε οτι καναμε, αλλα ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ πλεον....ok, ειναι πολυ δυσκολο αλλα οχι ανεφικτο.
Αν μιλήσεις με 500 άτομα θα ακούσεις 500 απόψεις!!! Οπότε ο καθένας κάνει αυτό που κρίνει καλύτερο. Εμείς είμαστε της άποψης τα παιδιά μαζί μας για όσο καιρό θέλουνε.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ενώ αν βγάλεις μια φωτογραφία και τους έχεις στο πλάνο το αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι

Καλά.. . Ποια είναι τώρα η μάνα και ποια η κόρη; Εγώ δυο 18άρες βλέπω!!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Δεν μπορω, δεν κρατιεμαι, θελω να τους δειξω τον κοσμο ολο, θελω να νιωθουν πολιτες του κοσμου, θελω να ξερουν πως δεν εχουν ριζες, τα ταξιδια ειναι η καλυτερη επενδυση, η καλυτερη εκπαιδευση, η καλυτερη μορφωση. Και δεν ισχυει το "ειναι μικρα, δεν θα θυμουνται", γιατι βιωνουν και τα βιωματα διαμορφωνουν μυαλα και ψυχες. Ναι, δεν θα θυμουνται σε 1-2-3 χρονια ισως, αλλα θυμουνται τους επομενους μηνες μετα απο ενα ταξιδι, θυμουνται, συζητανε, σκεφτονται, ονειρευονται κ εξελισσονται, αναπτυσσονται. Ναι στα ταξιδια με τα παιδια (αν και το οικονομικο ειναι ενα σοβαρο θεμα, αλλα κοβουμε απο αλλου).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom