Ταξίδια με Τρένα

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
http://www.interrail.net/ αυτο ειναι το site .εχει πολλες πληροφοριες για την interrail καρτα ,για τις χωρες που μπορεις να επισκευθεις,καποια hostels και αλλα πολλα.αξιζει τον κοπο να ριξετε μια ματια!!:D:D
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.382
Likes
6.948
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
πρόσφατα είδαμε σε ταξιδιωτικό ντοκιμαντέρ
μια διαδρομή με τρένο και μας τρέχανε μετά τα ...σάλια μας...
Πρόκειται για το ελβετικό Γκλασιέρ εξπρές,


σε βαγόνια με γυάλινες επιφάνεις χαζευοντας έξω το υπέροχο ελβετικό τοπίο με τα βουνά των Αλπεων, τις μοναδικές σε ομορφιά κοιλάδες της περιοχής, τα μοναδικά σε ομορφια χωριά και βουνά και όχι μόνο.!

Ενα μοναδικό φυσιολατρικό υπερθέαμα.:clap:
Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
http://www.glacierexpress.ch/theglacierexpress.php
 

domenica

Member
Μηνύματα
63
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Εγώ πάλι μόνο στην Ιταλία έχω κινηθεί εσωτερικά από πόλη σε πόλη με τρένο και το βρήκα εξαιρετικά βολικό..
 

stormy

Member
Μηνύματα
58
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι - Λονδίνο :)
Ταξίδι-Όνειρο
χμ.. RTW!
manelaki το interrail είναι για κατοίκους της Ευρώπης, το Eurail που βλέπεις στη σελίδα είναι για τους εκτός..
Όσο για τις πληροφορίες: The Man in Seat Sixty-One... , ξεκίνα διάβασμα! Δε νομίζω να υπάρχει πληρέστερη ιστοσελίδα :)
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
διαβαζω πολλα και διαφορα....δυσκολο να οργανωσεις ενα τετοιο ταξιδι...συμφερει να ταξιδευεις βραδυ παντως!!!
 

stormy

Member
Μηνύματα
58
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι - Λονδίνο :)
Ταξίδι-Όνειρο
χμ.. RTW!
Συμφέρει με το interrail γιατί εκτός από τα χρήματα της διαμονής κερδίζεις και σε χρόνο που θα χρειαζόσουν σε μεταφορές. Βέβαια από την άλλη θα χάσεις μερικές πολύ ωραίες διαδρομές.. διαλέγεις και παίρνεις ;)
Προσωπικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το interrail αξιοποιείται καλύτερα εφόσον διαλέξεις να δεις κάποιες μικρότερες πόλεις και όχι πρωτεύουσες όπως πχ Ρώμη ή Παρίσι που θέλουν αρκετές μέρες για να τις "δεις".
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.752
Likes
50.971
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω κάνει interrail στα νιάτα μου πολλάκις. Αν η χώρα που πας έχει εκτενές σιδηροδρομικό δίκτυο, συμφέρει. Μια φορά χρησιμοποίησα το πολύ ευέλικτο BalkanFlexiPAss από τη σελίδα του ΟΣΕ και συνέφερε και πάρα πολύ μάλιστα διότι μετρούσαν μόνο οι ημέρες που χρησιμοποιούσες το τραίνο κι όχι αυτές όπου καθόσουν να δεις μια πόλη χωρίς χρήση του εισιτηρίου.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
η ιστοσελιδα που μου εδωσες λεει διαδρομες απο λονδινο για ευρωπη και οχι το αντιστροφο....βεβαια οι υπολοιπες πληροφοριες ειναι πολυ ενδιαφερουσες και κατατοπιστικες..ευχαριστω!
ψανχω διαδρομες που θα μπορουσα να κανω απο ελλαδα....
βρηκα μια ελλαδα - ιταλια αλλα δν ξερω αν περιλαμβανει η τιμη κ το πλοιο?...Greece - Italy Rail Pass | Eurail
 

stormy

Member
Μηνύματα
58
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι - Λονδίνο :)
Ταξίδι-Όνειρο
χμ.. RTW!
Η σελίδα δεν είναι μόνο για το Λονδίνο αν διαβάσεις τη σελίδα κάθε χώρας θα καταλάβεις..
Το Eurail σου είπα προηγουμενως δεν μπορούν να το αγοράσουν κάτοικοι της Ευρώπης.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Έχω κάνει interrail στα νιάτα μου πολλάκις. Αν η χώρα που πας έχει εκτενές σιδηροδρομικό δίκτυο, συμφέρει. Μια φορά χρησιμοποίησα το πολύ ευέλικτο BalkanFlexiPAss από τη σελίδα του ΟΣΕ και συνέφερε και πάρα πολύ μάλιστα διότι μετρούσαν μόνο οι ημέρες που χρησιμοποιούσες το τραίνο κι όχι αυτές όπου καθόσουν να δεις μια πόλη χωρίς χρήση του εισιτηρίου.
και να φανταστω οτι ταξιδεψες στα βαλκανια ε?σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...ναι stormy καταλαβα λαθος...:roll:
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Έχω ταξιδέψει με interail 2 καλοκαιρια στην ευρώπη. Συμφερει απίστευτα για κάποιον που θέλει να γυρίσει και όχι να μέινει για μεγάλο χρονικό διάστημα σε ένα μέρος. Όσο για το ταξίδι με το τρένο το ευχαριστιέμαι όσο τίποτα γιάτι έχεις σχετικά άνετο ταξίδι και σου δίνεται η ευκαρία και να χαζέψεις και τις διαδρομές που πολλές φορές είναι απίστευτες (π.χ βόρεια Ιταλία-Ζυρίχη). Στα θετικά με το interail και η τιμή του που για να κάνεις με άλλο τρόπο τις ίδιες διαδρομές θα σου κόστιζε αρκετά περισσότερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.330
Μηνύματα
888.121
Μέλη
38.988
Νεότερο μέλος
ABDALKHALEQ BARBA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom