Γερμανία Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

stratman_

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Καλησπέρα,

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με κάποιες απορίες που έχω.

Θέλω την επόμενη εβδομάδα να πάω στην Φρανκφούρτη για 2 μέρες και στη συνέχεια να επιστρέψω μέσω Βόννης. Έχω εμβολιαστεί απο το καλοκαίρι με J&J. Έχω ψάξει στο ιντερνετ απλά εχω ψιλοχαθεί γιατί κάποια αρθρα αφορούν παλαιότερες ρυθμίσεις εξαιτίας της πανδημίας.

- Μπορώ να ταξίδέψω -χωρίς- να έχω κάποια δικαιολογια για επαγγελματικο σκοπό; και να μετακινηθώ με τα ΜΜΜ;
- Το J&J το δέχονται; (έχω δηλαδή το πιστοποιητικό).

Γενικά που μπορώ να βρώ τι περιορισμοί υπάρχουν κλπ; ώστε να μην καταλήξω σαν τον Tom Hanks στο The Terminal?

Το ποσταρα εδω γιατί ειναι σχετικό άρθρο, μην δημιουργώ καινούργιο.

Ευχαριστώ
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα,

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με κάποιες απορίες που έχω.

Θέλω την επόμενη εβδομάδα να πάω στην Φρανκφούρτη για 2 μέρες και στη συνέχεια να επιστρέψω μέσω Βόννης. Έχω εμβολιαστεί απο το καλοκαίρι με J&J. Έχω ψάξει στο ιντερνετ απλά εχω ψιλοχαθεί γιατί κάποια αρθρα αφορούν παλαιότερες ρυθμίσεις εξαιτίας της πανδημίας.

- Μπορώ να ταξίδέψω -χωρίς- να έχω κάποια δικαιολογια για επαγγελματικο σκοπό; και να μετακινηθώ με τα ΜΜΜ;
- Το J&J το δέχονται; (έχω δηλαδή το πιστοποιητικό).

Γενικά που μπορώ να βρώ τι περιορισμοί υπάρχουν κλπ; ώστε να μην καταλήξω σαν τον Tom Hanks στο The Terminal?

Το ποσταρα εδω γιατί ειναι σχετικό άρθρο, μην δημιουργώ καινούργιο.

Ευχαριστώ
Μπορείς με το πιστοποιητικό να πας παντού, αρκεί να έχεις ταυτότητα για ταυτοποίηση, χωρίς άλλα δικαιολογητικά. Το JJ το δέχονται. Από την στιγμή που έχεις εμβολιαστεί τότε θα μπορείς να πας παντού (εστιατόρια, μαγαζιά κλπ) αλλά επίσης θα χρειαστεί να το δείχνεις όποτε σου ζητηθεί.

Η Γερμανία δεν θεωρεί την Ελλάδα σαν high risk area (ακόμα) οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις digital registration entry. Φρανκφούρτη-Βόννη μπορείς να πας κανονικά. Στην επιστροφή για Ελλάδα χρειάζεται να συμπληρώσεις Online το plf που το βρίσκεις στο επίσημο site. Αυτά.
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Μόλις είπαν στις ειδήσεις του σταρ οτι στη Σαξονία αποφάσισαν γενικό lockdown (και για εμβολιασμένους) απο 15 Δεκεμβρίου. Δεν βρίσκω όμως κάποιο άρθρο. Ξέρετε κάτι? Το ισχύει για Σαλτσμπουργκ κ αλλη μια περιοχή της Αυστριας αλλα δεν θυμαμαι πότε είχε οτι ξεκινάει να ισχύει.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ναι. εχουν γενικο lock down (Salzburg). Μολις μου ακυρωσαν μια κρατηση για αρχες δεκεμβρη. Δεν μπορουν ειπε να δεχονται για διανυκτερευσεις. μεχρι νεωτερας
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
για Sachsen ακομα εινα ολα ανοικτα

(εννοω τα ενδεχομενα)
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Πόσο κουραστική είναι αυτή η αβεβαιότητα. Είναι η 1η φορά που επιχειρώ να ταξιδέξω εκτός Ελλάδας απο τον κορονοϊό και όλο αυτό είναι πολύ ψυχοφθόρο. Θυμάμαι πάλια που κοιτούσαμε κάθε μέρα τον καιρό όσο πλησίαζαν οι μέρες για να δούμε αν θα χιονίζει και τώρα κάθε μέρα κοιτάμε αν έχει αλλάξει κάτι με τα μέτρα κι αν θα επιτρέπεται να πάμε. Το ίδιο πλάνο να έχει αλλάξει 2-3 φορές και να υπάρχει κι ένα έτοιμο εναλλακτικό πλάνο σε περίπτωση που αλλάξει κάτι τελευταία στιγμή. Ελπίζω τουλάχιστον να καταφέρουμε (όλοι μας) να κάνουμε τα ταξίδια που έχουμε σχεδιάσει και χαλάλι η ταλαιπωρία.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Πόσο κουραστική είναι αυτή η αβεβαιότητα. Είναι η 1η φορά που επιχειρώ να ταξιδέξω εκτός Ελλάδας απο τον κορονοϊό και όλο αυτό είναι πολύ ψυχοφθόρο. Θυμάμαι πάλια που κοιτούσαμε κάθε μέρα τον καιρό όσο πλησίαζαν οι μέρες για να δούμε αν θα χιονίζει και τώρα κάθε μέρα κοιτάμε αν έχει αλλάξει κάτι με τα μέτρα κι αν θα επιτρέπεται να πάμε. Το ίδιο πλάνο να έχει αλλάξει 2-3 φορές και να υπάρχει κι ένα έτοιμο εναλλακτικό πλάνο σε περίπτωση που αλλάξει κάτι τελευταία στιγμή. Ελπίζω τουλάχιστον να καταφέρουμε (όλοι μας) να κάνουμε τα ταξίδια που έχουμε σχεδιάσει και χαλάλι η ταλαιπωρία.
Δυστυχώς φαίνονται δύσκολα τα πράγματα...
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
7.981
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
ναι. εχουν γενικο lock down (Salzburg). Μολις μου ακυρωσαν μια κρατηση για αρχες δεκεμβρη. Δεν μπορουν ειπε να δεχονται για διανυκτερευσεις. μεχρι νεωτερας
....μια λεπτομέρεια , είσαι εμβολιασμένος ?
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Άραγε θα μπορούμε να ακυρώσουμε δωρεάν, τα ξενοδοχεια, περιμένοντας έως την τελευταία στιγμή?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom