Ταξίδια με Τρένα

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
μια χαρα είναι τα ελληνικα τρενα...έχω ταξιδεψει πολλες φορες και εχω να πω τα εξης
με την κινηση να βγεις από Αθηνα
τα χρηματα στα διοδια
την εθνικη που όλο τη φτιαχνουν και όλο λακουβες εχει (που να εισαι με μηχανη)
τα εργα της εθνικης...που εχουν τον ατελειωτο και δημιουργουν επιπλεον κινηση στη διαδρομη
την τιμη της βενζινης

χιλιες φορες τρενο
απολαμβανεις τη διαδρομη
χαζευεις ευτραπελα ...τα οποια ειναι πολλα (μου εχει τυχει να με παρακαλαει ατομο ,που εχει παρει αδεια απο τη φυλακη...και επιστρεφει μεσα..., να παρω τηλεφωνο την πρωην του να τη βρισω)
παιρνεις laptop βλεπεις ταινια ή διαβαζεις βιβλίο
πινεις καφε ,τρως, πιανεις κουβεντα, ενιοτε καπνιζεις
φορτιζεις κινητα και ο,τι εχεις μεχρι να φτασεις
αν ειναι γεματο το τρενο που φευγεις ....βγαζεις εισητηριο για το επομενο δρομολογιο και ταξιδευεις με αυτο που θες εσυ
επισης μπορεις να βγαλεις εισητηριο για πιο κοντινο προορισμό άρα και πιο φθηνο και να κατέβεις εκει που εντελώς τυχαία βρέθηκες επειδη σε πήρε ο υπνος.
οσο γεματο και να ναι υπάρχουν παντα τα τραπεζακια του μπαρ

αρνητικα
υπαρχει πολυ στριμωξιδι πριν απο τριημερα ή σαββατοκυριακα(και μετα)
ξεγελιεσαι νομιζοντας ότι το γρηγορο είναι καλύτερο από το απλό αλλά ...το απλο έχει πιο φθηνο εισητηριο καινουρια βαγονια και σε καθε προορισμο διαφέρει με το γρηγορο γυρω στο 10λεπτο με τεταρτο ...δηλαδη αν χρειάζεται το intecity 20 λεπτα αναμεσα σε 2 σταθμους το απλο τρενο χρειάζεται 30 λεπτα ή 40
δεν υπαρχει βραδινο..μπαρ(εξυπηρετηση)
στο intercity δεν σε αφηνουν αν έχεις πάνω στο τραπεζακι τιποτα εκτος από ό,τι πουλά μέσα το μπαρ (εχω ριξει καυγα με την καθαριστρια για να παρω το σεικερ του καφε απο το τραπεζακι)

τωρα ...το καλυτερο τρενο ever με τα καλυτερα σκηνικα μεσα είναι της Παρασκευής Αθήνα Θεσσαλονίκη γυρω στις 11-με 12 το βραδυ (παλιο βαγονι -απλο τρενο -μεταφερονται και σκυλοι)
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
τα ταξίδια με τρένο τα βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα καί πραγματικά απολαμβάνω την διαδρομή
εχω προτείνει ένα γκρούπ γιά ταξίδια με τρένα το "ταξίδια πάνω σε ράγες" αλλά δεν έχω βρεί καμμία ανταπόκριση
υπάρχουν καταπληκτικές διαδρομές πού θα άξιζε να τις συζητήσουμε καί να τις ψάξουμε
μικρές ή μεγάλες, δεν έχει σημασία
αναφέρω μερικά πού με ενδιαφέρουν να μάθω όπως το τρένο τού Μέλανα Δρυμού, ο σιδηρόδρομος των Παιδιών στην Βουσαπέστη, η διαδρομή στα όρη Χάρτς, το grassier express στις Αλπεις, η γραμμή Μπανκόκ Κατσαναμπούρι, ο σιδηρόδρομος τού Μπέργκεν
γιά να φτάσουμε στον Υπερσιβηρικό καί το Σινκασέν
Γιατί όχι το τρενάκι τού Πηλίου ή τον οδοντωτό στα Καλάβρυτα?
Πιστεύω ότι θα είχε πολύ ενδιαφέρον, τι λέτε?
 

VAGIA

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλά είναι τα ταξίδια με τρένο, αλλά στην Ελλάδα πάμε απ' το κακό στο χειρότερο μ' αυτά. Δυστυχώς για τους λάτρεις. Τώρα όσον αφορά το εξωτερικό έχει τρένα πολύ καλά και γρήγορα όπου μια απόσταση 500 χλμ. την κάνουν μέσα σε 30 λεπτά. Πρέπει να έχουμε κάποια εμπειρία και ν' ανεβάσουμε κάποια ταξίδια στο forum!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Καλά είναι τα ταξίδια με τρένο, αλλά στην Ελλάδα πάμε απ' το κακό στο χειρότερο μ' αυτά. Δυστυχώς για τους λάτρεις. Τώρα όσον αφορά το εξωτερικό έχει τρένα πολύ καλά και γρήγορα όπου μια απόσταση 500 χλμ. την κάνουν μέσα σε 30 λεπτά. Πρέπει να έχουμε κάποια εμπειρία και ν' ανεβάσουμε κάποια ταξίδια στο forum!
παρτον?????που τρεχουν τοσο?:shock:
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Τώρα όσον αφορά το εξωτερικό έχει τρένα πολύ καλά και γρήγορα όπου μια απόσταση 500 χλμ. την κάνουν μέσα σε 30 λεπτά.

Εεπππ!! Ψψψψ... Γκουχ γκουχ... Μην τα πετάτε έτσι αποτομα βρε παιδια :D:D

Το Νοζόμι στην Ιαπωνία, το γρηγοροτερο στον κόσμο, τρέχει λίγο κάτω απο την ταχύτητα του ήχου με 300 χαω. Τρενο με 1000 χαω που είδατε;:shock::shock::shock:

Εκτος αν λες για 50 χλμ τα 30 λεπτα (100 χαω) που νομιζω δεν ειναι καμμια ιδιαιτερη επιδοση, τα περισσοτερα συγχρονα τρενα τα πιάνουν (εκτος απο τα δικα μας που εχουν καποια σημεια που πρεπει να πηγαινουν με 60 και καποια μεγιστα με 80 χαω).
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Το Νοζόμι στην Ιαπωνία, το γρηγοροτερο στον κόσμο, τρέχει λίγο κάτω απο την ταχύτητα του ήχου με 300 χαω.
οριστε? :shock: :D ή κατι μου διαφευγει ή κατι σου ξεφυγε!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το Νοζόμι στην Ιαπωνία, το γρηγοροτερο στον κόσμο, τρέχει λίγο κάτω απο την ταχύτητα του ήχου με 300 χαω.
Πάλι τα ίδια θα λέμε? Το πιο γρήγορο τρένο αυτή τη στιγμή (σε κανονικά δρομολόγια με κανονικούς επιβάτες) είναι το TGV, όχι τα γιαπωνέζικα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Εεπππ!! Ψψψψ... Γκουχ γκουχ... Μην τα πετάτε έτσι αποτομα βρε παιδια :D:D

Το Νοζόμι στην Ιαπωνία, το γρηγοροτερο στον κόσμο, τρέχει λίγο κάτω απο την ταχύτητα του ήχου με 300 χαω.
Πιο απότομο 'ομως το δικό σου μέτρημα.
Προφανως κι εσυ μπερδευτηκες.
Η ταχύτητα του ήχου είναι περιπου 331 μέτρα το δευτερόλεπτο.
Δηλαδή 331Χ3600= 1191.600 μέτρα την ωρα. Δηλαδή περιπου 1192 χαω (Χαώδης η διαφορά με τα 300 τα δικά σου)
 

buddy

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ειμαι σε διαπραγματευσεις
Ταξίδι-Όνειρο
ισλανδια
γεια σε ολους!!!
ρε σεις παιδια επειδη δεν εχω και πολυ μεγαλη εμπειρια σε τετοιου ειδους ταξιδια θελω να ρωτησω μερικα πραγματακια...(μπορει να ειναι χαζα αλλα μη γελασετε οκ???)
1) αμα βγαλεις καρτα interrail τι παιζει με τις θεσεις ??? θα πρεπει καθε φορα σε καθε σταθμο να κλεινεις θαση για το επομενο τρενο ή οποτε θελεις ετσι απλα ανεβαινεις και εχεις στανταρ θεση??? το λεω αυτο γιατι οταν ειχαμε ταξιδεψει απο αμστερνταμ για βρυξελλες στα εκδοτηρια ειχε καμια 500αρια ατομα που περιμεναν και αμα δεν ειχαμε κλεισει την προυγουμενη (που και παλι περιμεναμε με τις ωρες) θα χαναμε στα σιγουρα το τρενο που θελαμε!!!:shock: Επισης αμα ειναι ετσι τρως το μισο σου ταξιδι στις ουρες στα εκδοτηρια!!!

2)ακομη αμα εχω κατεβει σε μια πολη και την επομενη θελω να φυγω για αλλου τοτε υπαρχει περιπτωση να με πουν δεν εχει θαση ειναι ολα κρατημενα φυγε μετα απο δυο μερες ???

Γενικα αυτο που θελω να μαθω ειναι αμα θα πρεπει ολη την ωρα να εχω το νου μου στο να κοιταω τα δρομολογια ή να κλεισω θεση ή αμα βγαλω καρτα inerrail ξενοιαζω και ανεβαινω οπου θελω οποτε θελω!!!:cool:

ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
1) Ανάλογα με τον τύπο του τρένου και το δρομολόγιο άλλες φορές χρειάζεται να κάνεις κράτηση (+κάποιο μικρό πόσο) και άλλες όχι. Τα δρομολόγια και τα τρένα που ισχύει αυτό αναφέρονται στο site καθώς και σε έντυπο με όλα τα δρομολόγια που μπορείς να πάρεις απο τα γραφεία του οσε.
2)σπάνια αλλά γίνεται. Μια φορά μ έτυχε και αυτο γτ πήγα καμια ώρα πρίν σε δρομολόγιο που γινόταν μια φορά την ημέρα και είχε και τοπική εορτή ο προορισμός μου.

Σε γενικές γραμμές δεν θα το χεις αγχος. Απλά χρειάζεται σε μεγαλούς κόμβους και σε περιέργα δρομολόγια να σαι μερικές ωρίτσες έκει πριν απο την αναχώρηση κ έχεις το κεφάλι σ ήσυχο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
στο intercity δεν σε αφηνουν αν έχεις πάνω στο τραπεζακι τιποτα εκτος από ό,τι πουλά μέσα το μπαρ (εχω ριξει καυγα με την καθαριστρια για να παρω το σεικερ του καφε απο το τραπεζακι)
Aς πούμε ότι αυτό ισχύει (δηλ. ότι το εισητήριο στο Intercity σου απαγορεύει να έχεις μαζί σου φαγητά), η καθαρίστρια με ποια ακριβώς δικαιοδοσία σου ζήτησε κάτι τέτοιο; (προσωπικά θα της απαντούσα να γυρίσει πίσω στις σκούπες της...)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πάλι τα ίδια θα λέμε? Το πιο γρήγορο τρένο αυτή τη στιγμή (σε κανονικά δρομολόγια με κανονικούς επιβάτες) είναι το TGV, όχι τα γιαπωνέζικα.
και του λογου το αληθες ... French train breaks rail speed record - World news - Europe - msnbc.com
τα καλυτερα ταξιδια ειναι με τα τρενα .. οχι τα ελληνικα τρενα,τα ευρωπαικα τρενα ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom