Ταξίδια με Τρένα

ilias7

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
1)Βερολίνο 2)Βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Σε πόσους αρέσει το ταξίδι με τρένο?Δεν εννοώ μι απλή μετάβαση, αλλ πακέτο διακοπών με διανυκτερευση στο τρένο!!!
Έχει ταξιδέψει κανείς έτσι ή ξέρει πληροφορίες για κάτι συγκεκριμενο?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες. :welcome:

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ταξιδέψει έτσι όπως το περιγράφεις με τρένο, αλλά θα ήθελα να το κάνω κάποια στιγμή, είτε στην Ευρώπη είτε με τον Υπερσιβηρικό :)

Για την Ευρώπη ξέρω ότι υπάρχει αυτό το εισητήριο που βγάζεις και σου επιτρέπει να κινηθείς με οποιοδήποτε τρένο (πλην των eurostar νομίζω) για ένα διάστημα πχ ένα μήνα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_hi.gif
καλωs ηρθεs! Ουτε εγω εχω ταξιδεψει ποτε με αυτον τον τροπο :roll: και δεν γνωριζω κατι..
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
καλώς ήρθες Ηλία και από μένα.
Ούτε και εγώ το έχω κάνει αλλά θέλω πάρα πολύ να το κάνω. Σε πρώτη φάση χαλβαδιάζω ένα ταξιδάκι για Bansco και επειδή βαριόμαστε την οδήγηση μέχρι εκεί λέω να φορτώσουμε το αμάξι στο βαγκον λι για Θεσσαλονίκη, να κοιμηθούμε στο τρένο και πρωί πρωί με τη δροσούλα να ξεκινήσουμε για Βουλγαρία. Και αν μας αρέσει αυτό χτυπάμε μετά και έναν υπερσιβηρικό :haha::haha::haha:.

Τα μηνιαία εισητήρια που αναφέρει ο Δάκης νομίζω είναι μόνο για νέους (μέχρι 27?). Δεν ξέρω αν έχει επεκταθεί και στους μεγαλύτερους.
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Ηλια :welcome:!
Παιζει κανα train trip για Μυανμαρ-Ταυλανδη-Καμποτζη-Βιετναμ-Μαλαισια-Ινδονησια?:D
Αν ναι,ειμαι μεσα...!!!!:xalara:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Απο οσο ξερω , υπαρχει τρενο που κανει τη διαδρομη Κουαλα Λουμπουρ-Πεναγκ-Χουα χιν-Μπανγκοκ και ειναι φανταστικη!! Διασχιζει ολη τη ζουγκλα τηs Μαλαισιαs και τηs Ταυλανδηs , και κανει σταση στιs πιο εξωτικεs πολειs-με ευκολη προσβαση σε τροπικα νησακια τηs περιοχηs!
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τα μηνιαία εισιτήρια στην Ευρώπη υπάρχουν και για μεγαλύτερους, απλώς έχει διαφορετική τιμή. Δεν έχω κάνει τέτοιο ταξίδι. Μόνο μέχρι Λουμπλιάνα έχω πάει με τρένο και μέχρι Σόφια. Ελπίζω σύντομα και η πλήρης ταξιδιωτική περιγραφή (η πρώτη είναι ήδη στα σκαριά).
Είναι πολύ ωραίο το τρένο, αλλά πιστεύω χρειάζονται στάσεις για να απολαύσεις και τα ενδιάμεσα μέρη, αναλόγως τη διαδρομή.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Απο οσο ξερω , υπαρχει τρενο που κανει τη διαδρομη Κουαλα Λουμπουρ-Πεναγκ-Χουα χιν-Μπανγκοκ και ειναι φανταστικη!! Διασχιζει ολη τη ζουγκλα τηs Μαλαισιαs και τηs Ταυλανδηs , και κανει σταση στιs πιο εξωτικεs πολειs-με ευκολη προσβαση σε τροπικα νησακια τηs περιοχηs!
Aυτό είναι...:clap::clap::clap:
Για Πεκίνο - Λάσα μάθαμε δρομολόγια και τιμές.
Για Υπερσιβηρικό επισης ή σχεδόν
Αυτό το Κουάλα Λουμπούρ - Μπανγκόνγκ όμως με τρέλανε :bleh:.
Θέλω λεπτομέρειες ( σε ανταπόδοση υπόσχομαι να βρω τα δρομολόγια των καϊκιών στα νησιά Ούρος της Τιτικάκα)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λεπτομερειεs δε γνωριζω πολλεs , λιγα πραγματα απο οταν μου περασε απ'το μυαλο να κανω τη διαδρομη με τρενο στην ανατολικη ακτη τη Μαλαισιαs.Γιατι οι δυνατοτητεs και οι διαδρομεs ειναι αρκετεs.Για το συγκεκριμενο λοιπον:

Το τρενο κανει τη διαδρομη Σινγκαπουρη – Μπανγκοκ με αρκετους ενδιαμεσους σταθμους.
Πρεπει να κλεισεις θεση – κρεβατι απο πριν και φυσικα μπορεις να κατεβεις οπου θελεις , να μεινεις οσο θελεις και να παρεις το επομενο τρενο , αλλα οχι με ανοιχτο εισιτηριο και να ανεβοκατεβαινεις στα τρενα οποτε θελεις εσυ. Πρεπει δηλαδη απο πριν να ξερεις οτι θα μεινεις π.χ. 2 μερες Κουαλα Λουμπουρ , 3 μερες στο Πεναγκ , και να παρεις τα εισιτηρια με συγκεκριμενες ημερομηνιες.

Τα εισιτηρια τα κλεινεις και απο το ιντερνετ με πιστωτικη καρτα , η σε καποιο σταθμο τρενου (π.χ. στην Κουαλα Λουμπουρ) πας και αγοραζεις εισιτηρια για το προγραμμα που θελεις να ακολουθησεις.
Το τρενο περναει οπως ειπα απο σταθμους που ειναι πολυ βολικοι ωστε να επισκεφτεις γυρω αξιοθεατα , ενδιαφερουσες τοποθεσιες και νησακια.
Παραδειγμα:
Ο σταθμος του Butterworth βρισκεται διπλα στα φερρυ για το νησι Πεναγκ.
Ο σταθμος του Surat Thani διπλα στα φερρυ για Κο Σαμουι – Κο Ταο.
Υπαρχει σταση κοντα στα λεωφορεια για Κραμπι και Πουκετ.
Ο σταθμος του Nakhon Pathom εχει ανταποκριση με το τρενο για τον ποταμο Κβαι , κλπ...

Γενικα τα τρενα αυτα ειναι ανετα , καθαρα και αρκετα οικινομικα.Οι τιμες ποικιλουν αναλογα με τη θεση τις ανεσεις και τη διαδρομη – καθε εισιτηριο υπολογιζεται χωριστα πχ αν θελεις τη διαδρομη Σιγκαπουρη – Μπανγκοκ θα παρεις 3 εισιτηρια...Σινγκπουρη-Κουαλα – Μπατεργουορθ – Μπανγκοκ.
Για μια ιδεα..η διαδρομη Κουαλα – Μπατεργουορθ κοστιζει 3,5 ευρω η 3η θεση καθισμα , και 18 ευρω η 1η θεση με κουκετα.
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
:clap::lol::clap:¨Εγραψες πάλι Ζωή.
Η ιδέα μας ενθουσίασε οικογενειακώς ( και την βάλαμε στα υπόψη).
Προσεχώς θα σου ζητήσω και τις σχετικές ιστοσελίδες.
Και πάλι ευχαριστώ
 

ilias7

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
1)Βερολίνο 2)Βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Πληροφορίες

καλώς ήρθες Ηλία και από μένα.
Ούτε και εγώ το έχω κάνει αλλά θέλω πάρα πολύ να το κάνω. Σε πρώτη φάση χαλβαδιάζω ένα ταξιδάκι για Bansco και επειδή βαριόμαστε την οδήγηση μέχρι εκεί λέω να φορτώσουμε το αμάξι στο βαγκον λι για Θεσσαλονίκη, να κοιμηθούμε στο τρένο και πρωί πρωί με τη δροσούλα να ξεκινήσουμε για Βουλγαρία. Και αν μας αρέσει αυτό χτυπάμε μετά και έναν υπερσιβηρικό :haha::haha::haha:.

Τα μηνιαία εισητήρια που αναφέρει ο Δάκης νομίζω είναι μόνο για νέους (μέχρι 27?). Δεν ξέρω αν έχει επεκταθεί και στους μεγαλύτερους.
Μπορείς να μου δώσεις λίγες πληροφορίες για το Μπάνσκο και για το τρένο μέχρι εκεί; Αν έχεις κ κάποιο σάιτ ακόμα καλύτερα!!!!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Το σχέδιο είναι να πάμε με το τρένο μέχρι Θεσσαλονίκη, με την κλινάμαξα που φορτώνει και αυτοκίνητα και μετά να συνεχίσουμε από Θεσσαλονίκη με το αυτοκίνητο για Bansco. Δεν ξέρω για τρένο μέχρι Βουλγαρία, ας βοηθήσει κάποιος πιο σχετικός.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.040
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom