Γαλλία Ταξίδι Γαλλία και περιορισμοί covid

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Χρειάζεται να έχουν περάσει 14 ημέρες από την αναμνηστική δόση για να θεωρείσαι εμβολιασμένος;

Εμένα το πιστοποιητικό ενεργοποιήθηκε μετά από μια βδομάδα. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό ισχύει ανεξάρτητα απ'τη χώρα που εμβολιάστηκες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εμένα το πιστοποιητικό ενεργοποιήθηκε μετά από μια βδομάδα. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό ισχύει ανεξάρτητα απ'τη χώρα που εμβολιάστηκες.
OK, τότε δε θα έχω πρόβλημα (θα έρθω Παρίσι 11 μέρες μετά την αναμνηστική).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Χρειάζεται να έχουν περάσει 14 ημέρες από την αναμνηστική δόση για να θεωρείσαι εμβολιασμένος;
Ήμουν στη δέκατη μέρα από τη τρίτη δόση όταν πήγα Γαλλία, δε συνάντησα πουθενά πρόβλημα με το νέο πιστοποιητικό μου, κατά το σκανάρισμα στο αεροδρόμιο όμως «χτύπησε» ως μη έγκυρο (!) και έπρεπε να ψάξω το προηγούμενο ή κάποιο τρόπο να αποδεικνύει ότι είχα τις δύο πρώτες δόσεις.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen

Eir1n1

Member
Μηνύματα
19
Likes
14
Καλησπέρα!! Πήγαμε Παρίσι και περάσαμε μαγικά! Όλα κύλησαν τέλεια! Το πιστοποιητικό νόσησης δούλευε μια χαρά!
Μείναμε στο ξενοδοχείο Hotel du Cadran. Συστήνω ανεπιφύλακτα τη γύρω περιοχή για διαμονή. Ειναι σε πεζόδρομο με πολλά μικρά μαγαζάκια τριγύρω, που ήταν πολύ βολικό. Ο Πυργος του Αιφελ ήταν 5 λεπτά με τα ποδια.

Επικεφτήκαμε το παλατι των Βερσαλιών. Άξιζε παρα πολυ! Extra info, την πρώτη Κυριακή κάθε μήνα έχει δωρεάν είσοδο. (Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για ολα τα μουσεία).

Φάγαμε πολύ καλά και ειναι value for money στο Mama Primi. Εχει 2-3 στο Παρίσι. Καλό είναι να έχει γίνει κράτηση!

Χρησιμοποιήσαμε αρκετα uber. Ήταν πολύ βολικό για την επιστροφή στο ξενοδοχείο, μετά από τα ολοημερα ξεποδαριασματα!

Ο Πυργος του Αιφελ το βράδυ στο ολοκληρο της ωρας και για 5 λεπτα (δλδ 21:00-21:05 έχει εξτρα φωτισμο με φωτακια που αναβοσβήνουν και τον κάνουν ακόμα πιο εντυπωσιακό!

Ευχομαι σιγα σιγα να βγούμε από ολο αυτό που εχει αλλαξει τις ζωες μας τα τελευταια 2 χρόνια και να μπορέσουμε να μαζεύουμε στιγμές από ταξίδια χωρίς φόβο!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Καλησπέρα!! Πήγαμε Παρίσι και περάσαμε μαγικά! Όλα κύλησαν τέλεια! Το πιστοποιητικό νόσησης δούλευε μια χαρά!
Μείναμε στο ξενοδοχείο Hotel du Cadran. Συστήνω ανεπιφύλακτα τη γύρω περιοχή για διαμονή. Ειναι σε πεζόδρομο με πολλά μικρά μαγαζάκια τριγύρω, που ήταν πολύ βολικό. Ο Πυργος του Αιφελ ήταν 5 λεπτά με τα ποδια.

Επικεφτήκαμε το παλατι των Βερσαλιών. Άξιζε παρα πολυ! Extra info, την πρώτη Κυριακή κάθε μήνα έχει δωρεάν είσοδο. (Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για ολα τα μουσεία).

Φάγαμε πολύ καλά και ειναι value for money στο Mama Primi. Εχει 2-3 στο Παρίσι. Καλό είναι να έχει γίνει κράτηση!

Χρησιμοποιήσαμε αρκετα uber. Ήταν πολύ βολικό για την επιστροφή στο ξενοδοχείο, μετά από τα ολοημερα ξεποδαριασματα!

Ο Πυργος του Αιφελ το βράδυ στο ολοκληρο της ωρας και για 5 λεπτα (δλδ 21:00-21:05 έχει εξτρα φωτισμο με φωτακια που αναβοσβήνουν και τον κάνουν ακόμα πιο εντυπωσιακό!

Ευχομαι σιγα σιγα να βγούμε από ολο αυτό που εχει αλλαξει τις ζωες μας τα τελευταια 2 χρόνια και να μπορέσουμε να μαζεύουμε στιγμές από ταξίδια χωρίς φόβο!

Χαίρομαι που διαβάζω ότι δεν είχατε πρόβλημα. Δεν έχω καταλάβει αν ισχύουν άλλα πράγματα για τους τουρίστες και άλλα για τους κατοίκους. Πάντως ο υπουργός ήταν ξεκάθαρος ότι ακόμα και τρεις φορές να έχεις νοσησει δεν παίρνεις πιστοποιητικό εμβολιασμού.

Η έκπληξη είναι ότι από 28 Φλεβάρη σταματά να είναι υποχρεωτική η μάσκα σε εσωτερικούς χώρους (με την προϋπόθεση φυσικά ότι μπαίνεις με πιστοποιητικό εμβολιασμού). Παραμένει υποχρεωτική μόνο στα μμμ.
 

Nikoscy

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Χαίρεται. Έχω και εγώ μπερδευτεί με όλα τα μέτρα... Τι ισχύει τελικά για εμβολιασμενους και γι αυτούς που νοσησαν;;; Τι αλλάζει από σήμερα δεν έχω καταλάβει και πολλά; Ισχύει ότι κάπου δεν δέχονται το θετικο rapid και δέχονται μόνο από pcr; Ευχαριστώ πολύ. Ταξιδεύω 2 Μαρτίου. Χρησιμοποιούμε το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό κανονικά που έχουμε;;;
 

Anna39

Member
Μηνύματα
32
Likes
30
Καλησπέρα στην ομαδα!!
Θα πάμε τη παρασκευή Γάλλια Παρίσι κ Sant San Michele μια βδομάδα και Θα ηθελα να μάθω από κάποιον που πήγε είτε μένει εκεί μόνιμα πως γίνεται η πρόσβαση σε καφέ εστιατόρια μουσεία μαγαζιά κτλ στο θέμα με το εμβόλιο! Ευχαριστώ πολύ!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Καλησπέρα στην ομαδα!!
Θα πάμε τη παρασκευή Γάλλια Παρίσι κ Sant San Michele μια βδομάδα και Θα ηθελα να μάθω από κάποιον που πήγε είτε μένει εκεί μόνιμα πως γίνεται η πρόσβαση σε καφέ εστιατόρια μουσεία μαγαζιά κτλ στο θέμα με το εμβόλιο! Ευχαριστώ πολύ!

Μόνο με το πιστοποιητικό εμβολιασμού είστε οκ για τα πάντα. Από χτες μάλιστα στους κλειστούς χώρους όπως μουσεία, θέατρα κλπ δεν είναι υποχρεωτική η μάσκα για τους εμβολιασμένους. Δεν αποκλείεται βέβαια σε κάποια μέρη να παραμένει υποχρεωτική.

Καλά να περάσετε!
 

Anna39

Member
Μηνύματα
32
Likes
30
Μόνο με το πιστοποιητικό εμβολιασμού είστε οκ για τα πάντα. Από χτες μάλιστα στους κλειστούς χώρους όπως μουσεία, θέατρα κλπ δεν είναι υποχρεωτική η μάσκα για τους εμβολιασμένους. Δεν αποκλείεται βέβαια σε κάποια μέρη να παραμένει υποχρεωτική.

Καλά να περάσετε!
Ευχαριστώ!!! Το πιστοποιητικό έχει τη χρονική διάρκεια των 9 μηνών όπως σε όλη την Ευρώπη με τη δεύτερη δόση?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom