Γερμανία Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.421
Likes
4.405
τι ημερομηνία έχει αυτο το ανακοινωθέν??
γιατί τα πράγματα αλλάζουν....μήνα με μήνα να μην πω μέρα με τη μέρα
Αυτό ισχύει γενικά για τα μέτρα στη Γερμανία, αυτό που αλλάζει συχνά είναι η κατηγοριοποίηση των χωρών
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Λοιπον....μπήκα στο σάιτ της easyjet...
..κόμβος ταξιδίων...χάρτης περιορισμών εισόδου λόγω covid
..from greece to germany
με βάση τα νεα δεδομένα 18 ΙΟΥΛΙΟΥ
μας έχει στην new basic risk area
και παρακάτω όμως που μιλάει για καραντίνες δεν διαχωρίζει τους ταξιδιώτες με βάση high risk η basic risk αλλά μιλάει για όλους τους ταξιδιώτες που έχουν περάσει χρόνο σε risk area ότι πρέπει να μπουν σε καραντίνα....

μπες και διάβασε τα κι εσύ λεπτομερώς γιατί είναι και ολίγον ακαταλαβίστικα και κουραστικά

και μη χειρότερα,τα δεδομένα αλλάζουν κάθε λίγο και πρέπει να ψαχνόμαστε μέχρι τελευταία στιγμή

και συν τις άλλοις να έχουμε και τις αεροπορικές να μας υπόσχονται πράγματα και να μας δουλεύουν
και την θεωρούσα αξιόπιστη την easyjet σε σχέση με ...άλλες παρόμοιου βεληνεκούς ...γιατί σε ακύρωση πτήσης είχα πάρει τα χρήματα μεσα σε 2 μήνες αν θυμάμαι καλά...

στη θέση σου(στην οποία θα βρεθώ ,,,προσεχώς λόγω επικείμενου ταξιδιού στην αγγλία)θα επέμενα με το customer service να βγάλω άκρη .τηλέφωνο email
αυτό έλειπε αφού μπορούμε μέχρι και λεφτά πίσω να πάρουμε
ειναι οπως τα λες ακαταλαβηστικα. απο το σαββατο που ανακοινωθηκαν τα νεα μετρα διαβαζω και διαβαζω. κατι ξεκαθαρο δεν βλεπω. υπαρχει και η περιπτωση να ταξιδευεις με αρνητικο τεστ να μπαινεις καραντινα εως οτου ξανακανεις τεστ (γραφει οτι ο ταξιδιωτης ειναι σε διαδικασια τεστ). αρα εως οτου βγει το αποτελεσμα , μια μερα, εισαι καραντινα.
μηπως ξερεις το τηλ του customer service team. εγω τηλεφωνησα στο 2130020066, αλλα προσπαθουσε να μου πει οτι ειναι αλλο.

Following a stay in a basic risk area, home quarantine can be ended prematurely by submitting a negative test result via the Federal Republic’s travel portal at https://einreiseanmeldung.de. Quarantine can be ended after you have submitted your negative test result. If this proof is already submitted before entry, no quarantine is necessary.

FAQ Coronavirus Entry Regulations
αυτο νομιζω ανακοινωθηκε σημερα. μεχρι χθες δεν ανεφερε για το ηδη υπαρχον τεστ. ευχαριστω

τι ημερομηνία έχει αυτο το ανακοινωθέν??
γιατί τα πράγματα αλλάζουν....μήνα με μήνα να μην πω μέρα με τη μέρα
Αυτό ισχύει γενικά για τα μέτρα στη Γερμανία, αυτό που αλλάζει συχνά είναι η κατηγοριοποίηση των χωρών
δυστυχως ομως δεν το ξεκαθαριζε και απο το αεροδρομιο δεν το γνωριζαν. οπως επισης ουτε η πρεσβεια
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
ειναι οπως τα λες ακαταλαβηστικα. απο το σαββατο που ανακοινωθηκαν τα νεα μετρα διαβαζω και διαβαζω. κατι ξεκαθαρο δεν βλεπω. υπαρχει και η περιπτωση να ταξιδευεις με αρνητικο τεστ να μπαινεις καραντινα εως οτου ξανακανεις τεστ (γραφει οτι ο ταξιδιωτης ειναι σε διαδικασια τεστ). αρα εως οτου βγει το αποτελεσμα , μια μερα, εισαι καραντινα.
μηπως ξερεις το τηλ του customer service team. εγω τηλεφωνησα στο 2130020066, αλλα προσπαθουσε να μου πει οτι ειναι αλλο.
μπα όχι δεν ξέρω γιατί μέχρι στιγμής δεν το χρειάσθηκα...
αλλά το θέμα σου όμως είναι ... και κατ επέκταση ίσως και γι αυτούς εννοω΄τους υπεύθυνους της easyjet...
ότι δεν είναι απολύτως σαφές και ξεκάθαρο τι ισχύει τελικά με την καραντίνα??ώστε να επιμείνεις πανω σ αυτό στέλνοντας τους έναν σύνδεσμο που να λέει καθαρά ότι θα είσαι οντως σε καραντίνα
γιατί απ ότι μας παραθέτει και ο mourohavlos δεν φαίνεται να μπαίνεις σε καραντίνα...

τρέχα γυρευε,αν δεν βρείς απαντηση στο τι τελικά ισχύει μπαίνεις η οχι σε καραντίνα και δεν θέλεις να κάνεις το ταξίδι ,καλύτερα να προτιμήσεις να κάνεις αλλαγή εισιτηρίου (αυτό το δικαίωμα οουτως η άλλως το έχεις)ταξιδιού μέχρι και ένα χρόνο μετά,χωρίς τέλος αλλαγής,σκέψου κι αυτήν την εναλλακτική περίπου πότε θα μπορούσες να κάνεις ένα ταξίδι..
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
μπα όχι δεν ξέρω γιατί μέχρι στιγμής δεν το χρειάσθηκα...
αλλά το θέμα σου όμως είναι ... και κατ επέκταση ίσως και γι αυτούς εννοω΄τους υπεύθυνους της easyjet...
ότι δεν είναι απολύτως σαφές και ξεκάθαρο τι ισχύει τελικά με την καραντίνα??ώστε να επιμείνεις πανω σ αυτό στέλνοντας τους έναν σύνδεσμο που να λέει καθαρά ότι θα είσαι οντως σε καραντίνα
γιατί απ ότι μας παραθέτει και ο mourohavlos δεν φαίνεται να μπαίνεις σε καραντίνα...

τρέχα γυρευε,αν δεν βρείς απαντηση στο τι τελικά ισχύει μπαίνεις η οχι σε καραντίνα και δεν θέλεις να κάνεις το ταξίδι ,καλύτερα να προτιμήσεις να κάνεις αλλαγή εισιτηρίου (αυτό το δικαίωμα οουτως η άλλως το έχεις)ταξιδιού μέχρι και ένα χρόνο μετά,χωρίς τέλος αλλαγής,σκέψου κι αυτήν την εναλλακτική περίπου πότε θα μπορούσες να κάνεις ένα ταξίδι..
Συμφωνα με αυτα που εστειλε ο o mourohavlos δεν μπαινω καραντινα. αυτο εγινε ομως σημερα η χθες.
το ταξιδι πρεπει να το κανω καποια στιγμη εως το νοεμβρη, οποτε θα αλλαξω ημερομηνιες. προτιμω ομως voucher γιατι ετσι οπως ειναι η κατασταση δεν ξερω ποτε να κλεισω. μηπως καποιος η εσυ γνωριζει ποσες αλλαγες ημερομηνιων μπορω να κανω;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Συμφωνα με αυτα που εστειλε ο o mourohavlos δεν μπαινω καραντινα. αυτο εγινε ομως σημερα η χθες.
το ταξιδι πρεπει να το κανω καποια στιγμη εως το νοεμβρη, οποτε θα αλλαξω ημερομηνιες. προτιμω ομως voucher γιατι ετσι οπως ειναι η κατασταση δεν ξερω ποτε να κλεισω. μηπως καποιος η εσυ γνωριζει ποσες αλλαγες ημερομηνιων μπορω να κανω;
αν δεν μπεις σε καραντίνα δεν παίρνεις voucher
νομίζω μία,για σίγουρα ομως διάβασε πάλι τους όρους στη σχετική σελίδα της εταιρείας
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
αν δεν μπεις σε καραντίνα δεν παίρνεις voucher
νομίζω μία,για σίγουρα ομως διάβασε πάλι τους όρους στη σχετική σελίδα της εταιρείας
ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. εχει ζαλιστει το κεφαλι μου.
χαχα τι να κανουμε; σκεφτειτε οτι τα εισιτηρια τα εκλεισα στις 15/7 και τα νεα μετρα ανακοινωθηκαν 16/7. περιμενα να σιγουρευτω οτι ολα ειναι καλα.
Και "σιγουρευτηκα" τρομαρα μου.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
αν δεν μπεις σε καραντίνα δεν παίρνεις voucher
νομίζω μία,για σίγουρα ομως διάβασε πάλι τους όρους στη σχετική σελίδα της εταιρείας

Λοιπον....μπήκα στο σάιτ της easyjet...
..κόμβος ταξιδίων...χάρτης περιορισμών εισόδου λόγω covid
..from greece to germany
με βάση τα νεα δεδομένα 18 ΙΟΥΛΙΟΥ
μας έχει στην new basic risk area
και παρακάτω όμως που μιλάει για καραντίνες δεν διαχωρίζει τους ταξιδιώτες με βάση high risk η basic risk αλλά μιλάει για όλους τους ταξιδιώτες που έχουν περάσει χρόνο σε risk area ότι πρέπει να μπουν σε καραντίνα....

μπες και διάβασε τα κι εσύ λεπτομερώς γιατί είναι και ολίγον ακαταλαβίστικα και κουραστικά

και μη χειρότερα,τα δεδομένα αλλάζουν κάθε λίγο και πρέπει να ψαχνόμαστε μέχρι τελευταία στιγμή

και συν τις άλλοις να έχουμε και τις αεροπορικές να μας υπόσχονται πράγματα και να μας δουλεύουν
και την θεωρούσα αξιόπιστη την easyjet σε σχέση με ...άλλες παρόμοιου βεληνεκούς ...γιατί σε ακύρωση πτήσης είχα πάρει τα χρήματα μεσα σε 2 μήνες αν θυμάμαι καλά...

στη θέση σου(στην οποία θα βρεθώ ,,,προσεχώς λόγω επικείμενου ταξιδιού στην αγγλία)θα επέμενα με το customer service να βγάλω άκρη .τηλέφωνο email
αυτό έλειπε αφού μπορούμε μέχρι και λεφτά πίσω να πάρουμε


Καλημέρα, σας γραφω γιατι ισως καποιον τον ενδιαφερει, ισως παλι οχι.
Η Protection Promise της easyjet σε καλυποτι εαν εχεις κλεισει ολο το holiday pack μαζι τους. Δηλαδη πτηση, ξενοδοχειο. Εαν οχι εχεις μονο πτηση, τιποτα δεν ισχθυει. Το εμαθα μετα απο 5 τηλεφωνήματα. Ρωτησα που αναγραφεται αυτο? Καπως υπονοείται καπως το ξερουν μονο αυτοι, παντως το promise ειναι μουφα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.421
Likes
4.405
Καλημέρα, σας γραφω γιατι ισως καποιον τον ενδιαφερει, ισως παλι οχι.
Η Protection Promise της easyjet σε καλυποτι εαν εχεις κλεισει ολο το holiday pack μαζι τους. Δηλαδη πτηση, ξενοδοχειο. Εαν οχι εχεις μονο πτηση, τιποτα δεν ισχθυει. Το εμαθα μετα απο 5 τηλεφωνήματα. Ρωτησα που αναγραφεται αυτο? Καπως υπονοείται καπως το ξερουν μονο αυτοι, παντως το promise ειναι μουφα.
Υπάρχει το Flights Protection Promise και το Holidays Protection Promise.
https://www.easyjet.com/en/pledge
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλημέρα, σας γραφω γιατι ισως καποιον τον ενδιαφερει, ισως παλι οχι.
Η Protection Promise της easyjet σε καλυποτι εαν εχεις κλεισει ολο το holiday pack μαζι τους. Δηλαδη πτηση, ξενοδοχειο. Εαν οχι εχεις μονο πτηση, τιποτα δεν ισχθυει. Το εμαθα μετα απο 5 τηλεφωνήματα. Ρωτησα που αναγραφεται αυτο? Καπως υπονοείται καπως το ξερουν μονο αυτοι, παντως το promise ειναι μουφα.
όπως σου απάντησε ήδη και ο mourohavlos είναι ξεχωριστά
υπάρχει το σκέτο flight protection promise
εγώ έχω πάρει χρήματα πίσω μετά από ακύρωση πτήσης
επίσης και σε άλλη περίπτωση πρόσφατα σχετικά που μου αλλάξανε από μόνοι τους πτήση(αναγκαστικα΄.λογω πάλι ακύρωσης του ενός δρομολογίου)
τά άλλαξα σε μεταγενέστερη ημερομηνία χωρίς να πληρώσω τέλός αλλαγής...
μέχρι στιγμής δηλ δεν είχα παράπονο

στη δική σου περίπτωση τελικά τι ισχύει δεν μας είπες γιατί καραντίνα έιπαμε εφ όσον δεν ισχύει ΑΡΑ αυτό που δικαιούσαι βάσει του PROMISE ειναι μόνο η αλλαγή ,αλλαγή ημερομηνίας χωρίς επιβάρυνση αλλαγής αλλά πληρώνοντας τη διαφορά ναύλου
και σ αυτήν την περίπτωση που εσύ τελικά επιλέγεις να αλλάξεις για τον χ ψ λόγο δεν χρειάζεται να επικοινωήσεις μαζί τους...manage booking κάνε τις αλλαγές να δούμε σου βγάζει κόστος αλλαγής??εκεί θα φανεί ...

εκτός κι αν αποδεδειγμένα θα είσαι σε καραντίνα οπότε αυτοί πρέπει να σου δώσουν η χρήματα πίσω η voucher

τι ισχύει τελικα΄?

σε λίγο καιρό θα βρεθώ στην θεση σου αν η αγγλία συνεχίζει την καραντίνα ...αλλά ευελπιστούσα/ώ ότι θα πάρω χρήματα πίσω....
 
Last edited:

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
όπως σου απάντησε ήδη και ο mourohavlos είναι ξεχωριστά
υπάρχει το σκέτο flight protection promise
εγώ έχω πάρει χρήματα πίσω μετά από ακύρωση πτήσης
επίσης και σε άλλη περίπτωση πρόσφατα σχετικά που μου αλλάξανε από μόνοι τους πτήση(αναγκαστικα΄.λογω πάλι ακύρωσης του ενός δρομολογίου)
τά άλλαξα σε μεταγενέστερη ημερομηνία χωρίς να πληρώσω τέλός αλλαγής...
μέχρι στιγμής δηλ δεν είχα παράπονο

στη δική σου περίπτωση τελικά τι ισχύει δεν μας είπες γιατί καραντίνα έιπαμε εφ όσον δεν ισχύει ΑΡΑ αυτό που δικαιούσαι βάσει του PROMISE ειναι μόνο η αλλαγή ,αλλαγή ημερομηνίας χωρίς επιβάρυνση αλλαγής αλλά πληρώνοντας τη διαφορά ναύλου
και σ αυτήν την περίπτωση που εσύ τελικά επιλέγεις να αλλάξεις για τον χ ψ λόγο δεν χρειάζεται να επικοινωήσεις μαζί τους...manage booking κάνε τις αλλαγές να δούμε σου βγάζει κόστος αλλαγής??εκεί θα φανεί ...

εκτός κι αν αποδεδειγμένα θα είσαι σε καραντίνα οπότε αυτοί πρέπει να σου δώσουν η χρήματα πίσω η voucher

τι ισχύει τελικα΄?

σε λίγο καιρό θα βρεθώ στην θεση σου αν η αγγλία συνεχίζει την καραντίνα ...αλλά ευελπιστούσα/ώ ότι θα πάρω χρήματα πίσω....

Λοιπον καραντινα δεν μπαινω εαν εχω αρνητικο τεστ δηλωμενο απο δω. Αυτο διευκρινιστηκε την Τεταρτη. Εγω προσωπικα θα πεταξω τελικα. Σχετικα με την περιβοητη promise εαν δεν ακυρωθει η αλλαχθει (απο αυτους) η πτηση μπορεις να κανεις μονο αλλαγη. τιποτε αλλο. Ακομη και εαν ηταν να μπω σε καραντινα και δεν ηθελα γιαυτο το λογο να πεταξω δεν δικαιουμουν ουτε voucher ουτε refund. Μου το ξεκαθαρισαν . Τηλεφωνησα 6 φορες.
Εχω παρει κι εγω χρηματα απο την easyjet πολυ easy. θα ελεγα ευκολοτερα απ οτι με την ryanair. ομως η πτηση μου ειχε ακυρωθει. τελικα εγω ευτυχως δεν εχω καραντινα και ετσι πεταω
 

Iraklis89

Member
Μηνύματα
30
Likes
19
Το θέμα είναι πως θέλω να κανω Πτήση ανταπόκρισης μέσω Μονάχου προς άλλο τελικό προορισμό .θα πρέπει να έχω συμππληρώσει αυτή την φόρμα η όχι ;;ας μας πει κάποιος που ξέρει ..
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.421
Likes
4.405
Το θέμα είναι πως θέλω να κανω Πτήση ανταπόκρισης μέσω Μονάχου προς άλλο τελικό προορισμό .θα πρέπει να έχω συμππληρώσει αυτή την φόρμα η όχι ;;ας μας πει κάποιος που ξέρει ..
Τί ισχύει για τα ταξίδια με ενδιάμεσο σταθμό τη Γερμανία;

Άτομα, τα οποία χρησιμοποιούν τη Γερμανία μόνο ως χώρα διέλευσης και την εγκαταλείπουν ξανά άμεσα προκειμένου να διεκπεραιώσουν τη διέλευσή τους, εξαιρούνται από την υποχρέωση δήλωσης εισόδου (ψηφιακή δήλωση εισόδου) καθώς και από την υποχρέωση καραντίνας.

Επιπλέον, απαλλάσσονται από την υποχρέωση προσκόμισης αποδεικτικού (τεστ, βεβαίωση ανάρρωσης ή εμβολιασμού), ακόμα κι αν τις τελευταίες δέκα μέρες πριν την είσοδό τους στη Γερμανία βρέθηκαν σε κάποια περιοχή υψηλού κινδύνου, όπως η Ελλάδα, ή σε περιοχή με εξαιρετικά υψηλό επιδημιολογικό φορτίο.

Πληροφορίες για την είσοδο και την κατάσταση στη Γερμανία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom