Αργεντινή Ταξίδι Αργεντινή - βοήθεια στη δημιουργία πλάνου!

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.603
Likes
9.837
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Για να πω την αλήθεια προτιμώ το λεωφορείο. Πριν δυο μήνες στο Περού, έκανα τη διαδρομή από Chachapoyas σε Cajamarca μέρα, πήρε πάνω από 10 ώρες, αλλά ήταν όλα τα λεφτά. Ο ενδιασμός μου πάντα είναι μήπως τυχόν και είναι αδιάφορο το τοπίο. Αφού μου λες ότι είναι πολύ ωραία η διαδρομή, μάλλον θα το προτιμήσω.
Βασικά θα σου πρότεινα να μη πας κατευθείαν Ελ Καλαφάτε ή Ελ Τσαλτέν, αλλά να πάρεις το λεωφορείο από Ουσουάια για Πούντα Αρένας στη Χιλή και να πας Πουέρτο Νατάλες και Τόρρες Ντελ Πάινε.

Καλύτερα να βάλεις 2 μέρες Πουέρτο Νατάλες και να αφαιρέσεις μέρες από το Ελ Καλαφάτε. Εκτός από το Περίτο Μορένο που εννοείται πρέπει να το δεις, κατα τ'άλλα είναι αρκετά τουριστικοποιημένη περιοχή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δηλαδή το blue rate που γράφετε είναι η διαφορά λόγω μετατροπής ή εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος; Μπορείτε να δώσετε ένα παράδειγμα;
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Βασικά θα σου πρότεινα να μη πας κατευθείαν Ελ Καλαφάτε ή Ελ Τσαλτέν, αλλά να πάρεις το λεωφορείο από Ουσουάια για Πούντα Αρένας στη Χιλή και να πας Πουέρτο Νατάλες και Τόρρες Ντελ Πάινε.

Καλύτερα να βάλεις 2 μέρες Πουέρτο Νατάλες και να αφαιρέσεις μέρες από το Ελ Καλαφάτε. Εκτός από το Περίτο Μορένο που εννοείται πρέπει να το δεις, κατα τ'άλλα είναι αρκετά τουριστικοποιημένη περιοχή.
Ενδιαφέρουσα άποψη. Στο El Calafate έχω βάλει 3 ολόκληρες μέρες. Αν κάνω αυτό που λες θα πρέπει να μειώσω. Με μιάμιση μέρα είμαι οκ λες;

Έχω βάλει και 3 ολόκληρες Ουσουάια συν το απόγευμα που θα φτάσω. Μπορώ να βγάλω και από κει;
 
Last edited by a moderator:

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Δηλαδή το blue rate που γράφετε είναι η διαφορά λόγω μετατροπής ή εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος; Μπορείτε να δώσετε ένα παράδειγμα;
Απ ότι κατάλαβα εγώ, οι μετατροπές στις ελληνικές τράπεζες, δεν γίνονται με την επίσημη ισοτιμία, αλλά με άλλη καλύτερη που μας ευνοεί. Έκλεισα ένα εισιτήριο με χρέωση 26.400 πέσος, που στην επίσημη ισοτιμία είναι 120 ευρώ. Να δω πόσο θα με χρεώσουν
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
5.217
Δηλαδή το blue rate που γράφετε είναι η διαφορά λόγω μετατροπής ή εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος; Μπορείτε να δώσετε ένα παράδειγμα;
Η Αργεντινή για να μπορέσει να κρατήσει το συνάλλαγμα στα χέρια της, σε συνεργασία με τη visa και τη mastecard έθεσαν την ίδια σχεδόν ισοτιμία που έχει και η μαύρη αγορά, (ίσως λίγο πιο κάτω) για συναλλαγές με τις κάρτες τους.

Παράδειγμα, αν αγοράσεις κάτι που κοστίζει χίλια πέσος με κάρτα, αντί να πληρώσεις 5 ευρώ σύμφωνα με την επίσημη ισοτιμία (1000 διά 200 πέσος = 5 ευρώ, 1 ευρώ = 200 πέσος) θα χρεωθείς με την μαύρη ισοτιμία (blue rate) που ισχύει πλέον με αγορές μέσω κάρτα και θα είναι 3 ευρώ (1000 διά 350 = 3, 1 ευρώ = 350 πέσος) κερδίζονται ένα δίευρο πάνω κάτω.

Αγοράζονται με ξένη κάρτα έχεις την ΜΑΥΡΗ ισοτιμία παντού, προστατεύεσαι από τυχόν λωποδύτες στην ανταλλαγή συναλλάγματος και δεν κουβαλάς μπόλικο ρευστό, γιατί είναι μπόλικο σε ποσότητα, δεν ξέρεις που να τα βάλεις.
Μεγαλύτερο νόμισμα ήταν 1000ρικο και τώρα το 2000χιλιαρο από ότι διαβάζω.

Επίσης πληρώνοντας με ξένη κάρτα στα ξενοδοχεία δεν πληρώνεις τον φόρο που υποχρεούνται οι αργεντινοί, εκμεταλλευόμενος επιπλέον την μαύρη ισοτιμία που προσφέρουν οι ηλεκτρονικές συναλλαγές. Οι τιμές που έχει η booking είναι χωρίς τον φόρο και πάντα σε δολάρια.
Έτσι το κέρδος στα καταλύματα και οπουδήποτε αλλού γίνετε δεκτός αυτός ο τρόπος πληρωμής σε κάνει να αποταμιεύεις 40% περίπου κάνοντας την χώρα ελκυστική για τουρισμό.

Τα 1000 ευρώ γίνονται νόμιμα 40% επιπλέον πάνω κάτω.
Μόνη προϋπόθεση είναι να πληρώσεις σε τοπικό νόμισμα με master η visa.

Ελπίζω να έγινα σαφής.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η Αργεντινή για να μπορέσει να κρατήσει το συνάλλαγμα στα χέρια της, σε συνεργασία με τη visa και τη mastecard έθεσαν την ίδια σχεδόν ισοτιμία που έχει και η μαύρη αγορά, (ίσως λίγο πιο κάτω) για συναλλαγές με τις κάρτες τους....
...Ελπίζω να έγινα σαφής.
Φοβερό, δε περίμενα ποτέ να ισχύει κάτι τέτοιο!
Σαφέστατος, ευχαριστώ για την επεξήγηση.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
5.217
Απ ότι κατάλαβα εγώ, οι μετατροπές στις ελληνικές τράπεζες, δεν γίνονται με την επίσημη ισοτιμία, αλλά με άλλη καλύτερη που μας ευνοεί. Έκλεισα ένα εισιτήριο με χρέωση 26.400 πέσος, που στην επίσημη ισοτιμία είναι 120 ευρώ. Να δω πόσο θα με χρεώσουν
75 ευρώ περίπου θα χρεωθείς.
Οι αργεντίνικες αερογραμμές έχουν μια πτήση στις 5 το πρωί κερδίζεις όλη τη μέρα, αναχώρηση από ΕΖΕ.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
75 ευρώ περίπου θα χρεωθείς.
Οι αργεντίνικες αερογραμμές έχουν μια πτήση στις 5 το πρωί κερδίζεις όλη τη μέρα, αναχώρηση από ΕΖΕ.
Πράγματι, αυτή έκλεισα. Κερδίζω όλη τη μέρα και μάλλον θα ακολουθήσω την πρόταση του Ορέστη για το Puerto Natales, κόβοντας μια μέρα από El calafate και μια από Bariloche. Θα το επεξεργαστώ αύριο και θα κλείσω και τις υπόλοιπες πτήσεις.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.603
Likes
9.837
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πράγματι, αυτή έκλεισα. Κερδίζω όλη τη μέρα και μάλλον θα ακολουθήσω την πρόταση του Ορέστη για το Puerto Natales, κόβοντας μια μέρα από El calafate και μια από Bariloche. Θα το επεξεργαστώ αύριο και θα κλείσω και τις υπόλοιπες πτήσεις.
Από El Calafate μπορείς να πας αεροπορικώς για Bariloche, με λεωφορείο είναι αρκετά μακριά. Ενδεικτικά βέβαια είναι και το El Chalten και το El Bolson στο ενδιαμεσο άμα θες να μη πας στο Bariloche καθόλου και να μείνεις σε εκείνη την περιοχή της Παταγονίας.

Εδώ οι πληροφορίες για το τι μπορείς να κάνεις την 1 μέρα στο Puerto Natales.

Φωτο από τα Trek μας
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
5.217
Πράγματι, αυτή έκλεισα. Κερδίζω όλη τη μέρα και μάλλον θα ακολουθήσω την πρόταση του Ορέστη για το Puerto Natales, κόβοντας μια μέρα από El calafate και μια από Bariloche. Θα το επεξεργαστώ αύριο και θα κλείσω και τις υπόλοιπες πτήσεις.
Δες και αυτό.
Patagonia Adventure Tour Operator - Torres del Paine - Puerto Natales
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
75 ευρώ περίπου θα χρεωθείς.
Οι αργεντίνικες αερογραμμές έχουν μια πτήση στις 5 το πρωί κερδίζεις όλη τη μέρα, αναχώρηση από ΕΖΕ.
Λοιπόν, στην κάρτα μου εμφανίζεται ως χρέωση το ποσό των 123 ευρώ. Βέβαια γράφει ότι είναι σε επεξεργασία ακόμα. Ας ελπίσουμε να αλλάξει.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
5.217
Λοιπόν, στην κάρτα μου εμφανίζεται ως χρέωση το ποσό των 123 ευρώ. Βέβαια γράφει ότι είναι σε επεξεργασία ακόμα. Ας ελπίσουμε να αλλάξει.
Κάρτα, τράπεζα;
Εγώ τα αγόρασα με τη visa της aegean. Έδειχνε την αγορά σε πέσος άμεσα και την επομένη έγινα ευρώ. Παρέμειναν κόκκινα για μερικές μέρες με μικρή διακύμανση πριν οριστικοποιηθούν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom