Γαλλία Ελβετία Ταξίδι Ελβετία - Γαλλία

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.826
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πριν κάνεις edit είδα την απάντηση σου και έβαλα διαδρομή Annecy -Lyon και μου έβγαζε το ίδιο μήνυμα. Έτσι όπως το εξηγείς τώρα έχει νόημα. Θα στείλω ένα μήνυμα στο ξενοδοχείο για διευκρινήση. Σε ευχαριστώ πολύ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πριν κάνεις edit είδα την απάντηση σου και έβαλα διαδρομή Annecy -Lyon και μου έβγαζε το ίδιο μήνυμα. Έτσι όπως το εξηγείς τώρα έχει νόημα. Θα στείλω ένα μήνυμα στο ξενοδοχείο για διευκρινήση. Σε ευχαριστώ πολύ
Στο Via Michelin έχει αυτό
Annecy traffic news for today - real-time road traffic - ViaMichelin
Κάποιοι δρόμοι είναι κλειστοί:
Closed
Route des Granges, closed direction Route du Parmelan, between Voie des Aravis and Route du Parmelan

Όταν πάτε μπορεί να μην ισχύουν οι απαγορεύσεις
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Μινι τριπ 4 ημερων το Πασχα.
1 νυχτα Ανμας για να δουμε κανενα μουσειο η Cern στη Γενευη, περασμα απο Ανσυ τη δευτερη μερα στον δρομο για τη Λυον και 2 βραδια Λυον.
Η Γκρενομπλ λεει τιποτε? @Señor_Nada , @taver τα φωτα σας?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μινι τριπ 4 ημερων το Πασχα.
1 νυχτα Ανμας για να δουμε κανενα μουσειο η Cern στη Γενευη, περασμα απο Ανσυ τη δευτερη μερα στον δρομο για τη Λυον και 2 βραδια Λυον.
Η Γκρενομπλ λεει τιποτε? @Señor_Nada , @taver τα φωτα σας?
Αν κι έχω 2 άλλα ποστς σε προτεραιότητα, θέλω να πιστεύω ότι θα γράψω μέσα στη βδομάδα για τη Γκρενόμπλ στο τοπικ με τις γαλλικές πόλεις.

Χοντρικά: για τρεκκινγκ, να αγναντεψεις γαλλικές Αλπεις (μέχρι και mont blanc φαίνεται από εκεί) και γενικά αν θες φύση ναι μια χαρά είναι. Έχει μπόλικα μουσεία και είναι αρκετά ζωντανή. Σαν πόλη τώρα θυμίζει Γαλλία σε συνδυασμό με βόρεια Ιταλία αλλά στο χειρότερο. Χωρίς ενδιαφέρον για την φύση μάλλον δεν θα την πρότεινα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αν κι έχω 2 άλλα ποστς σε προτεραιότητα, θέλω να πιστεύω ότι θα γράψω μέσα στη βδομάδα για τη Γκρενόμπλ στο τοπικ με τις γαλλικές πόλεις.

Χοντρικά: για τρεκκινγκ, να αγναντεψεις γαλλικές Αλπεις (μέχρι και mont blanc φαίνεται από εκεί) και γενικά αν θες φύση ναι μια χαρά είναι. Έχει μπόλικα μουσεία και είναι αρκετά ζωντανή. Σαν πόλη τώρα θυμίζει Γαλλία σε συνδυασμό με βόρεια Ιταλία αλλά στο χειρότερο. Χωρίς ενδιαφέρον για την φύση μάλλον δεν θα την πρότεινα.
Κι εγω ειδα λιγες φωτογραφιες και δεν τρελαθηκα. Στο αεροδρομιο της Γενευης την περασμενη φορα ενας φοιτητης που εκανε εκει Ερασμους ειπε οτι ηταν ενθουσιασμενος, αλλα η συνθηκη του Ερασμους προκαλει ριγη ενθουσιασμου ετσι κι αλλιως. Θα την προσπερασουμε.
Αντ' αυτης θα βαλουμε τη Μακον οχι μονο γιατι την ειπε ο κ. @makisg αλλα γιατι η ταινια "Το μωρο της Μακον" με εχει στοιχειωσει, οποτε δεν ρωταω, θα παμε, τελος.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αντ' αυτης θα βαλουμε τη Μακον οχι μονο γιατι την ειπε ο κ. @makisg αλλα γιατι η ταινια "Το μωρο της Μακον" με εχει στοιχειωσει, οποτε δεν ρωταω, θα παμε, τελος.
Ε οχι και 34 ευρω το ατομο το τρενο πηγαινε ελα για αποσταση 35 λεπτων.
Τι παιζει με τα τρενα στην περιοχη? Λιγους μηνες πριν στη βορεια Γαλλια εβγαζα εισιτηρια με 5 ευρω για τοση διαδρομη και νομιζω το ακριβοτερο απο Caen για Rouen ενα 10ρικο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ε οχι και 34 ευρω το ατομο το τρενο πηγαινε ελα για αποσταση 35 λεπτων.
Τι παιζει με τα τρενα στην περιοχη? Λιγους μηνες πριν στη βορεια Γαλλια εβγαζα εισιτηρια με 5 ευρω για τοση διαδρομη και νομιζω το ακριβοτερο απο Caen για Rouen ενα 10ρικο.
Ποσταρε αν είναι εύκολο το printscreen που βλέπεις.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Με επιστροφη κοβει 2 ευρω, αλλα και παλι. Οι ημερομηνιες ειναι τυχαιες, ιδιες ειναι οποτε και να δω.
View attachment 454196
Ήθελα να δω αν είναι TER ή TGV. Θυμίζω ότι στο TER δεν έχεις εξασφαλισμενη θέση, μπορεί να το βγάλεις στο όρθιο ή να μην καταφέρεις να μπεις. Έψαχνα να βρω μια φώτο για παράδειγμα κι έπεσα στο συγκεκριμένο δρομολόγιο....

ter-macon.png


Επιπλέον κάποια tgv κινούνται ακόμα και στις απεργίες, αντίθετα κανένα TER.

Ειναι πολύ παράξενο που έχουν μόνο 2ε διαφορά. Είναι σπάνιο κάτι τέτοιο κι εννοείται πως σε αυτή την περίπτωση κλείνεις πάντα TGV. Μου φαίνεται πολύ το ποσό για TER σε αυτή την απόσταση. Δεν ξέρω τι συμβαίνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom