alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.073
Έχει πάει κανείς τις τελευταίες μέρες Ρουμανία; Ξέρω πως στη χώρα δεν υπάρχει απολύτως κανένας περιορισμός πουθενά, αλλά με ενδιαφέρει πώς μπορούν να μπουν μέσα οι μη Ρουμάνοι πολίτες.

Εδώ Romania Lifts All COVID-19 Travel Restrictions - SchengenVisaInfo.com
λέει πως δεν θέλει κανένα πιστοποιητικό αλλά το PLF παραμένει.

Ξέρω Ρουμάνους στην Ελλάδα αλλά κι αυτοί έχουν μια σύγχυση.Πήραν τηλ. στην πρεσβεία της Ρουμανίας στην Ελλάδα και τους λέει να ψάξουν στο ίντερνετ . :rolleyes:

Το PLF δεν με νοιάζει τόσο όσο να βεβαιωθώ πως δεν θέλει τεστ κλπ. Όσους Ρουμάνους ξέρω που ζουν Ελλάδα ήταν ανεμβολίαστοι και πήγαιναν με τεστ στη χώρα τους αλλά δεν έχουν πάει τελευταία που καταργήθηκαν τα μέτρα.
Αν έχει πάει κανείς από το φόρουμ θα με ενδιέφερε η εμπειρία του.

Ευχαριστώ
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Έχει πάει κανείς τις τελευταίες μέρες Ρουμανία; Ξέρω πως στη χώρα δεν υπάρχει απολύτως κανένας περιορισμός πουθενά, αλλά με ενδιαφέρει πώς μπορούν να μπουν μέσα οι μη Ρουμάνοι πολίτες.

Εδώ Romania Lifts All COVID-19 Travel Restrictions - SchengenVisaInfo.com
λέει πως δεν θέλει κανένα πιστοποιητικό αλλά το PLF παραμένει.

Ξέρω Ρουμάνους στην Ελλάδα αλλά κι αυτοί έχουν μια σύγχυση.Πήραν τηλ. στην πρεσβεία της Ρουμανίας στην Ελλάδα και τους λέει να ψάξουν στο ίντερνετ . :rolleyes:

Το PLF δεν με νοιάζει τόσο όσο να βεβαιωθώ πως δεν θέλει τεστ κλπ. Όσους Ρουμάνους ξέρω που ζουν Ελλάδα ήταν ανεμβολίαστοι και πήγαιναν με τεστ στη χώρα τους αλλά δεν έχουν πάει τελευταία που καταργήθηκαν τα μέτρα.
Αν έχει πάει κανείς από το φόρουμ θα με ενδιέφερε η εμπειρία του.

Ευχαριστώ
Πήγα για 3μερο την Κ. Δευτέρα, δεν κοίταξαν το Plf αν και το είχα συμπληρώσει. Μόνο έλεγχος διαβατηρίου γίνεται. Γενικά στην χώρα, είναι πολύ χαλαροί με μάσκες, πέταξα με την Tarom και υπήρχαν κάποιοι που την είχαν κατεβασμένη.

Στην επιστροφή το boarding pass δεν χορηγήθηκε ηλεκτρονικά έτσι ώστε να πάμε στο desk και να μας ελέγξουν το ελληνικό Plf που καταργείται αύριο αλλά και τα πιστοποιητικά εμβολιασμού, ανάρρωσης κτλ.

Στα εστιατόρια και καφέ σκανάρουν τα πιστοποιητικά covid χωρίς ταυτοπροσωπία...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.073
Πήγα για 3μερο την Κ. Δευτέρα, δεν κοίταξαν το Plf αν και το είχα συμπληρώσει. Μόνο έλεγχος διαβατηρίου γίνεται. Γενικά στην χώρα, είναι πολύ χαλαροί με μάσκες, πέταξα με την Tarom και υπήρχαν κάποιοι που την είχαν κατεβασμένη.

Στην επιστροφή το boarding pass δεν χορηγήθηκε ηλεκτρονικά έτσι ώστε να πάμε στο desk και να μας ελέγξουν το ελληνικό Plf που καταργείται αύριο αλλά και τα πιστοποιητικά εμβολιασμού, ανάρρωσης κτλ.

Οπότε δεν ζήτησαν πιστοποιητικό για να μπεις. Αυτό καταλαβαίνω κι από τα σάιτ που διαβάζω, απλώς ήθελα να βεβαιωθώ πως είναι και επίσημη πολιτική. Γιατί και όταν υποτίθεται πως ήταν απαραίτητα τα πιστοποιητικά μου έλεγε γνωστή μου Ρουμάνα πως έκανε τεστ, το είχε μαζί αλλά κανείς δεν της το ζητούσε.Όμως τότε έπρεπε να το έχει, γιατί ο νομος το θεωρούσε απαραίτητο. Ανεξαρτήτως που δεν το έλεγχαν.



Μπορείς να μου στείλεις το σάιτ από όπου συμπλήρωσες το Plf για Ρουμανία;
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Οπότε δεν ζήτησαν πιστοποιητικό για να μπεις. Αυτό καταλαβαίνω κι από τα σάιτ που διαβάζω, απλώς ήθελα να βεβαιωθώ πως είναι και επίσημη πολιτική. Γιατί και όταν υποτίθεται πως ήταν απαραίτητα τα πιστοποιητικά μου έλεγε γνωστή μου Ρουμάνα πως έκανε τεστ, το είχε μαζί αλλά κανείς δεν της το ζητούσε.Όμως τότε έπρεπε να το έχει, γιατί ο νομος το θεωρούσε απαραίτητο. Ανεξαρτήτως που δεν το έλεγχαν.



Μπορείς να μου στείλεις το σάιτ από όπου συμπλήρωσες το Plf για Ρουμανία;
Συμβουλεύομαι πάντα μετά και από υποδείξεις μελών το παρακάτω site:

Re-open EU

Στο σημείο που αναγράφει το ρουμάνικο plf, θα δεις πως καταργήθηκε (είναι στα Ρουμάνικα). Μάλλον είναι απόφαση των τελευταίων ημερών, για εμάς ήταν ενεργός ο σύνδεσμος. Κάνε έναν έλεγχο σε ποια κατηγορία ανήκεις σχετικά με τα πιστοποιητικά covid.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.073
Στις Βαλκανικές χώρες που ταξιδέψαμε δεν ζητήθηκε τίποτα απολύτως, κανένα πιστοποιητικό για κανένα χώρο.

Μας κοιτούσαν με ανοιχτό το στόμα όταν τους είπαμε πως ανεμβολίαστοι στην Ελλάδα δεν μπαίνουν σε μουσεία,σινεμά κλπ. ούτε καν με τεστ. Σε μέσο μεταφοράς στη Ρουμανία φορούσαμε μάσκες και μας είπαν πως δεν χρειάζεται αλλά μπορούμε να συνεχίσουμε να τις φοράμε αν έτσι νιώθουμε καλύτερα. :haha:

Στη Ρουμανία μάσκες είδα μόνο στο μετρό κι αυτό σε ελαχιστότατο ποσοστό(κατά 95% δεν φορούσαν).

Στη Βουλγαρία είχαν ξεμείνει κάτι ταμπέλες(στα βουλγάρικα κυρίως κ σπάνια κ στα αγγλικά) σε λίγα μαγαζια που έγραφαν για μάσκα, αλλά δεν εμπαινε απολύτως κανείς με μάσκα, μέτρησα 24-25 πελάτες σ'ένα μαγαζι και φορούσαμε μόνο εμείς. Σε ελάχιστα μαγαζιά φορούσαν οι πωλητές κι αυτοί συχνά στο σαγόνι.
Μόνο ιερείς και μοναχούς σε εκκλησίες και μοναστήρια είδα τακτικά με μάσκες στη Βουλγαρία.

Πουθενά κανείς δεν ασχολούνταν με εμβολια και πιστοποιητικά και τις λίγες φορές που ανέφερα το θέμα με κοιτούσαν σαν να ήμουν εξωγήινη. Γνωρίσαμε ανθρώπους που πήγαν Ρουμανία από αρχές Μαρτίου ακριβώς τη μέρα που καταργήθηκαν τα πάντα κι ήταν ακόμη εκεί.

Το Βουκουρέστι τίγκα στους τουρίστες από διαφορες χώρες και ηπείρους, μεγάλη διαφορά από Αθήνα.
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.857
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αυστρία Σλοβακία τα ίδια με Βαλκάνια που περιγράφει η @alma .

Μηδέν έλεγχος, μόνο στα ΜΜΜ μάσκα και στην Αυστρία λίγο πιο αυστηρή η χρήση μάσκας σε εσωτερικούς χώρους. Α, σε ένα εστιατόριο μας ζήτησαν πιστοποιητικό, χωρίς ταυτοπροσωπία.

Ελλαδάρα σκέφτονται για να μπουν οι ανεμβολίαστοι από τις 15 του Απρίλη και αυτό με rapid, είμαστε εκπληκτικοί. Μέχρι να έρθουν οι τουρίστες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.073
Αυστρία Σλοβακία τα ίδια με Βαλκάνια που περιγράφει η @alma .

Μηδέν έλεγχος, μόνο στα ΜΜΜ μάσκα και στην Αυστρία λίγο πιο αυστηρή η χρήση μάσκας σε εσωτερικούς χώρους. Α, σε ένα εστιατόριο μας ζήτησαν πιστοποιητικό, χωρίς ταυτοπροσωπία.

Ελλαδάρα σκέφτονται για να μπουν οι ανεμβολίαστοι από τις 15 του Απρίλη και αυτό με rapid, είμαστε εκπληκτικοί. Μέχρι να έρθουν οι τουρίστες.
Αν δεν υπήρχαν τα μέτρα μάλλον θα είχαν έρθει. Το Βουκουρέστι ήταν γεμάτο και με όσους μίλησα(από διαφορετικές χώρες) ήταν βασικό το ότι δεν υπήρχε κανένα απολύτως μέτρο για την επιλογή προορισμού . Γνώρισα κόσμο που έφτασε Ρουμανία αρχές Μάρτη(τη μέρα κατάργησης των μέτρων)κι ήταν ακόμα εκεί.

Ζευγάρι που έκανε γύρο της Ευρώπης με ρώτησαν τι ακριβώς μέτρα έχει η Ελλάδα. Είχαν κανονίσει να περάσουν λίγες βδομάδες Πολωνία και ανατολική Ευρώπη αλλά ειδικά Πολωνία ακύρωσαν λόγω συνθηκών ,προσφύγων κλπ(στη Ρουμανία είναι κάπως διαφορετική η κατάσταση παρά τα σύνορα με την Ουκρανία) και ψάχνουν που να περάσουν τις κενές βδομάδες τους.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.879
Likes
14.415
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σερβία και Βόρεια Μακεδονία ποτέ κανεις και πουθενά για τεστ/πιστοποιητικά. Μάσκες μόνο στο μουσείο Τέσλα, κι εκεί κάποιοι δε τη φορούσαν. Ήταν σα να μην υπήρξε κοβιντ ποτέ. Στην Ελλάδα μας ρώτησαν αν έχουμε πιστοποιητικά, είπαμε ναι και απλά τα δείξαμε από μακριά. Μας περίμεναν όμως οι «κακές κυρίες» ζητώντας δυο εθελοντές για ραπιντ. Θυσιάστηκαν οι άντρες της παρέας. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Μακάρι να ξεμπερδεύουμε σύντομα με αυτό!
 
Μηνύματα
119
Likes
163
Καλησπέρα σε όλους.

Μπορεί κάποιος/α που ταξίδεψε πρόσφατα Βελιγράδι να πληροφορήσει για το τι απαιτείται για είσοδο στη χώρα για:

α) πλήρως εμβολιασμένους
β) ανεμβολίαστους

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
6.714
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Σερβία και Βόρεια Μακεδονία ποτέ κανεις και πουθενά για τεστ/πιστοποιητικά. Μάσκες μόνο στο μουσείο Τέσλα, κι εκεί κάποιοι δε τη φορούσαν. Ήταν σα να μην υπήρξε κοβιντ ποτέ. Στην Ελλάδα μας ρώτησαν αν έχουμε πιστοποιητικά, είπαμε ναι και απλά τα δείξαμε από μακριά. Μας περίμεναν όμως οι «κακές κυρίες» ζητώντας δυο εθελοντές για ραπιντ. Θυσιάστηκαν οι άντρες της παρέας. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Μακάρι να ξεμπερδεύουμε σύντομα με αυτό!
Στη Σερβία υπάρχει plf έστω και τυπικά ; Είμαι πλήρως εμβολιασμένους και θα κάνω ένα transit τον Ιούνιο. Στο υπούργειο υγείας τους δεν βλέπω κάτι.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.879
Likes
14.415
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Στη Σερβία υπάρχει plf έστω και τυπικά ; Είμαι πλήρως εμβολιασμένους και θα κάνω ένα transit τον Ιούνιο. Στο υπούργειο υγείας τους δεν βλέπω κάτι.
Όχι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.166
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom