Ταξίδια και οικονομική κρίση...

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Άσε m-stam και εγώ είχα στην άκρη χρήματα για ταξίδια μαζεμένα με πολύ οικονομία και θα τα δώσω στο κράτος τώρα...Το σπάσιμο είναι ότι υπάρχουν πρωτοφανείς προσφορές με την ryanair από Θεσσαλονίκη με 20 ευρώ πάνε έλα για Ρώμη και ούτε αυτές τις προσφορές δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ.

Δόξα τον Θεό να λέμε πάλι βέβαια γιατί υπάρχουν και χειρότερα...
ποιες ημερομηνίες σου βγάζει 20 ευρώ?
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ευτυχώς που κλείσαμε το ταξιδάκι μας πριν θα έρθει η λυπητερή. Ωστόσο με ένα έγκαιρο προγραμματισμό και καλό ψάξιμο βρίσκεις πολύ οικονομικές ευκαιρίες για ταξίδι στο εξωτερικό.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
ποιες ημερομηνίες σου βγάζει 20 ευρώ?
Πριν δέκα ημέρες περίπου έδινε προσφορές για αρκετό διάστημα Οκτωβρίου - Νοεμβρίου με 18 ευρώ πήγαινε έλα. Νομίζω ότι τώρα μεταφέρθηκαν οι προσφορές για Νοέμβριο μόνο, με ψάξιμο βέβαια. Εγώ αρχικά βρήκα 1-4/11 με 36 ευρώ μετ'επιστροφής (2 άτομα), τα έκλεισα όταν πήγε 65 και τώρα τα βρίσκω 105.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
ποιες ημερομηνίες σου βγάζει 20 ευρώ?
Πολλές βγάζει σε αυτή την τιμή.Για την ακρίβεια 18 Ευρώ.Για παράδειγμα αν βάλεις το πήγαινε 31 Οκτωβρίου και το έλα στις 3 Νοεμβρίου.Βέβαια οι τιμές μεταβάλλονται συνέχεια κάθε ημέρα και μέχρι να δεις το μήνυμα μπορεί να μην ισχύει αυτό που έγραψα για αυτές τις ημέρες αλλά γενικά υπάρχουν εισιτήρια σε αυτές τις τιμές εδώ και πολύ καιρό και το καλό είναι ότι δεν χρειάζεται να τα κλήσεις τα εισιτήρια από μήνες πιο μπροστά.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Aπό email που έλαβα


Θέμα:: ...ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Μία πολύ διδακτική ιστορία! Διαβάστε τη με προσοχή! Αξίζει!

Μια μέρα o γάιδαρος ενός αγρότη έπεσε σε ένα πηγάδι.

Το ζώο φώναζε απελπισμένα για ώρες κι ο αγρότης προσπαθούσε να καταλάβει τι έπρεπε να κάνει.

Τέλος, αποφάσισε ότι το ζώο ήταν γέρικο, και τα έξοδα που απαιτούνταν για να το βγάλει από το πηγάδι ήταν πολλά.

Δεν άξιζε τον κόπο να προσπαθήσει να σώσει τον γάιδαρο. Το μόνο που σκέφτηκε να κάνει ήταν να το θάψει ζωντανό.

Κάλεσε όλους τους γείτονές του να..

έρθουν και να τον βοηθήσουν. Πήραν όλοι από ένα φτυάρι και άρχισαν να πετάνε χώματα στο πηγάδι. Στην αρχή, ο γάιδαρος συνειδητοποίησε τι συνέβαινε και φώναξε φρικτά. Μετά όμως, προς έκπληξη όλων, ησύχασε.
Λίγα φορτία χώμα αργότερα, ο γεωργός κοίταξε κάτω το πηγάδι κι έμεινε έκπληκτος με αυτό που είδε.

Ήταν κάτι καταπληκτικό!!!!

Με κάθε φτυαριά χώμα που έπεφτε στην πλάτη του, ο γάιδαρος τιναζόταν και έκανε ένα βήμα προς τα πάνω.
Οι γείτονες του αγρότη συνέχισαν να πετάνε φτυαριές χώμα πάνω στο ζώο, κι αυτό κάθε φορά τιναζόταν κι έκανε ένα βήμα προς τα πάνω. Πολύ σύντομα, όλοι ήταν έκπληκτοι με το γαϊδούρι να έχει φτάσει στην επιφάνεια του πηγαδιού.

Ηθικό δίδαγμα:


Η ζωή μπορεί να φέρει σε σας πολλές φτυαριές από σκουπίδια μέσα στο πηγάδι της ζωής σας. Να θυμάστε όμως πως κάθε ένα από τα προβλήματά σας αυτά είναι ένα εφαλτήριο!

Μπορούμε να βγούμε από τα βαθύτερα πηγάδια απλά με ένα τίναγμα! Πατάμε πάνω στο πρόβλημα και κάνουμε ένα βήμα πάνω! Αξίζει να το εφαρμόσουμε!


Κ Α Λ Η Σ Υ Ν Ε Χ Ε Ι Α Σ Ε Ο Λ Ο Υ Σ !
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.490
Likes
3.198
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
soudiane πραγματικά μας έφτιαξε τη μέρα!!
χρειάζονται που και πού τέτοια μηνύματα για να συνερχόμαστε!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Όντας φύσει απαισιόδοξο άτομο, δεν κατάφερα να αντιληφθώ το ελπιδοφόρο μήνυμα της ιστορίας. Αν έβγαινα από το πηγάδι, αφού όλο το χωριό μου πετούσε χώματα για να με θάψει, ή θα άλλαζα αμέσως χωριό ή θα πλάκωνα τους πάντες στις κλωτσιές ή θα έτρωγα τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής μου σε κτηνίατρο-ψυχοθεραπευτή προσπαθώντας να βελτιώσω την αυτοεκτίμησή μου και να ξεπεράσω τη φοβία μου ότι θα μου το ξανακάνουν.:D
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
soudiane πραγματικά μας έφτιαξε τη μέρα!!
χρειάζονται που και πού τέτοια μηνύματα για να συνερχόμαστε!
Πραγματικά με συνεπήρε.Ευχαριστούμε Soudiane.
Παρηγοριά στον άρρωστο κορίτσια...

Όντας φύσει απαισιόδοξο άτομο, δεν κατάφερα να αντιληφθώ το ελπιδοφόρο μήνυμα της ιστορίας. Αν έβγαινα από το πηγάδι, αφού όλο το χωριό μου πετούσε χώματα για να με θάψει, ή θα άλλαζα αμέσως χωριό ή θα πλάκωνα τους πάντες στις κλωτσιές ή θα έτρωγα τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής μου σε κτηνίατρο-ψυχοθεραπευτή προσπαθώντας να βελτιώσω την αυτοεκτίμησή μου και να ξεπεράσω τη φοβία μου ότι θα μου το ξανακάνουν.:D
αν ποτέ καταφέρουμε και βγούμε, αυτή την πολιτική θα πρέπει να κρατούμε.....
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
244
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Σίγουρα με την κρίση τα πράγματα έχουν ζορίσει αλλά με σωστό προγραμματισμό όλα γίνονται.Εμείς έχουμε κόψει τα ταξίδια στην ηπειρωτική Ελλάδα την οποία έχουμε γυρίσει σχεδόν όλη και μαζεύουμε λεφτά για να πάμε εξωτερικό.Δεν έχουμε παιδί ούτε δάνειο και αυτό μας δίνει τη δυνατότητα να κάνουμε κάποια ταξίδια ακόμα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Προσωπικά για μενα το κακό με την κρίση είναι διπλό...
1.Από την μία λεφτά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
2.Δουλειά στο γραφείο δεν υπάρχει άρα άπλετος χρόνος να περνάω στο travelstories και να αναθεματίζω κάθε φορά που ποστάρει κάποιος καινουρια προσφορά αεροπορικών:)
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Σίγουρα με την κρίση τα πράγματα έχουν ζορίσει αλλά με σωστό προγραμματισμό όλα γίνονται.
Αναλόγως την κατάσταση. Πολλοί κάνουν προγραμματισμό για να μπορέσουν να πληρώσουν το ρεύμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.486
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom