Ταξίδια με μωρό.

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ποιος ειστε εσεις που θελετε?απαιτειτε? να αποδεχτει ο οποισδηποτε οτιδηποτε.Το ονομα αν δεν του αρεσει απλα και απεριττα με μια συμβολαιογραφικη πραξη το αλλαζει.Επομενο ,ευκολη λυση η καισαρικη για ποιον για τον γιατρο η την γυναικα που θα εχει μια ουλη να!!και αν ξαναγεννησει παλι μαχαιρι στο ιδιο σημειο ?δεν βλεπω καμμια ευκολια(την συζυγο την αφησατε να κανει επισκληριδιο η χωρις,γενναγα φυσιολογικα 3 μερες,ειπα τον δεσποτη Παναγιωτη).Επομενο και οι μεν λαθος κατ εμε και οι δε (για πολλους και διαφορους λογους δεν ειναι της παρουσης να επεκταθω)Επομενο ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας λεει και πολλα αλλα που δεν τηρουνται δεν εχει βεβαια και το αλαθητο(μονο ο Παπας το εχει και αυτο προκαλεσε και το Σχισμα)Τωρα πιστευω να σας καλυψα γιατι αυριο δουλευω και παω για υπνο ,για οτι αλλο κιαυριο μερα ειναιΚαλη νυχτα!
Πολλες ανακριβιες αλλα κ εγω βαρεθηκα. Δεν εχει νοημα
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Χαβαλές είναι η φάση, όταν διαβάζεις αστειότητες.
Να στο επαναλάβω ότι στο 380 η ΜΗ δεν επιτρέπει βρέφη στην πρώτη θέση, παιδιά κάτω των 12 στον πάνω όροφο της οικονομικής καθώς και ενήλικες που τα συνοδεύουν. Kαι ο λόγος που ισχύει αυτό το μέτρο στο 380 είναι γιατί αυτό χρησιμοποιείται σε μακρινές πτήσεις που ο κόσμος θέλει να κοιμηθεί και όχι να ξενυχτάει ακούγοντας κλάματα. Προφανώς δεν έχουν καλή αίσθηση του χιούμορ στη Μαλαισία, ε;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
- Η σύζυγος απαίτησε και γέννησε χωρίς επισκληρίδιο, χωρίς πρόκληση, παρά την πίεση των γιατρών. Εμένα λόγος δε μου έπεφτε.
- Αμφισβητείτε ότι ο θηλασμός είναι καλύτερος από κάθε σκόνη; Αν ναι, ας σταματήσουμε εδώ, να κάνουμε χαβαλέ.
- Γι' αυτό μίλησα για άγνοια, γιατί οι γυναίκες δεν ξέρουν τι σημαίνει καισαρική, τους καθοδηγεί ο γιατρός και η ιδέα ότι δε θα πονέσουν στη γέννα.
- Και τη θρησκεία αλλάζεις αν γουστάρεις, και ο,τι άλλο θέλεις. Άρα μέχρι τα 18 σου, ας μπεις στη γυάλα να θρέψεις.
- Για μια ακόμη φορά, αμφισβητείτε ότι ο μητρικός θηλασμός είναι πολύ καλύτερος από τα πρόσθετα;
Να ξέρουμε να συννενοούμαστε.
 
Last edited by a moderator:

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αν και το θέμα ειναι γυναίκες που ταξιδεύουν μόνες, και οχι αντρες. Δεν κρατήθηκα να μην καταθέσω την δικη μου εμπειρία! Μια φορά που ταξίδεψα μόνος μου στα δεκαεξι δεκαεφτά δε θυμαμαι, παντως λύκειο ήμουν, την κοπανησα από το πατρικο μου στην Ρόδο και πήγα Τηλο για ένα τριήμερο και άλλη μία φορά φοιτητής 22, 23 πρέπει να ήμουν είχα πάει για μια βδομάδα Παρισι σε έναν φίλο μου που σπούδαζε εκεί. Είχε πολύ διάβασμα και σχεδόν όλη μέρα γυρναγα μόνος μου τις περισσότερες μέρες. Και παρ'ολο που την δεύτερη φορά δεν θεωρώ οτι ήμουν μόνος μου, σκυλοβαρεθηκα εξισου με την πρωτη! Κανένα συναισθημα απ' όλα αυτά που νοιώσατε δεν ένιωσα δυστυχώς, μόνο βαρεμάρα και σε μικρότερο βαθμό μοναξιά. Βέβαια σκέφτομαι καμμιά φορά να το δοκιμάσω ξανά τώρα που ειμαι μεγαλυτερος (32) αλλά νομίζω ότι παλι το ιδιο θα νοιωσω δυστυχώς !
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κωνσταντίνε (και Αλυόνα) μπορεί να μην έχω γίνει ακόμα μητέρα, παρ' όλα αυτά τόσο ως προσωπική κοσμοθεωρία, όσο και ως ειδικός ψυχικής υγείας συμφωνώ σε πολλά από αυτά που λες (λέτε).
Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι, καθότι λογικά έχεις εκνευριστεί (και δικαιολογημένα) με αρκετά απόψε, απαντάς κάπως προβοκατόρικα εδώ.
Τα βρέφη και τα νήπια είναι τις περισσότερες φορές πάρα μα παρά μα πάρα πολύ κουραστικά και ενοχλητικά για όλους σε μια πτήση (ή σε κάποιο μακρινό ταξίδι με λεωφορείο). Εκτός ίσως από τους γονείς τους.
Προσωπικά εκτιμώ πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ τους γονείς που θα θυσιάσουν την προσωπική τους ανάπαυση σε μια πτήση προκειμένου να ηρεμήσουν το βρέφος που σπαράζει από το κλάμα ή το νήπιο που κλωτσάει το μπροστινό κάθισμα ή τραβάει τα μαλλιά του συνεπιβάτη. Δυστυχώς οι γονείς αυτοί δεν αποτελούν την πλειοψηφία.
Όταν βλέπω γονείς που ασχολούνται με τα παιδιά τους με σεβασμό τόσο για την ηρεμία των παιδιών, όσο και για των συνεπιβατών τους, αλήθεια δε χαλιέμαι καθόλου, όσο κι αν ουρλιάζει το παιδί, ακόμα κι αν μέσα στη βιασύνη μου έχω ξεχάσει τις ωτοασπίδες μου. Επειδή κατανοώ ότι είναι βάρβαρο να πρέπει να στερηθείς ένα τόσο δυνατό πάθος, όσο αυτό για τα ταξίδια, επειδή έγινες γονιός.
Όταν όμως βλέπω γονείς αδιάφορους, που "βολεύονται" στην ανοχή (ή τον σιωπηλό εκνευρισμό) των συνεπιβατών τους θυμώνω πάρα πολύ. Και δυστυχώς είναι πάρα πολλοί.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Α
- Αμφισβητείτε ότι ο θηλασμός είναι καλύτερος από κάθε σκόνη; Αν ναι, ας σταματήσουμε εδώ, να κάνουμε χαβαλέ.
- Γι' αυτό μίλησα για άγνοια, γιατί οι γυναίκες δεν ξέρουν τι σημαίνει καισαρική, τους καθοδηγεί ο γιατρός και η ιδέα ότι δε θα πονέσουν στη γέννα.

- Για μια ακόμη φορά, αμφισβητείτε ότι ο μητρικός θηλασμός είναι πολύ καλύτερος από τα πρόσθετα;
.
Oχι, ο θηλασμος ειναι ο καλυτερος. Γι αυτο και θηλασα οσο μπορουσα. Αμφισβητω οτι ειναι ψευτρες και τεμπελες και εχουν αγνοια οσες δεν παραγουν αρκετο γαλα. Ουτε ειναι αφελεις να τις καθοδηγει ο γιατρος τους. Κανουν αυτο που επιθυμουν με το σωμα τους και δεν ειναι εγκλημα η καισαρικη. Κι ουτε θα επρεπε να απολογουνται.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Κωνσταντίνε (και Αλυόνα) μπορεί να μην έχω γίνει ακόμα μητέρα, παρ' όλα αυτά τόσο ως προσωπική κοσμοθεωρία, όσο και ως ειδικός ψυχικής υγείας συμφωνώ σε πολλά από αυτά που λες (λέτε).
Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι, καθότι λογικά έχεις εκνευριστεί (και δικαιολογημένα) με αρκετά απόψε, απαντάς κάπως προβοκατόρικα εδώ.
Τα βρέφη και τα νήπια είναι τις περισσότερες φορές πάρα μα παρά μα πάρα πολύ κουραστικά και ενοχλητικά για όλους σε μια πτήση (ή σε κάποιο μακρινό ταξίδι με λεωφορείο). Εκτός ίσως από τους γονείς τους.
Προσωπικά εκτιμώ πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ τους γονείς που θα θυσιάσουν την προσωπική τους ανάπαυση σε μια πτήση προκειμένου να ηρεμήσουν το βρέφος που σπαράζει από το κλάμα ή που κλωτσάει το μπροστινό κάθισμα ή που τραβάει τα μαλλιά του συνεπιβάτη. Δυστυχώς οι γονείς αυτοί δεν αποτελούν την πλειοψηφία.
Όταν βλέπω γονείς που ασχολούνται με τα παιδιά τους με σεβασμό τόσο για την ηρεμία των παιδιών, όσο και για των συνεπιβατών τους, αλήθεια δε χαλιέμαι καθόλου, όσο κι αν ουρλιάζει το παιδί, ακόμα κι αν μέσα στη βιασύνη μου έχω ξεχάσει τις ωτοασπίδες μου. Επειδή κατανοώ ότι είναι βάρβαρο να πρέπει να στερηθείς ένα τόσο δυνατό πάθος, όσο αυτό για τα ταξίδια, επειδή έγινες γονιός.
Όταν όμως βλέπω γονείς αδιάφορους, που "βολεύονται" στην ανοχή (ή τον σιωπηλό εκνευρισμό) των συνεπιβατών τους θυμώνω πάρα πολύ. Και δυστυχώς είναι πάρα πολλοί.
Απόλυτο δίκιο έχεις, σε όλα.
Γι αυτό και ένιωθα τόσο άσχημα στην επιστροφή από Μόσχα το Πάσχα, όταν ο μικρός τρελάθηκε από τις ανακοινώσεις και τα φώτα που άναψαν, ξύπνησε και έκλαιγε συνέχεια. Πρέπει να ζήτησα 50 φορές συγνώμη από τον κόσμο γύρω, και φυσικά έβγαλα την πτήση κάνοντας τον βόλτες στον ώμο μου που καθόταν ήσυχος σχετικά, επί μιάμιση ώρα τουλάχιστον περπατούσα το αεροπλάνο. :) Πίστεψέ με, αν μας ήξερες προσωπικά, θα καταλάβαινες.
Όσο για το προβοκατόρικο στυλ πιο πριν, αφορά μόνο το συγκεκριμένο μέλος, μιας και η ειρωνία και αυτό το στυλακι δεν ήταν ανέκαθεν του γούστου μου, ζητώ συγνώμη. Το έχω δει και σε άλλα θέματα, όχι αποκλειστικά εδώ.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Oχι, ο θηλασμος ειναι ο καλυτερος. Γι αυτο και θηλασα οσο μπορουσα. Αμφισβητω οτι ειναι ψευτρες και τεμπελες και εχουν αγνοια οσες δεν παραγουν αρκετο γαλα. Ουτε ειναι αφελεις να τις καθοδηγει ο γιατρος τους. Κανουν αυτο που επιθυμουν με το σωμα τους και δεν ειναι εγκλημα η καισαρικη. Κι ουτε θα επρεπε να απολογουνται.
Έμπλεξες πολλά μαζί.
Εσύ πριν μείνεις έγκυος, ήξερες περί θηλασμού, τοκετού, κτλ κτλ; Πώς τα έμαθες, διάβασες, σου τα είπε γιατρός, ή κάπως αλλιώς;
Γιατί κι εμένα η σύζυγος δεν ήξερε, αλλά όταν της είπε από τον έκτο μήνα ο αλήτης γιατρός που μας έκανε τον υπέρηχο "Να κλείσουμε καισαρικη, δε βγαίνει το παιδί", ρώτησε, έψαξε, διάβασε, πήγε νοσοκομείο και γέννησε κανονικά. Το λάθος μας ήταν ότι δεν του κάναμε μήνυση για όσα μας έγραψε στον υπέρηχο.
Και ναι, υπάρχει άγνοια, και αδιαφορία για μάθηση. Αν αυτό το λέει κάποιος επιλογή, πάω πάσο
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν είναι παράλογο τα παιδιά να κάνουν φασαρία είναι πολύ λογικό και πολύ αυθόρμητο. Κι επειδή είναι πολύ λογικό και πολύ αυθόρμητο θα πρέπει οι γονείς του να λαμβάνουν μέτρα ώστε αυτό το λογικό κι αυθόρμητο να μετριάζεται. Αν δεν έχεις ενοχληθεί μάλλον δεν πετάς αρκετά ή απασχολείσαι με κάτι άλλο εκείνη την ώρα.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Έμπλεξες πολλά μαζί.
Εσύ πριν μείνεις έγκυος, ήξερες περί θηλασμού, τοκετού, κτλ κτλ; Πώς τα έμαθες, διάβασες, σου τα είπε γιατρός, ή κάπως αλλιώς;
Γιατί κι εμένα η σύζυγος δεν ήξερε, αλλά όταν της είπε από τον έκτο μήνα ο αλήτης γιατρός που μας έκανε τον υπέρηχο "Να κλείσουμε καισαρικη, δε βγαίνει το παιδί", ρώτησε, έψαξε, διάβασε, πήγε νοσοκομείο και γέννησε κανονικά. Το λάθος μας ήταν ότι δεν του κάναμε μήνυση για όσα μας έγραψε στον υπέρηχο.
Και ναι, υπάρχει άγνοια, και αδιαφορία για μάθηση. Αν αυτό το λέει κάποιος επιλογή, πάω πάσο
Εγω εκανα καισαρικη λογω προβληματος υγειας και κατηυθηνα τη γιατρο μου. Αν γεννουσα φυσιολογικα θα με τρεχανε μετα και το ηξερα απο πριν. Σε καλυπτω τωρα;
Συμφωνα με τη θεωρια σου ομως δεν ειμαι φυγοπονη γιατι προλαβα και περασα και τους πονους.
Πλακα εχουμε σημερα.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Oχι, ο θηλασμος ειναι ο καλυτερος. Γι αυτο και θηλασα οσο μπορουσα. Αμφισβητω οτι ειναι ψευτρες και τεμπελες και εχουν αγνοια οσες δεν παραγουν αρκετο γαλα. Ουτε ειναι αφελεις να τις καθοδηγει ο γιατρος τους. Κανουν αυτο που επιθυμουν με το σωμα τους και δεν ειναι εγκλημα η καισαρικη. Κι ουτε θα επρεπε να απολογουνται.
Να μην αμφισβητεις. Οι περισσοτερες δεν αντεχουν τη διαδικασια του θηλασμου που οπως ξερεις κι εσυ στην αρχη δεν ειναι ευκολος. Κ δυστυχως η γεννα πλεον εχει γινει βιομηχανια . Στο πρωτο μου παιδι ο γιατρος μου ειπε οτι ο ομφαλιος λωρος ειχε τυλιξει το λαιμο του μωρου κ επρεπε να μου κανει αμεσα καισαρικη ενω ηξερε οτι δεν ηθελα. Φοβηθηκα κ, τον πιστεψα. Αργοτερα εμαθα οτι το ελεγε συχνα. Κ εμαθα οτι το 90% των πελάτισσων του γεννουσαν με καισαρική. Ημουνα αφελης? Μπορει. Στα Χανια που ζω το ποσοστο καισαρικων είναι τεραστιο. Δεν εχουν ολες προβλημα. Ειναι πιο ευκολο γιανα εναλόγω γιατρο η καισαρικη μιας ωρας παρα ο φυσιολογικός τοκετος.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Εγω εκανα καισαρικη λογω προβληματος υγειας και κατηυθηνα τη γιατρο μου. Αν γεννουσα φυσιολογικα θα με τρεχανε μετα και το ηξερα απο πριν. Σε καλυπτω τωρα;
Μάλλον δε θα συννενοούμαστε ποτέ. Το 54% κάνει, θες να μου πεις ότι έχουν πρόβλημα; Ήμαρτον, γιατί πάντα βάζεις ένα παράδειγμα που προφανώς αποτελεί εξαίρεση,εκτός αν πιστευεις ότι σε τούτη τη χώρα η γέννα και ο θηλασμός δεν είναι μπίζνα. Εσύ είχες το ιατρικό ζήτημα, επίσης μπορεί στο θηλασμό να σταματήσεις για σοβαρό λόγο. Δεκτό, ειλικρινά. Αλλά μη μου λες ότι η χώρα μας είναι τελευταία στον κόσμο στο θηλασμό, επειδή οι Ελληνίδες έχουν προβλήματα με την υγεία, την ψυχολογία τους, τη δουλειά και οτιδήποτε άλλο.
Και όχι, δε με καλυψες, δεν μπορεί το προσωπικό σου παράδειγμα, που πουαι κατανοητό, να αποτελεί δικαιολογία για τις πλείστες των περιπτώσεων στη χώρα μας, δυστυχως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom