Γερμανία Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Άρα στο ουσία κάθε μέρα θες από 1 Τεστ των 10€.
Συμπληρωματική ενημέρωση, για τους εξωτερικούς χώρους είναι ανάλογα με τα μαγαζιά.Κάποια θέλουν εμβόλιο ή test άλλα όχι.Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να δώσεις τα στοιχεία σου ή γραπτά στο μαγαζί ή μέσω της application luca-app.de
 

Gwo

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
Καλησπερα, Τεταρτη 15/9 πεταω απο Θεσσαλονικη για Βερολινο, εχω πιστοποιητικο εμβολιασμου απο οτι καταλαβα δεν χρειαζεται να συμπληρωσω καποιο PLF σωστα ? Στην επιστροφη 20/9 απο Βερολινο προς Θεσσαλονικη εχω συμπληρωσει το PLF για Ελλαδα.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
απο οτι καταλαβα δεν χρειαζεται να συμπληρωσω καποιο PLF
PLF χρειάζεσαι μόνο αν ήσουν τις τελευταίες 10 μέρες σε κόκκινη ζώνη (για τη Γερμανία).Μέχρι σήμερα η Θεσσαλονίκη δεν είναι.Ενημέρωση στο site www.einreiseanmeldung.de. Μπαίνεις στη σελίδα,δηλώνεις που ήσουν και που πας και σου βγάζει αυτόματα αν χρειάζεσαι PLF.
 

Gwo

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
PLF χρειάζεσαι μόνο αν ήσουν τις τελευταίες 10 μέρες σε κόκκινη ζώνη (για τη Γερμανία).Μέχρι σήμερα η Θεσσαλονίκη δεν είναι.Ενημέρωση στο site www.einreiseanmeldung.de. Μπαίνεις στη σελίδα,δηλώνεις που ήσουν και που πας και σου βγάζει αυτόματα αν χρειάζεσαι PLF.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα, Τεταρτη 15/9 πεταω απο Θεσσαλονικη για Βερολινο, εχω πιστοποιητικο εμβολιασμου απο οτι καταλαβα δεν χρειαζεται να συμπληρωσω καποιο PLF σωστα ? Στην επιστροφη 20/9 απο Βερολινο προς Θεσσαλονικη εχω συμπληρωσει το PLF για Ελλαδα.
Πριν από λίγες ώρες χρησιμοποίησα την ίδια πτήση, δε χρειάζεται κανενα plf πάρα μόνο για την επιστροφή. Τσέκαρε βέβαια και μια μέρα πριν μήπως και αλλάξει αυτό καλού κακού.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ενημερωτικά απο 12/9 βγαίνει και η Κρήτη από τις περιοχές υψηλού κινδύνου.Επομένως η Ελλάδα βγαίνει εντελώς σαν χώρα από την λίστα.

Γερμανία: Η Ελλάδα βγαίνει εντελώς από τη λίστα των περιοχών υψηλού κινδύνου

Και το Νότιο Αιγαίο αφαιρέθηκε.

Γερμανία: Εκτός λίστας κινδύνου η Κρήτη και το νότιο Αιγαίο
 
Last edited:

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
επέστρεψα πρόσφατα από Βερολίνο, όταν προσγειώνεσαι εκεί δείχνεις μόνο το Green pass ή οτιδήποτε άλλο έχεις περί αυτού. Επιστροφή στην Ελλάδα, έχει κάποια ουρά στη Θεσσαλονίκη, αν και λειτουργούν 6 γκισέ, δείχνεις plf, και αν είσαι εμβολιασμένος έχεις ξεμπλέξει, ειδάλλως ίσως έχεις δειγματοληπτικό τεστ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εντυπώσεις από το τελευταίο τριήμερο στη Γερμανία:

Αρχικά όπως ήδη γνωρίζετε, δε χρειάζεται κάποιο έγγραφο για την είσοδο σου στη χώρα, οπότε το μόνο που μου έλεγξαν στην επιβίβαση ήταν το πιστοποιητικό εμβολιασμού.

Χρησιμοποίησα flixbus και τρένο για τη μετακίνηση μου από/προς τη Δρέσδη, χωρίς να μου ζητηθεί κανένα δικαιολογητικό, αν και κάτι τέτοιο αναγράφεται όταν αγοράζεις εισιτήριο. Όλοι μα όλοι σε κάθε μέσο μεταφοράς, τηρούσαν το μέτρο για την υποχρεωτικότητα των μασκών, το ίδιο και εντός των σταθμών, του μετρό κτλ σε Βερολίνο και Δρέσδη.

Σε ότι αφορά τα ξενοδοχεία, μου ζητήθηκε να συμπληρώσω ένα registration form στη Δρέσδη και να κατεβάσω μια εφαρμογή που απ' ότι κατάλαβα ήταν για την ιχνηλάτηση σε περίπτωση που σκάσει κάποιο κρούσμα στη περιοχή την οποία κινούμουν.
Στο Βερολίνο αντίθετα ζητήθηκε μόνο πιστοποιητικό εμβολιασμού κατά το check in.

Σε καταστήματα τώρα, όλα ήταν ανοικτά και δε μου ζητήθηκε κανένα δικαιολογητικό στη Δρέσδη, παρά μόνο σε μερικά η ίδια εφαρμογή ιχνηλάτησης και ο περιορισμός στο να είσαι καθισμένος. Αν ήθελες να πας στο bar για παραγγελία ή στη τουαλέτα, ήταν υποχρεωτική η χρήση μάσκας κάτι που τηρούνταν από όλους.
Στο Βερολίνο σε κάποια δε ζήτησαν τίποτα, σε κάποια άλλα απλά την επίδειξη του πιστοποιητικού, αλλά σε ότι αφορά τα πιο «βραδινά» μαγαζιά ήταν περισσότερο αυστηροί. Πήγαμε σε ροκ κλαμπ το Σάββατο βράδυ (άσχετο αλλά μαγαζάρα, με το όνομα Clash μάλιστα!) και περάσαμε μεγαλύτερο έλεγχο και από αυτόν της αεροπορικής. Δείξαμε πιστοποιητικά εμβολιασμού, ταυτότητες παρακαλώ και κάναμε και εγγραφή με τα στοιχεία μας!

Στα μουσεία είναι λίγο πιο περίεργη η κατάσταση, έχει περιοριστεί ο αριθμός επισκεπτών, πρέπει να μεριμνήσεις νωρίτερα πολλές φορές και χρειάζεσαι και πιστοποιητικό.

Κατά την επιστροφή μου ζητήθηκε μόνο το PLF από την αεροπορική και όχι το πιστοποιητικό εμβολιασμού, κάτι όμως που έγινε στον έλεγχο της Θεσσαλονίκης όπου μ' άφησαν να περάσω χωρίς περαιτέρω διαδικασία.
 
Last edited:

loumidis15

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την φιλοξενία στο υπέροχο φόρουμ.
Θα ήθελα να ρωτήσω καθώς επίκειται ολιγοήμερο ταξίδι αναψυχής με την κοπέλα μου στο Βερολίνο, και επειδή έχω μπερδευτεί με τις νομοθεσίες αναφορικά με τον Covid, παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει...
Είμαστε και οι 2 εμβολιασμένοι πλήρως, και έχουμε κάνει ήδη το Plf που απαιτείται στην επιστροφή μας στην Ελλάδα.
Γνωρίζετε αν είμαστε καλυμένοι στο ξενοδοχείο με το πιστοποιητικό εμβολιασμού ή χρειάζεται και τεστ ?
Απότι κατάλαβα το Βερολίνο πλέον δουλεύει με το μοντέλο "εμβολιασμένος- αναρρωμένος- ή με τεστ" απλώς είναι τόσες οι πληροφορίες που έχω πελαγώσει...
Όποιος έχει πληροφορίες για τα παραπάνω παρακαλώ να με διαφωτίσει...
Ευχαριστώ για την φιλοξενία...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την φιλοξενία στο υπέροχο φόρουμ.
Θα ήθελα να ρωτήσω καθώς επίκειται ολιγοήμερο
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Διάβασε το ποστ ακριβώς πάνω απ΄ το δικό σου, τα αναλύω όλα για το πρόσφατο προ δεκαημέρου ταξίδι.
Αν είστε εμβολιασμένοι δεν έχετε πουθενά πρόβλημα, αρκεί να έχετε κατεβασμένο το πιστοποιητικό σε pdf στα κινητά σας γιατί το ζητάνε αρκετά. Στα ξενοδοχεία ίσως χρειαστεί και εξτρα registration, όπως και σε κάποια μαγαζιά κατέβασμα της εφαρμογής ιχνηλάτησης, αλλά ως εκεί.
Καλά να περάσετε. :)
 

loumidis15

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Διάβασε το ποστ ακριβώς πάνω απ΄ το δικό σου, τα αναλύω όλα για το πρόσφατο προ δεκαημέρου ταξίδι.
Αν είστε εμβολιασμένοι δεν έχετε πουθενά πρόβλημα, αρκεί να έχετε κατεβασμένο το πιστοποιητικό σε pdf στα κινητά σας γιατί το ζητάνε αρκετά. Στα ξενοδοχεία ίσως χρειαστεί και εξτρα registration, όπως και σε κάποια μαγαζιά κατέβασμα της εφαρμογής ιχνηλάτησης, αλλά ως εκεί.
Καλά να περάσετε. :)

ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες, έχω εκτυπώσει ήδη το ψηφιακό πιστοποιητικό, plf για την επιστροφή και είμαστε έτοιμοι.
Κάνένα tip για το βερολίνο? Δεν βλέπω να πηγαίνουμε σε πολλά μουσεία μιας και δεν έχουμε κάνει κράτηση κάπου, ήθελα να πάμε στο reichstag dome αλλά η ηλεκτρονική φόρμα έχει κλείσει προ πολλού. Ίσως περάσουμε να δούμε αν μπορούμε να μπούμε με δήλωση στο κιόσκι που υπάρχει , όπως διάβασα...
κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη
ευχαριστώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες, έχω εκτυπώσει ήδη το ψηφιακό πιστοποιητικό, plf για την επιστροφή και είμαστε έτοιμοι.
Ακριβώς, αυτά και τις ταυτότητες σας και είστε έτοιμοι!
Έχω γράψει ταξιδιωτική ιστορία σχετικά εδώ:

Γερμανία - Berlin, όπως ‘’Bar’’, όπως ‘’Beer’’
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom