Ταξίδια στην Ελλάδα και περιορισμοί covid.

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Ειλικρινά,ασχέτως αν ακυρώσω όλα τα προγράμματα μου,εύχομαι όλη αυτή η γραμμή που εισηγούνται οι ειδικοί να αποδεχθεί ότι είναι για το καλό όλων μας και να μην υπάρξει πισογύρισμα...ούτε lockdown,ούτε θάνατοι..για την υγεία όλων μας!
Μακαρι να γινει αυτο που λες, αλλα αν καποιος διατιθεται να ξοδεψει ενα Α ποσο στις διακοπες του,θα ακυρωσει λογω του οτι θα χρειαστει να ξοδεψει Α+20€(στην περιπτωση που θα ειναι αρνητικο το αποτελεσμα)?Αν εχει πληρωσει καραβια και δωματια, δε νομιζω να του επιστραφουν ευκολα πισω
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
754
Likes
3.812
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Ερώτηση : Για ταξίδια στα Ελληνικά νησιά είτε αεροπορικώς , είτε ακτοπλοϊκώς για τους πλήρως εμβολιασμένους , χρειάζεται το εθνικό πιστοποιητικό εμβολιασμού ή το green pass ;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ερώτηση : Για ταξίδια στα Ελληνικά νησιά είτε αεροπορικώς , είτε ακτοπλοϊκώς για τους πλήρως εμβολιασμένους , χρειάζεται το εθνικό πιστοποιητικό εμβολιασμού ή το green pass ;
Μπορείς να ταξιδέψεις με όποιο από τα δύο έχεις. Δεν μπορείς να βγάλεις πράσινο πιστοποιητικό αν η ταυτότητα σου δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες και δεν έχεις διαβατήριο.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
754
Likes
3.812
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Μπορείς να ταξιδέψεις με όποιο από τα δύο έχεις. Δεν μπορείς να βγάλεις πράσινο πιστοποιητικό αν η ταυτότητα σου δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες και δεν έχεις διαβατήριο.
@Viaggi Σε ευχαριστώ , μάλλον με εθνικό πιστοποιητικό εμβολιασμού με βλέπω εγχωρίως ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Ερώτηση : Για ταξίδια στα Ελληνικά νησιά είτε αεροπορικώς , είτε ακτοπλοϊκώς για τους πλήρως εμβολιασμένους , χρειάζεται το εθνικό πιστοποιητικό εμβολιασμού ή το green pass ;
Αν έχεις το εθνικό τι χρειάζεται το ευρωπαϊκό για εγχώριες μετακινήσεις;Είναι ήδη μπερδεμένα και αλλάζουν συχνά τα δεδομένα μετακίνησης ας μην τα σκαλίζουμε και από την μεριά μας.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
754
Likes
3.812
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@fotast Δίκιο έχεις , καλά λες .
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Παιδιά, λύστε μου μια απορία: Πετάω με aegean για Ρόδο στις 20 Ιουλίου με φίλο μου. Εγώ έχω ολοκληρώσει τον εμβολιασμό μου εδώ και μέρες, ο φίλος μου θα τον ολοκληρώσει στις 12 Ιουλίου. Σύμφωνα με τις χθεσινές δηλώσεις Χαρδαλιά, για τις μετακινήσεις στα νησιά απαιτείται πιστοποιητικό εμβολιασμού (ή τα τεστ), αλλά δεν έκανε καμία αναφορά για παρέλευση 14ημέρου από τη 2η δόση. Στο site της η Aegean αναφέρει ακόμα την παρέλευση 14 ημερών. Ο φίλος μου λοιπόν πρέπει να κάνει rapid ή self test πριν την αναχώρηση για Ρόδο ή όχι με τα τελευταία δεδομένα?
Σύμφωνα με τις δηλώσεις Χαρδαλιά ταξίδι στα νησιά ή με ολοκληρωμένο εμβολιασμό δλδ 14 μέρες μετά την τελευταία δόση ή με rapid ή με PCR. Δε μπορείς με σελφ τεστ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Ποιος είπε 14μ μετά; Πηγή;
Κανεις δε το είπε αυτό εξ όσων γνωρίζω.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μετακινήσεις με πλοία από τη Δευτέρα 05/07/21
Αφού ταξιδεύουμε με το πράσινο πιστοποιητικό το οποίο ξέρουμε ότι για να έχει ισχύ σε ότι αφορά τον εμβολιασμό απαιτούνε 14 ημέρες, χρειάζεται να μας το πει κάποιος;
Ούτε εδώ αναφέρονται οι 14 ημέρες
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ούτε εδώ αναφέρονται οι 14 ημέρες
Επαναλαμβάνω:
Αφού ταξιδεύουμε με το πράσινο πιστοποιητικό το οποίο ξέρουμε ότι για να έχει ισχύ σε ότι αφορά τον εμβολιασμό απαιτούνε 14 ημέρες, χρειάζεται να μας το πει κάποιος;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Μετακινήσεις με πλοία από τη Δευτέρα 05/07/21
Αφού ταξιδεύουμε με το πράσινο πιστοποιητικό το οποίο ξέρουμε ότι για να έχει ισχύ σε ότι αφορά τον εμβολιασμό απαιτούνε 14 ημέρες, χρειάζεται να μας το πει κάποιος;
Ποιος σου είπε ότι το πράσινο πιστοποιιητικό ισχύει 14μ μετά; Κι αυτό το υποθέτεις;
Αν δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση, δήλωση ή αναφορά σε ΦΕΚ ή ΚΥΑ, αυτό που λες είναι αυτό που εσύ νομίζεις και μέχρι εκεί. Αν υπάρχει κάτι από τα παραπάνω, τότε ναι. Μη λέμε όμως ό,τι θέλουμε χωρίς πηγές.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom