Γερμανία Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.111
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Απ' ότι καταλαβαίνω είναι ή τεστ ή νόσησης/εμβολιασμου. Δε βλέπω να προκύπτει κάτι άλλο, σωστά;
Το Plf πάντως που απαιτούσε μέχρι χθες όντως καταργήθηκε:


Griechenland / Greece
The country you've selected is not classified as a risk area.
Το αστείο ειναι οτι μολις μίλησα με lufthansa και μου είπανε οτι πρέπει να συμπληρωθεί το εγγραφο plf και δεν γνωρίζουν τιποτα... Μου την ειπανε κιολας....Τι να πω... Θα ξαναπροσπαθησω να πετύχω αλλο υπαλληλο.. Κατα τα αλλα ενα απο τα τρία θέλει κανονικα(vaccination, νοσηση, test)..
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.260
Likes
7.799
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Εγώ προχτές που μίλησα με υπάλληλο της Λούφτ γιατί πετάω αύριο για Όσλο τράνζιτ και με πληροφόρησε ότι δεν χρειάζεται πλφ για τράνζιτ ! κάτι το οποίο είχα διαβάσει αλλά ήθελα και την επιβεβαίωση τους !
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
μου είπανε οτι πρέπει να συμπληρωθεί το εγγραφο plf και δεν γνωρίζουν τιποτα.
Μα αφού δεν αφήνει το ίδιο το site να το συμπληρώσεις, πως θα γίνει αυτό; o_O
Έχουν χάσει τη μπάλα με τις αλλαγές, φαντάζομαι τι θα ακούνε κάθε μέρα, ως ένα σημείο τους δικαιολογώ...
με πληροφόρησε ότι δεν χρειάζεται πλφ για τράνζιτ
Εγώ για ένα ταξίδι που σχεδίαζα με την ίδια εταιρεία με πληροφόρησε υπάλληλος της ότι χρειάζεται plf για transit, ασχέτως που κινείσαι μόνο στο αεροδρόμιο, μπορεί να στο ζητήσουν!

Δε βγάζεις άκρη, οπότε καλύτερα να κάνεις (αν μπορείς και σου επιτρέπει η πλατφόρμα) το Plf παρά να βρεθείς προ εκπλήξεως.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Μα αφού δεν αφήνει το ίδιο το site να το συμπληρώσεις, πως θα γίνει αυτό; o_O
Έχουν χάσει τη μπάλα με τις αλλαγές, φαντάζομαι τι θα ακούνε κάθε μέρα, ως ένα σημείο τους δικαιολογώ...

Εγώ για ένα ταξίδι που σχεδίαζα με την ίδια εταιρεία με πληροφόρησε υπάλληλος της ότι χρειάζεται plf για transit, ασχέτως που κινείσαι μόνο στο αεροδρόμιο, μπορεί να στο ζητήσουν!

Δε βγάζεις άκρη, οπότε καλύτερα να κάνεις (αν μπορείς και σου επιτρέπει η πλατφόρμα) το Plf παρά να βρεθείς προ εκπλήξεως.
Η αλλαγή ισχύει από σήμερα 3 Μαρτίου
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Μερικές κουβέντες περί plf και λοιπών..
Προε Γερμανία δεν υπήρξε ιδιαίτερος έλεγχος του plf πηγαίνοντας ούτε εδώ(απλά ρώτησε η κοπέλα αν το έχουμε) ούτε εκεί. Και γενικά πολύ χαλαροί στο τσεκάρισμα πιστοποιητικού, εκτός από την εστίαση που ήταν κάπως αυστηροί.
Στο έλα από Γερμανία δεν ζητήθηκε κάπου το plf, στην άφιξη όμως δημιουργήθηκε ατελείωτη ουρά για το τσεκάρισμα. Εγώ είχα φτιάξει ένα για 2 άτομα, το έλεγξαν έβγαλε κάτι νομίζω με πορτοκαλί χρώμα και με πέρασαν για έλεγχο ενώ το δεύτερο άτομο πέρασε κανονικά. Έκανα ένα ραπιντ και έφυγα. Τι φάση? Γιατί έβγαλε ότι χρειαζόμουν έλεγχο? Η ήταν τυχαίο?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κατα την είσοδο στη Γερμανία το περασμένο τριήμερο δεν υπήρξε ο παραμικρός έλεγχος, μιας και το Plf έχει καταργηθεί εφόσον προέρχεσαι από την Ελλάδα, αλλά δε ζητήθηκε και τίποτε άλλο.
Στα καταστήματα εστίασης (όχι όλα) και σε μουσεία - αξιοθέατα το πιστοποιητικό θεωρείται προϋπόθεση. Μάσκες παντού σε κλειστούς χώρους, έτσι κι έτσι σε ανοικτούς.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Κατα την είσοδο στη Γερμανία το περασμένο τριήμερο δεν υπήρξε ο παραμικρός έλεγχος, μιας και το Plf έχει καταργηθεί εφόσον προέρχεσαι από την Ελλάδα, αλλά δε ζητήθηκε και τίποτε άλλο.
Στα καταστήματα εστίασης (όχι όλα) και σε μουσεία - αξιοθέατα το πιστοποιητικό θεωρείται προϋπόθεση. Μάσκες παντού σε κλειστούς χώρους, έτσι κι έτσι σε ανοικτούς.
Σκεφτόμουν κι εγώ να παω άλλη μια φορά Βερολίνο αλλά έχω κάνει το J&J και βλέπω ότι μόνο γι'αυτό ζητάνε την επιπλέον δόση (που δεν την έχω κάνει).Αν δεν ελέγχουν στο αεροδρόμιο (σε μουσεία δεν παω έτσι κι αλλιώς),σε ξενοδοχεία και μαγαζιά ελέγχουν;

Επίσης,για επιστροφή Ελλάδα θέλουν οπωσδήποτε την επιπλέον δόση;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν δεν ελέγχουν στο αεροδρόμιο
Μπορεί να έτυχε στο αεροδρόμιο που προσγειώθηκα εγώ (Ντορτμουντ) ωστόσο δεν υπήρξε ο παραμικρός έλεγχος.
σε ξενοδοχεία και μαγαζιά ελέγχουν;
Ναι κανονικά, στη πλειοψηφία αυτών είναι απαιτούμενο.
Επίσης,για επιστροφή Ελλάδα θέλουν οπωσδήποτε την επιπλέον δόση;
Τι να σου πω, μέχρι τώρα υπάρχει το έγγραφο Plf που σε κατατάσσει ανάλογα, από την επόμενη εβδομάδα που καταργείται θα δούμε στη πράξη.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Γύρισα από Ελσινκι μέσω Μονάχου την Κυριακή. Απο Ελσινκι αλλα και από Μόναχο Για το transit μας έλεγξαν εξονυχιστικά τα πιστοποιητικά εμβολιασμού (και νοσησης) και το plf προς Ελλάδα. Το ίδιο και όταν φτάσαμε στο Βενιζέλος. Επίσης τσίμπησαν μερικούς για τυχαίο έλεγχο κατά την άφιξη στην Ελλάδα. Εμείς συνεχίσαμε κανονικά για Κρήτη. Άλλο χαρτί δεν απαιτείται για Γερμανία. Καταργήθηκε 3/3 η φόρμα η ανάλογη του ελληνικού plf
 

polyvios20gr

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Καλησπερα και απο μενα ...
Πρωτο ταξιδι εκτος ελλαδας μετα τον covid και ειμαι λιγο αγχωμενος.
Που μπορω να βρω πληροφοριες για τις προυποθεσεις εισοδου στην Γερμανια-Βερολινο. Θα πμε τελος του μηνα 2 ζευγαρια ολοι με τα πιστοποιητικα νοσησης και τιποτα αλλο.
καπου ειχα δει οτι πρεπει να εχουμε κανει test πριν φυγουμε αλλα δεν μπορω να το βρω ξανα
Προσπαθησω να επικοινωνησω με το προξενειο στο μερος που κατοικω αλλα δεν το σηκωνουν.
Αν εχετε τιποτα πληροφοριες καλοδεχουμενες μιας και ολα εχουν αλλαξει απο 3/3 που ειχαν περιορισμους.. ευχαριστω
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
945
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπερα και απο μενα ...
Πρωτο ταξιδι εκτος ελλαδας μετα τον covid και ειμαι λιγο αγχωμενος.
Που μπορω να βρω πληροφοριες για τις προυποθεσεις εισοδου στην Γερμανια-Βερολινο. Θα πμε τελος του μηνα 2 ζευγαρια ολοι με τα πιστοποιητικα νοσησης και τιποτα αλλο.
καπου ειχα δει οτι πρεπει να εχουμε κανει test πριν φυγουμε αλλα δεν μπορω να το βρω ξανα
Προσπαθησω να επικοινωνησω με το προξενειο στο μερος που κατοικω αλλα δεν το σηκωνουν.
Αν εχετε τιποτα πληροφοριες καλοδεχουμενες μιας και ολα εχουν αλλαξει απο 3/3 που ειχαν περιορισμους.. ευχαριστω
What changes from 3 March 2022 onwards
The Ordinance Amending the Ordinance on Coronavirus Entry Regulations became effective on 3 March 2022. In terms of content, the rules for entry according to the Ordinance on Coronavirus Entry Regulations remain largely unchanged. The changes affect the definition of proof of recovery and proof of vaccination, the definition of high-risk areas, as well as additional exemptions for children under the age of 12.

  • Proof of recovery: Proof of recovery must comply with the criteria published in section 2 number 8 of the Ordinance on Coronavirus Entry Regulations.
  • Proof of vaccination: The proof of vaccination must also correspond with the criteria pertaining to boosters and the interval periods that must be observed and not exceeded between individual vaccine doses or boosters, for full vaccination protection, as specified in section 2 number 10 of the Ordinance on Coronavirus Entry Regulations.
  • Change in the definition of high-risk areas: From now on, the classification as a high-risk area will only refer to areas with a high incidence with respect to the spread of variants whose virulence – that is, characteristics than can cause sickness – is by comparison higher than that of the Omicron variant. Consequently, the spread of the Omicron variant is no longer a criterion for classifying an area as high-risk.
  • Children under the age of 12: Further relaxation of the quarantine obligation, the requirement to furnish proof, as well as conditions for carriage are envisaged for children under the age of 12.
H Ελλάδα πλέον δεν θεωρείται high risk, βεβαια επειδή μεχρί τέλος του μήνα ποτε δεν ξέρεις τι γίνεται, μπορείς να μπαίνεις εδω Current information for travelers (Coronavirus Entry Regulations) και ειδικα για το Βερολίνο εδωPreventing coronavirus infection in Berlin – frequently asked questions - Berlin.de και να ενημερώνεσαι για τα τρέχοντα μέτρα.
Καλά να περάσετε! Περιμένω εντυπωσεις καθώς κι εγώ θα πάω τέλη Απρίλη!
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για το εμβολιο της Pfizer η Γερμανία θέλει να έχεις κάνει 2 ή 3 δόσεις? Εχει διαφορα αν εισαι ενηλικος ή αν εισαι 15 ετων;
Στις ταξιδιωτικές οδηγιες της ετζιαν λεει οτι η τελικη διαη πρεπε να εχει γινει τουλαχιστον 14 μερες πριν. Στο τηλ οταν ρωτησα τι σημαινει τελικη δοση, 2 ή 3 δοσεις μου απαντησαν δεν ξερω.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.622
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom