Ταξίδια στο εξωτερικό κατά τη διάρκεια της θητείας.

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Παιδιά την άνοιξη και εγώ με τη σειρά μου θα υπηρετήσω τη μαμά πατρίδα.

Έχω απορία αν απαγορεύεται στους στρατεύσιμους να βγαίνουν εκτός χώρας όταν έχουν ας πούμε μία 5νθήμερη άδεια.

Οι γονείς μου δηλαδή δεν μένουν Ελλάδα αλλά σε άλλη χώρα της Ευρώπης θα μπορώ να τους επισκεφθώ ή όχι;

Επίσης πείτε πως υπηρετώ στον Έβρο και έχω μία 5νθήμερη άδεια. Απαγορεύεται να πάρω το τρένο και να πάω στην Κωνσταντινούπολη που είναι και πιο κοντά από Αθήνα ή αν με πιάσουν την έχω πολύ άσχημα.

Να σημειωθεί πως είμαι και κάτοχος διαβατηρίου χώρας εκτός Ευρώπης.
 

katherin

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ευρώπης
Επίσημα απαγορεύεται να βγεις από την χώρα χωρίς άδεια από τον στρατό.Πρέπει να ζητήσεις άδεια για έξοδο από την χώρα 1-2 μήνες πριν και αυτή η άδεια να εγκριθεί.Στην αίτηση σου θα αναφέρεις τον λόγο για τον οποίο επιθυμείς έξοδο από την χώρα, ποια χώρα θα επισκεφτείς και για πόσο διάστημα. Αυτό τουλάχιστον γνωρίζω εγώ.
Το γεγονός ότι οι γονείς σου μένουν εκτός δεν γνωρίζω αν αλλάζει την παραπάνω διαδικασία...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Παιδιά την άνοιξη και εγώ με τη σειρά μου θα υπηρετήσω τη μαμά πατρίδα.

Έχω απορία αν απαγορεύεται στους στρατεύσιμους να βγαίνουν εκτός χώρας όταν έχουν ας πούμε μία 5νθήμερη άδεια.

Οι γονείς μου δηλαδή δεν μένουν Ελλάδα αλλά σε άλλη χώρα της Ευρώπης θα μπορώ να τους επισκεφθώ ή όχι;

Επίσης πείτε πως υπηρετώ στον Έβρο και έχω μία 5νθήμερη άδεια. Απαγορεύεται να πάρω το τρένο και να πάω στην Κωνσταντινούπολη που είναι και πιο κοντά από Αθήνα ή αν με πιάσουν την έχω πολύ άσχημα.

Να σημειωθεί πως είμαι και κάτοχος διαβατηρίου χώρας εκτός Ευρώπης.
βγαινης αναφορα και ζητας αδεια για ταξιδι στο εξωτερικο
και εξηγης τους λογους
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Επίσημα απαγορεύεται να βγεις από την χώρα χωρίς άδεια από τον στρατό.Πρέπει να ζητήσεις άδεια για έξοδο από την χώρα 1-2 μήνες πριν και αυτή η άδεια να εγκριθεί.Στην αίτηση σου θα αναφέρεις τον λόγο για τον οποίο επιθυμείς έξοδο από την χώρα, ποια χώρα θα επισκεφτείς και για πόσο διάστημα. Αυτό τουλάχιστον γνωρίζω εγώ.
Το γεγονός ότι οι γονείς σου μένουν εκτός δεν γνωρίζω αν αλλάζει την παραπάνω διαδικασία...
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 1-2 μήνες πριν...οκ άρα δεν παίζει να γίνει κάτι. Άσε και τώρα να είμαι στρατιώτης και να πάω Τουρκία Ok μπορεί να τους ακουστεί κάπως "περίεργο" η αλήθεια να λέγεται.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
βγαινης αναφορα και ζητας αδεια για ταξιδι στο εξωτερικο
και εξηγης τους λογους
Xεχε ευπειθώς αναφέρω άδεια να πραγματοποιήσω ταξίδι στους φίλους και γείτονες τόυρκους για ιδιωτική επίσκεψη...ωω ρε γέλια!!!
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
πάντως ένας γνωστός μου που ήταν φαντάρος στην Κω μου είχε πει πως τους απαγόρευαν να πάνε Τουρκία (που ήταν απέναντι και 20 λεπτά με καραβάκι)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
επειδη εχω προσφατη πληροφορηση, αν υπαρχει λογος σοβαρος (πχ. επισκεψη σε γονεις), οκ, θα σου δωσουν την αδεια..διαφορετικα χλωμο..εξαρταται βεβαια και σε ποιον θα πεσεις..
απο κει και περα, θεωρητικα και αφου εχεις διαβατηριο μπορεις στην 5ημερη πχ. αδεια να την κανεις για τουρκια, αλλα αν κατσει μια στραβη και σε καλεσουν να εμφανιστεις αμεσα, ποσο γρηγορα μπορεις να σαι πισω?ειναι ρισκο..
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
επειδη εχω προσφατη πληροφορηση, αν υπαρχει λογος σοβαρος (πχ. επισκεψη σε γονεις), οκ, θα σου δωσουν την αδεια..διαφορετικα χλωμο..εξαρταται βεβαια και σε ποιον θα πεσεις..
απο κει και περα, θεωρητικα και αφου εχεις διαβατηριο μπορεις στην 5ημερη πχ. αδεια να την κανεις για τουρκια, αλλα αν κατσει μια στραβη και σε καλεσουν να εμφανιστεις αμεσα, ποσο γρηγορα μπορεις να σαι πισω?ειναι ρισκο..
Ναι αυτί πιστεύω και εγώ να μην ανακατευτώ με τα πίουρα γιατί θα με φάνε και οι κότες που λένε και στο χωριό μου.
Καλά αν είμαι Έβρο που να τρέχω Βέλγιο για 4 μέρες(εκεί μένουν οι γονείς)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αν κατσει μια στραβη και σε καλεσουν να εμφανιστεις αμεσα
Πώς θα σε καλέσουν;Απ' όσο ξέρω η κατοχή κινητού δεν είναι υποχρεωτική.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
αν κατσει μια στραβη και σε καλεσουν να εμφανιστεις αμεσα
Πώς θα σε καλέσουν;Απ' όσο ξέρω η κατοχή κινητού δεν είναι υποχρεωτική.
Σωστός!!! Άλλωστε μπορώ να το παίξω ένας άνετος Καναδός τουρίστας μιας και σε αυτό το διαβατήριο έχω ένα παραπάνω όνομα και επίθετο (και τα 2 γαλλικά)
 

katherin

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ευρώπης
επειδη εχω προσφατη πληροφορηση, αν υπαρχει λογος σοβαρος (πχ. επισκεψη σε γονεις), οκ, θα σου δωσουν την αδεια..διαφορετικα χλωμο..εξαρταται βεβαια και σε ποιον θα πεσεις..
απο κει και περα, θεωρητικα και αφου εχεις διαβατηριο μπορεις στην 5ημερη πχ. αδεια να την κανεις για τουρκια, αλλα αν κατσει μια στραβη και σε καλεσουν να εμφανιστεις αμεσα, ποσο γρηγορα μπορεις να σαι πισω?ειναι ρισκο..
Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι να σε καλέσουν να εμφανιστείς άμεσα. Εξάλλου κατά την διάρκεια πενθήμερης μπορεί να φτάσεις και στην άλλη άκρη της Ελλάδας. Πόσο πιο γρήγορα θα έφτανες στον Έβρο από την Κρήτη για παράδειγμα, από ότι από την Τουρκία?
Όσο για τον σοβαρό λόγο δεν νομίζω ότι παίζει τόσο σημαντικό ρόλο όσο το σε ποιον θα πέσεις.
Για παράδειγμα δύο φίλοι μου που πήραν άδεια για εξωτερικό,ο ένας ήθελε να παρακολουθήσει σεμινάρια και ο άλλος να κάνει διακοπές....
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Παλια δεν μπορουσες ουτε εξι μηνες μετα την απολυση να βγεις εξωτερικο και αν ειχες διαβατηριο επρεπε να το παραδωσεις κατα την καταταξη σου.. Κανεις δεν το ελεγχει βεβαια τωρα αυτο το θεμα.
Ειδικά για τουρκία, δεν το συζητω φυσικά, ούτε οι αξιωματικοί μπορούν να πάρουν εύκολα άδεια για εκεί..
Εγω Ιταλία επρεπε να παω για γαμο συγγενους και δε μου δοθηκε αδεια..
Αλλα μια και ανεφερες το Βελγιο, ακομα θυμαμαι τελευταιες μερες στο κεντρο εκπαιδευσης, οταν μας μαζεψαν και ανακοινωναν τις μεταθεσεις μας... Ο ένας Εβρο, ο αλλος νησια, άλλοι Μακεδονία, τα βύσματα στις καλές θέσεις φανηκε αμεσως ποια ήταν και ξαφνικα, εκει που ειχαμε βαρεθει να ακουμε για εβρο και νησιά (το 90% των μεταθεσεων), τσουπ, ακουγεται το ονομα καποιου και αμεσως μετα "μετατίθεται ως στρατιωτικος ακόλουθος στο αρχηγειο του ΝΑΤΟ στις Βρυξελλες.. Κοκκαλο όλοι :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.852
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom