Ταξίδια με μωρό.

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Σαν νεα μαμα θα χωθώ και εγώ στην κουβεντούλα σας



συμφωνώ 100% μαζί σου. Γεννησα πριν 7μήνες τα διδυμάκια μου. Παρότι εκανα δυο παιδιά κατάφερα και τα θήλασα και τα δύο για 6,5μήνες αποκλειστικά..κατέφυγα στην φόρμουλα για μια εβδομάδα και αυτό επειδή έπαθα απόστημα και χειρούργηθηκα στο στήθος..3 ώρες μετά την εγχείρηση ήμουν σπίτι και αντλούσα γάλα κλαίγοντας από τον πόνο..επισκεφτόμουνα τον γιατρό για αλλαγές στις γάζες για εναμιση μήνα μετά..ο θηλασμός μετα από αυτήν την περιπέτεια συνεχίστηκε κανονικά με πολύ πολύ αγώνα..
Οι περισσότερες γνωστές και φίλες με ΕΝΑ παιδί δεν θήλασαν καθόλου...το "δεν έχω γάλα" είναι μια δικαιολογία που όπως μου είπε η συμβουλος θηλασμού που είχα δεν στέκει..εκτός από μεμονομένες περιπτώσεις που η μητέρα δεν τρέφεται σωστά και τα λοιπά.

Ενα βρέφος μπορεί να μην θυμάται κάποιες εμπειρίες από κάποια ταξίδια αλλά σίγουρα μαθαινει να προσαρμόζεται καλύτερα από ένα άλλο που κάθεται μέσα στο σπίτι όλη μέρα..αγκαλιά με ένα ταμπλετ.
Ας μην πάμε μακρυα και γω το ταξιδιωτικό μου μικρόβιο από την μητέρα μου το κόλησα που λόγο που δεν είχε βοηθεια από γονείς μας έπαιρνε παντού μαζί της στα ταξιδια που έκανε και παντού..
Και είναι το ωραιότερο δώρο που μας έχει κάνει..αυτό λοιπόν θα επιλέξω και η ίδια να κάνω με τα παιδιά μου και ας ταλαιπωρηθώ λιγουλάκι!
Καλησπερα και να σου ζησουν να τα χαιρεσαι τα διδυμακια σου:clap:.Εγω παλι σαν παλια μαμα για το θεμα θηλασμου να πω την δικια μου εμπειρια,ο γιος μου γεννηθηκε 5 κιλα και 65 ποντους(τερατακι).Μολις γεννησα ημουν στα 20 ,στο Ηρα τοτε,μου πηραν γαλα να δουν αν θα χορταινει ο μικρος,μετα ηρθε η μαια και μου λεει θα δινεις και ξενο γιατιδεν ειναι καλο το γαλα σου και θα πειναει.Ετσι και εγινε (στις 35 μερες ομως σχεδον μου κοπηκε)λοιπον ο γιος μου και 1.98 εγινε και αρρωστια δεν ηξερε και δεμενοι ειμαστε .Ετσι πιστευω οτι γενικα γινεται πολυ φασαρια για το τιποτα.Τωρα αγαπητες μου κανετε πολυ φασαρια(χωρις να θελω να σας προσβαλω )για κατι πολυ φυσικο και απλο οπως η μητροτητα δεν ειναι και κατι το περιεργο και αφυσικο,ανεκαθεν γεννουσαμε ,θηλαζαμε η οχι και η καθε μια οικογενεια μεγαλωνε τα παιδια της κατα πως νομιζε,χωρις ειδικους κτλ.Στην τελικη αυτο θα δειξει αλλα δεν νομιζω οτι με την συνδρομη των ειδικων θα βγουν οι τελειοι ανθρωποι η εστω κατα πολυ καλυτεροι,ειδωμεν και ευχομαι να διαψευστω.Συγνωμη αν ακουγετε σαν κηρυγμα και γιατι μου βγηκε τεραστιο,ελπιζω να μην κουρασα:)
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Αντιγραφω απο την ερευνα που παρεθεσες και δεν ξερω πως προκυπτει το 'Δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δεν θελω"


Οι μισές περίπου από τις μητέρες που σταμάτησαν να θηλάζουν (45%), ανέφεραν σαν βασικό λόγο διακοπής το «ανεπαρκές γάλα». Ακολουθούν σε συχνότητα τα «προβλήματα με το στήθος» (9%), κούραση/άγχος/κατάθλιψη (9%) και η επιστροφή στην εργασία (8%), (Παράρτημα 3-Πίνακας Π3β).
Και πάλι λοιπόν, στα μαθήματα θηλασμού και τοκετού, αυτό που μας τόνισαν οι μαίες είναι ότι μία μάνα, ΜΙΑ, μπορεί να θηλάσει και έχει γάλα για μέχρι και τρίδυμα.
Στην Ελλάδα μάλλον και πάλι, τυχαίνει να υπάρχει ανεπάρκεια γάλακτος, προβλήματα με το στήθος (η γυναίκα μου έχει συνεχόμενα πετρώματα αυτόν τον ένα χρόνο, εμπύρετα κτλ, αλλά η θέληση να τον θηλάσει υπερτερεί), κούραση, άγχος κτλ. Σε όλες τις άλλες χώρες που τα ποσοστά είναι κανονικά, ρέει άφθονο. Ας αποδεχτούμε τουλάχιστον ότι κάνουμε το λάθος πράγμα, για διάφορους λόγους, αλλά το κάνουμε.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Αυτό εννοούσα λέγοντας "διαβάζει", ότι χαζεύει τα βρεφικά βιβλία που έχουμε από τη Ρωσία, μαζί με τη μαμά του. Και φυσικά βλέπει τη μητέρα μονίμως να διαβάζει, έτσι κι αλλιώς. Συμφωνούμε, πίστεψέ με. Και κατά βάση, τηλεόραση δεν έβλεπα ούτε εγώ, που είμαι 34, δε θεωρούσε η μάνα μου ότι έχει να μου προσφέρει κάτι, πόσο μάλλον τώρα με τη σαπίλα να κυριαρχεί.
Για τα υπόλοιπα, το τελευταίο μήνυμα της/του @KostasLia με καλύπτει απόλυτα. ;)
Ο μητρικός θηλασμός είναι καλύτερος από κάθε τι, σε κάθε τομέα της ζωής του βρέφους. Δεν ήθελα να πω περί δικαιολογιών "δεν έχω γάλα" και τέτοια, αλλά αφού το είπε μάνα με δίδυμα, τι να πω κι εγώ..
Ταξίδια: Γουστάρω το μικρό μου να είναι μαζί μου εκεί που πηγαίνω, από το αντίσκηνο στο Αγιοφάραγγο, μέχρι το μουσείο που δεν πάμε γενικά γιατί δεν μας πολυτραβάνε, μέχρι τη χριστουγεννιάτικη αγορά του Ζάγκρεμπ κι ας κοιμάται στο καρότσι. Είναι η ζωή μας όλη, τον λατρεύουμε, και γι' αυτό ακριβώς θέλουμε να κάνουμε μαζί του πράγματα. :) Μεγαλώνοντας, βλέπουμε και αποφασίζουμε.
Συγνωμη,αγαπητε αλλα αυτο το μεγαλωνοντας,βλεπουμε και αποφασιζουμε ακουγεται καπως.Το σωστο ειναι μεγαλωνοντας ,βλεπει και αποφασιζει,μεγαλωνουμε παιδια και μετεπειτα ενηλικες ανεξαρτητους με δικια τους γνωμη και θελω!!!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Στην Ελλάδα μάλλον και πάλι, τυχαίνει να υπάρχει ανεπάρκεια γάλακτος, προβλήματα με το στήθος (η γυναίκα μου έχει συνεχόμενα πετρώματα αυτόν τον ένα χρόνο, εμπύρετα κτλ, αλλά η θέληση να τον θηλάσει υπερτερεί), κούραση, άγχος κτλ. Σε όλες τις άλλες χώρες που τα ποσοστά είναι κανονικά, ρέει άφθονο. Ας αποδεχτούμε τουλάχιστον ότι κάνουμε το λάθος πράγμα, για διάφορους λόγους, αλλά το κάνουμε.
Μονο ας μην χεωνουμε ως τεμπελες, φυγοπονες και ανεπαρκεις μανες αυτες που οντως δεν εχουν αρκετο γαλα η εχουν οντως καταθλιψη. Ας μην ειμαστε τοσο καχυποπτοι με τις γυναικες σε οποιαδηποτε χωρα. Καθε μια κανει το καλυτερο που μπορει.
Ειναι και η μερα Εξαλειψης της Βιας κατα των Γυναικων και με εχουν πιασει οι ευαισθησιες μου, ειδικα οταν κρινεται η μητροτητα απο την παραγωγη γαλακτος η αν λενε ψεμματα γι αυτο, σκαω :haha:.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Συγνωμη,αγαπητε αλλα αυτο το μεγαλωνοντας,βλεπουμε και αποφασιζουμε ακουγεται καπως.Το σωστο ειναι μεγαλωνοντας ,βλεπει και αποφασιζει,μεγαλωνουμε παιδια και μετεπειτα ενηλικες ανεξαρτητους με δικια τους γνωμη και θελω!!!!!
Το "αποφασίζουμε" δηλαδή, τι σημαίνει; Ότι αποφασίζω μόνος μου; Αν, μεγαλώνοντας ο μικρός μας, δε θέλει να έρχεται μαζί μας ταξίδια, εννοείται δε θα έρχεται. Να κρατήσει και καβάντζα να πηγαίνει μόνος του. :D Απλά φαντάζομαι, σε μια ιδανική οικογένεια, θα συζητούσαμε τι του αρέσει, τι μας αρέσει. Εκτός αν θεωρείτε ότι η άποψη των γονέων δεν επηρεάζει τον τρόπο σκέψης του παιδιού, κατευθύνοντάς το έτσι κατά κάποιο τρόπο. Ειδάλλως απλά θα τα αφήναμε ελεύθερα σαν τα λιοντάρια, να κάνουν τη δική τους αγέλη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Απλά φαντάζομαι, σε μια ιδανική οικογένεια, θα συζητούσαμε τι του αρέσει, τι μας αρέσει. Εκτός αν θεωρείτε ότι η άποψη των γονέων δεν επηρεάζει τον τρόπο σκέψης του παιδιού, κατευθύνοντάς το έτσι κατά κάποιο τρόπο. Ειδάλλως απλά θα τα αφήναμε ελεύθερα σαν τα λιοντάρια, να κάνουν τη δική τους αγέλη.
Χρονια τωρα ο πατερας μου προσπαθει να συνειδητοποιησει πως και τα δυο παιδια του ειναι πολιτικως αντιθετα απο αυτον και γινονται σφαγες στις πολιτικες συζητησεις.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΑΝΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ; Πρεπει να μας δεις στο Χριστουγεννιατικο τραπεζι :haha:.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Μονο ας μην χεωνουμε ως τεμπελες, φυγοπονες και ανεπαρκεις μανες αυτες που οντως δεν εχουν αρκετο γαλα η εχουν οντως καταθλιψη. Ας μην ειμαστε τοσο καχυποπτοι με τις γυναικες σε οποιαδηποτε χωρα. Καθε μια κανει το καλυτερο που μπορει.
Ειναι και η μερα Εξαλειψης της Βιας κατα των Γυναικων και με εχουν πιασει οι ευαισθησιες μου, ειδικα οταν κρινεται η μητροτητα απο την παραγωγη γαλακτος η αν λενε ψεμματα γι αυτο, σκαω :haha:.
Μα ναι, απλά όταν βλέπω τέτοιο ποσοστό, δε νομίζω κανείς να πιστεύει ότι μιλάμε μόνο για ψυχολογικούς ή ιατρικούς λόγους. Μιλάμε γενικά πάντα, ότι τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας, το θέμα "εγκυμοσύνη - τοκετός - θηλασμός" έχει γίνει απλά μια τεράστια μπίζνα, με παράπλευρες συνέπειες σε άλλους τομείς της ζωής, επίσης. :)
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Βρε καλή @paefstra, κάθε φορά μου αναφέρεις ένα εξειδικευμένο παράδειγμα, σαν απάντηση σε κάτι γενικό που λέω. Ε, έτσι δε γίνεται. Ας αναφέρω κι εγώ ένα, και να συνεχίσουμε.
Εννοούσα ότι τα παιδιά μοιάζουν στους γονείς γενικά, σε κάποια θέματα. Δε σημαίνει ότι ο μικρός μου θα γουστάρει τα ταξίδια, τη Ρωσία και τις ψηλές γυναίκες, ή θα του αρέσει να ανεβαίνει ηφαίστεια.
Όσο για πολιτικές πεποιθήσεις, η αδερφή μου είναι σαν εσένα, εγώ πάλι συντάχθηκα με τον πατέρα, για να του τη λέω για τα κακώς κείμενα, χοχοχ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Βρε καλή @paefstra, κάθε φορά μου αναφέρεις ένα εξειδικευμένο παράδειγμα, σαν απάντηση σε κάτι γενικό που λέω. Ε, έτσι δε γίνεται. Ας αναφέρω κι εγώ ένα, και να συνεχίσουμε.
Τα λεω επιτηδες γιατι καπως πρεπει να καταλαβεις οτι δεν υπαρχουν απολυτες συνταγες ουτε κανονες. Αλλιως θα πατουσαμε ολοι ενα κουμπι και θα καναμε τελειες διατροφες, οικογενειες, τελεια παιδια κλπ.
Και καμια φορα οι κανονες φερνουν τα ακριβως αντθετα αποτελεσματα απο αυτο που περιμενεις.
Η ζωη ειναι χαος πραγματικα.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Τα λεω επιτηδες γιατι καπως πρεπει να καταλαβεις οτι δεν υπαρχουν απολυτες συνταγες ουτε κανονες. Αλλιως θα πατουσαμε ολοι ενα κουμπι και θα καναμε τελειες διατροφες, οικογενειες, τελεια παιδια κλπ.
Και καμια φορα οι κανονες φερνουν τα ακριβως αντθετα αποτελεσματα απο αυτο που περιμενεις.
Η ζωη ειναι χαος πραγματικα.
Μα δεν είπα ότι υπάρχουν.
Απλά, ο θηλασμός είναι το σωστό, ο μη θηλασμός για οποιοδήποτε λόγο δεν είναι το ίδιο, πώς να το κάνουμε.
Από εκεί και πέρα, το είδος της επαφής που επιθυμεί ο καθένας να έχει με τα παιδιά του, είναι προσωπικό ζήτημα, και ΔΕΝ σημαίνει ότι τα παιδιά θα γίνουν έτσι ή αλλιώς.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Το "αποφασίζουμε" δηλαδή, τι σημαίνει; Ότι αποφασίζω μόνος μου; Αν, μεγαλώνοντας ο μικρός μας, δε θέλει να έρχεται μαζί μας ταξίδια, εννοείται δε θα έρχεται. Να κρατήσει και καβάντζα να πηγαίνει μόνος του. :D Απλά φαντάζομαι, σε μια ιδανική οικογένεια, θα συζητούσαμε τι του αρέσει, τι μας αρέσει. Εκτός αν θεωρείτε ότι η άποψη των γονέων δεν επηρεάζει τον τρόπο σκέψης του παιδιού, κατευθύνοντάς το έτσι κατά κάποιο τρόπο. Ειδάλλως απλά θα τα αφήναμε ελεύθερα σαν τα λιοντάρια, να κάνουν τη δική τους αγέλη.
Συγνωμη αν δεν καταλαβα οτι το αποφασιζουμε περικλειει και τον μικρο ,απλα επειδη ακουω τα τελευταια χρονια κατι προτασεις του τυπου,δεν θα παμε χορο φετος γιατι εχουμεπολλα μαθηματα η φετος παμε τριτη δημοτικου και τελαινομαι.Γιατι οπως ειπαμε αγαπαμε απεριοριστα και ανευ ορων το παιδι/παιδια μας,προσεχουμε παντα και καθοδηγουμε με λογια και πραξεις προπαντων και διακριτικα ,οσο μεγαλωνει το παιδι (και ζηταμε βοηθεια απο οτι πιστευουμε η δεν πιστευουμε να παρει το παιδι τα καλα και οχι τα κακα μας:haha:)Αν δεν κοιμαται η katkats σε λιγο θα μας βαλει σε ταξη ,γιατι για αλλου πηγαιναμε κι αλλου η ζωη μας παει οπως λεει και το ασμα:):clap::xalara::bleh:
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Τα λεω επιτηδες γιατι καπως πρεπει να καταλαβεις οτι δεν υπαρχουν απολυτες συνταγες ουτε κανονες. Αλλιως θα πατουσαμε ολοι ενα κουμπι και θα καναμε τελειες διατροφες, οικογενειες, τελεια παιδια κλπ.
Και καμια φορα οι κανονες φερνουν τα ακριβως αντθετα αποτελεσματα απο αυτο που περιμενεις.
Η ζωη ειναι χαος πραγματικα.
Που ειναι η συναδελφος katkats(που τα εχει και ποιο προσφατα να μας διαφωτισει για την θεωρια του Χαους )θεμελιωδης αρχη των μαθηματικων αλλα και της φυσικης:)Το δικιο σου βουνο περι τελειοτητας:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom