Ταξίδια = επένδυση ζωής!

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Δεν μπορω, δεν κρατιεμαι, θελω να τους δειξω τον κοσμο ολο, θελω να νιωθουν πολιτες του κοσμου, θελω να ξερουν πως δεν εχουν ριζες, τα ταξιδια ειναι η καλυτερη επενδυση, η καλυτερη εκπαιδευση, η καλυτερη μορφωση. Και δεν ισχυει το "ειναι μικρα, δεν θα θυμουνται", γιατι βιωνουν και τα βιωματα διαμορφωνουν μυαλα και ψυχες. Ναι, δεν θα θυμουνται σε 1-2-3 χρονια ισως, αλλα θυμουνται τους επομενους μηνες μετα απο ενα ταξιδι, θυμουνται, συζητανε, σκεφτονται, ονειρευονται κ εξελισσονται, αναπτυσσονται. Ναι στα ταξιδια με τα παιδια (αν και το οικονομικο ειναι ενα σοβαρο θεμα, αλλα κοβουμε απο αλλου).
Μαζί σου!!! Μπορεί να μην θυμούνται στην αρχή, όμως το μυαλό διαπλαθεται, ανοίγουν οι ορίζοντες και αρχίζουν να βλέπουν πιο μακριά. Φυσικά από μικρά μαθαίνουν πώς να συμπεριφέρονται στα ταξίδια. Σου το εγγυώμαι ότι όταν μεγαλώσουν θα έχουν πιο ανοιχτούς ορίζοντες!!! Εμάς φέτος το παιδί μας ενηλικιώνεται και ετοιμάζεται να κάνει το πρώτο της ταξίδι στο εξωτερικό με φίλους. Αν δεν είχε ταξιδέψει τόσο πολύ θα φοβόμουν να την αφήσω. Όμως τώρα ξερω ότι θα το απολαύσει!!!
Όσο για το οικονομικό είναι πάντα ένας σοβαρό θέμα αλλά εγώ έχω να πω ότι χάρη στις low cost εταιρείες έκανα πολλά ταξίδια. Με έναν σωστό προγραμματισμό νομίζω ότι μπορεί να κάνεις πολλά. Το θέμα είναι να θέλει κανείς να ανοίξει τα μυαλά του. Βλέπω κόσμο στον περίγυρο μου, με σαφώς μεγαλύτερη οικονομική άνεση από εμάς. Δεν έχουν πάει ούτε ένα ταξίδι ποτέ. Έχουν όμως 2 πολυτελή αυτοκίνητα στην οικογένεια τους! Και ρωτάω ,πόσο βελτιώθηκε η ζωή τους με τα πολυτελή αυτοκίνητα σε σχέση με τη δική μου, που έχω ένα μικρό αυτοκίνητο αλλά ονειρεύομαι να γυρίσω τον κόσμο? Και σιγά σιγά θα το κάνω!!! Γι αυτό λοιπόν ταξιδέψτε, υγεία να έχουμε πάνω από όλα και θα πραγματοποιήσουμε σιγά σιγά όλα μας τα όνειρα!!!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Μεγάλο θέμα το τι φέρνει ευτυχία στις ζωές μας αλλά υπάρχουν έρευνες που δείχνουν πως αυτοί που επενδύουν σε εμπειρίες είναι πιο ικανοποιημένοι από αυτούς που επενδύουν σε υλικά πράγματα
Προσωρινή ικανοποίηση προσφέρουν τα υλικά αγαθά - ΤΑ ΝΕΑ
Περιεργο να προτεινει ως δωρο τη "συνδρομη σε καποια γκαλερι", οταν ξερουμε οτι οι γκαλερι ειναι καταστηματα που δεν χρειαζονται "συνδρομη", ενω τα μουσεια και οι πινακοθηκες εχουν εισιτηριο. Μαλλον θα εννοει το δευτερο.
Μεταξυ μας η αγορα ενος εργου τεχνης προσφερει για χρονια χαρα ενω και οι κληρονομοι θα το θεωρησουν αριστη επενδυση. Επισης τα κοσμηματα το ιδιο. Η καλες σπουδες που θα φερουν εισοδημα.

Δεν θεωρω τα ταξιδια την καλυτερη επενδυση.
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Θα συμφωνήσω με την @paefstra. Η καλύτερη επένδυση για εμένα προσωπικά ναι. Γιατί μετά το παιδί μου είναι η αμέσως επόμενη πηγή χαράς.
Σε καμία περίπτωση όμως δε θα μπορούσα να γενικευσω. Στον καθένα μπορεί όντως να δίνει περισσότερη χαρά ένα καλό αυτοκίνητο. Σεβαστό κ αυτό.
Επίσης δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι τα ταξίδια με έχουν κάνει καλύτερο άνθρωπο. Απλά με έχουν βοηθήσει να κατανοήσω λίγο περισσότερο τις συμπεριφορές των ανθρώπων και πως αυτές επηρεάζονται και διαμορφώνονται σε διαφορετικές κοινωνίες και ευκαιρίες.
Με αυτό τον τρόπο καμιά φορά βλέποντας τα χειρότερα, εκτιμάς ότι έχεις. Άλλες φορές (βλέπε Αυστρία, Ελβετία) μπιπ που σου έλαχε να ζήσεις στην ψωροκωσταινα. Μέχρι εκεί. Λίγο είναι θα μου πεις; Δεν ξέρω... Είναι που ξεχνάμε και εύκολα βλέπεις...
 

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Περιεργο να προτεινει ως δωρο τη "συνδρομη σε καποια γκαλερι", οταν ξερουμε οτι οι γκαλερι ειναι καταστηματα που δεν χρειαζονται "συνδρομη", ενω τα μουσεια και οι πινακοθηκες εχουν εισιτηριο. Μαλλον θα εννοει το δευτερο.
Μεταξυ μας η αγορα ενος εργου τεχνης προσφερει για χρονια χαρα ενω και οι κληρονομοι θα το θεωρησουν αριστη επενδυση. Επισης τα κοσμηματα το ιδιο. Η καλες σπουδες που θα φερουν εισοδημα.

Δεν θεωρω τα ταξιδια την καλυτερη επενδυση.
Κάθε άποψη είναι σεβαστή. Η απορία μου είναι εσείς τι κάνετε σε αυτό το φόρουμ αν τα ταξίδια δεν είναι το πάθος σας? Νομίζω το έχουμε τονίσει ξανά, εδώ το σάιτ είναι για τους λάτρεις των ταξιδίων. Δεν προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλον, αλλά να ανταλλάξουμε απόψεις σε ένα κοινό θέμα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θα συμφωνήσω με την @paefstra.
Επίσης δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι τα ταξίδια με έχουν κάνει καλύτερο άνθρωπο. Απλά με έχουν βοηθήσει να κατανοήσω λίγο περισσότερο τις συμπεριφορές των ανθρώπων και πως αυτές επηρεάζονται και διαμορφώνονται σε διαφορετικές κοινωνίες και ευκαιρίες.
Συμφωνώ. Μπορώ να σκεφτώ άπειρες περιπτώσεις ανθρώπων που τα ταξίδια τους έκαναν χειρότερους. Ξιπασμενους γεμάτους έπαρση και με πλήρη ελλειψη ενσυναίσθησης για το πώς ζει η πλειοψηφία των ανθρώπων και του ποσο προνομιούχος είναι οποιος έχει τα λεφτά και το χρόνο να ταξιδέψει. Αν τα ταξίδια δε σε κάνουν ταπεινό τότε δεν έμαθες τίποτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Κάθε άποψη είναι σεβαστή. Η απορία μου είναι εσείς τι κάνετε σε αυτό το φόρουμ αν τα ταξίδια δεν είναι το πάθος σας? Νομίζω το έχουμε τονίσει ξανά, εδώ το σάιτ είναι για τους λάτρεις των ταξιδίων. Δεν προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλον, αλλά να ανταλλάξουμε απόψεις σε ένα κοινό θέμα.
Κι εγω νομιζα οτι ειναι το παθος μου, αλλα για 2 χρονια καραντινας ακυρωθηκαν πολλα ταξιδια κλεισμενα και δεν επαθα τιποτε.
Ειναι μια ενδιαφερουσα ασχολια, αλλα οχι καλη επενδυση, γιατι δεν φερνει πισω τα λεφτα της.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Περιεργο να προτεινει ως δωρο τη "συνδρομη σε καποια γκαλερι", οταν ξερουμε οτι οι γκαλερι ειναι καταστηματα που δεν χρειαζονται "συνδρομη", ενω τα μουσεια και οι πινακοθηκες εχουν εισιτηριο. Μαλλον θα εννοει το δευτερο.
Μεταξυ μας η αγορα ενος εργου τεχνης προσφερει για χρονια χαρα ενω και οι κληρονομοι θα το θεωρησουν αριστη επενδυση. Επισης τα κοσμηματα το ιδιο. Η καλες σπουδες που θα φερουν εισοδημα.

Δεν θεωρω τα ταξιδια την καλυτερη επενδυση.
Και πολύ καλά κάνεις που δεν τα θεωρείς την καλύτερη επένδυση. Απλά ανέβασα ένα link με τα αποτελέσματα μιας έρευνας. Θυμόμουν την έρευνα από παλιότερα έκανα μια αναζήτηση στο google και βρήκα αυτό το link και το παρέθεσα χωρίς να διαβάσω όλο το άρθρο. Το ότι συμφωνώ με αυτήν την έρευνα βασιζόμενος στο πως αισθάνομαι δεν σημαίνει ότι θα πάω κόντρα σε αυτούς που δεν συμφωνούν. Δεν θα καθορίσω εγώ τα όνειρα κάποιου.

Τα αποτελέσματα μιας έρευνας είναι απλά τα αποτελέσματα μιας έρευνας. 100% αντικειμενική να είναι υπάρχει πάντα η αμφισβήτηση το γούστο και η εξαίρεση στον κανόνα. Αν βγει μια έρευνα που πει ότι οι άνθρωποι νιώθουν πιο ευχάριστα στο βουνό παρά στην θάλασσα αυτό δεν μου αφαιρεί εμένα το δικαίωμα να μου αρέσει η θάλασσα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Συμφωνώ. Μπορώ να σκεφτώ άπειρες περιπτώσεις ανθρώπων που τα ταξίδια τους έκαναν χειρότερους. Ξιπασμενους γεμάτους έπαρση και με πλήρη ελλειψη ενσυναίσθησης για το πώς ζει η πλειοψηφία των ανθρώπων και του ποσο προνομιούχος είναι οποιος έχει τα λεφτά και το χρόνο να ταξιδέψει. Αν τα ταξίδια δε σε κάνουν ταπεινό τότε δεν έμαθες τίποτα.
Θα ηθελα να γραψω ενα κατεβατο για την καλυτερη επενδυση της ζωης μου, τη ραπτομηχανη. Που εφερε πισω τα λεφτα της ολα αυτα τα χρονια αλλα και σε κανει ταπεινο, λεπτολογο, τελειομανη, προσφερει ενθουσιασμο και συγκινηση, οπως καθε χειρωνακτικη εργασια, ασκει τον νου και τη φαντασια, σε μαθαινει γεωμετρια, σε ασκει στη ματαιωση, την υπομονη, την επιμονη, να αποτυγχανεις και να ξαναπροσπαθεις, ενω απολαμβανεις για πολυ πολυ καιρο τη χαρα απο το αποτελεσμα του κοπου σου.


Τα ταξιδια τα παμε επειδη μπορουμε.
Εγω ετσι το βλεπω και χαιρομαι που το φορουμ φιλοξενει και διαφορετικες αποψεις για τα ταξιδια απο ατομα που ταξιδευουν αρκετα.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θα ηθελα να γραψω ενα κατεβατο για την καλυτερη επενδυση της ζωης μου, τη ραπτομηχανη. Που εφερε πισω τα λεφτα της ολα αυτα τα χρονια αλλα και σε κανει ταπεινο, λεπτολογο, τελειομανη, προσφερει ενθουσιασμο και συγκινηση, οπως καθε χειρωνακτικη εργασια, ασκει τον νου και τη φαντασια, σε μαθαινει γεωμετρια, σε ασκει στη ματαιωση, την υπομονη, την επιμονη, να αποτυγχανεις και να ξαναπροσπαθεις, ενω απολαμβανεις για πολυ πολυ καιρο τη χαρα απο το αποτελεσμα του κοπου σου.


Τα ταξιδια τα παμε επειδη μπορουμε.
Εγω ετσι το βλεπω και χαιρομαι που το φορουμ φιλοξενει και διαφορετικες αποψεις για τα ταξιδια απο ατομα που ταξιδευουν αρκετα.
Το λες αυτό επειδή δεν έχεις αφυγραντηρα.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Εγω οσο κ αν το σκεφτομαι δεν μπορω να βρω καλυτερη επενδυση απο εναν γονεα προς το παιδι του (εξαιρω το σχολειο που λογω υποχρεωτικοτητας ολοι θα το κανουμε, αλλοι επενδυοντας λιγοτερο, αλλοι περισσοτερο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom