Ταξίδια με Τρένα

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
εγω παλι ενα ταξιδι θεσσαλονικι βουκουρεστι εκανα με το απλο τρενο πριν 3 χρονια με κουκετα... και εφριξα... 18 ωρες να παμε και 22 να γυρισουμε..ειδικα στα συνορα με βουλγαρια ειχαμε γυρω στις 4 ωρες καθυστερηση..
μας ειχαν κλειδωμενους στο βαγονι και καλα που ειχαμε μαζι μας νερο και τροφιμα..
κατα διαστηματα περνουσαν και μας ελεγαν να κλειδωθουμε και μεσα στη κουκετα..
το βαγονι ηταν μαλλον ρουμανικο.. και ελαχιστα μιλουσαν αγγλικα... αμαν καναμε να συνεννοηθουμε
ειχε πολλα βαγονια που αφαιρουσαν η προσθεταν.. μια που με αυτο το τρενο αλλοι πηγαιναν κ μονο βουλγαρια και αλλοι κ τουρκια.. ειπαν... μεσο βουλγαριας..
ορκιστηκαμε οτι δεν ξανακανουμε τετοιο ταξιδι..
πολυ υπνος.. εβγαλα και 2 βιβλια... και απο θεα τιποτα
αλλη φορα που πηγα με τρενο θεσνικη μπλακοεγκραντς καλα ηταν .. και ηταν ελληνικο εκεινο το τρενο και ηταν πολυ καθαρο..και καινουργιο
 

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το σχέδιο είναι να πάμε με το τρένο μέχρι Θεσσαλονίκη, με την κλινάμαξα που φορτώνει και αυτοκίνητα και μετά να συνεχίσουμε από Θεσσαλονίκη με το αυτοκίνητο για Bansco. Δεν ξέρω για τρένο μέχρι Βουλγαρία, ας βοηθήσει κάποιος πιο σχετικός.
ΤΡΑΙΝΟΣΕ Α.Ε. - Δρομολόγια
Απο Αθήνα μέχρι Sofia...Αλλάζεις τρένο νομίζω στα Kullata για Bansko.
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Απο Αθήνα μέχρι Sofia...Αλλάζεις τρένο νομίζω στα Kullata για Bansko.
Πολύ cool σε βλεπω alexis. Απαντας σε μηνυμα που εγινε η ερωτηση πριν δυο χρονια!:D:D
Και δεν απαντας και σωστα, στο Blagoevgrad κατεβαινει συνηθως ο κοσμος που θελει να παει μετα με λωφορειο/ταξί στο Μπάνσκο, αλλα η ερωτηση εδω ηταν για κατι που κανει πολυς κοσμος που θελει να παει για σκι απο Αθήνα, φορτώνουν το αυτοκίνητο τους στο κλινοθεσιο του ΟΣΕ για Θεσσαλονικη το βραδι, και το πρωι ειναι φρεσκοι και ξεκουραστοι στη Θεσσαλονικη για να ξεκινησουν οδικως για Βουλγαρια όπου κερδίζουν ετσι και τη μερα για να κανουν σκι...
 

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολύ cool σε βλεπω alexis. Απαντας σε μηνυμα που εγινε η ερωτηση πριν δυο χρονια!:D:D
Και δεν απαντας και σωστα, στο Blagoevgrad κατεβαινει συνηθως ο κοσμος που θελει να παει μετα με λωφορειο/ταξί στο Μπάνσκο, αλλα η ερωτηση εδω ηταν για κατι που κανει πολυς κοσμος που θελει να παει για σκι απο Αθήνα, φορτώνουν το αυτοκίνητο τους στο κλινοθεσιο του ΟΣΕ για Θεσσαλονικη το βραδι, και το πρωι ειναι φρεσκοι και ξεκουραστοι στη Θεσσαλονικη για να ξεκινησουν οδικως για Βουλγαρια όπου κερδίζουν ετσι και τη μερα για να κανουν σκι...
:rolleyes::rolleyes::rolleyes: :bash::bash::bash::russianroulette:Μετα το ειδα...:roll::roll::roll: Δε βαριέσαι...:haha::haha::haha: Καλη καρδιά...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τρένα? Βεβαίως, ναι, αρκεί να παρέχουν κάποιο επίπεδο.

To 2009 μέτρησα 23 υπεραστικά δρομολόγια με τρένο στην Ευρώπη (8 με Deutsche Bahn, 8 με SNCF Γαλλίας, 4 με Renfe Ισπανίας, 2 με First Great Western (UK) και 1 με TrenΙtalia που μου προέκυψε τελικώς TGV).
Όλα σχεδόν (πλην 4 που τα αποφάσισα κυριολεκτικά τελευταία στιγμή) κλεισμένα ηλεκτρονικά μέρες πριν το δρομολόγιο, χωρίς επισκέψεις σε γκισέ, από πολύ καλά οργανωμένους σταθμούς που σέβονται τον επιβάτη. Εύκολα, γρήγορα και ποιοτικά, σε όλο το φάσμα του ταξιδιού, από την κράτηση μέχρι την έξοδο στην πόλη.

Στη Δ. Ευρώπη, το γρήγορο τρένο έχει αντικαταστήσει εντελώς το αεροπλάνο ως μέσο Μεταφοράς. Όταν μπορείς π.χ. να πας από το κέντρο του Λονδίνου στο κέντρο του Παρισιού σε 3 ώρες, καθισμένος συνεχώς στην ίδια θέση διαβάζοντας το βιβλίο σου ανενόχλητος, ποιος θέλει να ταλαιπωρηθεί με μετρό, terminals, check-in, security, boarding, πτήση, άφιξη, ιμάντες, μετρό κλπ? Μια ώρα πτήση, και μια ώρα τουλάχιστον πιο πριν στο αεροδρόμιο, και πόση ώρα στα μεταφορικά μέσα από/προς το αεροδρόμιο, δε συμφέρει ούτε καν χρονικά!
Πτήσεις μεταξύ δυτικοευρωπαϊκών πόλεων έχουν πλέον για μένα νόημα μόνο σε σχετικά μεγάλες αποστάσεις (2 ώρες και πάνω) ή για ανταπόκριση με άλλες πτήσεις.

Αυτά στην Ευρώπη. Γιατί στην Ελλάδα, δε μπορούμε να συγκρινόμαστε με την Ευρώπη όσον αφορά στα Τρένα, αποτελεί ύβρη για την Ευρώπη η σύγκριση. Έχω πάρει και τρένα με αφετηρία/προορισμό την Ελλάδα, και η σύγκριση και μόνο είναι αστεία. Εδώ το τρένο είναι η φτηνή (& κακή) εναλλακτική απέναντι στο ΚΤΕΛ, όχι η καλή εναλλακτική στο αεροπλάνο...

Για Κλινάμαξες, καλύτερα κι εκεί αποφύγετε τον ΟΣΕ όπου μόνο αν το τρένο είναι πολύ καινούργιο θα δουλεύει όπως πρέπει (ξεχαρβαλώματα, έλλειψη συντήρησης κλπ). Ακόμα κι αν είναι όλα άψογα, είναι τόσος ο θόρυβος και τα τραντάγματα που προκαλεί το πεπαλαιωμένο δίκτυο της Ελλάδας, που είναι σχεδόν αδύνατο να κοιμηθείς. Έκανα 2 φορές στο Αθήνα/Θεσσαλονίκη με κλινάμαξα το 2007, και μου ήταν αδύνατο να κοιμηθώ για πάνω από 5 λεπτά.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Για Κλινάμαξες, καλύτερα κι εκεί αποφύγετε τον ΟΣΕ όπου μόνο αν το τρένο είναι πολύ καινούργιο θα δουλεύει όπως πρέπει (ξεχαρβαλώματα, έλλειψη συντήρησης κλπ). Ακόμα κι αν είναι όλα άψογα, είναι τόσος ο θόρυβος και τα τραντάγματα που προκαλεί το πεπαλαιωμένο δίκτυο της Ελλάδας, που είναι σχεδόν αδύνατο να κοιμηθείς. Έκανα 2 φορές στο Αθήνα/Θεσσαλονίκη με κλινάμαξα το 2007, και μου ήταν αδύνατο να κοιμηθώ για πάνω από 5 λεπτά.
Κι ακόμη κι αν δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος, σε ενοχλούν οι συνεπιβάτες σου που πάνε πάνω κάτω ασταμάτητα!
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Evacuee μπορείς να δώσεις μερικές πληροφορίες για το Balkan Flexipass?
Ισχύει ακόμα?Δεν βρήκα αρκετές πληροφορίες στο site του οσε για αυτό.
Το προμηθεύεσαι από τον οσε?
Συνδιάζεται με φοιτητική έκπτωση?

Εσύ πότε το είχες χρησιμοποιήσει?
Το χρησιμοποίησα το 2007. το προμηθεύτηκα από τον ΟΣΕ. Δεν είμαι βέβαιη για το αν ισχύει ακόμη.. Δεν συνδυάζεται με φοιτητική έκπτωση.
 

lennondtps

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γρανάδα - Erasmus!
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνγκστον
Το χρησιμοποίησα το 2007. το προμηθεύτηκα από τον ΟΣΕ. Δεν είμαι βέβαιη για το αν ισχύει ακόμη.. Δεν συνδυάζεται με φοιτητική έκπτωση.
Και κάτι τελευταίο.Με αυτό μπορείς να κινηθείς μέσα στην Ελλάδα?Δηλαδή πχ να φύγεις από Αθήνα να πας Θεσσαλονίκη να μείνεις σε ένα φίλο και την επόμενη να φύγεις για βουλγαρία?Ή θα πρέπει να πληρώσεις την μετακίνηση για Αθηνα - Θεσνικη?

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Evacuee:clap::clap:
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Και κάτι τελευταίο.Με αυτό μπορείς να κινηθείς μέσα στην Ελλάδα?Δηλαδή πχ να φύγεις από Αθήνα να πας Θεσσαλονίκη να μείνεις σε ένα φίλο και την επόμενη να φύγεις για βουλγαρία?Ή θα πρέπει να πληρώσεις την μετακίνηση για Αθηνα - Θεσνικη?

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Evacuee:clap::clap:
Πληροφορίες για Βαλκαν Φλεξι Πασσ δες αυτο που χω γραψει εδώ..

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/11565-tour-%F3%F4%E7-%E5%F5%F1%F9%F0%E7-%EC%E5-%F4%F1%E5%ED%EF.html

Να προσθέσω οτι βγάζεις τη καρτα απο τα γραφεια του ΟΣΕ στη Σινα..
Ισχύει και μεσα στην ελλάδα..δεν χρειάζεται να βγάλεις επιπλεον εισιτηριο..
 

lennondtps

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γρανάδα - Erasmus!
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνγκστον
Ευχαριστώ Vito!!!Θα το ψάξω το θέμα γιατί συμφέρει πολύ!

Αλήθεια γιατί οι πληροφορίες για τις γαμάτες προσφορές είναι πάντα δυσεύρετες? :-(
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Εγω με τη σειρά μου, έχω ταξιδέψει με τον υπερσιβηρικό μέχρι τη λίμνη βαικάλη, σε 2η κα 3η θέση. Απιστευτη εμπειρία!!
Επίσης, απο Αθήνα έχω φτάσει μέχρι τη Βαρσοβια, με στασεις στη Σερβία, στην Ουγγαρία, στη Σλοβακία, στην Αυστρία, στη Πολωνία και στην Κροατία.
Αλλη μια φορά μεχρι Σλοβενία.
Επισης, για Ρουμανία και τελος, για ΠΓΔΜ.
αα...και έχω κάνει και Καιρο-Ασουαν πήγαινε-ελα....και απο το βορειοτερο σημειο της Δανιας μέχρι την Κοπενχαγη...και διαφορες πιο μικρες διαδρομές σε αλλες χωρες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom