Ταξίδια = επένδυση ζωής!

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τα ταξιδια τα παμε επειδη μπορουμε.
Εγω ετσι το βλεπω και χαιρομαι που το φορουμ φιλοξενει και διαφορετικες αποψεις για τα ταξιδια απο ατομα που ταξιδευουν αρκετα.
Μπορεί να είναι και το ένα και το άλλο. Και επένδυση ζωής αλλά και να μην είναι το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή. Άντε πες πχ σε ένα βιοπαλαιστή να δει τη ζωή ολιστικά και να επενδύσει στα ταξίδια.
Προσωπικα έχω επενδύσει αρκετά. Έχω επενδύσει εκεί και όχι πχ σε τηλεόραση ή κινητό. Έχω όμως και επίγνωση του προνομίου μου. Ακόμα και τα λίγα που θυσιάζω για να ταξιδέψω, δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που κάνει ο κόσμος για μα επιβιώνει καθημερινά.
Ξαναλεω όμως ότι τα πιο πολυταξιδεμένα άτομα που ξέρω είναι και τα πιο ξιπασμένα. Έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια «πολυταξιδεμενο Έλληνα» να απαντά σε αρνητικό σχόλιο «καημένε μου, αν διάβαζες σωστά τη συνέντευξη μου θα μάθαινες κάτι από τα ταξίδια μου και δε θα ήσουν αυτό το μίζερο ανθρωπάκι». Και πολλά άλλα που δε μπορώ τώρα να αναφέρω γιατί μόλις έφαγα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Μπορεί να είναι και το ένα και το άλλο. Και επένδυση ζωής αλλά και να μην είναι το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή. Άντε πες πχ σε ένα βιοπαλαιστή να δει τη ζωή ολιστικά και να επενδύσει στα ταξίδια.
Προσωπικα έχω επενδύσει αρκετά. Έχω επενδύσει εκεί και όχι πχ σε τηλεόραση ή κινητό. Έχω όμως και επίγνωση του προνομίου μου. Ακόμα και τα λίγα που θυσιάζω για να ταξιδέψω, δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που κάνει ο κόσμος για μα επιβιώνει καθημερινά.
Ξαναλεω όμως ότι τα πιο πολυταξιδεμένα άτομα που ξέρω είναι και τα πιο ξιπασμένα. Έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια «πολυταξιδεμενο Έλληνα» να απαντά σε αρνητικό σχόλιο «καημένε μου, αν διάβαζες σωστά τη συνέντευξη μου θα μάθαινες κάτι από τα ταξίδια μου και δε θα ήσουν αυτό το μίζερο ανθρωπάκι». Και πολλά άλλα που δε μπορώ τώρα να αναφέρω γιατί μόλις έφαγα.
Γνωριζω τουλαχιστον 2 ατομα που πουλησαν ακινητα για να κανουν ταξιδια. Τα παιδια τους δεν το ειδαν καθολου θετικα . Ειδικα το ατομο που πουλησε το μοναδικο του ακινητο και βρεθηκε και με χρεη γιατι θεωρησε τα ταξιδια "επενδυση ζωης" (της δικης του μονο).
Ολα ειναι σχετικα και εξαρτωνται απο τις υποχρεωσεις που εχει ο καθενας.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μπορεί να είναι και το ένα και το άλλο. Και επένδυση ζωής αλλά και να μην είναι το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή. Άντε πες πχ σε ένα βιοπαλαιστή να δει τη ζωή ολιστικά και να επενδύσει στα ταξίδια.
Προσωπικα έχω επενδύσει αρκετά. Έχω επενδύσει εκεί και όχι πχ σε τηλεόραση ή κινητό. Έχω όμως και επίγνωση του προνομίου μου. Ακόμα και τα λίγα που θυσιάζω για να ταξιδέψω, δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που κάνει ο κόσμος για μα επιβιώνει καθημερινά.
Ξαναλεω όμως ότι τα πιο πολυταξιδεμένα άτομα που ξέρω είναι και τα πιο ξιπασμένα. Έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια «πολυταξιδεμενο Έλληνα» να απαντά σε αρνητικό σχόλιο «καημένε μου, αν διάβαζες σωστά τη συνέντευξη μου θα μάθαινες κάτι από τα ταξίδια μου και δε θα ήσουν αυτό το μίζερο ανθρωπάκι». Και πολλά άλλα που δε μπορώ τώρα να αναφέρω γιατί μόλις έφαγα.
Νομίζω πάντως ότι το να ταξιδεύεις και μάλιστα να ταξιδεύεις πολύ, κρύβει μια αυταρεσκεια, έναν εγωκεντρισμό ή ναρκισσισμό. Με την έννοια ότι μέχρι εκεί έφτασε η χάρη μου. Και θα το πω και θα το δείξω... Πολλές φορές επίσης το μέχρι που έφτασες, υπερτερεί του τι είδες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Νομίζω πάντως ότι το να ταξιδεύεις και μάλιστα να ταξιδεύεις πολύ, κρύβει μια αυταρεσκεια, έναν εγωκεντρισμό ή ναρκισσισμό. Με την έννοια ότι μέχρι εκεί έφτασε η χάρη μου. Και θα το πω και θα το δείξω... Πολλές φορές επίσης το μέχρι που έφτασες, υπερτερεί του τι είδες.
Εξω απο το περιβαλλον των ταξιδιωτων εισαι ο μ....κας που λεει παντα "Α, εχω παει".
Ουτε καν πιο αγαπητο στις παρεες σε κανει.
Νομιζω οτι οι ταξιδιαρηδες και οι ψαραδες (" εμενα να με σεβεσαι, εχω βγαλει εναν ροφο 5 κιλα το 1997") πρεπει να ειναι οι πιο αντιπαθεις ανθρωποτυποι.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Εγω οσο κ αν το σκεφτομαι δεν μπορω να βρω καλυτερη επενδυση απο εναν γονεα προς το παιδι του (εξαιρω το σχολειο που λογω υποχρεωτικοτητας ολοι θα το κανουμε, αλλοι επενδυοντας λιγοτερο, αλλοι περισσοτερο).
Α, οχι, υπαρχουν. Να το μαθει να κανει δουλειες στο σπιτι. Να βοηθησει στον κηπο. Να βοηθησει στο μαγαζι. Να το παει βολτα σε καταυλισμους να δει πως ειναι η σκληρη πραγματικοτητα διπλα του.
Δεν ειναι η καλυτερη τα ταξιδια επειδη εξ ορισμου αποκλειουν την πλειοψηφια, αλλα ουτε εχουμε αποδειξεις οτι τα ταξιδια φερνουν τα προσδοκωμενα αποτελεσματα, τα οποια και δεν ειναι μετρησιμα, αρα ο καθενας εκφραζει τις αποψεις του, και πολυ καλα κανει, οι οποιες ομως αντικρουονται.
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Εγω που ειμαι του ρεαλισμου κ λεξεις οπως 'ονειρα' μου φαινονται καπως πως να το πω, θρησκευτικες (αλλα οπως την παλευει ο καθενας) πραγματικα εχω να πω οτι η καλυτερη επενδυση για ενα παιδι ειναι βοηθεια στην οικονομικη του εξασφαλιση γιατι χωρις αυτη δεν μπορεις να κανεις τιποτα περα απο μαχη για τα απαραιτητα του βιοπορισμου. Κ οταν λεω βοηθεια δεν εννοω φυσικα απαραιτητα ακινητο, τραπεζικος λογαριασμος, αυτοκινητο, κοκ. Εννοω πολλων ειδων εφοδια, και πνευματικα εκτος απο υλικα. Το ταξιδι ειναι μια πολυτελεια που ερχεται μετα την ικανοποιηση παρα πολλων αναγκων που προηγουνται. Δεν ανοιγουν κανεναν οριζοντα. Μονος του ενας ανθρωπος τους ανοιγει. Ειτε απο το σαλονι του με ενα βιβλιο, ειτε με τη σκεψη του πριν κοιμηθει, ειτε με τις εικονες ενος ταξιδου. Αναθεμα κ αν επρεπε να αγοραζουμε αεροπορικα για να ανοιξει το μυαλο μας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
1) Εγω που ειμαι του ρεαλισμου κ λεξεις οπως 'ονειρα' μου φαινονται καπως πως να το πω, θρησκευτικες (αλλα οπως την παλευει ο καθενας)
2) πραγματικα εχω να πω οτι η καλυτερη επενδυση για ενα παιδι ειναι βοηθεια στην οικονομικη του εξασφαλιση γιατι χωρις αυτη δεν μπορεις να κανεις τιποτα περα απο μαχη για τα απαραιτητα του βιοπορισμου. Κ οταν λεω βοηθεια δεν εννοω φυσικα απαραιτητα ακινητο, τραπεζικος λογαριασμος, αυτοκινητο, κοκ. Εννοω πολλων ειδων εφοδια, και πνευματικα εκτος απο υλικα. Το ταξιδι ειναι μια πολυτελεια που ερχεται μετα την ικανοποιηση παρα πολλων αναγκων που προηγουνται. Δεν ανοιγουν κανεναν οριζοντα. Μονος του ενας ανθρωπος τους ανοιγει. Ειτε απο το σαλονι του με ενα βιβλιο, ειτε με τη σκεψη του πριν κοιμηθει, ειτε με τις εικονες ενος ταξιδου. Αναθεμα κ αν επρεπε να αγοραζουμε αεροπορικα για να ανοιξει το μυαλο μας.
1) Λεγεται "μαγικος τροπος σκεψης", σοβαρα μιλαω
2) Πυραμιδα του Maslow. Τα ταξιδια θα ηταν πολυ ψηλα, ως μη πολυ αναγκαια συνθηκη "ευτυχιας".
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κοιτάξτε μη τα ισοπεδώνουμε όλα. Φυσικά και είναι σημαντικά τα ταξίδια, και εφόδιο και πηγή γνώσης και επένδυση. Όταν πραγματοποιούνται με ωριμότητα και σοφια όμως ή όταν έχουν σκοπό τη σοφία και την προσωπική ανάπτυξη. Και φυσικά μπορούν να είναι και πηγή ευτυχίας. Κατά τη γνώμη μου πάντα. Έβλεπα προχτές φωτογραφίες από την Τυνησία και αναπολούσα τις στιγμές ευτυχίας. Σίγουρα μεγαλύτερη ευτυχία από τώρα που είμαι δουλειά σπίτι πχ. Όπως κι η αναμονή του νέου και του επόμενου είναι όμορφη. Απλά όπως ολα καλό είναι να μη γίνονται αυτοσκοπός, αιτία επίδειξης και κομπασμού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Αυτη η συζητηση ανετα θα μπορουσε να ενταχθει στη συζητηση για τα κινηματα που ιδεολογικα προαγουν το purism ( δεν ξερω πως μεταφραζεται στα ελληνικα χωρις να φανει κοτσανα) και ειναι αρκετα και σιγουρα εχουν δεχθει κριτικη. Σταματω εδω για να μην εκφρασω αλλες αποψεις, απλα ηθελα να αναφερω οτι ειναι πολυ μεγαλη συζητηση και δεν αφορα μονο τα ταξιδια, αλλα ο,τι μας "κανει καλυτερους ανθρωπους και ειναι καλη επενδυση" χωρις να αποδεικνυεται, αρα ειναι ιδεολογικη κατασκευη.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Α, οχι, υπαρχουν. Να το μαθει να κανει δουλειες στο σπιτι. Να βοηθησει στον κηπο. Να βοηθησει στο μαγαζι. Να το παει βολτα σε καταυλισμους να δει πως ειναι η σκληρη πραγματικοτητα διπλα του.
Δεν ειναι η καλυτερη τα ταξιδια επειδη εξ ορισμου αποκλειουν την πλειοψηφια, αλλα ουτε εχουμε αποδειξεις οτι τα ταξιδια φερνουν τα προσδοκωμενα αποτελεσματα, τα οποια και δεν ειναι μετρησιμα, αρα ο καθενας εκφραζει τις αποψεις του, και πολυ καλα κανει, οι οποιες ομως αντικρουονται.
Υπεροχα ολα αυτα, αλλα δεν απαιτουν επενδυση χρηματων (ενεργειας και χρονου μονο)..
Εγω το εννοω κυριολεκτικα, επενδυση με την οικονομικη εννοια του ορου, πού θεωρω καλυτερα να επενδυσω τα χρηματα για το παιδι μου, μετα το σχολειο του ή/και τις σπουδες του..
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Υπεροχα ολα αυτα, αλλα δεν απαιτουν επενδυση χρηματων (ενεργειας και χρονου μονο)..
Εγω το εννοω κυριολεκτικα, επενδυση με την οικονομικη εννοια του ορου, πού θεωρω καλυτερα να επενδυσω τα χρηματα για το παιδι μου, μετα το σχολειο του..
Συμφωνα με καλους θεωρητικους, στα μεσαια επιπεδα της πυραμιδας του Maslow, οπως αναφερθηκε πιο πανω. Κοστιζουν κι αυτα η δεν κοστιζουν, αναλογα με τον τροπο που επιλεγει ο καθενας. Το τελευταιο επιπεδο θα ερθει μονα του, αν ερθει.
Ierarxisi_anagkon_maslow.jpeg.jpg
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Δεν χρειαζεται καθε ταξιδι να εχει σκοπο την προσωπικη βελτιωση, την ενδοσκοπηση, την εκπαιδευση κτλ. Μπορει να γινεται απλως κ για καλοπεραση/διασκεδαση. Για μενα τα περισσοτερα γινονται για αυτο. Τους οριζοντες μου τους ανοιγω με αλλους τροπους δεν περιμενω αυτες τις 3,5,10 μερες που θα δω μονομερως καποια πολυ συγκεκριμενα πραγματα.

Ενα παιδι θεωρω χρειαζεται συναισθηματικη ασφαλεια, αποδοχη, παιδεια κ φυσικα στεγη, τροφη, νερο, πνευματικα αγαθα. Ο,τι αλλο μπορει κανεις να δωσει απο εκει κ περα ειναι ενα ωραιο μπονους αλλα εως εκει. Εγω ως παιδι δεν ταξιδεψα καθολου. Εχασα τιποτα; Απολυτως τιποτα. Αρκουσε να μου διαβαζουν τα "Ημουν κ εγω εκει" του ρολλ για οποιον τα θυμαται. Τελειως αλλα πραγματα μου εδωσαν τις βασεις που χρειαστηκα. Να διευκρινισω φυσικα οτι συμφωνω ειναι πολυ ομορφα τα ταξιδια με παιδια κ εγω θα παρω το ανιψι μου κ θα παμε. Αλλα επενδυση;;; Οχι βεβαια.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom