Γερμανία Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

Mantaralena

Member
Μηνύματα
45
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Για το εμβολιο της Pfizer η Γερμανία θέλει να έχεις κάνει 2 ή 3 δόσεις? Εχει διαφορα αν εισαι ενηλικος ή αν εισαι 15 ετων;
Στις ταξιδιωτικές οδηγιες της ετζιαν λεει οτι η τελικη διαη πρεπε να εχει γινει τουλαχιστον 14 μερες πριν. Στο τηλ οταν ρωτησα τι σημαινει τελικη δοση, 2 ή 3 δοσεις μου απαντησαν δεν ξερω.
Αν έχεις κάνει δύο δόσεις, είτε pfizer είτε moderna, η ισχύς του πιστοποιητικού στην Γερμανία είναι 9 μήνες από τη δεύτερη δόση. Εγώ για παράδειγμα ταξίδεψα πριν 10 μέρες Κολωνία με το πιστοποιητικό εμβολιασμού μου που ήταν ~7 μήνες. Δεν ξέρω τι ισχύει για παιδιά.

ρίξε και μια ματιά εδώ:
COVID-19: entry and quarantine regulations in Germany
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Που μπορούμε να μάθουμε τι ισχύει για ταξίδι στη Γερμανία την επόμενη βδομάδα;
Αρκεί το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού ή χρειάζονται και τεστ, είτε για το πήγαινε, είτε για το έλα;
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Που μπορούμε να μάθουμε τι ισχύει για ταξίδι στη Γερμανία την επόμενη βδομάδα;
Αρκεί το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού ή χρειάζονται και τεστ, είτε για το πήγαινε, είτε για το έλα;
Πριν μια εβδομαδα αρκούσε το πιστοποιητικό. Δεν νομίζω οτι άλλαξε κάτι προς το αυστηρότερο. Κατά τα λοιπά με μια απλή αναζήτηση στο google το βρίσκετε, αν θελετε να βεβαιωθείτε και ιδιοις ομμασοι.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
αν δεν εισαι απο περιοχη high risk η με μεταλλαξη (οπως τις χαρακτηριζει η γερμανια) δεν νομιζω οτι πλεον χρειαζεται τιποτα εκτος απο εμβολιο....
απο 01.05 χαλαρωσανε και αλλο τα μετρα
 

blade_

Member
Μηνύματα
175
Likes
162
Που μπορούμε να μάθουμε τι ισχύει για ταξίδι στη Γερμανία την επόμενη βδομάδα;
Αρκεί το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού ή χρειάζονται και τεστ, είτε για το πήγαινε, είτε για το έλα;
πριν περιπου 3 μηνες δεν τους ειδα να δινουν ιδιαιτερη σημασια παντως...
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Καλημέρα, έχω μια απορία όσον αφορά το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό νόσησης. Διαβάζω στο γερμανικό υπουργείο εξωτερικών ότι η ισχύει για 90 ημέρες για είσοδο στην Γερμανία ,ενώ το ίδιο το πιστοποιητικό που έχει κόρη μου έχει ισχύ έξι μήνες.
Ξέρει κάποιος τι ισχύει τελικά;
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Ωχ ίσα που προλαβαίνω να κλείσω άμεσα αύριο ραντεβού για πρώτη δόση Ώστε να ισχύει το πιστοποιητικό μόλις την προηγούμενη ημέρα του ταξιδιού.
Χίλια ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Κάτι τελευταίο, οι 14 ημέρες μετά την ολοκλήρωση του εμβολιασμού ξεκινάνε από την ίδια μέρα της δεύτερης δόσης η την επόμενη;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Am 15. Tag nach der 2. Impfung ist die Grundimmunisierung erreicht. =

Ο αρχικός εμβολιασμός επιτυγχάνεται τη 15η ημέρα μετά τον 2ο εμβολιασμό
ara
oi 14 ημέρες μετά την ολοκλήρωση του εμβολιασμού ξεκινάνε από την επόμενη

etsi to katalaba egw
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Πιστεύω να είμαι εντάξει τότε. 15 ημέρες μετά το δεύτερο εμβολιασμό μου βγάζει ως την προηγούμενη μέρα της πτήσης. Ευχαριστώ και πάλι
 

nikkap

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Καλησπέρα σας.Πεταω για Βερολίνο στις 16 Ιουνίου. Δεν έχω κάνει το εμβόλιο.Να ταξιδέψω θα μπορέσω με rapid test, αλλά τι ισχύει στα μουσεία, τα καταστήματα κλπ;Χρειάζεται κι εκεί rapid ή απελευθερώθηκαν όλα; Στο Βελιγράδι πριν 1 μήνα όλα ήταν ελεύθερα.
Σας ευχαριστώ πολύ .
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπέρα σας.Πεταω για Βερολίνο στις 16 Ιουνίου. Δεν έχω κάνει το εμβόλιο.Να ταξιδέψω θα μπορέσω με rapid test, αλλά τι ισχύει στα μουσεία, τα καταστήματα κλπ;Χρειάζεται κι εκεί rapid ή απελευθερώθηκαν όλα; Στο Βελιγράδι πριν 1 μήνα όλα ήταν ελεύθερα.
Σας ευχαριστώ πολύ .
Εχεις παντού την ελευθερία σου ακόμα και από την άποψη της μάσκας!
Καλο ταξίδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom