Γαλλία Ταξίδι Γαλλία και περιορισμοί covid

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Μίλησα με την air france και μου είπαν να κοιτάξω σαν εγκυρότερο και update το TravelDoc Passenger View - TravelDoc.Website το οποίο ζητάει την συμπλήρωση του, οπότε έφτιαξα από ένα και για τους δύο μας και πάπαλα. Τσάμπα είναι....
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ναι το euplf είναι υποχρεωτικό. Πετάω προς Γαλλία με Airfrance και κάνοντας το e-check in δεν μου έδωσε εισιτήριο αλλά μια βεβαίωση. Λέει ότι για να πάρω το εισιτήριο πρέπει να την δείξω μαζί με το euplf στο check in του αεροδρομίου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ποιες γαλλικές εφημερίδες προσφέρουν έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση για τα της χώρας γενικώς; Και αν υπάρχει και κάποια που επικεντρώνεται στο κομμάτι της νότιο-δυτικής Γαλλίας θα ήταν χρήσιμη επίσης.
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Καλησπέρα
Εγώ ταξιδεψα πριν λίγες μέρες θέλουν ατομικό dplf προς Γαλλία σου στέλνω την σελίδα τγς Πρεσβείας που θα βρεις πληροφορίες και ενημερώνεται εγκαίρως σε περίπρωση αλλαγής...
gr.ambafrance.org
Γενικά όμως είναι όλα χαλαρά εμάς μόνο από Αθήνα το είδαν όχι στο CDG...
Ποιες γαλλικές εφημερίδες προσφέρουν έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση για τα της χώρας γενικώς; Και αν υπάρχει και κάποια που επικεντρώνεται στο κομμάτι της νότιο-δυτικής Γαλλίας θα ήταν χρήσιμη επίσης.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα
Εγώ ταξιδεψα πριν λίγες μέρες θέλουν ατομικό dplf προς Γαλλία σου στέλνω την σελίδα τγς Πρεσβείας που θα βρεις πληροφορίες και ενημερώνεται εγκαίρως σε περίπρωση αλλαγής...
gr.ambafrance.org
Γενικά όμως είναι όλα χαλαρά εμάς μόνο από Αθήνα το είδαν όχι στο CDG...
Καλησπέρα. Σ' ευχαριστώ πολύ για τη απάντηση! Τις εφημερίδες δεν τις θέλω μόνο για τον covid. Επειδή θα κινηθώ σε διάφορα σημεία της χώρας μπορεί η ενημέρωση να με γλιτώσει απο διάφορα απρόοπτα, όπως πχ απεργίες και κλειστούς δρόμους.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Καλησπέρα. Σ' ευχαριστώ πολύ για τη απάντηση! Τις εφημερίδες δεν τις θέλω μόνο για τον covid. Επειδή θα κινηθώ σε διάφορα σημεία της χώρας μπορεί η ενημέρωση να με γλιτώσει από διάφορα απρόοπτα, όπως πχ απεργίες και κλειστούς δρόμους.

Με το france24 νομίζω θα είσαι οκ. France 24 - International breaking news, top stories and headlines

Τα τοπικά μέσα είναι πολύ πιθανό να είναι μόνο στα γαλλικά.

Από σήμερα τέλος η υποχρεωτική χρήση μάσκας στα ΜΜΜ!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Με το france24 νομίζω θα είσαι οκ. France 24 - International breaking news, top stories and headlines

Τα τοπικά μέσα είναι πολύ πιθανό να είναι μόνο στα γαλλικά.

Από σήμερα τέλος η υποχρεωτική χρήση μάσκας στα ΜΜΜ!
Merci! Σήμερα το πρωί βρήκα το actu.fr και βλέπω οτι έχει τομείς ανα πόλη ή επαρχία. Το ξέρεις;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Merci! Σήμερα το πρωί βρήκα το actu.fr και βλέπω οτι έχει τομείς ανα πόλη ή επαρχία. Το ξέρεις;
Όχι καλό φαίνεται. Δεν βλέπω αγγλική εκδοχή. Αν βγάζεις άκρη με τα γαλλικά, μια χαρά είναι.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ερωτήσεις για επιβεβαίωση (σωστό/λάθος):
1.Για μη εμβολιασμένους χρειάζεται ακόμη τεστ για είσοδο στη χώρα
2.Όσο βρίσκεται κανείς στη χώρα, δεν υφίστανται περιορισμοί
3.Το dplf απαιτείται (κατά την είσοδο) από όλους
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ερωτήσεις για επιβεβαίωση (σωστό/λάθος):
1.Για μη εμβολιασμένους χρειάζεται ακόμη τεστ για είσοδο στη χώρα
2.Όσο βρίσκεται κανείς στη χώρα, δεν υφίστανται περιορισμοί
3.Το dplf απαιτείται (κατά την είσοδο) από όλους
Και στα τρία "σωστό"
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Συμπληρωματική ερώτηση (πάλι για επιβεβαίωση):
1. Εμβολιασμένος με 2 δόσεις και 2. Νοσήσας κι εν συνεχεία εμβολιασμένος με μία δόση (mRNA), χωρίς booster και οι 2, αλλά από την τελευταία δόση δεν έχει παρέλθει 9μηνο, θεωρούνται πλήρως εμβολιασμένοι?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
1. Εμβολιασμένος με 2 δόσεις, αλλά από την τελευταία δόση δεν έχει παρέλθει 9μηνο
Σύμφωνα με την κεντρική Ευρωπαϊκή οδηγία απο 01/02/2022 τα κράτη μέλη πρέπει να αποδέχονται τα πιστοποιητικά εμβολιασμού για περίοδο 9 μηνών μετά τη χορήγηση της τελευταίας δόσης του αρχικού εμβολιασμού (2 δόσεις). Άρα θεωρείται πλήρως εμβολιασμένος!

2. Νοσήσας κι εν συνεχεία εμβολιασμένος με μία δόση (mRNA), αλλά από την τελευταία δόση δεν έχει παρέλθει 9μηνο
Επίσης πρέπει να αποδέχονται τα πιστοποιητικά εμβολιασμού για περίοδο 9 μηνών μετά το πρώτο και μοναδικό εμβόλιο που χορηγήθηκε ύστερα απο ανάρρωση από τον ιό. Άρα θεωρείται πλήρως εμβολιασμένος!

Η Γαλλία θεωρεί πλήρως εμβολιασμένους όσους τηρούν την κεντρική ευρωπαϊκή οδηγία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom