Ταξίδια "όσο προλαβαίνεις"

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Μέχρι να φτάσεις εσύ τα 70+ εμείς θα έχουμε αναχωρήσει για τις απάτητες γωνιές του ... Παραδείσου! Εκτός κι αν, εκεί στα περίεργα μέρη που τριγυρνάς, ανακαλύψεις το ελιξήριο της ζωής και μας φέρεις κανένα μπουκαλάκι... :)
Ποτέ δεν ξέρεις... ;)
Αν τύχει και πάτε νωρίτερα σ' αυτές τις γωνιές ρίξτε και σεις κάνα ρεπόρτο για να δούμε αν αξίζει... :lol:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Για Ινδία και Νοτιοανατολική Ασία, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Χαίρομαι που πήγα στο Βιετνάμ πριν από 10 χρόνια (τελευταία φορά) και φοβάμαι να ξαναπάω γιατί αυτά που ακούω δεν μου αρέσουν καθόλου. Μαλαισία (2009) και Ινδονησία (από το 2010) δε νομίζω ότι θα έχουν αλλάξει και πολύ (εκτός από το Μπάλι που από τότε ήταν ήδη μια χαμένη υπόθεση). Η Βιρμανία (2014) γλυκύτατη, δύσκολο ν'αλλάξουν τόσο γρήγορα αυτοί οι άνθρωποι. Αξιαγάπητοι παντού αλλά στο βορρά (όπου οι ξένοι μετριούνταν στα δάχτυλα κι όπου νομίζω τώρα δεν μπορεί να πάει κανείς ξένος λόγω της έκρυθμης κατάστασης) είναι θησαυρός πραγματικά.

Η Ινδία είναι τόσο μεγάλη κι έχει τόσα πολλά να προσφέρει που όσα χρόνια κι αν περάσουν, όσες φορές κι αν την επισκεφτεί κανείς, όσες αλλαγές κι αν γίνουν, πάντα θα υπάρχουν γωνιές για να βρει αυτό που ζητάει - ό,τι κι αν είναι αυτό.

Κι άφησα τελευταία την Κίνα...


Δεν το πιστεύεις, ε; Πάρε μερικά παραδείγματα μικρότερων, πολύ μικρότερων πόλεων από Πεκίνο και Σαγκάη:
View attachment 247152
Kunming
View attachment 247153
Luoyang (όχι, δεν είναι θολός ο φακός, η μολυσμένη ατμόσφαιρα είναι)
View attachment 247154
Xian (με τη μόλυνσή της, φυσικά)
View attachment 247155
Urumqi



Ναι, η επαρχία σίγουρα αλλάζει...
View attachment 247156
Shilin
View attachment 247157
View attachment 247158
Stone Forest
View attachment 247159
View attachment 247160
View attachment 247161
Shaxizen
View attachment 247162 View attachment 247163
TianShan Canyon

Χρειάζεται να συνεχίσω; Δε νομίζω... Πρέπει να ψάξει πολύ, πάρα πολύ κάποιος για να μπορέσει να βρει ένα μέρος της Κίνας που να μην έχει βεβηλωθεί και αλλοτριωθεί τόσο πολύ. Και σίγουρα, στο μέρος αυτό δεν θα ζούνε Κινέζοι (Χαν, δηλαδή) αλλά κάποια άλλη φυλή που δεν την έχουν εξαφανίσει ακόμη. Δυστυχώς...
Συμφωνώ σε όλα...ειδικά για τη Κίνα μόνο σπυριά βγάζω
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Επαναφέρω το τόπικ (ίσως βγω και λίγο οφ...), μιας και θέλω να μαζέψω λεφτά για να κάνω το πρώτο μου ταξίδι εκτός Ευρώπης -ελπίζω- τον επόμενο χρόνο (άλλωστε το είχα εξαρχής στο βάθος του μυαλού μου όταν το άνοιγα).

Να το προσπαθήσω για Κούβα με βάση το ερώτημα που έθεσα και τα όσα γράφτηκαν (που βρίσκεται έτσι κι αλλιώς στους ιδανικούς μου προορισμούς);
Θα μου πρότεινε κάποιος κάτι άλλο;
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Για το βαρανασι εχω να πω οτι αν χασει αυτο το μοναδικα αυθεντικο χρωμα που εχει δεν θα εχει λογο υπαρξης
Το Βαράνασι θα αλλάξει μόνο αν πάψουν να είναι Ινδουιστές ή γίνει τίποτα πιο χοντρό (σεισμός; πυρηνικός πόλεμος; να χάσει η Ινδία εδάφη; ) Ιερή θρησκευτική πόλη χιλιετιών είναι, η πύλη του ινδικού παραδείσου, δεν αλλάζει έτσι εύκολα όσο χρήμα και να τους προσφερθεί. Λέω εγώ τώρα. ;)
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Θυμήθηκα το τοπικ 2,5 χρόνια μετά και χαζογελάω μόνος μου, γιατί αντί για Κούβα πήγαμε τελικά (λόγω Scoot) Μυανμάρ και Βιετνάμ και ήταν πραγματικά "ταξίδια όσο προλαβαίνεις".
Στη μία χώρα ένα χρόνο μετά έγινε το πραξικόπημα, ενώ στην άλλη τρέχαμε από το ένα μέρος το άλλο γιατί από'κει που είχαν 0 κρούσματα για πάνω από ένα μήνα, αλλά ήταν τέλεια με μειωμένο τουρισμό, κτλ, ταξίδεψε στη χώρα τις ίδιες μέρες μ'εμάς μια Βιετναμεζα που είχε τον ιό και άρχισαν να κλείνουν η μία μετά την άλλη όλες οι τουριστικές δραστηριότητες (και λογικό).
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
από το τι θα γίνει τελικά με τη μεταναστευτική πολιτική των ΗΠΑ, θεωρώ πως προς το παρόν δύσκολο να γίνουν προβλέψε
Για Ινδία και Νοτιοανατολική Ασία, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Χαίρομαι που πήγα στο Βιετνάμ πριν από 10 χρόνια (τελευταία φορά) και φοβάμαι να ξαναπάω γιατί αυτά που ακούω δεν μου αρέσουν καθόλου. Μαλαισία (2009) και Ινδονησία (από το 2010) δε νομίζω ότι θα έχουν αλλάξει και πολύ (εκτός από το Μπάλι που από τότε ήταν ήδη μια χαμένη υπόθεση). Η Βιρμανία (2014) γλυκύτατη, δύσκολο ν'αλλάξουν τόσο γρήγορα αυτοί οι άνθρωποι. Αξιαγάπητοι παντού αλλά στο βορρά (όπου οι ξένοι μετριούνταν στα δάχτυλα κι όπου νομίζω τώρα δεν μπορεί να πάει κανείς ξένος λόγω της έκρυθμης κατάστασης) είναι θησαυρός πραγματικά.

Η Ινδία είναι τόσο μεγάλη κι έχει τόσα πολλά να προσφέρει που όσα χρόνια κι αν περάσουν, όσες φορές κι αν την επισκεφτεί κανείς, όσες αλλαγές κι αν γίνουν, πάντα θα υπάρχουν γωνιές για να βρει αυτό που ζητάει - ό,τι κι αν είναι αυτό.

Κι άφησα τελευταία την Κίνα...


Δεν το πιστεύεις, ε; Πάρε μερικά παραδείγματα μικρότερων, πολύ μικρότερων πόλεων από Πεκίνο και Σαγκάη:
View attachment 247152
Kunming
View attachment 247153
Luoyang (όχι, δεν είναι θολός ο φακός, η μολυσμένη ατμόσφαιρα είναι)
View attachment 247154
Xian (με τη μόλυνσή της, φυσικά)
View attachment 247155
Urumqi



Ναι, η επαρχία σίγουρα αλλάζει...
View attachment 247156
Shilin
View attachment 247157
View attachment 247158
Stone Forest
View attachment 247159
View attachment 247160
View attachment 247161
Shaxizen
View attachment 247162 View attachment 247163
TianShan Canyon

Χρειάζεται να συνεχίσω; Δε νομίζω... Πρέπει να ψάξει πολύ, πάρα πολύ κάποιος για να μπορέσει να βρει ένα μέρος της Κίνας που να μην έχει βεβηλωθεί και αλλοτριωθεί τόσο πολύ. Και σίγουρα, στο μέρος αυτό δεν θα ζούνε Κινέζοι (Χαν, δηλαδή) αλλά κάποια άλλη φυλή που δεν την έχουν εξαφανίσει ακόμη. Δυστυχώς...
θ
Για Ινδία και Νοτιοανατολική Ασία, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Χαίρομαι που πήγα στο Βιετνάμ πριν από 10 χρόνια (τελευταία φορά) και φοβάμαι να ξαναπάω γιατί αυτά που ακούω δεν μου αρέσουν καθόλου. Μαλαισία (2009) και Ινδονησία (από το 2010) δε νομίζω ότι θα έχουν αλλάξει και πολύ (εκτός από το Μπάλι που από τότε ήταν ήδη μια χαμένη υπόθεση). Η Βιρμανία (2014) γλυκύτατη, δύσκολο ν'αλλάξουν τόσο γρήγορα αυτοί οι άνθρωποι. Αξιαγάπητοι παντού αλλά στο βορρά (όπου οι ξένοι μετριούνταν στα δάχτυλα κι όπου νομίζω τώρα δεν μπορεί να πάει κανείς ξένος λόγω της έκρυθμης κατάστασης) είναι θησαυρός πραγματικά.

Η Ινδία είναι τόσο μεγάλη κι έχει τόσα πολλά να προσφέρει που όσα χρόνια κι αν περάσουν, όσες φορές κι αν την επισκεφτεί κανείς, όσες αλλαγές κι αν γίνουν, πάντα θα υπάρχουν γωνιές για να βρει αυτό που ζητάει - ό,τι κι αν είναι αυτό.

Κι άφησα τελευταία την Κίνα...


Δεν το πιστεύεις, ε; Πάρε μερικά παραδείγματα μικρότερων, πολύ μικρότερων πόλεων από Πεκίνο και Σαγκάη:
View attachment 247152
Kunming
View attachment 247153
Luoyang (όχι, δεν είναι θολός ο φακός, η μολυσμένη ατμόσφαιρα είναι)
View attachment 247154
Xian (με τη μόλυνσή της, φυσικά)
View attachment 247155
Urumqi



Ναι, η επαρχία σίγουρα αλλάζει...
View attachment 247156
Shilin
View attachment 247157
View attachment 247158
Stone Forest
View attachment 247159
View attachment 247160
View attachment 247161
Shaxizen
View attachment 247162 View attachment 247163
TianShan Canyon

Χρειάζεται να συνεχίσω; Δε νομίζω... Πρέπει να ψάξει πολύ, πάρα πολύ κάποιος για να μπορέσει να βρει ένα μέρος της Κίνας που να μην έχει βεβηλωθεί και αλλοτριωθεί τόσο πολύ. Και σίγουρα, στο μέρος αυτό δεν θα ζούνε Κινέζοι (Χαν, δηλαδή) αλλά κάποια άλλη φυλή που δεν την έχουν εξαφανίσει ακόμη. Δυστυχώς...
Πες τα χρυσόστομε !
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χώρες που θα έβαζα ως προτεραιότητα:
- Κουβα: Βγήκε ο Μπαιντεν, προλάβετε. Έρχονται σαρωτικές αλλαγές εντός 4ετιας. Κι αν κάνετε τον κόπο, να πιάσετε και την ανατολική Κούβα . Συστήνεται ειδικά σε όσους δεν πρόλαβαν Ανατολική Ευρωπη, η χώρα είναι απλά απίστευτη αν κάτσεις να μιλήσεις με τον κόσμο και να δεις την καθημερινότητα πέραν της σούπερ αρχιτεκτονικής, του χορού κλπ. Το χάιλάιτ είναι η καθημερινότητα.
- Περού: Για τα τρεκ σε χαμένες πόλεις κλπ, ολοκληρώνονται τελεφερίκ, δρόμοι, αεροδρόμια και είναι τέτοια η ποιότητα των τοπίων και των αρχαιολογικών χώρων που αποκλείεται να μην "πιάσουν " τουριστικά.
- Βανουατου: Με το που θα τελειώσουν τις υποδομές οι Κινέζοι θα ξεκινήσει η απόβαση
- Τουρκμενιστάν: Όσο είναι όπως είναι η χώρα, είναι ακατέργαστο διαμάντι τουριστικά
- Βιρμανία: Με την υπόλοιπη ΝΑ Ασία να είναι overrun, αυτή ακόμη θυμίζει Ταϊλάνδη του 60
- Σαουδική Αραβία: Επίσης αλλάζει, τώρα ανοίγει στον τουρισμό, πάμε πριν πλακώσουν οι πολλοί
- Ισραήλ/Παλαιστίνη: Εμένα μου προκάλεσε έκπληξη ο πολύ χαμηλός αριθμός τουριστών με τόσα που έχει να δώσει η περιοχή στον επισκέπτη. Δεν ξέρω για πόσο καιρό θα είναι έτσι
- Μπελιζ: Λίγος τουρισμός σε χώρα που έχει ΟΛΑ τα καλούδια της Κεντρικής Αμερικής, χωρίς επικινδυνότητα και δεν τον πήραν ακόμη χαμπάρι οι Αμερικανοί. Ως πότε;
- ΒΑ Ινδία: Σταμάτησαν οι συγκρούσεις, μηδέν τουρισμός ακόμη
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.262
Likes
7.826
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Χώρες που θα έβαζα ως προτεραιότητα:

- Βιρμανία: Με την υπόλοιπη ΝΑ Ασία να είναι overrun, αυτή ακόμη θυμίζει Ταϊλάνδη του 60
Μια μικρομέγαλη ένσταση αφού η χώρα εδώ και λίγο καιρό μετράει νεκρούς από πραξικόπημα.....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια μικρομέγαλη ένσταση αφού η χώρα εδώ και λίγο καιρό μετράει νεκρούς από πραξικόπημα.....
E ναι, δεν είπα να πάει κανείς σήμερα. Προτεραιότητα είπα να πάρει.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Κίμωλος!
Υπήρχε ξεκάθαρα αυτό το feeling φέτος το καλοκαίρι πως δεν αργεί η πιο μαζική τουριστικοποίηση του νησιού... Εξάλου σε συζήτηση που είχαμε με την ιδιοκτήτρια των δωματίων που μέναμε, μάθαμε πως έχουν ήδη εκδοθεί 2 ακόμα άδειες για καντίνες (beach bar) και επιβεβαίωσε την επερχόμενη αλλαγή.
Απ' ότι φαίνεται το φαινόμενο Πρασσά θα έχει και συνέχεια...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κουβα: Βγήκε ο Μπαιντεν, προλάβετε. Έρχονται σαρωτικές αλλαγές εντός 4ετιας
Αυτό από ποια οπτική το γράφεις; Αναμένεται να συνεχιστούν οι περιορισμοί που θέσπισε αυτός με την αλεπού στο κεφάλι, να ανοίξει ο τουρισμός όπως επί Ομπάμα, ή εννοείς κάτι άλλο;
- Τουρκμενιστάν: Όσο είναι όπως είναι η χώρα, είναι ακατέργαστο διαμάντι τουριστικά
Απ΄ όσο έχω δεί αποτελεί χώρα με μεγάλο ενδιαφέρον, θα ψαχτώ.
- Βιρμανία: Με την υπόλοιπη ΝΑ Ασία να είναι overrun, αυτή ακόμη θυμίζει Ταϊλάνδη του 60
Με πρόλαβε ο @gioannis13 ,εφόσον σταθεροποιηθεί η κατάσταση αποτελεί νο1 προορισμό μου για Ασία.
- Σαουδική Αραβία: Επίσης αλλάζει, τώρα ανοίγει στον τουρισμό, πάμε πριν πλακώσουν οι πολλοί
Εδώ πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει άμεσα κάτι τέτοιο πέραν του θρησκευτικού τουρισμού;
- Ισραήλ/Παλαιστίνη: Εμένα μου προκάλεσε έκπληξη ο πολύ χαμηλός αριθμός τουριστών με τόσα που έχει να δώσει η περιοχή στον επισκέπτη. Δεν ξέρω για πόσο καιρό θα είναι έτσι
Επίσης η αστάθεια και τα όσα γίνονται είναι λόγος που προβληματίζει αρκετό κόσμο.
- Μπελιζ: Λίγος τουρισμός σε χώρα που έχει ΟΛΑ τα καλούδια της Κεντρικής Αμερικής, χωρίς επικινδυνότητα και δεν τον πήραν ακόμη χαμπάρι οι Αμερικανοί. Ως πότε;
Πολύ καλή περίπτωση όντως. Αν θυμάμαι καλά όμως είχες αναφερθεί περί επικινδυνότητας στη χώρα, ή πιο συγκεκριμένα στη πόλη, δεν ισχύει;

Κίμωλος!
Υπήρχε ξεκάθαρα αυτό το feeling φέτος το καλοκαίρι πως δεν αργεί η πιο μαζική τουριστικοποίηση του νησιού... Εξάλου σε συζήτηση που είχαμε με την ιδιοκτήτρια των δωματίων που μέναμε, μάθαμε πως έχουν ήδη εκδοθεί 2 ακόμα άδειες για καντίνες (beach bar) και επιβεβαίωσε την επερχόμενη αλλαγή.
Απ' ότι φαίνεται το φαινόμενο Πρασσά θα έχει και συνέχεια...
Αδυνατώ να φανταστώ κάτι τέτοιο σε ένα νησί με τόσα λίγα καταλύματα. Δε το αμφισβητώ βέβαια.
Το νεο-Ελληνικό φαινόμενο με τα Πράσα είναι κάτι που συναντάς πλέον σε αρκετά μέρη ανά την Ελλάδα. Είναι ότι πιο αισχρό μπορείς να κάνεις σε μια παραλία καταστρέφοντας αρκετά τη φυσική ομορφιά, πόσο μάλλον σε τόσο μικρά νησιά και τόσο μικρές παραλίες.
Αφού δε σέβονται το τόπο τους οι νησιώτες, εγώ τι να πω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό από ποια οπτική το γράφεις; Αναμένεται να συνεχιστούν οι περιορισμοί που θέσπισε αυτός με την αλεπού στο κεφάλι, να ανοίξει ο τουρισμός όπως επί Ομπάμα, ή εννοείς κάτι άλλο;
Ο Μπάιντεν έχει ανακοινώσει ότι θα συνεχίσει -και θα ενισχύσει- τις πολιτικές Ομπάμα.

Απ΄ όσο έχω δεί αποτελεί χώρα με μεγάλο ενδιαφέρον, θα ψαχτώ.
Αρχαιολογικά, πολιτικά, ιστορικά, αρχιτεκτονικά, κοινωνικά έχει πάρα πολύ πράγμα.

Εδώ πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει άμεσα κάτι τέτοιο πέραν του θρησκευτικού τουρισμού;
Έχει γίνει ήδη, βγάζουν ονλάιν βίζες, μεγάλη χαλάρωση σε όλους τους περιορισμούς για ξένους και τα τουριστικά megaproject είναι ήδη καθοδόν.

Επίσης η αστάθεια και τα όσα γίνονται είναι λόγος που προβληματίζει αρκετό κόσμο.
Πολύ σχετικό είναι. Δε γίνεται από τη μία να μην ανησυχούν οι ηλικιωμένες κυρίες που πάνε για προσκύνημα και να ανησυχούν οι υπόλοιποι.

Πολύ καλή περίπτωση όντως. Αν θυμάμαι καλά όμως είχες αναφερθεί περί επικινδυνότητας στη χώρα, ή πιο συγκεκριμένα στη πόλη, δεν ισχύει;
Μόνο στη μεγαλύτερη πόλη, που είναι και ΠΑΝΤΕΛΩΣ αδιάφορη, με το ζόρι γεμίζεις 2 ώρες εκεί.

Πάντως και σε πολλούς προορισμούς που θεωρούνται πια κορεσμένοι ή ότι τείνουν προς τα κει, ειδικά σε όσους είναι εποχικός ο τουρισμός, μια χαρά ταξιδεύεις off season. Ξαναγράφω ότι πήγα Ιρλανδία Ιανουάριο και ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ. Μόνοι μας σε κάτι απίθανα νησιά, ολομόναχοι σε άπειρα (και απίστευτα παλιά) αρχαιολογικά μνημεία, άδεια μουσεία και ιστορικά κέντρα πόλεων από τουρίστες, παρότι διαβάζαμε συνεχώς στον οδηγό "δυστυχώς τα τουριστικά λεωφορεία δυσχεραίνουν την επίσκεψη" , "μετά το Game of Thrones το συγκεκριμένο σημείο πλέον υποφέρει". Τίποτε, κανείς, πουθενά. Ο καιρός κρύος βέβαια, αλλά η βροχή λίγη, συγκεκριμένες ώρες, συνήθως ψιλόβροχο, τίποτε το φοβερό. Το ίδιο ισχύει και σε άλλα μέρη, από τη Σαντορίνη μέχρι την Αβάνα βρίσκεις εύκολα εποχές που δεν πατάει ψυχή. Λίγα είναι τα εντελώς καμένα μέρη από πλευράς τουριστικής ροής. Τώρα σε ό,τι αφορά την επιβίωση ενός παραδοσιακού τρόπου ζωής, είναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα, όπως είναι λογικό.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom