Ταξίδια με μωρό.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
υπάρχει και η άποψη "το θέλω κάθε στιγμή μαζί μου, και ας μου στερεί πιθανή ξεκούραση".
Γι αυτο εκανα το αρχικο ποστ περι "καλυτερων μαμαδων" και το ενοχικο συνδρομο που περιβαλλει το ζητημα. Δεν κατεκρινα, ειπα οτι υφιστανται εξωτερικες πιεσεις και εσωτερικες συγκρουσεις που στην εποχη μας ειναι καπως περιεργο. Αν ειναι γιατροι και εχουν εφημερια ενα 24ωρο πρεπει να παραιτηθουν για να ειναι καλυτερες μαμαδες που θελουν το παιδι συνεχεια κοντα; Αν εχουν συνεδρια, επαγγελματικα ταξιδια δεν θα πανε και θα χασουν τη δουλεια τους; Ειναι χειροτερες μανες αν αφησουν το μωρο και πανε;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Θα ήθελα να θέσω ένα άλλο ερώτημα: Οι γονείς που ταλαιρωπούν τα μωρά τους υποβάλοντάς τα σε ένα μακρινό ταξίδι για δήθεν εμπειρίες, έχουν σκεφτεί σε τι κινδύνους βάζουν τα παιδάκια τους. Έχουν μήπως σκεφτεί πώς θα αντιμετωπίσουν ένα πρόβλημα υγείας πχ αλλεργία, τσίμπημα, ατύχημα; Αν συμβεί σε ενήλικα είναι διαφορετικά. Το μωρό είναι ευάλωτο στις αλλαγές θερμοκρασίας, υγρασίας, και συνθηκών.
Φαντάζομαι με τον ίδιο τρόπο που θα το αντιμετώπιζαν και στη χώρα τους, πηγαίνοντάς το στο νοσοκομείο, έχοντας ασφάλιση υγείας, έχοντας είδη πρώτων βοηθειών μαζί τους κτλ. Επίσης, επειδή βλέπω να αναφέρεται τόσο το θέμα ταλαιπωρίας, και δήθεν εμπειριών, ξέρει κανείς να μας πει από ποια ηλικία και μετά είναι ασφαλές κατά την πάγια ελληνική άποψη να ταξιδέψει ένα παιδί; Γιατί η μάνα μου το θεωρούσε ασφαλές μετά τα 6 μου, ένας γνωστός μου δεν αφήνει τον μικρό του ούτε τώρα που είναι κλεισμένα οχτώ να τρέξει "για να μη χτυπήσει", και απ' όσο ξέρω τα μωρά είναι μεν ευάλωτα, αλλά υπάρχει η τάση να τα κάνουμε ακόμα πιο ευάλωτα κι εμείς, με το να τα μαζεύουμε σπίτι όταν πάει να βρέξει, να τα κουβαλάμε την τσάντα στο σχολείο και ας κοντεύουν στο ύψος μας, και να θεωρούμε ότι είναι εντάξει αν τα αφήνουμε με το τάμπλετ στη γωνία τους, όσο εμείς κουβεντιάζουμε με ένα τσιγάρο στο χέρι.
Γι αυτο εκανα το αρχικο ποστ περι "καλυτερων μαμαδων" και το ενοχικο συνδρομο που περιβαλλει το ζητημα. Δεν κατεκρινα, ειπα οτι υφιστανται εξωτερικες πιεσεις και εσωτερικες συγκρουσεις που στην εποχη μας ειναι καπως περιεργο. Αν ειναι γιατροι και εχουν εφημερια ενα 24ωρο πρεπει να παραιτηθουν για να ειναι καλυτερες μαμαδες που θελουν το παιδι συνεχεια κοντα; Αν εχουν συνεδρια, επαγγελματικα ταξιδια δεν θα πανε και θα χασουν τη δουλεια τους; Ειναι χειροτερες μανες αν αφησουν το μωρο και πανε;
Εννοείται πως η απάντηση είναι "όχι", σε όλα τα ερωτήματα. :)
Απλά δεν υπάρχει άσπρο ή μαύρο μόνο. Αν μια μάνα κρίνει ότι για το παιδί της θέλει το τάδε, και όχι το άλλο, δικαίωμά της.
Αλλά, τι λέω, ζούμε στη χώρα των καισαρικών "για να μην ταλαιπωρηθεί η μάνα", και στη χώρα που οι παιδίατροι προμοτάρουν γάλατα σκόνες και δίνουν τη συμβουλή μετά το εξάμηνο "να του κόψεις το γάλα μέσα στη μέρα, δεν το χρειάζεται". Τσάμπα δηλαδή σαν πατέρας μάθαινα στο Ιπποκράτειο στα ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα που παρακολουθούσαν 10 μανάδες όλες κι όλες, ότι ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συνιστά θηλασμό για όσο θέλει η μάνα και το παιδί, οπουδήποτε και οποτεδήποτε.
Όσο για τα ταξίδια, όπως είπα και πριν, είναι προσωπικό το θέμα, και βασικά εγώ βλέπω εξωτερικές πιέσεις για να κόψει κάποια το θηλασμό, για να αφήνει το παιδί μέσα στην κουβέρτα κατακαλόκαιρο "να μην κρυώσει", και να έχει πεθερές και γιαγιάδες εύκαιρες κάθε λεπτό.
Επίσης είναι και θέμα κουλτούρας, κοινωνίας γενικότερα και τρόπου ζωής. Ένα παράδειγμα. Όταν γεννήθηκε ο μικρός μας, έμαθε η σύζυγος στο νοσοκομείο ότι "πρέπει" το παιδί να μείνει 40 μέρες μέσα. Της το επιβεβαίωσα ότι έτσι λένε εδώ, και πήρε τηλέφωνο τη μάνα της, στη Ρωσία. Εκεί λοιπόν τα βρέφη μετά τη δέκατη μέρα βγαίνουν καθημερινά εκτός σπιτιού, για να αναπνεύσουν καθαρό αέρα, να μην αρρωστήσουν από την πολλή ζέστη στο σπίτι. Η πίεση πού είναι, εδώ ή εκεί; Δεν περιμένω απάντηση, απλά ας βλέπουμε όλοι με γαλήνη τις επιλογές του καθενός, αφού κανείς δε μας επιβάλλει κάτι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Να αυτο λεω, οτι αν θελει μια μανα να ακολουθησει ολους τους new age κανονες θα πρεπει να σταματησει να εργαζεται και να ειναι full time mom για να θηλαζει οσο θελει το μωρο ως τα 3 και να το κουβαλαει σε πανινο μαρσιπο παντου προκειμενου να μη γινει "ανασφαλες". Ο τρομερα ακριβοπληρωμενος Φιλοθεος Φαρος εχει κανει ζημιες σ' αυτο το ζητημα λεγοντας υπερβολες που ειναι καταλληλες για τις πελατισσες του και μονο.
Προσωπικα εχω φιλο που μεγαλωσε σχεδον μονος του - και βλεποντας απειρη τηλεοραση- οταν η μανα του χηρεψε σε μικρη ηλικια και επρεπε να κρατησει ολοκληρη επιχειρηση. Δεν εχω ακουσει ανθρωπο να μιλα με περισσοτερο σεβασμο για τη μανα του και δεν εγινε ανασφαλης αλλα εκανε καριερα με σπουδες σε διαφορες χωρες.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Οι γιατροί και οι ειδικοί που έχουν εξηγήσει τι είναι παιδική αμνησία και πώς το μωρό μπορεί να θυμάται τέλεια γεγονότα των προηγούμενων ημερών και μετά από μερικές βδομάδες να μη θυμάται τίποτα δεν είχαν όλοι παιδιά.
Είναι γιατροί και ειδικοί όπως λες που έκαναν έρευνα πάνω σε αυτό. Εσυ σα μη γιατρός και μη ειδικός ενοχλείσαι από το κλάμα ενός μωρού σε ένα αεροπλάνο ή ένα χώρο «ανάρμοστο» για σένα και κρίνεις τους γονείς. Δε βρίσκω συσχετισμό στην απάντηση σου ως προς αυτό που σου είπα.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
- Τον Φιλόθεο Φάρο δεν τον ξέρω
- Θα έλεγα old age, όχι new.
- Είπαμε να μην είμαστε των άκρων, και λες για μάρσιπους ως τα τρία κτλ κτλ.
- Αναφέρεις παράδειγμα, η άλλη πλευρά θα αναφέρει άλλο παράδειγμα κ.ο.κ. Ο καθένας αποφασίζει πώς μεγαλώενι το παιδί του, και πάλι αυτό δε σημαίνει ότι το παιδί που η μάνα του τον θήλαζε ως τα τρία θα είναι σούπερ, ή αλλιώς θα τον τσιμπήσουν οι Ρουμάνοι σαν τον Πάσσαρη.
- Εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να μεγαλώνει το μωρό με τους γονείς, όχι με τους παππούδες, και εφόσον η μητέρα επιθυμεί να "θυσιάσει" εργασία για να είναι μαζί του, καλώς το κάνει. Αν δεν επιθυμεί, πάλι καλώς το κάνει, όλα επιλογές είναι.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Εδω συμφωνουμε εντελως. Το old age ντυθηκε new age :haha:.
:) :)
Αλήθεια τώρα, εσύ βλέπεις κοινωνική πίεση για θηλασμό κτλ; Τόσο αλλού ζούμε εμείς, που η μόνιμη ατάκα "δεν έχω γάλα", ακούγεται από κάθε γνωστή, το πρόβλημα είναι η αποστείρωση (που σημαίνει ότι δε θηλάζουν), και θηλάζουν τα μωρά τους οι γυναίκες από Αλβανία μόνο;
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Καλησπερα σε ολους,ειμαι μαμα , γιαγια ,εκπαιδευτικος και ιδιοκτητρια βρεφονηπιακου σταθμου πολλα χρονια .Εκφραζωντας την ταπεινη μου γνωμη ,νομιζω οτι ενα γερο μυαλο ξεδιπλωνεται με η χωρις ερεθισματα .Αλλωστε τι ερεθισματα ειχαν Σωκρατης,Αρχιμηδης,Planck,Bohr,Bohm,Παπανικολαου και πολλοι αλλοι αναλογου διαμετρηματος.Αγαπαμε τα παιδια ανεξαρτητου I.Q,αλλωστε τα παιδια θελουν και τρεφουν το πνευμα και την ψυχουλα τους απο την αγαπη μας, την προσοχη μας,το μπραβο μας και οχι απο ποσα ταξιδια ,μουσεια η υλικα πραγματα τους προσφερουμε.Ας αφησουμε τα παιδια να ειναι παιδια!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπερα σε ολους,ειμαι μαμα , γιαγια ,εκπαιδευτικος και ιδιοκτητρια βρεφονηπιακου σταθμου πολλα χρονια .Εκφραζωντας την ταπεινη μου γνωμη ,νομιζω οτι ενα γερο μυαλο ξεδιπλωνεται με η χωρις ερεθισματα .Αλλωστε τι ερεθισματα ειχαν Σωκρατης,Αρχιμηδης,Planck,Bohr,Bohm,Παπανικολαου και πολλοι αλλοι αναλογου διαμετρηματος.Αγαπαμε τα παιδια ανεξαρτητου I.Q,αλλωστε τα παιδια θελουν και τρεφουν το πνευμα και την ψυχουλα τους απο την αγαπη μας, την προσοχη μας,το μπραβο μας και οχι απο ποσα ταξιδια ,μουσεια η υλικα πραγματα τους προσφερουμε.Ας αφησουμε τα παιδια να ειναι παιδια!
Πολύ σωστά, ας τα αφήσουμε να είναι παιδιά, με αγάπη, επαφή, επικοινωνία, συντροφικότητα. Όχι με tablet, τηλεόραση, ψεύτικα γάλατα και πατατάκια, "αφού βλέπει άλλα και ζηλεύει". Δεν τίθεται νομίζω θέμα αύξησης I.Q. μέσω ταξιδιών, μουσείων κτλ, αλλά ας τα δίνουμε κανένα βιβλίο να διαβάζουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
:) :)
Αλήθεια τώρα, εσύ βλέπεις κοινωνική πίεση για θηλασμό κτλ; Τόσο αλλού ζούμε εμείς, που η μόνιμη ατάκα "δεν έχω γάλα", ακούγεται από κάθε γνωστή, το πρόβλημα είναι η αποστείρωση (που σημαίνει ότι δε θηλάζουν), και θηλάζουν τα μωρά τους οι γυναίκες από Αλβανία μόνο;
Η εμπειρια μου λεει οτι οι γυναικες απο την Αλβανια δουλευουν ακαταπαυστα, απο τις πιο εργατικες γυναικες που ξερω. Ποτε βρισκουν χρονο να θηλασουν με τα μεροκαματα που χτυπανε δεν ξερω. Επειδη το αν εχεις γαλα ειναι θεμα υποφυσης στον εγκεφαλο οσο και επιστροφης στη δουλεια, δεν μπορω να το σχολιασω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Όχι με tablet, τηλεόραση, ψεύτικα γάλατα και πατατάκια, "αφού βλέπει άλλα και ζηλεύει".
Ενα σου λεω, μεγαλωσα με απειρη τηλεοραση ΑΠΕΙΡΗ ΛΕΜΕ- και σοκοφρετες και πατατακια σε μεγαλες κουτες στο σπιτι γιατι μεγαλωσα σε παγωμενα χειμωνες και δεν εχαμε τι να κανουμε τα απογευματα. Δεν θες να σου πω ποσα πτυχια πηρα μετα τα 18 :haha:.
Επισης εχω δει παιδια να πετανε τονους υγιεινο φαι και να επιβιωνουν με πατατακια των αλλων παιδιων επειδη δεν βλεπει η μανα τους οταν αυτα ειναι σχολειο.
Χαλαρωστε, παιδια, δεν ελεγχεται τι θα γινει το παιδι :haha:.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Η εμπειρια μου λεει οτι οι γυναικες απο την Αλβανια δουλευουν ακαταπαυστα, απο τις πιο εργατικες γυναικες που ξερω. Ποτε βρισκουν χρονο να θηλασουν με τα μεροκαματα που χτυπανε δεν ξερω. Επειδη το αν εχεις γαλα ειναι θεμα υποφυσης στον εγκεφαλο οσο και επιστροφης στη δουλεια, δεν μπορω να το σχολιασω.
Βρίσκουν χρόνο όπως έβρισκε και η δική μου μητέρα, για παράδειγμα, με καθημερινή σκληρή δουλειά στο χωράφια, με εμένα ενός έτους βρέφος και την αδερφή μου στην κοιλιά της. Τόσο σκληρή που τώρα δεν έχει σπονδύλους σχεδόν. Το παράδειγμα με τις Αλβανίδες το ανέφερα γιατί είναι στην κουλτούρα τους, είναι προτεραιότητα, με οποιοδήποτε κόστος. Και το ξέρω από το νοσοκομείο που γέννησε η σύζυγος, από τους γείτονές μας, και από τα μαθήματα στο Ιπποκράτειο και πάλι.
Επίσης, όταν μας έλεγε η μαία στο Ιπποκράτειο ότι η χώρα μας είναι τόσο χαμηλά στο ποσοστό θηλασμού που τα νούμερα προκαλούν θλίψη, δεν είναι νομίζω θέμα υπόφυσης και δουλειάς μόνο. Είναι θέμα νοοοτροπίας, προτεραιοτήτων, και επιλογών ζωής κυρίως.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom